Groen licht voor aktiviteiten van de woonschipbewoners TOEZEGGING GEMEENTE Kommissie rapport waterkeringen vindt Huishoudbeurs Hommerts/Jutrijp IJLST snekerMkoerier mbu m HunKU Feenstra Flyers vrijdag in Amsterdam kampioen? B if fep ni O ililS de gemeenten SNEEK, WÏMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van - m 1 I n WW ”1 liisoii ir In een nacht vier inbraken diefstallen in Sneek en SSL ro ned TUNNEL IN BALK ONDERGELOPEN In het tunneltje van de sekundaire weg onder de rijksweg Balk-Lemmer stond gisteren minstens twee meter water. Eén automobilist moest tot zijn schade bemerken, dat de door gang toch echt onmogelijk was. Plost zag de bestuurder het water door zijn portieren binnen stromen. De brandweer werd gewaarschuwd. Zij sloten de tunnel voor het verkeer af en pompten het water eruit. Ver dere nadelige gevolgen heeft dit „waterrampje” niet gehad, aldus de Gaasterlandse politie. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. n'-l :rij Door in de 1ste uitvoering zijnde verbeteringen van de zeeweringen wordt de veiligheid van ons land tegen overstromingen sterk verhoogd. Met de minister van verkeer en waterstaat achten Gedeputeerde Staten het ook wenselijk de aandacht te vestigen op de rol die de tweede waterkeringen kunnen vervullen bij de beveiliging van het land. De tweede waterkeringen zullen dienst moeten doen bij het bezwijken van de eerste keringen door doorbraak, hetzij ten gevolge van hoogwater, hetzij bij andere oorzaken, en de Alkohol-kontrole in Balk zoals het bezwijken van konstruktie in de kering (leidingen, bebouwing) grondmechanische gebreken (afschuiving en zettingsvloeiingen, ondermij ning door gravende diersoorten (muskusratten), omwaaien van beplanting, oorlogshandelingen etcetera. Als resultaat van twee jaar voorbereiden en organiseren is vrijdag 2 maart de toezegging van gemeentewege gedaan aan de kombinatie de „Espel- Open Deur” voor het ingebruik nemen van een aktiviteitenwinkel voor de woonwagen- en woonschepenbewoners in Sneek. De ingebruikname van deze winkel in de Johan Willem Frisostraat vindt plaats precies één jaar na het zinken van de „Ark” in de woonschepenhaven, in maart 1978. Deze Ark had tot dan de funktie van aktiviteitencentrum. Voor het nieuwe aktiviteitencentrum is bij de gemeente een begroting ingediend van 17.150,-. Tijdens de voorbesprekingen met de gemeente is overeengeko men, dat de winkel voor 4.783,- gesubsidieerd zal worden. De definitieve beslissing hier over zal de gemeenteraad in haar eerstkomende vergade ring nemen. Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD «1 i I of V... ral Wl j|||| o P» a 34 SNEEKER NIEUWSBLAD i AR F 4 X) n worden. iw is 4G DES e(to naar i t i, De huishoudbeurs van Hommerts-Jutrijp is een nog groter sukses ge worden dan vorig jaar. Men heeft zich nu mogen verheugen in een bezoekers-aantal van 470. Er waren negen stands in het dorpshuis op gezet en hiermee was de ruimte dan ook goed bezet. Ais attraktie was er kaas-maken door W. Vellinga uit Hommerts, eendenkorven en kleine bloemstukjes werden gemaakt door E. Hoornveld uit Drachten, maar hij is een oud-inwoner van Jutrijp en Jan Yntema sloeg aan het netten breien. Zowel vrijdagavond als zaterdag werd enkele malen een film ge toond over Jutrijp-Hommerts, die in 1968 door de blindenbond was ge maakt. De film is van deze instelling gekocht, omdat hij anders vernietigd zou worden. De fotograaf van Studio Ger Dijs was niet aanwezig tijdens het draaien van de film, maar legde wel het moment van de opening van deze geslaagde beurs vast. MAANDAG 5 MAART 1979 134ste JAARGANG No. 19 In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in de K.N.M. fabriek aan de Harste. Iemand drong na het vernielen van een ruit binnen. Er werden een paar kasten overhoop gehaald, maar voor zover men heeft kunnen nagaan wordt niets vermist. Bij het inkassobureau van de kandidaat deur waarder J. Busscher aan het Julianapark daar entegen, waar in deze zelfde nacht