Diepriolering in Sloten: plan in laatste stadium snekerMkoerier Kollege vraagt krediet f ase-één gemeentehuis Honderdjarige tegen burgemeester: óitte me kier eckt niet in 'e we^ de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van Begrip gevraagd voor vertraging IJLST J Pheifer’s Autobedrijven BV zal verhuizen naar Alexanderstraat llb Ak. SB a O k o® Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave LW 4 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Uiteraard hebben de Siberische weersomstandig heden ook bij het Sneeker Nieuwsblad geleid tot enige vertraging bij het samenstellen van de krant. Met name echter de moeilijkheden bij het vervoer hebben tot enige stagnatie geleid. De vertraging deed zich hier en daar natuurlijk het vaakst voor in het laatste stadium: de bezorging van ons blad. Mocht het Sneeker Nieuwsblad dus wat later in de bus glijden dan gebruikelijk, dan vraagt de uitgever daarvoor begrip. Voor het met handen breken blijkt ijs soms een even lastig element als ijzer... VESPERDIENST b. 4? vervolg zie pagina 11) Raadsvergadering Sloten en de van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Als de gemeenteraad van Sneek er komende dinsdagavond mee ak koord gaat zal er een krediet be schikbaar worden gesteld van 225.000,- voor het maken van een voorlopig ontwerp van een nieuw gemeentehuis. Na een zorgvuldige selektieprocedure werd reeds in een vorige raadsvergadering besloten om „B en D architekten BV” te Oosterbeek te belasten met de ar- chitektuur. (vervolg zie pagina 11) Na het uitspreken van enige bezorgdheden over de herstelwerkzaamheden van de bestrating en het verhoogd risiko voor de omliggende huizen, besloot de Sloter gemeenteraad tot het aanvragen van een subsidie bij het ministerie van volksgezondheid voor het aanleggen van een diepriolering in het oude stadje. De totale kosten voor dit projekt, dat de wegen langs het Diep, Koestraat en Bolwerk beslaat, bedragen bijna 1,4 miljoen gulden, waarvan een kleine zes ton voor rekening van het rijk genomen zal worden. Dit laatste aldus gedeputeerde staten van Friesland. '.J. 7- y. Br*" Het was mevrouw Riemke Kleefstra-Boonstra gistermorgen goed aan te zien, dat ze het best leuk vond, dat er in de konversatiezaal van de somatische afdeling van het verpleeghuis „De lelanen” (het vroegere „Gereformeerd Verpleeghuis” in Sneek) een klein feestje was gebouwd omdat ze die dag haar honderdste verjaardag vierde. Het kwam dan ook niet zo onverwacht toen ze op de mededeling van burgemeester B. van Haersma Buma, dat hij van plan was om „op te stappen om op het gemeentehuis weer aan het werk te gaan repliceerde met een: Waarom? 7 Is hier toch gesellig. En je sitte mij hier niet in ’e weg! f SS 1 SNEEKER NIEUWSBLAD W' 1 1 o ■f - fs- %<<y- ,w DONDERDAG 15 FEBRUAR11979 134ste JAARGANG No. 14 papier, de proef april en eind december 1978 naar tevreden heid heeft gewerkt. In die periode hebben een dertiental scholen en verenigingen 607 Waarschijnlijk omdat de chauffeur van de vrachtwagen van de Firma Maas uit Groningen zijn snelheid niet voldoende heeft aangepast aan de zeepgladde bocht van de Prins Hendrikkade, is zijn kombinatie aan het schuiven gegaan. Een richel aan de overkant van de weg deed hem uiteindelijk de das om. Zijn kombi natie sloeg om en belandde in het water. Aangezien de chauffeur niet geheel onbekend was in Sneek liep hij in alle vroegte (het gebeurde om zes uur woensdagmorgen) naar het postkantoor, waar de mensen van „Tante Pos” hem met koffie en war me dekens vrij snel weer op tempe ratuur hadden. Een ander koud avontuur stond de duikers van de brandweer te wachten. Aangezien de chauffeur nog niets van zich had laten horen aan brandweer en/of politie vermoedde men dat de man nog steeds in zijn kablne zou zitten. Onmiddellijk rukte een duikploeg van de Sneker brandweer uit om de ongelukkige uit zijn kabine te be vrijden. Gelukkig werd afgebroken; toen bereikte hun namelijk het be richt dat de chauffeur zijn heil bij de PTT had gezocht. Op zondag 18 februari zal in de Martinikerk te Sneek weer een vesperdienst worden ge houden. Voorganger is Ds. S.G. Oosterhoff. