Ontvangst Oeletoeters Boete voor FR AM-chauffeur voor ongeluk in Nijemirdum I Hoofdonderwijzer openbare school in IJlst nam afscheid —L. PRINS EDWARD I: Het Carnaval geeft prijs, het zotte is in feite wijs Officieel Orgaan van en i 3 de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I 1 ra I INBRAKEN Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN. RAUWERDERHEM e.o. s en de Niet alleen de abonnees op onze maandageditie krijgen de krant in de bus, ook al onze andere lezers. Voor iedereen geldt overigens: Een prettig voor seizoen (laten we tenslotte een beetje optimistisch blijven). Naar het zich laat aanzien zullen er nog wel enkele weekjes over heen gaan alvorens de eerste water- sportenthousiastelingen op de Friese meren zullen verschijnen. Maar na deze lange en voor de meesten troosteloze winter, zullen velen snakken naar zomer se berichten in plaats van nieuwtjes over sneeuwrui mers, legerhulp, geïsoleerde dorpen en andere winter se zaken. Vorig jaar om deze tijd waren de eerste vermetelen al op het water gesignaleerd. Dit jaar dus een iets later seizoen. Maar geen zorg na regen komt zonneschijn. Die gedachte wordt ook gehuldigd door de jachtbouwers die zich al aan het opmaken zijn om hun produkten op de 24e Hiswa in het RAI-gebouw te Amsterdam te presenteren van 2-11 maart. Alle reden dus voor het Sneeker Nieuwsblad om vandaag haar water sportbijlage aan den volke te presenteren. H.I Sneeker NiemnMxl een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKEIU^KQERI^ Talrijke belangstellenden hadden zich zaterdagmorgen geposteerd in de nabijheid van de residentie van Sneeks eerste burger, teneinde de aankomst van Prins Edward van dichtbij te kunnen aanschouwen. Intussen had de heer Geertsma op het balkon van restaurant „Onder de Linden”, de aanwezigen de stuipen al op het lijf gejaagd door elke minuut een saluutschot af te vuren. Zodra de karnavalsstoet de Marktstraat opdraaide bliezen de herauten vanaf de stadhuistrap en het balkon van Onder de Linden Prins Edward een „welkomsttune” toe, waarna de Blauhüster Dakkapel met enkele swingende kamavalstoppers de boel weer op zijn kop zette. K Vs 1 W Bk W •A Intocht Prins Edward I in ’n speciale NS-trein X (Foto Studio Ger Dijs)> Ontvangst op het stadhuis Sneek De raadsman van H. noemde het proces- komstigheden”. Burgemeester Mumsen in gesprek met de l MAANDAG 26 FEBRUAR11979 134ste JAARGANG No. 17 j? o $5 o Natuurlijk waren er veel afscheidskado’s voor de onderwijzer. Bloemen, kadobon- nen, een nieuwe tas, een paraplu, maar ook toonde de heer Visser zich erg gelukkig met J_ 1J i.1j J j feest met hem hadden gevierd. Een van de kado’s was een erts van twee lokaties in IJlst. De voorzitter van de ouderkommissie, de heer S. Kastelein, noemde het verblijf van de onderwijzer in IJlst „vettejaren”. Er was vooral veel waardering voor de open en opbouwende gesprekken over het onderwijs met de heer Visser, die zijn beroep zal voortzetten aan een school in Grouw. KarnavalVoor een heleboel men sen betekent het een hoop flauwe kul. Ze worden er koud noch warm van. Anderen reizen speciaal voor het Karnaval naar de streken bene den de grote rivieren waar je pas echt leut hebt. Dat de leut in Sneek op veel kleinere schaal plaats vindt dan in het zuiden, kan niet ontkend worden, maar dat de aanwezigen op het centraal Station te Sneek die daar waren om de kersverse Karnavalsprins Edward de eerste te verwelkomen, een verschrikkelijke pret hadden, kan evenmin ontkend worden. Ongeveer 200 inwoners van Drabbelterp hadden zich op het per ron van het Station verzameld, zodat dit meer weghad van de vertrekhal op Schiphol op een topdag dan van een perronnetje van een kleine Frie se