ook wend ingebroken, is wel buit gemaakt. Er wordt honderd gulden vermist Kapsalon Alphonso aan het Kaatsland werd deze week wederom met een bezoek vereerd - woensdag was het ook ai raak en werd 100,- ontvreemd - ook nu weer werd een ruit uit de winkeldeur genomen. Deze keer werd niets ontvreemd. Het kantoor van de stalen meubelfabriek De Valk en de aangebouwde woning werden ook bezocht. Van het kantoor werd een ruit vernield. Uit de woning werd een oude klok (geen antiek) ontvreemd. i en van Tijdens een patrouille op de weg Balk- Koudum hield de Gaasterlandse politie een dertien jaar oude Opel aan. Bij het technisch onderzoek bleek het meer „een vliegend tapijt” dan een auto te zijn, aldus de politie. De vloer was een gat. dat alleen nog maar in de hoeken aan de karrosserie vastzat. De Opel is van de weg gehaald. Op twee maart heeft de werkgroep woon schepenhaven van de gemeente de aktivitei- tenwinkel in de Johan Willem Frisostraat toegezegd gekregen. Enkele bezigheden zijn reeds van start gegaan. Naar verwachting zal omstreeks midden maart de winkel in vol gebruik zijn. (Foto Studio Ger Dijs). omgeving waren naar dit konsert afgevaardigd. Wel waren er een groot aantal instrumentalisten. De foto graaf van Studio Ger Dijs maakte tijdens een optre den een foto. Het publiek werd buiten beeld gelaten, dit was echter in volle getale opgekomen. Zowel ’s middags als 's avonds was er een goede belang stelling en wat het publiek zoal te horen kreeg kan el ders in deze editie in een recentie worden teruggele zen. Alleen tweede waterkeringen als veiligheid wordt vergroot Amsterdam begeleiden. vrijdag om 18. 00 uur bij Siepersma vanaf de Bothniakade zullen vertrekken, zijn nog een 35-40 plaatsen beschikbaar. Eventuele aan- meldingen: Tjitse van der Wal. Boetsstraat aanstaande vrijdag. Zoals het nu lijkt zullen 30 te Sneek. Telefoon 17001. Tijdens een routine-kontrole werd ook de 19-jarige O.H.W. uit Balk betrapt op over matig gebruik van spiritaliën. Tijdens een technisch onderzoek bleek daarbij de stuur inrichting van de Ford Escort niet in orde te zijn. De auto is voor onderzoek naar de technische afdeling van de politie vervoerd. De Feenstra Flyers zijn bij winst op'Bis- ongeveer 500 supporters hun favorieten schop/Amsterdam, aanstaande vrijdagavond Amsterdam begeleiden. in de hoofdstedelijke veste, kampioen ijs- ln de lwee bussen ae hockey 1979. De supportersvereniging van de „Flyers” heeft derhalve een aantal supportersbussen ingezet om zoveel mogelijk lawaai te produceren tijdens de wedstrijd van Van „de Espel” zijn van het begin af aan Liebeth Hogenes en Peter Gerritsma de overkoepelende organisatoren van het sociaal-kultureel werk in de woonschepen haven geweest. Zeker bleek dat nodig te zijn, toen in maart 1978 „de Ark”, de aktiviteiten- boot van de woonschepenhaven, zonk. AKTIVITEITEN. Vanaf begin maart zijn in de aktiviteitenwin- kel voor de woonschepen- en woonwagenbe woners reeds enige bezigheden van start gegaan. Onder leiding van Koop Meester en Gerrit Witteveen begon de winkel met kin derwerk voor drie groepen kinderen: Eén groep voor kinderen tot negen jaar, die rekreatieve en vormende spelbezigheden krij gen en twee, gescheiden groepen, voor jon gens en meisjes van negen tot veertien jaar. Tevens is eind februari een kursus lezen en Bij het rechts passeren van een auto in de Dubbelstraat in Balk moest de chauffeur E. P. de W. tot zijn schade bemerken dat deze manoeuvre gekombineerd met alkoholische drank een aanrijding als gevolg had. Omdat de voor hem rijdende wagen bij het rechtsaf- slaan een „zwieper” naar links maakte, dacht de 24-jarige De W. dat rechts inhalen binnen de mogelijkheden lag. Bij een onder zoek van de politie bleek, dat de heer De W. minstens een alkohol-promillage van 0,8 in zijn bloed had. De Technische Advieskommissie voor de Waterkeringen heeft een rapport „De Tweede Waterkeringen in Nederland” uitgebracht. In dit rapport gaat de kommissie in op het beleid ten