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door het liturgiekoor, dat speciaal voor deze gele genheid uitgebreid wordt met het vokaal ensemble van de muziekschool te Sneek. Beide koren onder leiding van Foppe Wiers ma. Het orgelspel van organist S. Donker zal beginnen om 19.15 uur, de dienst zelf om 19.30 uur. V. iiimo Aswnrnn**LAD£ Ckxm niu m cauraauar De opdracht, die het kollege na goed keuring van de raad aan „B en D” willen verstrekken zullen zich eerst be perken tot fase één. Met het oog op het gekompliceerde karakter van de op- De gladheid van afgelopen week geldt, helaas, ook voor journalisten. Op „weg” naar een raadsvergadering in Sloten strand de een redakteur van het Sneeker Nieuws blad in Hommerts. Een daar aanwezige pekelstrooier bood de in noodverkerende man een lift aan in zijn 160 pk sterke pekel en zandstrooiwagen. Wie nu wie verkeert begreep zal nooit duidelijk worden, maar de journalist zou in Spannenburg afgezet worden. De chauffeur kreeg blijkbaar me delijden en bood aan vlug terug te rijden naar Hommerts en de daar klaarstaande luxe „Amerikaan”, een achtcylinder diesel Cadillac te gebruiken om alsnog de journa list in Sloten af te leveren. 4 Na overleg met het architektenburo zijn burgemeester en wethouders tot de slotsom gekomen, dat het wenselijk is om wat gedaan moet worden om tot een definitief ontwerp te komen, in twee fasen te onder scheiden. Etappe één zou dan moeten om vatten: het doen van onderzoek naar de kwaliteit en bruikbaarheid van de bestaan de gebouwen; een ruimtelijke studie te maken van de mógelijke bebouwingen op het beschikbare terrein, en ten derde een voorlopig ontwerp te maken naar aanlei ding van het programma van eisen voor verschillende bevolkingsaantallen. De tweede fase zal dan later bestaan uit het uitwerken van het hele plan of van onder delen daarvan tot definitief ontwerpen ver volgens tot bestektekeningen, bestekken en werktekeningen en het aan besteden en uit voeren van die onderdelen. Enige verontrusting ontstond bij de vroed schap bij de bespreking van de bepaling van rijkswege, dat de werkzaamheden voor 1 juni 1979 gestart moeten zijn en voor 1 januari 1980 hun beslag gekregen moeten hebben. De uitvoering van dit projekt zal ongeveer drie maanden in beslag nemen. De voorzitter van de raadsvergadering, bur gemeester H. van Zwieten, beaamde dat de beste tijd voor de aanleg van diepriolering na de bouwvak is. Dit in verband met de toeristische drukte in Sloten tijdens de zo mermaanden. De burgervader zegde toe, dat er voor de inwoners van Sloten voor lichtingsavonden georganiseerd zullen wor den, waar verteld wordt hoe alles in zijn werk zal gaan. Zo zullen niet alle straten tegelijk opengebroken en van Diepriolering voorzien worden, maar zal de zaak in etappes aangepakt worden. De breedte van de „geul”, die gegraven moet worden voor de aanleg van de diepriolering, zal niet meer dan één meter bedragen, verze kerde de heer van Zwieten, maar desondanks zal sterk rekening gehouden moeten worden met bijvoorbeeld de fundering van omliggen de bebouwing, die te lijden kan hebben van de noodzakelijke verlaging van het grondwa terpeil voor de bouwwerkzaamheden. Men denkt hiervoor een verzekering in de arm te nemen. Ook de bomen zullen zoveel mogelijk ont zien worden. De werkzaamheden zullen, ruimte” voor het jaar 1979 zullen burge meester en wethouders van Sneek niet met een voorstel bij de raad komen om een soort „toeslag” te blijven geven op het inzamelen van oud het kollege niet, dat rf”’-J J heid heeft gewerkt. In die periode hebben een dertiental scholen en verenigingen 607 ton oud papier ingezameld en daarvoor een toelage gekregen. Nu de prijs van oud papier aardig is gestegen menen b. en w. dat er geen reden is om de regeling te verlengen. Een van de knelpunten inzake het plan „Bedrijfsterrein De Hemmen” kan wor den opgelost. De pachter van de boerde rij Alddyk. de heer P. Kalsbeek, heeft door de Rijksdienst IJsselmeerpolders een bedrijf in pacht van veertig hektare aangeboden gekregen. Hij wil nu zonder vergoeding van bedrijfs schade afstand doen van zijn pachtrechten aan de Alddyk en een tweetal aan hem H. A. VAN ZWIETEN alles is te verzekeren woorden, tenzij ze het niet goed had ver staan. Haar gehoor laat haar de laatste jaren wat in de steek. Lezen deed ze nog vrij veel, zo deelde ze de heer Buma mee. Niet zó veel meer als vroeger, omdat de bril er bij op moet èn er ook nog een loep aan te pas moet komen. Af en toe kijkt ze in de grote zaal ook nog wel eens naar de televi sie. „Vooral als „het koninklijk huis” er op komt”. Met breiwerk houdt mevrouw Kleefstra zich ook nog graag bezig. Jammer vond mevrouw Kleefstra het wel, dat enkele familieleden niet op bezoek konden komen vanwege de afgesloten wegen. Helemaal bederven kon