FRIESLAND WIL ALS BLIJK VAN WAARDERING Nooitgedagt wijkt uit naar een andere plaats of stad IJLST snekerWkoerier STEUN VAN RIJK 1 en cute intocht rijtour en PvdA-Wymbritseradeel waardeert de diensten van Radio Fryslan Openbare vermakelijkheden door nieuwe verordening in de knel mils t W de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van |f ^CARNAVALSOPTOCHT SNEEK 17AT^ r-.O F UtR W I T- 3gjr o O' r- Sf -W7?! WW Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. fi A Jg 3 r 3 o Sneeuwduinen en mist oorzaak van aanrijdingen In Ijlst wordt op het ogenblik druk gesproken over het eventueel verdwijnen van de gereedschappenfabriek Nooitgedagt uit het hart van de stad. De verhuizing staat ondermeer in verband met de verandering die de overkluizing over enige tijd zal ondergaan. Zoals bekend is de over kluizing opgenomen in het bestemmingsplan oud-IJIst en in het kader hiervan zal het worden opgeknapt. Dit houdt in dat er bomen en struiken zullen worden geplant en terrasjes zullen worden aangelegd. Het betekent echter tevens dat een aantal parkeerplaatsen op de overkluizing „verlo ren” zullen gaan - de werknemers van Nooitgedagt kunnen nu hun auto’s op dit parkeerterrein kwijt. Dat de parkeerruimte ingekrompen wordt is echter niet het grootste probleem. ff en de IJs op veel plaatsen reeds onbetrouwbaar In verband met het vele ekstra werk, dat verschillende mensen van de Sneker reinigingsdienst de vorige week onder ekstreme weersomstandig heden hebben verricht, heeft de gemeenteraad dinsdag besloten deze sneeuwruimers als blijk van waardering een gratifikatie toe te kennen. Die zal bestaan uit een toeslag van netto één rijksdaalder op de normale overwerkvergoeding. Het kollege had weinig moeite dit voorstel er door te krijgen, mede dank zei de uiteenzetting van wethouder H. Scholten, die vertelde, dat er tijdens de sneeuwstormen een „zwaar beroep op de mensen van de reiniging is gedaan en dat er door sommigen in vijf dagen tijd 59 overuren zijn gemaakt”. Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uiigave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - c o •o 55 o SNEEKER NIEUWSBLAD Voor sneeuwruimers ’n ekstraatje in Sneek H. PO ST MA (FNP) liever stoffelijk f Er zijn de laatste dagen weer heel wat fotorolletjes volgeschoten waar voornamelijk plaatjes met sneeuw zullen uitkomen. Er komt echter toch wel wat voor kijken om in de nacht een geslaagde foto te maken van een sneeuwmassa en het er dan ook nog zó te laten uitkomen dat je het idee hebt dat de fotograaf minstens naar Nova Zembla moet zijn geweest om dit resultaat te krijgen. De foto graaf van Studio Ger Dijs kon echter dicht bij huls blijven voor het schie ten van deze mooie plaat. In de om geving van Hommerts-Jutrljp had hl] een prachtig decor. -w DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 134ste JAARGANG No. 16 Q (f O Onder Schamegoutum en tussen Heeg en Oudega, in Lytshüzen, vonden dinsdag morgen omstreeks dezelfde tijd - kwart voor negen - aanrijdingen plaats. In het eerste geval schoof een FRAM-bus, bestuurd door S.L. uit Sneek, tegen een vrachtwagen, bestuurd door G. J. van Tichelen uit Schar- negoutum. Beide reden op de Lege Dyk en hadden elkaar door de mist te laat opge merkt. Daarbij kwam ook nog dat door de sneeuwduinen de weg zo smal was geworden dat de wagens ter plaatse elkaar niet konden passeren. Remmen hielp niet meer. De be stuurders kwamen er ongedeerd af. f L Bij Nooitgedagt heeft