stad. Overal klonken kreten als „bloemkolen” (bij elk feest hoor je groenteman) en „reuteuteuteu- teu”een en ander muzikaal om lijst door de Blauhüster Dakkapel in de traditionele Friese kielen en on der direktie van de Nestor zelf, Ruurd Silvius sr. Om 11 over half 11 was het dan zo ver: de speciaal voor deze gelegen heid ingelaste trein kwam richting Station en Prins Edward kon zijn ge liefde Drabbelterpse grondgebied betreden. Jammer was wel dat ieder een het uitzicht benomen werd door de trein uit de richting Stavoren die op het eerste perron stopte. Hier door miste ook het grootste gedeelte van de aanwezigen het welkomst- ceremonie van de NS ter ere van Ed ward. Hierna stapten Prins en sekon- heer Visser en diens echtgenote. Tussen zijn de kado’s van zijn leerlingen, die ’s middags linkerarm door is nog een gedeelte van de erts te zien die de leerlingen als afscheids- kado gaven. Zaterdagavond is bij Hotel de Wijnberg ingebroken. Meegenomen werden enkele kopjes, pakken koffie en thee en een fooien pot. Ook werd nog melding gemaakt van een inbraak bij de drogisterij op het Kaats land. j maar zag toen, dat de koeien bijna aan de overkant waren en dat er links een „gat” ontstond. Daar probeerde hij „door heen te duiken”, maar plotseling was daar "i om onbekende redenen achter de koeien langs weer wilde overste- Onder andere burgemeester H.W.F. Mumsen van IJlst, heeft vrijdagmiddag in het Mienskipshüs afscheid genomen van het hoofd van de openbare lagere school „De Kogge” in IJlst, de heer H. Visser. Kollega's van de hoofdonderwijzer namen in een liedje afscheid van de heer Visser. Duidelijk hieruit werd dat het belang van de school voor de onderwijzer altijd voorop heeft gestaan en dat hij zeseneenhalf jaar een stuwende kracht is geweest. De burgemeester benadrukte dit laatste nog Gezien de laatste keer dat we een gesprek eens met zijn waardering uit te spreken over hebben gehad, heb ik nu echter wel het idee de inzet van de hoofdonderwijzer om een dat we wat meer naar elkaar toegegroeid - en dit kan nauwelijks aan mezelf liggen, of ik moet progressiever zijn gewor den”. V Kantonrechter mr. J. H. M. Gielen te Sneek heeft vrijdag de 38-jarige Fram-chauffeur Jan H. uit Bakhuizen veroordeeld tot een geldboete van driehonderd gulden. Met dat bedrag dook de kantonrechter onder de eis van de officier van justitie (vijfhonderd gulden), maar voor de verdachte was waarschijnlijk belangrijker, dat mr. Gielen niet meeging met de eis van vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. In dichte mist botste de door H. bestuurde bus in de ochtend van 10 november 1978 tegen de veehouder Deinum te Nijemirdum, die daarbij het leven verloor. In de dagvaarding werd echter niet gesproken van „dood door schuld”, alléén het - gezien de weersomstandigheden - onverantwoordelijk hard rijden. De raadsman van H. noemde het proces- zich opdoemen. Het bleek een kudde koeien verbaal, dat in verband met dit ongeluk te zijn, die de weg overstak. H. remde eerst door de politie was opgesteld, „op zijn krachtig minst niet erg objektief”. Er werd in die J" verslagen gesproken van een snelheid van zeventig kilometer en een zicht van slechts dertig meter. De verdachte meende, dat hij boer Deinum, die niet harder had gereden dan vijftig en dat i er een zicht was van belangrijk noemde de raadsman in zijn niet meer te voorkomen, pleidooi ook, dat er in de processenverbaal geen enkele aandacht was geschonken aan de merkwaardige manouvres van de heer Deinum, het slachtoffer. Hij wilde daarop toch wel even wijzen, hoewel in de dagvaar ding deze zeer tragische kant van het ver keersongeval buiten beschouwing was gela ten. Twee scholieren verschenen als