Landbouwinformatiedagenvan de Rabobanken schot in de roos 8 Olie bijna op: Van der Weij rekent op een autoloze zondag 75-jarig bestaan F VB Mogen bedrijven in IJlst max. hoogte overschrijden? ABTB-Friesland viert in Sneek 60-jarig bestaan van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST WWW HE j W® (Vervolg zie pagina 3) •I; Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de snekerHkqerier M Het Sneeker Nieuwsblad is een en de Koper en ijzer gewichten en aanhangwagen gestolen In Friesland is gedurende de maan den december en januari ruim hon derd procent meer olie verstookt dan in dezelfde maanden vorig jaar. Bij Van der Weij in Sneek - Fries- lands grootste olieleverancier slonk de olievoorraad dan ook aan zienlijk sneller dan bij minder ek- streme kou het geval is. De grote olietanks op het industrieterrein in Sneek kunnen normaal drie maan den lang de vraag naar huisbrando lie verwerken. Afgelopen week was gecombineerde uitgave van (vervolg zie pagina 3) Het 75-jarig bestaan van de Friese Voetbal Bond zal gezien de vele geplande aktiviteiten zeker niet ongemerkt voorbij gaan. Het F VB bestuur is van mening dat dit jubileum op grootste wijze gevierd moet worden en heeft daartoe een kommissie benoemd welke de meest uiteenlopende aktiviteiten voorbereidt. Voor het welslagen van dit jubileum is van de gedachte uit gegaan dat het gehele jaar in het teken van dit jubileum moet staan en dat iedereen die met de FVB te maken heeft of heeft gehad, aktiviteiten aantreft welke het belang van Frieslands grootste sportbond aantonen. Voorafgaande aan het pro gramma moet gesteld worden dat de financiële bijdrage van de verenigingen tot een minimum beperkt kon blijven door de gift van f75.000.- van de gezamenlijke Rabobanken, die evenals de FVB driekwart eeuw bestaan. De lijst van geplande aktiviteiten is bijna te groot om op te noemen; zo wordt er 15 december in de Harmonie te Leeuwarden een jubileumreceptie gehouden, met aansluitend een feestavond voor genodigden in het Motel te Heerenveen; er zal een jubileumboek uitgegeven worden met grepen uit de geschiedenis van het Friese voetbal; er worden twee „dolle” voetbalnachten georgani seerd, te weten 12 oktober in de Lawei te Drachten en op 19 oktober in Amicitia te Sneek, waar onder andere Rients Gratema met zijn gezelschap een optreden ten beste zal geven; er zal een zestal toernooien worden georganiseerd; er zijn spelregelwedstrijden ge pland; en verder wordt de gehele Friese jeugd in staat gesteld aan een groots opgezette tekenwedstrijd mee te doen. Uiteraard heeft de feestkommissie nog veel meer aktiviteiten voor voetballend Friesland in petto, welke op geregelde tijden aan voetbalminnend Friesland doorgegeven zullen worden. Het ligt helemaal aan de raadsleden van IJlst of Troelstra en De Vries b.v. en de fa. Oppedijk in de ge meente het bedrijf in de hoogte mogen gaan uitbreiden. Ingevolge een bepaling van de voorschriften, behorende bij het bestemmingsplan „Nijezijl” in IJlst is de maximale toegestane goot- of boeihoogte van bedrijfsgebouwen 9 meter en voor andere bouwwerken 8 meter. In bei de gevallen wordt nu echter de maximale hoogte overschreden met plus minus 1.70 meter. Lichten op Stadsrondweg defekt: veel blikschade en gewonden na aanrijdingen Een schot in de roos. Zo mag gerust genoemd worden het initiatief van de Friese Rabobanken om in Leeuwarden, Drachten, Sneek en Dokkum voorlichtingsbijeenkomsten te organiseren over (voornamelijk) „bedrijfs- overdrachten in de land- en tuinbouw”. Leeuwarden