men er wel alle begrip voor dat de gemeente moeilijk heden omtrent het krijgen van subsidie uit de weg wil gaan, maar de verkeers- terkant ziekenhuis), W. Noorderhome, Krui- zebroederstraat, Kleine Kerkstraat, Markt straat, Stadhuis, Oud-Kerkhof, Oude Koe markt, Grootzand, Schaapmarktplein, N. Kruizebroederstraat, Kleine Marktstraat, Leeuwenburg, Amicitia. Weer of geen weer, ijzel of sneeuw, alle kamavalsaktiviteiten van de Oeletoeters - uitgezonderd de karnavalsoptocht - gaan iiiuwci APmrswnBMjM)^ vooa i«ux bm ouumu om voor dat de mensen die in de periode van 14 tot en met 19 februari bij het sneeuwruimen betrokken zijn geweest een wethouders wilden ekstra toeslag op de overuren toe te kennen in dit kader wel onderscheid maken tussen van netto 2,50. LIEVER „STOFFELIJK” Er bleek tenslotte één raadslid, die zich tegen het voorstel van het kollege bleef verzetten. Dat was de heer Postma van het FNP. Hoewel er sprake was van een „scho ne” rijksdaalder bleek hij van inzicht, dat men het had moeten doen in „stoffelijke aard”. Hij redeneerde: dan kan de belasting er helemaal niet aankomen en het gaat hier immers niet om armlastigen. «si». Gedeputeerde staten van Friesland hebben in verband met de uitzonderlijke weersom standigheden van de afgelopen dagen en de gevolgen daarvan de volgende brief verzon den aan de ministerraad: „De uitzonderlijke weersomstandigheden van de laatste week hebben tot gevolg gehad, dat in tal van situaties schade werd geleden of kosten moesten worden gemaakt, die, gezien hun omvang, door de betrokkenen onmogelijk kunnen worden gedragen, c.q. in redelijkheid niet te hunnen laste mogen blijven. De fraktie van de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Wymbritseradeel heeft de Tweede Kamer - met name de PvdA-fraktie - laten weten, dat men „met groot genoegen en waardering” kennis heeft genomen van de diensten van Radio Fryslan tijdens de nood situatie tijdens de sneeuwoverlast. Deze bijzondere situatie heeft volgens de Wymbritseradeels PvdA-ers nogmaals aan getoond, dat een regionale omroep niet gemist kan worden. Gebleken is namelijk, i dat de landelijke omroepen duidelijk tekort zijn geschoten. De brief vervolgt met: „Wij willen er dan ook bij u op aandringen om zich in te zetten voor uitbreiding van de zendtijd voor de regionale omroep, niet alleen in noodsituaties, maar ook onder normale omstandigheden, zodat de Friese kuituur beter tot zijn recht komt. Dit past ook in het kader van de erkenning van de eigen plaats, die de Friese kuituur en taal inneemt”. Dat Karnavalsvereniging de Oele- Station, Stationsstraat, Westersingel (ach- toeters zich door het barre weer niet uit het veld laat slaan blijkt wel uit de aankondiging langs de weg van de karnavalsoptocht die uitgesteld is tot Burgstraat, 24 maart. In de buurt van Scharne- Kerkstraat, goutum vonden we op een berg sneeuw twee enorme grote „feest varkens”. Vrijwel niemand zal voor- gewoon door! Zie daarvoor de programma’s bijrijden zonder deze poppen gezien elders in deze krant. te hebben. Karnaval is nu eenmaal een opvallend feest en zo ook wordt zZl ÏEÈ/ i I de aankondiging groots aangepakt. (Foto Studio Ger Dijs). Provinciale Waterstaat van Friesland wil al diegenen waarschuwen die zich in Fries land nog op het ijs wagen. Schaatsen kan namelijk gevaar opleveren, omdat provin ciale waterstaat bezig is met het „stromen” van de Friese boezem. Dit om te voorko men dat bij intredende dooi de smeltende