IJVC krijgt nog geen kleedakkommodatie Alom winterse ongemakken Kollege Sneek antwoordt vragenstellers Proefprojekt (bij)scholing op stapel in zuidwesthoek Karakterplan-Uilenburg’ mag niet aangetast worden p en n Ml Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ÉrZ/ EiW iRte/ 1 van Nooitgedagt, maar ook van andere bedrij ven, die nu nog in de stad zitten en mettertijd beter naar Roodhem kunnen worden overge plaatst”. (Vervolg zie pagina 3j en de De gemeente IJlst zal met Nooitgedagt en Zn. tot overeenstemming zien te komen inzake de situatie van de Overkluizing, één van de onderdelen van het grootse plan voor verbetering van de woonomgeving Uilenburg, Zevenpelsen, Geeuwkade en Popmawal. Van de kant van de fabriek zuljen echter ook oplossingen aangedragen en l--i Ézl bakkers liep uit tot situaties, waarin mensen soms met tientallen broden onder de arm en dozen vol flessen melk de winkel uitliepen. Gemeente voorlichting van Sneek drukte zich over de gevolgen van het weer als volgt uit: „Even leek het erop, dat er werkelijk een ernstige omstandigheid zou ontstaan. We stonden klaar om in aktie te komen. Maar alras bleek dal de gemeentediensten alles stevig onder kontrole hadden Tot zondagavond wa ren wel ettelijke wegen voor alle verkeer, behalve de ambulance, politie en andere hulpverleningsverkeer, afgesloten. Vandaag, maandag, zal naar verwachting van diverse instellingen, het normale leven in Friesland worden hervat. Vijf dagen na het begin van de ergste sneeuwstorm in Friesland sinds mensenheugenis blijkt dat doorgaans de mensen in de Zuidwesthoek zich met een positief optimisme door de moeilijkheden heengeslagen hebben. Voor noodlijdenden werden vliegensvlug hulpakties op touw gezet, enthou siaste sneeuwruimploegen maakten wegen vrij van de opgestoven sneeuw en, indien dat onmogelijk bleek, werd gebruik gemaakt van helikopters van de luchtmachtbasis in Leeuwarden om zodoende de mensen uit hun isolement te halen. Even leek het erop dat er paniek zou ontstaan als gevolg van de „hamsterwoede” van enige huisvrouwen (en mannen). In Sneek werden diverse winkels in één dag leeggekocht. Radio-informatie over onder andere een vastgelopen vrachtwagen met gist voor de Sneker (vervolg zie pagina drie) Hel Sneeker Nieuw,blad i, een 3ee0mbinee.de uilgne ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de SHEBSMQEUtïE In Woudsend inbraak 5 FRIEZEN slaan zich er door den ze af bij de melkfabrieken. i MAANDAG 19 FEBRUAR11979 134ste JAARGANG No. 15 J. H. STOKKER (PvdA) - Bussen moeten keren - Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in' GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Op het gezicht van deze kikvorsman is af te lezen dat de omstandigheden, waaronder hij zijn werk afgelopen vrijdagmorgen moest verrichten, alles behalve ideaal waren. Het was namelijk de bedoeling dat duikers van de Sne- ker brandweer kettingen en stroppen zouden bevestigen aan het chassis van de vrachtwagen van de firma Maas, die woensdagmorgen in de spiegelgladde bocht van de Prins Hendrikkade moeite had de rechte weg aan te houden en in het water terecht kwam. De Nekem zou dan met een 30- en een 45-tons kraan pogen de truck met oplegger weer op het droge te krijgen. Voor meer in formatie omtrent de reddingsaktie zie elders dit blad. „De financiële aspekten zijn in deze zaken echter zeer gewichtig. Het rijk zal moeten bijspringen bij het oplossen van de financië le mogelijkheden (de Gemeente zou dan bijvoorbeeld de oude panden moeten ko pen). In planologisch opzicht is het echter een lichtpuntje, dat de provincie begrip heeft voor de haast, die de gemeente achter het bestemmingsplan Roodhem wil zetten. Om alvast plaats te kunnen bieden als het zover is”. Ondermeer de politie van Sneek besloot op die dag het trajekt Sneek-Bolsward weer voor alle verkeer af te sluiten. Het rijdende partikuliere verkeer bemoeilijkte ruimingswerkzaamheden. Wel waren nag; noeg alle gestrande voertuigen op de rijks weg weer vlotgetrokken, zodat daar met al teveel omkijken naar was. Alleen een Vervolg zie pagina 5 IJ.V.C.