trok 420 boeren en tuinders, Drachten kwam tot 300 bezoekers, Sneek had ook zo’n driehonderd belangstellenden in de grote zaal van Amicitia en in Dokkum werd de serie afgesloten met ongeveer 200 bezoekers. In alle vier plaatsen werd van de deelnemers aan de informatiedag na afloop een warme maaltijd aangeboden; eigenlijk nog een beetje in het kader van het 75-jarig bestaan van de Friese Robabanken. In Sneek gebeurde die afsluiting in hotel-café-restaurant Hanenburg. Donderdag viert de A.B.T.B. (Aarts diocesane rooms katholieke Boeren en Tuindersbond) krite Friesland in Sneek haar 60-jarig bestaan. De feeste lijkheden zullen in de Waterpoortstad plaatsvinden, niet omdat hier het hoofkantoor van Friesland is gevestigd, maar omdat in de omgeving van Sneek veel leden te vinden zijn. Het hoofbestuur zetelt in Arnhem. Voordat in 1919 de A.B.T.B. krite Friesland van de grond kwam waren er al verschillende afdelingen opgericht, velen werden echter samengetrokken en op het ogenblik zijn er 21. In Sneek twee geheime zenders uit de lucht gehaald if is MAANDAG 12 FEBRUARI 1979 134ste JAARGANG No. 13 drs. B. Veltman. hoofdingenieur-direkteur voor de bedrijfsontwikkeling in Groningen gehad, namelijk Alle van Veen. De heer Zijl was eveneens erg gelukkig met het mooie bedrag. Het zal ten goede komen aan de paardrijdende gehandlkapten. De stichting bestaat nu viereneenhalf jaarl en begon met één uur paardrijden in de week, ondertussen is dit al zevenenhalf uur geworden. Ongeveer negentig kin deren, ondermeer van het Zwaluw nest in Sneek krijgen les. De stich ting ontvangt altijd wel wat subsidie, maar dit is niet genoeg om de zaak draaiende te houden. Dat er les kan worden gegeven is voornamelijk ook te danken aan instruktrice Erianne Wilmink, die wordt geholpen door enkele vrijwilligers. SNEEKER NIEUWSBLAD Zaterdag deed de heer K. de Vries bij de gemeentepolitie aangifte van een inbraak in zijn pakhuisje aan de Waterhoenstraat. Hij vermist zes koperen en 4 ijzeren gewich ten. Hans Reen deed aangifte van diefstal van zijn aanhangwagen. Het karretje is plus minus twee meter lang en een meter veertig breed; verder is het voorzien van een hou ten bak, kleur groen, zwarte velgen en een dissel van een meter tachtig. De wagen vanaf de Salverdastraat ontvreemd. ..Dat gebeurde in een tijd toen de boeren het niet gemakkelijk hadden. Nu is de tijd wéér niet probleemloos en vooral aan het overnemen van boerenbedrijven zitten vele agrarisch haken en ogen Om enig licht op die ingewikkelde zaken te Wat het ontstaan van de A.B.T.B. in Frie sland betreft, daarvoor wil de heer Galama opgericht teruggaan naar plus minus 1890 toen een paus erop aangedrongen heeft dat boeren zich zouden gaan organiseren, en dan voor-- al de katholieke boeren. Er zou echter in 1896 een Nederlandse Christelijke Boeren bond worden opgericht, die zowel voor christelijke als katholieke boeren bestemd ling was. De N.C.B. ontwikkelde zich vooral in het zuiden, in het noorden was nauwelijks iets van de aktiviteiten te merken. In 1918 In de manege van Sneek heeft de overdracht plaatsgevonden van de tweeduizend gulden die Assurantie kantoor De Boer had weten te halen uit het volleybalgebeuren, kort gele den In de Sneker sporthal. Zoals be kend werd hieraan ook medewerking verleend door het zltvolleybalteam dat op Papendal vertegenwoordigd zal zijn op de Olympische Spelen voor gehandlkapten. Het assurantie kantoor had in dit verband het geld dan ook bestemd voor twee gehandikaptenorganlsatles. De heer G. F. de