Verdeeldheid in GAASTMEER over de rekreatievoorzieningen Op nota Alternatieven 445 reakties De meestestemmen’ zijn voor een rustig Friesland snekerWkoerier Operakonsert ,Edoza’ fijn muziekgebeuren Sneker amateurschilders eksposeren in „Amicitia en van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan n IJLST ■■lil e (vervolg zie pagina drie) (Foto Studio Ger Dijs) k (Foto Studio Ger Diis) N sus c Ongeveer twee-derde van de insprekers op de nota Alternatieven voor het Streekplan kiest voor een „kleinschalig, dorps/plattelands, leefbaar, milieu-vriendelijk en Frysk-eigen Friesland. Zo luidt ongeveer de beknopt samengevatte konklusie, die de Inspraakorganisatie heeft gemaakt nadat er reakties waren binnengekomen van 312 groepen en 134 individuelen (samen 445). Na de gestelde termijn kwamen nog 23 rapporten binnen, maar reeds het getal 445 is veel meer, dan het aantal reakties op de voorgaande nota’s in het kader van het Streekplan Friesland. Wat de keuze betreft spraken zestig reakties zich uit voor alternatief 1, 190 voor alternatief 2, vijftig voor alternatief 3 (Foriening Lytse Doarpen) en 65 zeiden nadrukkelijk geen keuze te willen doen. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. en de (vervolg zie pagina drie) Biljarten uitgesteld Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD (vervolg zie pagina drie) IR 46 SNEEKER NIEUWSBLAD lR ■s ot MAANDAG 12 MAART 1979 134ste JAARGANG No. 21 „Spil" H. Sluyter en diens „sekondant”, de heer J. Smit, bekeken na de opening eigen en andermans werk in de ontvangsthal van hel Kultureel Centrum Amicitia. Zij die niet kozen voor één van de alternatie ven, willen dikwijls graag kombinatie- mogelijkheden. De voorgelegde alternatie ven worden te strak, te zwart-wit genoemd. Een aantal insprekers vindt de verschillen te groot. Sommige anderen daarentegen vinden de verschillen te gering of niet duidelijk. Ook veel insprekers die wél gekozen hebben, noemen dezelfde bezwaren. sinds 1966, en dat was algemeen bekend. Nu het verkocht is.' moeten we deze man niet gaan vastzetten”. Voorzitter Attema ant woordde echter, dat alleen sprake is van het in de hand houden van de ontwikkeling, en men: „I Masnadieri” (gebaseerd op Schil ler’s „Die Rauber”), „La forza del destino” en „Ernani”. Rigoletta, II Travatore, La Het „kopstuk” van de vergadering van plaatselijk belang van Gaastmeer was het onderwerp bestemmingsplan, en dan wel toegespitst op het rekreatieve vlak. Veel woorden werden besteed aan het nieuwe plan van de heer A.J. Welling uit Amsterdam om in het hartje van Gaastmeer een Café-restaurant-hotel met diverse rekreatieve mogelijkheden te bouwen. In eerste berichten hierover zou sprake zijn van een ontspanningsgelegenheid voor toeristen en een service-station voor de watersport met de daarbij behorende aanleg van steigers in de aangrenzende Woudbuurtspoel waar zes tot twaalf motorboten, tien tot vijftien zeilboten en wat roeiboten verhuurt kunnen worden. Tijdens de vergadering werd echter naar voren gebracht, dat het uiteindelijk de bedoeling is om er totaal honderd schepen te stationeren. «nowMauranomnuD^ max aa <auraaaaa Met een geheel ander genre zang als gebruikelijk heeft het Interkerkelijk Mannenkoor „Edoza” zich vrijdagavond als operakoor gepresenteerd in het Cultureel Centrum Amicitia. Een gewaagde maar geslaagde onderneming die alleen tot stand kon komen door een geweldige inzet, een jaar intensief repeteren en dat buiten de vele andere repetities en konserten om. Honderdentwintig zangers, waarvan zeker tweederde ongeschoold is. En dat bedoelen we niet kleinerend maar uit respekt want dit koor is namelijk opgebouwd uit mannen die lust hadden tot zingen en waarbij naar vooropleiding niet werd gevraagd. Met het stijgen van de eisen voor een zwaarder repertoir wordt echter sinds kort een eenvoudige voorselektie toegepast. Het Frysk Orkest had een veelomvattende taak in het geheel van vjjftien werken van een der meest produktieve opera-komponisten: Guiseppe Verdi en waarbij de internationale solistische medewerking van sopraan Stefka Evstatieva, de tenor Robert Bruins en de bas Hubert Waber niet kon worden gemist om deze romantische muziek goed recht te doen. Het