-AKKO M MOD ATIES Minder rozegeur en maneschijn rook en zag de raad bij het voorstel om het krediet voor de aanbouw aan de Sportzaal van een was en kleedgelegenheid in te trekken. De ge meente had gedacht, dit vooral voor de voetbalvereniging IJ.V.C. zo belangrijke plan, uit te kunnen laten voeren door het WerkvoorzieningsschapWaghenbrugghe "te Sneek op basis van de zogenaamde negentig procents subsidieregeling. Burgemeester en wethouders van Sneek zijn van mening, dat plaatselijk te organiseren aanvullende scholingsmogelijkheden aangegrepen moeten worden. Het stemt het kollege dan ook tot voldoening, dat wellicht reeds per 1 augustus, onder meer in Zuidwest Friesland, een proefprojekt van start zal kunnen gaan in het kader van het onderwijs aan zestien tot achttienjarigen. Dat onderwijs zal een „gat” in de wet op het voortgezet onderwijs opvullen, aldus b en w van Sneek, die dit zeggen in antwoord op een schriftelijke vraag van raadslid J.R. Visser van de PvdA. Burgemeester MUMSEN - Anders niet subsidiabel Wipp. Uitstel van de karnavalsoptocht De karnavalsoptocht zal niet op za- de karnavalsvereniging zal trachten terdag 24 februari worden gehouden iedereen te bereiken door middel doch thans op zaterdag 24 maart van publlkaties in het Sneeker 1979. In overleg met de verantwoor- Nieuwsblad en door persoonlijke be delijke instanties hebbendeOeletoe- nadering. Zij hopen dat alle perso- ters besloten de optocht een maand nen die zich reeds voor de later te laten plaats vinden. Het is al- karnavalsoptocht hebben gemeld op tijd zeer moeilijk een dergelljk be- 24 maart van de partij zullen zijn. Na sluit te nemen want er zijn velen die dere publlkaties met betrekking tot gedurende weken hebben gewerkt de optocht zullen te zijner tijd vol- aan de praalwagens. Het bestuur van gen. Voor -de boeren met melkkoeien liep de droppen, waarin de melk overgeheveld kon afgelopen dagen de zaak wél uit de hand, worden. Later haalden de hefschroefvlieg- In Gaasterland probeerden zij in kolonnes tuigen deze gevulde kontainers op en lever- met traktoren en sneeuwschuivers de melk- J fabriek in Balk te bereiken. Sommigen is het inderdaad gelukt de fabriek te halen zodat de melk verwerkt kon worden. In andere gevallen moest de melk weggegooid worden, soms met duizend liter tegelijk. Een gedeelte van de melk kon gevoerd worden aan de varkens en kalveren, maar de produktie was meestal te groot, zodat er toch nog veel overbleef, dat in de sloten verdween. Vrijdag werden helikopters inge zet om plastic kontainers bij deze boeren te zodat de werkers op kosten Naar zeggen van een ambtenaar van de gemeentesekretarie van Sloten viel daar de „sneeuwramp” wel mee. Via „Radio Fries ian" heeft burgemeester H. A. van Zwieten een oproep aan de bevolking van het his torische stadje gedaan om vrijdagmorgen sneeuw te ruimen. Zo'n veertig mensen heb ben hieraan gevolg gegeven. Tegen twaalf uur in de middag was het meeste opgeruimd. i van de gemeente een borreltje konden gaan drinken in één van de plaatselijke café 's. met veel kunst- en vliegwerk Volgens de ambtelijke zegsman was het in Gaasterland erger gesteld met de sneeuw overlast: „Ik kom uit Wyckel. maar daar is alles dichtgesneeuwd. Met de grootste moeite, en ik mag haast wel stellen, op gevaar af een been te breken door de gladheid en de hoge hopen sneeuw, ben ik naar het gemeentehuis „gebanjerd”. Soms zag ik een vreemd aandoende sneeuwhoop voor me. Als ik daar met mijn laarzen tegenaan trapte, bleek het een onderge sneeuwde wagen te zijn. In de loop van vrijdag is echter het kontakt tussen Sloten- Wyckel-Balk over de hoofdweg hersteld”. ZATERDAG: AANWAKKERENDE WIND Kwam de situatie in de loop van vrijdag weer stevig in de hand, zaterdag dreigde dit weer mis te lopen. De wind begon weer te blazen zodat het stuifsneeuw alles weer met een flinke laag bedekte. Pas vrijgemaakte wegen werden ondergewaaid, nieuwe sneeuwduinen maakten zich opnieuw meester van de rij banen. De heer Visser had in zijn brief uitvoerig de moeilijkheden geschilderd, die liggen op het vlak van bijscholing op het gebied van de vakopleiding en gevraagd om daartoe meer mogelijkheden te openen. Het kollege wijst in het antwoord op de drie kanalen, die het ministerie van Sociale Zaken ver schaft voor scholing via het direktoraat- generaal voor de arbeidsvoorziening: cen trum voor vakopleiding, scholing in samen werking tussen overheid en bedrijfsleven (SOB) en de studiekostenregeling. Voor de SOB-regeling zijn volgens het kollege op het ogenblik in ruime mate financiële mid delen aanwezig. Die opleiding dient te geschieden aan de hand