5 Raad van State wikt en weegt nog Kerken en school werken mee Multifunktioneel Centrum; de weg vrij in Oppenhuizen (tl ders Bennie Jellema en Siebe Re- mery. In de DAF van Reen zat alleen bestuurder Wiebe IJsselstein. Alle vier werden gewond. In het Sint An- tonius Ziekenhuis werden opgeno men: Stilma met een enkelfraktuur en een hersenschudding en IJssel- I stein met een heupfraktuur en een L beenbreuk. Jellema liep een rug- kwetsuur op. Remery kwam er met een gekneusde schouder af. De laat ste twee heren werden na behande ling in het ziekenhuis naar huis ge bracht. Waarschijnlijk is één van de beide vrachtauto’s door een verkeerslicht gereden dat op rood stond. De politie heeft de zaak nog in onderzoek en kan nog niet met ze kerheid meedelen, wie de fatale verkeersfout heeft gemaakt. (Foto Studio Ger Dijs). IJLST snekerWkoerier ir iBItg l n 5^ Komputer vervangt de boer niet, maar is z’n werkpaard i» THABOR verkeert nog steeds in het ongewisse van W O 5BBRT Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ING. P. POSTMA VOOR DE CAF IN SNEEK ito 1 a GROTE RAVAGE IpF it li - V - a j d Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. 1 J f/O en de «O te. Vi (vervolg zie pagina 13) Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 3 a 46 SNEEKER NIEUWSBLAD if «885 niet als een vervanger voor de boer zien, maar als het werkpaard voor deze. het niet nalaten om nog even na te kaarten. den kunnen (blijven) wonen. het grote DONDERDAG 1 MAART 1979 134ste JAARGANG No. 18 J. D. KUIPERS (VVD) - alsen, indiens en midsen - Om half acht gistermorgen bot sten op de kruising Rondweg- Zuidwesthoekweg twee vrachtauto’s uit Sneek met een flinke klap op elkaar. Het waren voertuigen van het verhuisbedrijf Stllma en het Con- tainertransportbedrijf Reen. De met inboedel geladen auto van Stllma - men zou op weg naar het ei land Texel - kreeg de grootste klap verkeerspaal en kwam op zijn zijkant in de berm terecht. In de auto van Stilma zaten drie personen: be stuurder Sjoerd Stilma en zijn bijrij- op te vangen, ramde daarna nog een aiitniui mu u oautMus Uiteraard kwam hij daarbij terecht bij de opmerkingen die de heer M. Nauta (CDA) in de vorige vergadering had gemaakt en waar op alom zoveel reakties waren losgebrand. „Kollega Nauta heeft het op 30 januari misschien niet slim gespeeld, maar van praat is praat gekomen en dat heeft in ieder geval een heleboel duidelijk gemaakt”. Voordat de heer Postma zijn spreekbeurt over de automatisering begon, gaf hij eerst nader uitleg aan het vakinstituut waar hij voor werkt. Het IMAG is ontstaan in 1974 en wel uit drie instituten. Het instituut heeft als taak om wetenschappelijke onderzoeken te verrichten bij boerenbedrijven wanneer het om mechaniseren gaat. Ue heer Postma wist allereerst te vertellen dat veel boeren geschrokken zijn van de ontwikkeling in de landbouw, op allerlei gebied. „We zijn na een vrij stormachtige groei gekomen op het punt dat de omvang wordt gestabiliseerd. Er moet nu een grote re aanspraak worden gemaakt op het kastje hierboven”. Over een heel ander kastje had de heer Postma het toen hij het over de automati sche elektronische koe sprak. Hier ziin al onderzoeken mee gedaan, onder andere met automatisch krachtvoer. Nu wordt het W WA Op de CAF(Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de landbouw in Friesland) rundveehouderij studiedag, gisteren in Amicitia, werd door ing. G. Postma, hoofd afdeling rundvee (Instituut voor Mechanisatie voor Arbeid en Gebouwen) vrij uitvoerig gesproken over de automatisering in de rundveehouderij. Dat de boer minder uren hoeft te maken met een geautomatiseerd bedrijf vond hij wel een gunstige ontwikkeling, maar daarnaast stelde hij toch wel even duidelijk dat het er met een geautomati seerd bedrijf wel op aankomt dat je het ook weet te beheren. „Je moet een goed geheugen hebben om alles bij te houden. Het geeft ’n hoge psychische belasting. Een boer denkt ook al gauw dat hij zich de armoede om ziek te worden niet kan veroorloven”. De heer Postma wilde de komputer dan ook De maatregel van gedeputeerde staten om „af te bouwen” naar veertig personen houdt dus waarschijnlijk ook enigszins ver band met de mogelijkheid, dat het bestuur van „Thabor” eventueel een gunstig uit sluitsel op het beroep zal ontvangen van de Raad van State. Verdere maatregelen, die - - op sluiting van „Thabor” zouden zijn ge- oor” niet bij de pakken neerzitten. Omdat