Eerste paal ,Woudsend’ In het Bolwerk te Sneek Volgend jaar wordt handel verboden in kievitseieren Konsert ,EMM’ te Blauwhuis met drie uitstekende solisten snekerWkoerier ll I I1 ill Bi van en de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST I........... i I I SS? i Sr - «JWÏ (Foto Studio Ger Dijs) Eénrichtings verkeer op Schaapmarktplein Sneekweekkermis Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. en tie Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Met vaste hand heide burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel vanmorgen om half twaalf de eerste paal in de grond voor een fikse uitbreiding van de kantoren van de Verzekeringsmaatschappij Woudsend” in Woudsend. De nieuwe gebouwen komen op de plaats waar lange tijd een aantal nood-barakken hebben gestaan en zal het gedeelte opvullen tussen het bestaande gebouw van Woud send” en het pand van Van der Velde. Het front komt uiteraard naar de Ee-zijde. Het hele personeel van de Woudsend-groep was uitgenodigd om het werk van de heer Cazemier te aanschouwen. Het kollege van b. en w. was er ook bij aanwezig, plus de gemeente- sekretaris en de direkteur van gemeentewerken. Na het heiwerk verzamelde een groep genodigden zich in „De Rakken” voor een napraatje. Daarbij waren ondermeer de kommissarissen van de „onderlinge” en de president-kommissaris van het konsem „Stad Rotterdam”, baron Bentinck. (vervolg zie pagina 13) ...4^.^ It- - SNEEKER NIEUWSBLAD MAANDAG 19 MAART 1979 134ste JAARGANG No. 23 Op grond van de Vogelwet 1936 is het toegestaan kievitseieren te zoeken en te rapen gedurende de daarvoor vastgestelde raaptijd. In Friesland mag worden geraapt tot en met 12 april, in de overige provincies tot en met 5 april. In verband met de vernieuwing van de voor gevel van Vroom en Dreesmann is voor de Nauwe Burgstraat naar Schaapmarktplein in Sneek tijdelijk een éénrichtingsverkeer ingesteld. Deze maatregel, waarbij het alleen maar mogelijk zal zijn om van de Burg straten naar het Grootzand te rijden, duurt tot ongeveer begin juli Hoopvol gekoesterde maar onuit gesproken gedachten zijn in ver vulling gegaan. Wat zou het mooi zijn als ONS uit, in en tegen Elim de winst mee terug naar Sneek zou kunnen nemen. En dat hebben ze gedaan! De 0-1 winst in deze wed strijd is geheel aan eigen verdien ste te danken geweest en niet aan een eventuele helpende hand van de tegenstander, zoals van de eer ste ontmoeting met Elim (ook winst voor ONS) werd gezegd. De Sne- kers nemen nu alleen de kop met hetzelfde aantal gespeelde wed strijden als de Drentenaren, maar met twee punten meer. Dc verpachting van de Sneekweekkermis heeft een aantal aantrekkelijke nieuwe at- „akties opgeleverd. Bij de grote draaiende inrichtingen komt een Polyp en een Berg en Dalbaan. Helemaal nieuw voor Sneek is een Cinema waar drie dimensionale beel den worden vertoond. Verder een Pirat, een soort supersnelle reuzenschommel. In de kategorie kinderinrichtingen komen er weer een draaimolen en miniskooters. De totale opbrengst bedraagt dit jaar ca. 200.000,-. Sint Vituskerk te Blauwhuis - had als motto kunnen dragen: „Zoek in de vreemde niet, wat eigen omgeving biedt”. De drie solisten De afdeling Sneek van de Communistische Partij Nederland in Sneek had vrijdagavond bij de viering van het zestig-jarig bestaan van de CPN het weer beslist niet mee. Hét leek wel het begin van een „derde winter”. Een half uur na de vastgestelde openingstijd ging men echter welgemoed van start. Er waren toen zo’n veertig bezoekers binnengedruppeld. De man, die het barre weer óók had getrotseerd was partijbestuurder Joop Knukkel uit Enkhuizen, die zorgde voor een overzicht van het tijdvak, vanaf het ontstaan van de CPN in Nederland, tot nu. Vanmiddag om twee uur heeft in Sneek de heer M. H. C. Fakkert van het ministerie van onderwijs - de „geestelijke vader” van het ge zamenlijk huisvesten van schooi en wijkaktlviteiten in één gebouw - het multifunktionele centrum „De Spil” in Tinga officieel in ge bruik gesteld. En dat was dan het grote slottoneel van een week feest in de wijk Tinga. Tot het voorspel behoorde donderdag ook nog een spelmiddag voor de kinderen. Daarvan maakte studio Dljs dit plaatje. ■ibvwmb «svnnimui4U>£ anu u «auiaaua Tenslotte wekte de heer Knukkel de aanwe zigen op om op 7 juni bij de Europese verkiezingen te stemmen op de kandidaat van de Communistische Partij. „We doen ondanks vele bezwaren aan deze verkiezin gen mee omdat we de ..stem van Neder land” in het Europese