getuigen voor de rechter. Ze waren twee kilometer van de i plaats van het ongeluk in de bus gestapt. Dat gebeurde om ongeveer acht uur. De bus was vijf minuten te laat. De zestienjarige Klaas S. uit Oudemirdum en de 21 jarige Bouke F. uit Oudemirdum verklaarden, dat ze dachten dat de bus „niet minder snel reed dan anders”. Klaas sprak van „wel wat hard voor die mist”. Hij hield het op een snelheid van tussen de zestig en zeventig kilometer per uur en Bouke dacht, dat het er zo’n 65 waren. Bouke heeft al een rijbewijs en de kantonrechter nam later als vaststaand aan, dat er inderdaad wel met een snelheid van „omstreeks” zeventig zal zijn gereden zoals in het proces-verbaal van de politie stond. Beide jongelui meenden, dat het zicht in de dikke mist niet meer bedroeg dan „dertig a veertig” meter. Het ongeluk gebeurde op de Hoytebuorren onder Nijemirdum. De chauffeur zag plotseling een aantal zwarte schimmen voor met zijn waardering uit te spreken over 'j-?' om een geheel nieuwe leermethode in te voeren, zijn, liaap „Hij heeft dit op eigen wijze gerealiseerd. Dit nieuwe was hier noodzakelijk omdat er niets was”. Toen de heer Visser aan de openbare lagere school in dienst trad waren er twee leerkrachten, nu is het een vier- mansschool en over enige tijd wordt er nog een leerkracht aan toegevoegd. Mumsen zei zich nog te herinneren dat de mening over het geven van een bepaalde vorm van onderwijs van die van de heer Visser en die van hemzelf nogal uiteenliep, „vooral toen hij hier nog maar kort was. MOTIVERING In de motivering van zijn vonnis stelde mr. Gielen, dat hij niet de woorden van de raadsman wilde gebruiken waar die het had over een niet erg objektief proces-verbaal. Aan de andere kant moest hij toegeven, dat „het lang niet ideaal was, en dat met name bij het later nemen van diverse proeven niet uiterst zorgvuldig was gehandeld”. Bij de beoordeling van de zaak wilde de kanton rechter ook het ondoorgrondelijke gedrag van de heer Deinum laten meespelen. Vast stond voor mr. Gielen wèl, dat H. gezien de dikke mist te hard heeft gereden en daar door de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Gezien dat alles veroordeelde hij de chauffeur tot een geldboete van zeker vijftig meter. Erg ken. Èen botsing tussen bus en man viel toen driehonderd gulden, zonder verdere „bij- dant, het hof, het jeugdhof, en de Blaudakster Hüskapel in de voor het station gereedstaande praalwagens teneinde via Stationsstraat, Wester- singel, Wijde Noorderhorne, Kruizébroederstraat, Kleine Kerk straat en de Marktstraat bij het stad huis aan te komen. Voor meer informatie zie elders in dit blad. SNEEKER NIEUWSBLAD Om precies elf over elf kon Prins Karnaval van zijn gegrip van voet zetten op het stadhuis van Sneek voor omstandigheden van de officiële ontvangst door burgemeester B. ven. Karnaval, zo sprak van Haersma Buma in de grote raadszaal, sma Buma, roept bij mij en Die grote raadszaal bleek echter niet bere- bij vele anderen, een beeld op kend op een dergelijk groot aantal stelijke I-Er. kamavalsenthousiastelingen. Het was drin- stelijke bezoeken denk, dan gaan mijn gen geblazen om een plaatsje te vinden. In zijn welkomsttoespraak sprak de burgerva der zijn blijdschap uit over het feit dat Edward met de trein (lees openbaar ver voer) was gekomen en daarmee blijk gaf de maatschappelijke het hedendaagse le- mr. B. van Haer- waarschijnlijk van vor- dergelijk groot aantal stelijke bezoeken. En wanneer ik aan vor- TT J—1'11_ Jon rtn n r» miirj gedachten automatisch naar de laatste niet Friese vorst Albert van Saksen, die op 22-7-1499 een bezoek aan Sneek bracht. Ik (Vervolg zie pagina vijf)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1