dat het goede hu meur van de voor haar leeftijd nog bijzonder vitale dame niet. Tussen de haar aangeboden bloemetjes genoot ze driftig lepelend van haar advokaatje en zelfs een tweede glaasje sloeg ze niet af. „Ik word vandaag immers ook hónderd jaar”, moest ze een paar keer achterelkaar kwijt. Mevrouw Kleefstra komt oorspronkelijk uit Imsum, waar ze (uiteraard) op 14 februari 1879 werd geboren. Op 9 mei 1908 trouwde ze met Jetze Kleefstra. Het huwelijk bleef kinderloos. Haar man had een boerderij in Rien, later vestigde het boerenechtpaar zich in Lutkewierum. Na het overlijden van har echtgenoot, in 1939, kwam de weduwe Kleefstra naar Sneek. Eerst woonde ze aan de Eenheid, later betrok ze een huis aan de Leeuwarder- kade en weer later aan Barrewier. Tot haar 85stejaar had mevrouw Kleefstra nooit een „dokter over de vloer”, maar toen was het meteen „raak”. Ze viel en brak haar heup. Ze dacht toen, dat het gebeurd was met lopen, maar wonder boven wonder voor een vrouw op die leeftijd herstelde ze voorspoedig en kon na verloop van tijd weer lopen. En dat zoet ze vandaag-de-dag nog prima, al gebruikt ze daarbij wel graag een looprek om wat steun te hebben. Dat loopdriehoekje was gisteren voor de feeste lijke gelegenheid fraai versierd. Trouwens ook de zaal waarin het gezamenlijke koffie drinken plaats vond was met bloemen slingers opgefleurd. Nadat mevrouw Kleefstra uit het zieken huis werd ontslagen werd ie opgenomen in het gemeentelijke verzorgingscentrum „inij Nazareth” aan de Leeuwarderweg in Sneek. Vijfjaar geleden verhuisde ze naar het „Gereformeerd Verpleeghuis”, dat nu een „dependance” vormt van het nieuwe verpleeghuis „De lelanen” aan de Harste. Mevrouw Kleefstra vond, dat de burgemees ter van Sneek nog best even kon blijven toen mr. B. van Haersma Buma de 100-jarige ten afscheid nog een heel prettige verjaardag toewenste. In het midden mevrouw Siep van der Veer-Bakker, die na haar huwelijk eerst vier jaar heeft ingewoond bij de weduwe Kleefstra die woonde toen nog aan de Leeu- warderkade. Maar dat is al weer bijna dertig jaar geleden. (Foto studio Ger Dijs) Als alles een beetje meeloopt wordt er in april van dit jaar begonnen met de bouw van een nieuwe garage voor H. Pheifer’s Autobedrijven BV aan de Alexanderstraat in het bestemmingsplan Sperkhem II. Komende dinsdag komt er een voorstel in de raad om aan „Pheifer’s” een perceel industrieterrein te verkopen ter grootte van 5440 vierkante meter. Tweeduizend vierkante meter daarvan zal worden bebouwd en elfhonderd vierkante meter daarvan zal bestaan uit een showroom. Pheifer’s Autobedrijven BV is nu gevestigd behorende percelen aan de gemeente ver- aan de Valkstraat rf u r"’ J ------ - sukkelt daar al enige tijd met „ruimtelijke de benodigde grond over te gaan. ja r-z~\ Ia 1 I Va z4 i a«a z4 am s. a 4 Aam zlzi zx a 1- a 4 J 1 J van het bedrijf zijn lang niet meer voldoen- een verandering van de politieverordening. aan de Valkstraat niet. Als de nieuwe ding van het aantal cafetaria’s in Sneek aan banden te leggen. Vestigen van dit soort zaken zal in het vervolg gebonden zijn aan een vergunningenstelsel. De bestaande ca fetaria’s zullen ongemoeid worden gelaten. Nieuwe artikelen in de APV zijn er verder op gericht om te voorkomen, dat er in OUD PAPIER Sneek „kommerciële sexinrichtingen” wor- Met het oog op de „aanwezige butgettaire den gevestigd. Omdat dergelijke in-, -- richtingen vaak door proberen te gaan’ onder mooie eufemismen als massage- instituten of sauna’s zal er pas na onder zoek een vergunning worden verstrekt. Dit T'och ontkent ook <er bescherming van bijvoorbeeld de proefregeling tussen bonafide sauna’s. Het was alom lachen geblazen, maar on- meisje. Tevoren hij had zich dan ook al danks die uitnodiging om nog even bij haar ongeveer twintig minuten met de jarige te blijven zitten verkoos de burgemeester onderhouden. Op al zijn vragen kreeg hij van Sneek toch maar het werk boven het van mevrouw Kleefstra duidelijke ant- op het Eiland. Men kopen. Voorgesteld wordt tot aankoop van problemen”. De duizend vierkante meter Aan de orde komt dinsdagen de raad ook L een verandering van de politieverordening, de en mogelijkheden tot uitbreiding zijn er Die wijziging is er op gericht om de uitbrei- panden aan de Alexanderstraat klaar zijn zal het bedrijf aan de Valkstraat worden opgeheven. Het benzinestation en de auto shop aan de Leeuwarderweg blijven be staan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1