aanzien van tweede waterkeringen en de wenselijkheid van bepaalde wijzigingen en van onderzoek naar mogelijke wijzigingen van de bestaande toestand. Deze kommissie komt tot de konklusie dat met betrekking tot een mogelijke doorbraak van de hoofdwaterkering, ten gevolge van hoogwater, investeringen in deze kering meer rendabel lijken dan die in de tweede keringen. De funkties van de tweede keringen bij een doorbraak van de eerste door andere oorzaken dan hoogwater, kunnen echter investeringen in het stelsel van tweede keringen rechtvaardigen, juist in die gevallen waarin met een betrekkelijk geringe aanpassing van het bestaande stelsel een belangrijke vergroting van de veiligheid kan worden bereikt. Naar aanleiding van het rapport „De Twee de Waterkeringen in Nederland” is hiero ver eèn nota opgesteld. Enkele reakties zijn het vermelden waard. Het dijkbestuur van het waterschap der Vijdeelen Zeedijken Buitendijks komt met de suggestie om, wanneer men voor Achlum-Kop Afsluitdijk zou kiezen, toch schrijven voor kinderen en volwassenen gestart onder leiding van onderwijzer Wil lem Geertman. Getracht wordt met eenvou dige en aan de samenleving aangepaste middelen bij deze mensen de lees- en ,v schrijfvaardigheid te vergroten. Omstreeks Deze twee aktiviteiten bleken zoveel maart verwacht de werkgroep de orga- wa_ nisatie dusdanig voorbereid te hebben, dat aparte sektfe soSlkïltürele'^tfvitei- °°k de overige aktiviteiten gestart kunnen Een vervangende ruimte kwam vrij toen de wijkvereniging Sperkhem van de winkel in de Johan Willem Frisostraat vertrok naar een grotere ruimte in de Sperkhemschool. Wel blijkt, aldus Liesbeth Hogenes en Peter Gerritsma, dat de plaats van de nieuwe winkel niet optimaal is. In eerste instantie werd gestreefd naar een lokatie op het terrein van de woonschepenhaven. Bij de gemeente heerste in het begin ook dat plan, maar als gevolg van bezuinigingen moest dit idee wijken. „Nu bemerken wij, dat de wijkvereniging niet zo blij is met een „twee de wijkvereniging” in het Sperkhem. Daar kunnen wij ook vrij weinig aan doen. Over leg over samenwerking met de wijkvereni ging is nog gaande” aldus de twee maat schappelijk werkers van „de Espel”. In het Himsterhüs in Oosthem heeft zaterdag weer een solistenkonkours plaatsgevonden, waarin maar liefst achtendertig nummers werden verwerkt. De prestaties werden beoordeeld en op een rapport ge zet. Het was niet de bedoeling dat de zangers, zange ressen en musici elkaar aan zich zouden meten, maar het ging erom een eigen prestatie te laten beoorde len. De afdeling zang was dit keer opvallend dun be zet; slechts vier deelnemers van Wymbritseradeel en Twee jaar geleden werd de werkgroep Woonschepenhaven met medewerking van „de Espel” opgericht met ondermeer het doel voorzieningen voor stadsschippers te kreëren, en sociaal-kulturele aktiviteiten in de haven en het woonwagenkamp op te zetten. P 12 1.1... _1„1 energie en tijd te vragen, dat het nodig was een i ----- - - ten op te zetten. Omstreeks dit tijdstip kwam „Open Deur”, een kerkelijke evangelisatie-groep, in het overleg. De uitgangspunten van „de Espel” en „Open Deur” bleken verschillend te zijn, maar toch werd besloten samen te werken. Een gedeelte van het benodigde geld voor de aktiviteitenwinkel werd door „Open Deur” beschikbaar gesteld. Eveneens organiseert deze groep de zondagsschool in de winkel. het noordelijk deel van Achlum tot Oos- terbierum aan de zeedijk te laten bestaan en juist het zui delijk deel van Achlum te laten vervallen. Het laatste spreekt G.S. niet erg aan, omdat de slechtc' het tracé het zuidelijk deel van de Slachte - op het ontbreken van de keersluis te Heerenveen na - nu al een voldoende tweede waterke ring tegen het Ijsselmeer vormt. Het eerste deel van de suggestie, vindt G.S., biedt wel een interessante mogelijkheid. Met het for meren van een tweede waterkering tussen (vervolg zie pagina drie) «WW JB/- 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1