richt kunnen gedeputeerde staten momen- men het verschrikkelijk jammer zou vinden, dat men gedwongen zou worden het rust huis te sluiten, werd in samenwerking met een advokatenburo een beroepschrift opge- tijd gesloten sleld en naar de Kroon verzonden. Daarin werd verzocht om het rusthuis bij het Wilhelminapark open te mogen houden. RENOVATIEPLANNEN Daar liet men het overigens niet bij. Er 1 voor een dras tische verbouwing. Na uitvoering daarvan zou „Thabor” over veertig grotere wooneen heden blijven beschikken, die aan alle wet telijke normen voldoen. In dat ir- Van de drie Sneker paren die deelnamen aan de regionale finales van het grote Interpolis brideetoernooi, een over het alge meen zeer sterk bezet toernooi, heeft alleen het paar Dirk Potma-Jan de Rooy met 215 punten, weten door te dringen tot de lande lijke finales die op 1 april (geen aprilgrap) te Utrecht zullen worden gehouden. De paren Willy Walda- Gretha Potma en Willem Koning-Jan de Ree kwamen net iets te kort voor een finaleplaats. Overigens was de brief van de kerkbesturen in Top en Twel de VVD-er uit Woudsend zo helder als koffiedik. „Het wemelt van de alsen, in indiens, de midsen en de onder voorbehouden. Je kunt er alle kanten mee uit”. Verder meende hij, dat de brief, die de werkgroep in Oppenhuizen aan het kollege had gericht na de laatste bespreking met de kerkbesturen, niet „ondertekend” had moe ten worden met een getikt regeltje „de werkgroep”, maar voorzien diende te zijn van een behoorlijke ondertekening door voorzitter en sekretaris. Wat dat laatste betreft vond burgemeester Cazemier, dat er misschien niet geheel korrekt is gehandeld, maar dat men aan de andere kant geen spijkers moet zoeken op laag water. De heer Cazemier wilde daarna even pogen om „recht te doen aan alles wat zich heeft afgespeeld”. „Inderdaad heeft de heer Nauta een storm ontketend, maar een deel van wat hij in de laatste raadsvergade ring heeft gezegd blijkt bij nader onderzoek toch overeind te blijven staan. De kerkera- den hadden inderdaad enige bedenkingen en de werkgroep heeft de zaak in eerste instantie wat te rooskleurig voorgesteld; de problemen lagen heus wat ingewikkelder”. TOON POSITIEF In tegenstelling met de heer Kuipers meen de de burgemeester, dat men met de laatste brief van de kerkbesturen wel degelijk uit de voeten kan. „De toon is positief. De gebouwtjes zullen straks alleen voor eigen kerkelijk werk gebruikt worden. Men zal niet meer wervend optreden en de lokalitei ten verder slechts achter de hand houden voor noodgevallen”. En dat laatste kan volgens de heer Caze mier echt wel eens nodig blijken omdat de aanwezigheid van een nieuw centrum waar schijnlijk een stimulerende funktie zal heb ben op het verenigingsleven in het tweeling- dorp. Dat zal waarschijnlijk danig gaan opbloeien en de oprichting van nieuwe verenigingen of clubs is niet denkbeeldig. Zoiets ziet men elders ook. In zo’n geval is het altijd makkelijk, dat er nog enige reserve-lokaliteiten achter de hand zijn. De raadsleden bleken het met deze uiteenzet ting eens en kozen de wijste weg: niet meer roeren nu alles de goede kant uit schijnt te gaan. F F 4k Bestuur en bewoners van het Nederlands Hervormde rusthuis „Thabor” aan de Bols- warderweg in Sneek verkeren nog steeds in het ongewisse of hün tehuis nu wel of niet mag yven voortbestaan. De zes zeven weken, die de Raad van Staten nodig meende te hebben voor het doen van een uitspraak inzake het beroep dat het bestuur van „Thabor” bij de Kroon tegen sluiting heeft ingesteld, zijn reeds vertreken, maar de Raad schijnt nog steeds geen beslissing te hebben genomen. Aan de hand van allerlei nieuwe wettelijke regelingen inzake normen, percentages en vereiste akkommodatie kreeg het rusthuis vorig jaar van gedeputeerde staten bericht dat „Thabor” na verloop van Ij zou moeten worden. Het bestuur van het rusthuis nam daarop later het besluit om het opnemen van nieuwe bewoners te stop pen. In een bespreking tussen bestuurs leden van „Thabor” en leden van gedepu teerde staten liet het Friese Kollege nog- werden plannen opgesteld maals weten, die opnamestop te be- krachtigen. Daar kwam nog bij, dat het kollege van gedeputeerde staten wilde, dat de „bezetting” teruggebracht zal worden lel,JKe normen voldoen. In dat „gereno- van de huidige 59 bewoners naar veertig. veerde Thabor” kunnen dan veertig bejaar- Een termijn werd daarvoor echter niet vastgesteld. Het