sneeuw voor wateroverlast zal zorgen. Als gevolg van deze maatregel is het ijs op vele plaatsen onbetrouwbaar. Als men toch de schaatsen wil onderbinden is opletten de boodschap. Het bestaande „pierebad” voldoet niet aan de verwachtingen. Het wordt gevuld met leidingwater waardoor de eks- ploitatielasten ongunstig worden beïn vloed; het water vervuilt snel en is de eerste dagen niet op temperatuur. Men wil daarom een andere voorziening tref fen, waardoor aan deze bezwaren kan worden tegemoet gekomen. De zwemgelegenheid wordt nu verplaatst naar de meeroever ter plaatse van een doorbraak naar de Brekken. Deze door braak zal worden afgesloten door middel van een palenrij met gordijn in de Brekken en wel op een plaats waar de diepte onge veer 1 meter maksimaal is. Voorgesteld wordt om het benodigde zand te leveren en een bijdrage ineens van ƒ2500,- toe te kennen. De totale kosten zullen ongeveer 10.000,- bedragen, zodat het dorp zelf nog een behoorlijke bijdrage moet leveren. bleek de sneeuwruimers best een ekstraatje te gunnen. „Maar waarom juist dié mensen. Er zijn er zoveel geweest, die tijdens de sneeuwoverlast zwaar werk hebben gedaan. Zoals de mensen bij de Spoorwegen, de PTT, chauffeurs, scholieren, arbeiders die naar het werk moesten ploeteren, boeren, burgers, buitenlui en middenstanders. Ve len daarvan kunnen hun schade nergens op (Vervolg zie pagina 27) In de op 7 maart 1978 vastgestelde Algemene Politieverordening is bepaald dat een voor het publiek toegankelijke lokaliteit, tent of andere ruimte of van een terrein waarop een openbare vermakelijkheid wordt gegeven, niet open mogen zijn op zondagen, nieuwjaars dag en eerste kerstdag, op 31 december vanaf 8.00 uur ’s avonds, tenzij deze dag op een zondag valt en op alle overige dagen tussen 24.00 en 6.00 uur. Van deze laatste bepaling kan de burgemeester van Wymbritseradeel een ontheffing verlenen. De praktijk is evenwel al jaren dat de café’s bijvoorbeeld op zondagen, nieuwjaarsdag en eerste kerstdag wél open zijn. Dit heeft voor zover bekend geen onoverkomelijke problemen opgeleverd, aldus b en w in een voorstel aan de raad waarin wordt gevraagd om de politieverordening te wijzigen. Dinsdag zal de raad zich over dit voorstel beraden. Ook komen dan enkele be stemmingsplannen op tafel die een wijzi ging ondergaan die vastgesteld moeten wor den. Het gaat om twee terreinen in Nijland, namelijk die voor het terrein ten westen van het dorp en ten zuiden van de Tramstrjitte en die ten westen van het dorp en ten noorden van de Tramstijitte, en verder betreft het het niet goedgekeurde gedeelte van het bestemmingsplan „Tsjerkewyk” in Oppenhuizen en een gedeelte dorps- bebouwing in Goënga aan de noordzijde van het dorp ten westen van de Sickenga- wei. Het bestuur van de stichting zwem gelegenheid Aldegeaster Brekken te Oude ga (W) heeft kontakt gezocht met het kollege in verband met de noodzakelijk geachte verbetering van de zwemgelegen heid en dan met name voor het gedeelte dat voor kleine kinderen is bestemd. Wij doen een dringend beroep op u uit ’s Rijks kas middelen beschikbaar te stellen, opdat de financiële gevolgen voor de be trokkenen zoveel mogelijk kunnen worden gekompenseerd. Wij denken hierbij in het bijzonder aan bedrijven en aan de lagere publiekrechtelijke lichamen, maar sluiten geenszins uit, dat ook buiten deze katego- rieën onevenredige schade is geleden. Snel le en doeltreffende afhandeling van claims zullen gediend zijn met