Boer (rechts op de foto van Studio Ger Dijs) overhandigde alle reerst aan de heer N. Zijl van de stichting Paardrijden voor Gehandl kapten twaalfhonderdvljftlg gulden en de heer T. Bljlsma (tweede van links) reikte de heer G. Hendriksma van de vereniging Fit Door Sport zevenhondervijftig gulden uit. De be dragen lagen uiteen, omdat genoem de stichting meer in financiële nood verkeert dan de F.D.S. De heer Hen driksma had echter alle begrip voor de zaak en zei erg blij te zijn dat Fit Door Sport weer bedacht was. „Met dit geld kunnen we misschien meer gebruik gaan maken van het zwem bad”. De heer Hendriksma had ech ter zelf in eerste instantie gedacht om iemand uit de regio van dit geld naar de Olympische Spelen voor Ge handlkapten te sturen, maar dit zit er waarschijnlijk niet in. Wel had hij eventueel een zwemster op het oog werd de christelijke boeren en tuindersbond t en een jaar later ontstond uit de afdelingen in Friesland de Algemene Boe ren en Tuinders Bond. Al door de voorloper van beide bonden, de N.C.B.is veel gedaan op sociaal, kultureel en godsdienstig gebied. Naast materiële zaken kwam ook de ekonomische ontwikke- j en bedrijfsverbetering aan de orde. Een groot winstpunt van de A.B.T.B. was wel gen van de Iraanse oliekrisis voor Neder land, leverde ook de aanvoer per schip grote moeilijkheden op. Uiteindelijk heb ben afgelopen week twee grote olietankers van BP botlek met behulp van ijsbrekers naar Friesland kunnen varen. Nadat het tachtig centimeter dikke ijs was gebroken kon de twee- en-een-half miljoen olie wor den gelost. Bij Van der Weij begint men zich al danig ongerust te maken over de aanvoer van de olie. Er wordt al minder afgeleverd dan wordt besteld en men heeft het idee dat de krisis van Iran nu begint te werken. De olieprijzen stijgen regelmatig; in een dag ging de olie zelfs veertien cent op de markt men, na bijna twee maanden, al omhoog. Voor begin maart is Van der Weij vrijwel door de voorraad heen. Het was echter nog niet nodig om de afnemers op rantsoen te stellen. Het aanvullen van de voorraden bleek ®Pro.nêel} anders verwacht evenwel meer problemen op te leveren dan men aanvankelijk dacht. Behalve de gevol- Troelstra en De Vries b.v. wil een dakop- bouw en de fa. Oppedijk vindt de tijd rijp voor een zaagsilo met cycloon. B en w stellen de raad nu voor de hoogte te wijzi gen in 12 meter. „Gezien de hoogte van naastliggende gebouwen zijn de te treffen voorzieningen qua omvang en hoogte van dien aard dat het totaalbeeld niet gestoord wordt’’, aldus het kollege. Het voorstel komt vrijdag in de raad. i regelmatig; in een dag ging de olie zelfs veertien cent op de markt r J tiz _:j wel weer een hoeveelheid olie beloofd, maar wat het daarna moet worden is nog onzeker. Het lijkt er dus op dat er wat bewuster met olie moet worden omge- t men bij Van der Weij wel dat er binnen korte tijd weer een autoloze zondag ingesteld moet worden. Zaterdagmiddag rond half zes heeft er een aanrijding plaatsgevonden op de kruising van de Stadsrondweg-Lemmerweg op een moment waarop door een storing de verkeerslichten niet werkten. Er was veel blikschade en ook vielen er enkele gewon den. Het ongeval moet zich als volgt hebben I afgespeeld. De 23-jarige J. M. uit Emme- loord reed schuin ach ter/naast een andere auto over de Lemmerweg in de richting van Lemmer. De 24-jarige G. Poelman uit Gie ten reed over de stadsrondweg in de rich ting Joure. De onbekend gebleven automo bilist reed de kruising op. om halverwege te stoppen om Poelman voorrang te