bestuur van „Thabor” had intussen al kontakt met de gemeente Sneek en de zogenaamde „Indikatiekommissie”, om, als dat straks nodig mocht zijn, een plaats voor de bewoners te vinden in andere tehuizen in Sneek. Ondertussen bleef het bestuur van „Tha- resumé van het verlossende woord, dat het schoolbestuur even tevoren had gesproken. Met de reeds binnengekomen en gememo reerde toezeggingen van de hervormde en gereformeerde kerkbesturen klaarde die laatste boodschap de hemel danig op. De donkere wolken waren voor een groot deel weggedreven. Ook de noodzaak om nog maals intensief in te gaan op de kwestie, die al veel stof heeft opgewaaid. teel niet nemen. Ook in Leeuwarden wacht men op de uitspraak van de Raad van State. Mocht gebeuren wat het bestuur van het rusthuis hoopt, en „Thabor” kan blijven bestaan, dat zal er in de tuin van „Thabor” een vleugel worden gebouwd met dertig bejaardenflats. Die zijn dan voor „verhuur” en de bejaarden die er gebruik van maken kunnen dan eventueel een beroep doen op de „centrale voorzieningen” in het oude- en-verbouwde „Thabor”. Uiteraard hoopt het bestuur van „Thabor”, dat het in de toekomst die richting uit zal gaan, maar in deze dagen verkeert men nog in spanning omtrent de uitslag van het beroep op de Kroon. 811» Na veel plukharen is de zaak van het multifunktioneel centrum in Oppenhuizen- Uitwellingerga nu vrijwel rond. Juist toen de gemeenteraad van Wymbritseradeel er dinsdagavond recht voor ging zitten om de problemen nog eens fiks onder de loep te nemen, kwam er een verlossend telefoontje met de mededeling, dat het bestuur van de voormalige Hervormde school had besloten om school-en-grond ter beschikking van de gemeente te stellen met het doel dat de opbrengst van één-en-ander ten goede zal komen aan het te stichten scholen- en dorpscentrum. De laatste hindernis was daarmee genomen want de kerkbesturen hadden intussen al schriftelijk laten weten dat Us Gebou en de Lanteame niet konkurrerend gaan werken. De lokalen zullen alleen gebruikt worden voor typisch kerkelijke aktiviteiten en als „overloop”, als verenigingen of clubs nergens anders vergaderruimte kunnen vinden. Al bij het behandelen van de „notulen van de vorige vergadering” vond de raad een kapstok om een voortzetting van de diskus- sie over het multifunktioneel centrum aan op te hangen. Er scheen een hernieuwd bakkeleien voor de deur te staan juist om dat moment werd gemeentesekretaris J. de Groot door de concierge weggeroepen voor een dringend telefoontje. De vergade ring werd een ogenblik geschorst. Even later kwam de heer De Groot glimla chend terug en zwaaide, gelijk Chamberlain na München, met een papiertje, dat hij VEEL LOSGEKOMEN overhandigde aan burgemeester B. Caze- Toch kon de heer J. D. Kuipers van de VVD mier. Vers van de pers bevatte het een kort het niet nalaten om nog even na te kaarten. Door de dierenbescherming, afdeling Sneek, is een aktie op de scholen gestart om de dieren die het nu erg moeilijk hebben te helpen. De leerlingen namen voedselresten mee, die onder andere door mevrouw Velsen van de dierenopvang worden opgehaald, Hier op de foto van Studio Ger Dijs brengt ze juist een bezoek aan de Openbare lagere school „de Tjasker” in de wijk Tinga in Sneek. De leerlingen worden op deze manier nog eens ekstra gekonfronteerd met de nood van de dieren. De dierenbescherming komt op deze manier ook daadwerkelijk voor het voetlicht; het is nu zichtbaar dat deze vereniging ook echt iets doet, naast alle aktiviteiten achter de schermen, waar ook hard wordt gewerkt. Andere scholen die ook helpen met het verzamelen van voedsel zijn de Gijsbert Japiksschool, Johannes Postschool, Jan van Nassauschool, Thomas van Aquinschool en de professor mr. P. S. Gerbrandyschool. Van deze laatste school heeft een gekombineerde groep van derde en vierde klassers vorige week brood en groenteafval verzameld en vetbolletjes en pinda- koorden gemaakt, de andere groep ging toen boodschappen doen voor bejaarden. Vetbollen en pindakoorden werden bij de school opgehangen, het brood ging naar de vijver in de Tinga en naar het Wilhelminapark en de groente werd afgeleverd bij het politieburo. Ook de zakken voedsel die door leden van de dierenbescherming worden opgehaald worden op het politieburo afgegeven. Hier zorgt men verder voor ekspeditie naar omliggende watergebieden. .-f - O N

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1