waren niet de bekendste en meest gespeelde opera’s van Verdi die in het programma voor dit konsert waren opgeno- Wat de woonomgeving betreft, gaat de voorkeur sterk uit naar een „dorpse” wijze van bouwen. Niet alleen de voorzieningen, maar ook de „menselijke” kontakten zijn een belangrijke overweging. Het eigen dorps- of stadskarakter moet zoveel moge lijk gehandhaafd blijven. Met betrekking tot spreiding en koncen- tratie van industrieën en diensten voelen de Onder de groep genodigden bevonden zich ook wethouder H. Scholten en tandarts W. van Dijk, die namens de Kulturele Raad van hun belangstelling lieten blijken. Onder de aanwezigen bleek de stem ming verschillend. Enkelen dachten dat het gedaan zou zijn met de rust van het dorp. „Een dergelijke gelegenheid voor motorboten met zulk een omvang geeft onherroepelijk herrie. Ik stel dan ook voor een aktiekomitée op te rich ten”. In antwoord hierop wees een ande re spreker op de hinderwetvergunning, die het een en ander aan geluidsoverlast zou kunnen tegengaan. Weer anderen zagen duidelijk een positieve kant aan deze ontwikkeling in Gaastmeer. Als voordeel werd genoemd, dat de werkge legenheid vooruit zou gaan. Vrijdagavond werd in de foyer van het Amicitia Theater de schilderijententoon stelling geopend. Dat liet de voorzitter van de S. A. S., de heer H. Sluyter, over aan zijn „sekondant”, de heer J. Smit. Met de namen Sluyter en Smit zijn meteen de stuwende krachten achter de nog jonge vereniging genoemd. Sluyter had handen vol werk gehad met het inrichten van de ekspositie en wilde er nu bij de opening wel eventjes rustig bij zitten. Knus met zijn vrouw aan een tafeltje liet hij de openings speech over aan Smit, ook al „omdat die een wat vlottere prater is Bij dit alles gaat de leefbaarheid de insprekers zeer ter harte: het behouden of verkrijgen van voorzieningen (zoals de school, winkels, e.d.) wordt veelvuldig genoemd. De biljartwedstrijd hoofdklasse libreom het kampioenschap van distrikt Friesland van de KNBB, die vandaag in café-restaurant Leeuwen te Sneek zou beginnen, zijn uitgesteld tot komende donderdag. In de beantwoording van de vragen komen ze lang niet altijd tot een duidelijke keuze uit de alternatieven. De alternatief 3-kiezers blijven in verhouding het meest trouw aan hun oorspronkelijke keuze. Verder bleek nog, dat van de alternatief 2-kiezers onge veer één-zevende deel koos voor variant 2a en dat dus de grote meerderheid voor 2b is. Om deze voor het plaatselijk belang veront rustende ontwikkeling tegen te gaan stelde de heer F. Attema voor „de poel" van de gemeente Wymbritseradeel te pachten, om zodoende het plan van de heer Welling niet uit de hand te laten lopen. Volgens één der 'dat het niet mag uitlopen in „wildgroei", aanwezigen was dit niet geheel eerlijk ten opzichte van de heer Welling. „Er stond al een rekreatievergunning op deze boerderij Volgens de voorzitter van het plaatselijk belang van Gaastmeer, de heer F. Attema, was deze ontwikkeling niet duidelijk te voorzien geweest. Wel had het plaatselijk belang plannen voor dit terrein en was reeds in een vergevorderd stadium van onderhandeling met de eigenaar de heer H.G. Ykema. De bedoeling was om metter tijd er een speelweide en sportveldje van te maken. F. Attema zei hierover: „We wilden het persoonlijk kopen. Er is door ons veel geld voor dit stukje grond geboden, maar op het laatste moment heeft de heer H.G. Ykema het toch aan de heer Welling ver kocht voor iets meer dan wij er voor geboden hebben*? Traviate. Aïda en Nabucco hoort en ziet men veel vaker maar de hier gebrachte werken waren zeker niet minder wat hun klankschoonheid betrof. Twee dirigenten hadden de taak een een heid te brengen in het samenspel van orkest, koor en solisten. Voor August Haltmayer was dit geen vreemde materie. Met Opera Forum zagen we hem vorig seizoen als dirigent bij „Carmen” en ook als gast- dirigent van het Frysk Orkest is hij geen onbekende bij het Sneker publiek. Halt mayer nam de instrumentale voorspelen en de begeleiding van solisten met orkest voor zijn rekening. Als routinier deed hij dit op KOMPLIMENTJE Uiteraard memoreerde de heer Smit ook het vele organisatorische werk, dat de heer