van een te ontwer pen leerprogramma door het bedrijf. De achterliggende gedachte bij die regeling is. dat het bedrijfsleven over de ruimte en de mogelijkheden beschikt die de (om)scholing mogelijk maakt. Op deze wijze kunnen meer soorten opleidingen ontstaan. In het kader van de SOB-regeling is decentralisa tie mogelijk. Omscholing vindt dan plaats in een bepaald bedrijf, op een bepaalde bouwplaats of in schoollokalen. Wat het plan voor aanvullende scho- lingsmogelijkheid in Zuidwest Friesland SNEEKER NIEUWSBLAD In het afgelopen weekend is er ingebroken in het postagentschap (winkel van Van der Velde) in Woudsend. De kassa werd opengebroken en er werd een bedrag van ongeveer honderd gulden aan kleingeld meegenomen. Over een eventuele verplaatsing van Nooit gedagt kon burgemeester Mumsen niet veel zeggen. „Op provinciaal nivo is voor dit soort zaken veel begrip ondervonden. Men staat daar niet afwijzend tegenover een o getroffen moeten worden. Het eventuele verhuizing van de fabriek naar het "karakter” mag namelijk niet uit het plan gehaald worden. Anders raakt bestemmingsplan Roodhuis. Niet alleen IJlst zijn subsidie op dit verbeteringsplan kwijt en zal het voor jaren in de v""m““' ''“L ijskast gaan. De duidelijke stelling, dat wat de Overklui zing betreft de liefde van twee kanten moet komen, kwam vrijdagavond tot uiting in de gemeenteraad van IJlst, die aan dit reeds veelbesproken plan ruime aandacht be steedde. Sprekers van alle frakties vonden het een „mooi plan” en dat was ook wel gebleken in de inspraakavond die over deze toch wel ingrijpende zaak in het Mienskips- hüs werd gehouden op 11 januari. Hét moeilijke punt bleek al ras de doorbraak naar de Overkluizing waartegen nogal wat praktische bezwaren zijn geopperd door de NV Nooitgedagt. De onderhandelingen tus sen de „koninklijke” en de gemeente zijn nog in volle gang, maar burgemeester H.W.F. Mumsen, stelde duidelijk, dat er waarschijnlijk geen mouw gepast kan wor den aan alle bezwaren en wensen van Nooitgedagt. Niet gemakkelijk zal het ook zijn om bij voorbeeld het onderdeel „Overkluizing” uit het plan te lichten, om het dan bijvoorbeeld in een later stadium uit te voeren. Ten eerste wil het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke ordening alleen bij springen als het hele plan uitgevoerd wordt, zonder dat er al te grote veranderingen in worden aangebracht, en ten tweede moet men zorgen voor de kortste klap door een samenvloeien van het leggen van riolering en het uitvoeren van het verbeteren van de woonomgeving van dit grote stuk van het oude stadje. Pakt men bijvoorbeeld pas later de Over kluizing aan, dan komt dat de gemeente op zeker 120.000 te staan. Er is dus haast bij het vinden van een oplossing voor de moeilijkheden bij Nooitgedagt, al zou wat tijd gewonnen kunnen worden door de Overkluizing het laatst aan te vatten. Bijna alle sprekers kwamen op het punt Overkluizing terecht. Daarbij voegde de heer J.H. Slokker (PvdA) nog, dat er in ieder geval in het plan iéts gewijzigd moet worden, omdat de bussen moeten kunnen keren. De CDA-er S. Wassenaar vroeg aandacht voor de „andere” kant: het eind van Zevenpelsen waar men graag de dijk wat verlegd wil zien om „die nare bocht er uit te krijgen. Verder meende Wassenaar, dat er wel niet aan te ontkomen zal zijn, dat de fabriek van Nooitgedagt „op den duur” verplaatst wordt naar het industrieterrein. De groen voorziening in het plan had de aandacht van de heer H. Veldwiesch (Gemeentebe langen). „Worden het nu iepen of linden, en bestaat het gevaar niet, dat aan de Popmawal overhangende takken overlast zullen veroorzaken”, zo vroeg hij. „Hoe men het ook wendt of keert, het plan zal in grote lijnen moeten worden uitge voerd zoals het er nu ligt. Anders is het niet subsidiabel”, aldus burgemeester Henry Mumsen. „En financieel is het natuurlijk zeer aantrekkelijk om de uitvoering te kop pelen aan het leggen van de riolering. Hopelijk hebben we nog wat tijd om de kwestie met Nooitgedagt te bepraten. De fabriek zal echter ook mee moeten helpen aan het treffen van oplossingen, omdat we het plan niet in zijn essentie mogen aantas ten. Wat de beplanting betreft wordt er aan linden gedacht. Deskundigen hebben me verteld, dat bij regelmatig snoeien geen vervelende situaties zullen optreden”. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1