maatregelen, die o.a. voorzien in een of meer „koördinatie- punten” in de provincie, waar de aanvragen uit een aantal sektoren worden gebundeld en - al dan niet voorlopig - worden gewo gen. Wij verklaren ons gaarne bereid de totstandkoming daarvan te bevorderen”. Het kollege heeft tevens alle bewindslieden rechtstreeks een afschrift van de brief doen toekomen. technische en zakelijke bezwaren die zijn gerezen verscherpen nu wel het vage beeld van een vestiging elders in IJlst, of wanneer dit hier niet mogelijk mocht zijn, buiten de stad, „bijvoorbeeld in Sneek”, aldus de heer Nooitgedagt. De gedachten om Nooitgedagt te verplaatsen is ook niet van gisteren. De fabriek is al sinds 1865 aan de Eegracht in Ijlst gevestigd en (Vervolg zie pagina 27) Mede aanleiding om deze zaak eens onder de loep te nemen was geweest een vraag in die richting van de heer C. Meijer van de CNP. Burgemeester en de (ab)normale strenge winter van dit jaar en de vorige week opgetreden buitenge wone omstandigheden. Wat het eerste punt betreft: dat is een aangelegenheid, die punt van diskussie zal uitmaken in het Centraal Orgaan voor de gemeenschappelijke behan deling van gemeentelijke personeelsaange legenheden. Van dat Centraal Orgaan zijn voorstellen daarover te verwachten en het gemeentebestuur richt zich doorgaans naar die aanbevelingen. Gezien de inzet van de personeelsleden van het vrijhouden van de wegen en het onder houd van het materieel in vaak zeer moeilij ke omstandigheden, leek het kollege hier een toelage op zijn plaats. Het stelde daar- die aanbevelingen. de reiniging, die betrokken zijn geweest bij Het leek er eerst ook veel op, dat de heer H. Pheifer van de WD zich tegen het voorstel van b en w zou uitspreken. Toen puntje bij paaltje kwam opponeerde hij zich echter niet en ging stilzwijgend akkoord. Pheifer die hierover moet beslissen goed ont vangen. 'i. i woonverbetering vinden we ook een belangrijke zaak. Het probleem is echter dat we met deze verandering worden be lemmert in onze aktiviteiten. Laat het zoals het is, hebben we gezegd, we zijn voor dat Op de foto gereedschappenfabriek Nooit- nog toe ongehinderd voor het bedrijf kon- laden en lossen nu eenmaal afhankelijk van gedagt met recht ervoor het parkeer- den laden en lossen, maar wanneer hier een de openbare weg en wanneer het hier druk terrein - de overkluizing. Verhuizing lijkt drukke weg komt ziet men het somber in. met de aanleg van een nieuwe weg nood- De direktie heeft de bezwaren kenbaar zaak te worden. Of dit het industrieterrein gemaakt bij het gemeentebestuur; ze is wordt? In ieder geval zal op dit terrein tegen de aanleg van de nieuwe weg, èn ook ook plaats worden gemaakt voor lig- is men er niet voor dat de overkluizing plaatsen voor boten. Het schetsplan voor onder handen wordt genomen. De heer J. het hele industrieterrein is bij de instantie Nooitgedagt verzekerde ons echter dat het niet de bedoeling is het plan te torpederen. „We dragen IJlst een warm hart toe en *5’SW’ Veel meer moeite heeft vooral de direktie van de fabriek met het plan van de gemeen te om voor het bedrijf een weg aan te leggen ter ontsluiting van Plan de Rat. Het probleem is dat vrachtwagenchauffeurs tot 1 voor het bedrijf kon- laden en lossen nu eenmaal afhankelijk wordt is de situering erg onaantrekkelijk. Het grote probleem voor de gemeente is echter dat ze in subsidiemoeilijkheden ko men”. AGv-V-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1