Sluyter heeft verzet en kreeg de heer Jan van der Steen uit Abbega een komplimentje omdat hij als vast „artistiek en technisch adviseur” de leden in drie jaar tijd vele grondbeginselen van de schilderskunst heeft bijgebracht. „Al zijn er ook leden, die plegen te schilderen op de manier zoals zij dat handig en mooi vinden en de adviezen van instrukteur Van der Steen negeren zodra die zich heeft omgedraaid „Kritiek zal er natuurlijk wel geleverd wor den op een aantal produkten van de leden”, aldus de heer Smit. „Maar die kritiek zullen we aanvaarden en zien als een stimulans bij het doorgaan met ons gevecht met de materie”. Na het openingswoord van de heer Smit bleef men nog even bijeen voor een drankje, waarna het gezelschap in de ontvangsthal de schilderijen onder de loep nam. Een fors deel van de Sneker burgerij zal het waarschijnlijk ontgaan zijn, dat erin 1976 in de Waterpoortstad een „Sneker Amateur Schilderclub” werd opgericht. Die leemte in wetenschap kan men tot en met 23 maart echter opvullen door een bezoek aan een tentoonstelling in Amicitia van werk van bijna alle dertig leden van de vereniging, want al na drie jaar heeft de Sneker Amateur Schilderclub het aangedurfd een ekspositie op poten te zetten. En dat was geen kwestie van overmoed, want onder de ruim honderd schilderijen - plus nog een paar aquarellen en pentekeningen - was een groot aantal, dat opbloeiende talenten verraadt! GROEIMOGELIJKHEDEN Voor de alternatief 1-kiezers wegen zwaar: de landbouwbelangen en de groei mogelijkheden. De kiezers van alternatief 2 noemen in het bijzonder: kleinschaligheid, behoud van de natuur en het landschap een ruime, rustige provincie. De groei van de kleine dorpen staat bij de alternatief 3- kiezers het hoogst genoteerd. Wat groei en spreiding van de bevolking betreft, wordt in grote meerderheid gekozen voor een gelijkmatige verdeling over de hele provincie, met bijzondere aandacht voor de (kleine) dorpen. Sommigen, met name al ternatief 3-kiezers, vragen ekstra aandacht voor dorpen met een school. Eenzelfde konklusie geldt ten aanzien van de groei: meer groei voor de kleinere dorpen. Ande ren willen echter juist minder groei voor hun woonplaats. De door het mooie weer aangelokte terraszitters in het centrum van Sneek kregen zaterdagmiddag als ekstra attraktie een paar groepen in folkloristische klederdracht gestoken dames en heren te zien, die uit het Amicitia Theater kwamen en op weg gingen naar Cruycebroedershof en het vroegere Gereformeerde Verpleeghuis om er een uurtje te demonstreren voor de bewoners in die verzorgingscentra. Zeven andere dansgroepen werden per wiel naar Frittemahof, het Wumkeshüs, het Sint A ntonius Ziekenhuis, het Sint Bonifatiushuis, ’t Skülplak, De lelanen en Nij Nazareth gebracht om daar de bewoners een uurtje op een optreden te trakteren. A Is begeleiders fungeerden leden van de Snitser Skotsploech, die zelf niet behoefden te dansen omdat er voldoende groepen beschikbaar waren voor de negen bejaardencentra. De optredens in de tehuizen was een onderdeel van de jaarlijkse dist riksdag van „Noord” van de Federatie van Folkloristische Groepen in Nederland. Tevoren was in Amicitia de jaarvergadering afgewerkt. Daarbij werd afscheid genomen van de heer C. Kuiken uit Leeuwarden, die na 22 jaar het voorzitterschap van distrikt Noord om gezondheidsredenen moest neerleggen. Hij werd tot erelid van distrikt Noord benoemd en ondermeer toegesproken door de heer Vrommeling uit Holterberg, de vice- voorzitter van de landelijke federatie. Als opvolger van de heer Kuiken werd benoemd de heer D. Smid uit Groningen. Nieuwe sekretaris werd de heer S. Heida uit, Bolsward. Zaterdagavond werd er door elke groep nog een kwartier gedanst in Amicitia en daarna volgde nog een gezellig samenzijn in de foyer met „vrij” dansen. De opzichzelf, door de mooie kostuums, al fleurig en kleurig aandoende dag kreeg in A micitia nog een ekstra demensie door diverse bloemstukken, daar geplaatst door de afdeling Sneek van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Studio Ger Dijs maakte een foto van het optreden van de Amelander dansgroep in Cruycebroedershof.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1