verlenen. J.M. die schuin achter hem reed zag daar door vermoedelijk Poelman niet naderen, want hij reed door en botste tegen deze aan. De auto van J.M. draaide om zijn eigen as en kwam tot stilstand tegen een paal van een A.N.W.B. wegbewijzerings- bord. Poelman botste na de aanrijding met J.M. tegen de voor de kruising stilstaande auto van P. Swieringa uit Emmeloord. (Swieringa kwam uit richting Lemmer en wilde linksaf de rondweg op rijden, doch wachtte tot er ruimte was om in te voegen). I Na deze klap sloeg Poelman met zijn auto I een keer over de kop, waarbij zijn passagie- I re, de 21-jarige G. J. Lanting uit Zuidbroek I naar buiten werd geslingerd. Poelman en I Lanting werden naar het St. Antonius- I ziekenhuis overgebracht, waar Poelman voor nader onderzoek werd opgenomen. I Zijn passagiere had een gebroken enkel I opgelopen en nadat dit in gips was gehuld mocht zij huiswaarts keren. De andere be- I stuurders kwamen er goed af. De auto’s van J.M. en Poelman waren nagenoeg totaal I vernield, die van Swieringa was aan de voorzijde ernstig beschadigd. Een dokter verzorgde ter plaatse de gewonden. Eveneens naar aanleiding van klachten van radio en t.v. is een onderzoek ingesteld over storing van radio en t.v. werd een en een geheime zender gelokaliseerd bij de onderzoek ingesteld bij de 23-jarige Sneker 18-jarige Sneker H. B. Hij zond alleen in de S.R. R. had de zendapparatuur verstopt in een kastje onder zijn aquarium. Ook deze apparatuur werd door de P.T.T. opspo- ongeoorloofd bezit betiteld. De spullen werden in beslag genomen en zowel tegen H.B. als tegen S.R. zal proces verbaal worden opgemaakt. Centraal stond tijdens de voorlichtingsdag hier in de zaal ook veel dames en jongeren het probleem-onderwerp: bedrijfsover- aanwezig”. Hij wees ook nog even op het dracht, bedrijfsopvolging en de algemene, feit, dat driekwart eeuw geleden in Fries- financiële. fiskale en juridische aspekten land de eerste „Boerenleenbank werd op- daarvan. Nu zijn dat zaken, die tegenwoor- gericht. dig niet louter en alleen meer geregeld worden door „dé boer” maar door boer en boerin en heel vaak in overleg met de wat oudere kinderen en allerlei deskundige ad- vieurs.De heer Tj. Wietsma uit Ouw- sterhaule - zelf eigenaar van een t bedrijf - zei in zijn welkomstwoord als voorzitter van de kring-Zuid van de Friese Rabobanken dan ook van: „Gelukkig zijn werpen werden inleidingen gehouden door De A.B.T.B. mag zich alleen in Friesland al verheugen over een ledenaantal van 950. De laatste jaren echter is er toch wel een daling te zien geweest, omdat veel boeren geen winst meer konden maken en het bedrijf moesten opgeven. Volgens een oud-sekretansvan jubilerende bond, de heer J. Glama uit Bolsward- van 1966 tot 1977 was hij sekretans - zijn er maar weinig katholieke boeren die niet bij de A.B.T.B. zijn aangesloten. „Dan zitten ze in ieder geval bij de Friese maatschappij voor landbouw”. Naar aanleiding van klachten over storing Eveneens naar aanleiding van klachten a radio en t.v. werd een geheime zender gelokaliseerd bij de onderzoek ingesteld bij de 23-jarige Sneker weekends uit en na gebruik verborg hij de apparatuur onder de houten vloer van de werd in beslag genomen en door een techni- kus van de P.T.T. opsporingsdienst onder zocht, die konkludeerde dat het een verbo den F.M.-zender was. overloop van zijn woning. De apparatuur ringsdienst als ipullen werden in beslag genomen en :1 tegen H.B. als tegen S.R. zal proces- U:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1