parlement willen laten horen: al wordt dat parlement, dat ook een gezelschap van de grote monopo lies”. De samenstellers van het programma voor ging „Eendracht Maakt Macht” uit het konsert van de christelijke muziekvereni- Oudega-W. - vrijdagavond gebracht in de Na de pauze werd een anderhalf uur duren de film gedraaid. Een co-produktie van een Britse tv-maatschappij en een Russisch filmcentrum, waarvoor van Sowjetkant een aantal authentieke opnamen ter beschik king waren gesteld uit de tijd vlak voor, en tijdens, de grote en bloedige revolutie in oktober I9I7 in Rusland. Het ministerie van CRM, dat met de uit voering van de Vogelwet is belast, vestigt er de aandacht op dat het zoeken en rapen van kievitseieren aan bepaalde wettelijke voorwaarden is onderworpen. Zo mag men op gronden die men niet zelf in gebruik heeft, alleen zoeken en rapen in gezelschap van de grondgebruiker of met diens schrif telijke toestemming. Alleen de eigenaar van de gronden heeft zo’n toestemming niet nodig. Een andere voorwaarde is dat men geen hond bij zich mag hebben bij het zoeken. De handel in kievitseieren is tijdens de raaptijd en twee dagen daarna toege staan. In Friesland dus een week langer dan elders. Er wordt op het ogenblik een wijzi ging van de Vogelwet voorbereid, waarbij de handel in kievitseieren wordt verboden. Verwacht wordt dat dit verbod volgend jaar van kracht zal zijn. Daarmee wordt vooruit gelopen op de algehele herziening van de Vogelwet, die over enkele jaren haar beslag zal krijgen. De CPN-bestuurder zag voor de nabije toekomst mogelijkheden in een koalitie. die gericht moet zijn tégen Bestek '8I. „Men verwacht van ons aktie en strijd, nou daar kunnen ze op rekenen!”. Zestig-jarig bestaan van CPN herdacht met woord en beeld De herdenkingen rondom het zestig-jarig bestaan van eigenlijk al in november van het vorig jaar begonnen met een serie aktiviteiten, die op 20 mei hun klimaks zullen vinden in een „Waarheidsfestival” in Amsterdam. Voor bezettingstijd zeiden de nazi’s, dat het en na de toespraak van de heer Knukkel was er alle gelegenheid om. in veel beeld en weinig woord, een overzicht te krijgen van de bestaansperiode van de CPN. In de hal van „Het Bolwerk” was namelijk een foto tentoonstelling ingericht met oude tot zeer oude foto’s uit de geschiedenis van de communistische beweging in Nederland. De heer Knukkel stelde in zijn enthou siaste redevoering, dat de CPN zestig jaar lang een erg aktieve partij is ge weest. die onafgebroken heeft gestreden voor het vernieuwen van de tijd, voor het handhaven van de vrede en de voortschrijding van het socialisme. „De communisten hebben nu organisaties en partijen in één-derde van i maar we hebben ook onze moeilijkheden teleurstelling gekend”. De inval van C' in Vietnam werd door Knukkel veroordeeld als een daad van agressie: „Wij nemen dat zeer ernstig op en het is een erezaak van de gen. in het begin van deze eeuw. CPN om van onze solidariteit met het de CPN in Nederland zijn dappere Vietnamese volk te laten blijken” i i.— Zestig jaar lang heeft ook volgens de spre ker de CPN „weerstand moeten bieden tegen kapitalistische intriges. Zelfs in de kwestie was van Mussert of Moskou. Ook nu hebben we weer aanvallen te verduren, onder meer van FNV-bestuurders, die ak koord willen gaan met aanvallen op de inkomens van de mensen”. Dat overigens de nationaal-socialisten een hekel aan de CPN-ers hadden kon Knukkel zich begrijpen omdat het communisten wa ren. die het eerst aktief werden in de ondergrondse. „Ze waren trouwens aktief betrokken bij alle historische gebeurtenis sen in de afgelopen zestig jaar. als het ging om het verdedigen van de belangen van de vrede en de arbeidersklasse”. FRIESLAND VOOROP Friesland kreeg een pluim omdat in deze de wereld, provincie de arbeidersbeweging voorop heeft 1 L J 1 en gestaan in de strijd voor een beter leven. Dat China gebeurde in bedrijfstakken die nu zijn ver dwenen. aldus Knukkel. die daarbij doelde op de erbarmelijke toestanden in de vervenin- -si Na afloop van de vijfde brldge- ronde jongstleden woensdag in Drachten, is het kampioenschap hoofdklasse dames van Friesland gewonnen door de Sneker bridge club-leden de dames dames Bos- Lokkerbol, met de dames Vrolljk- Damstra op een eervolle tweede plaats. Door deze uitslag komen ze uit om het kampioenschap van Nederland dat binnenkort te Utrecht wordt gehouden. I kwamen namelijk allen uit „eigen omkriten” I evenals de twee medewerkende koren en I zelfs de nieuwe dirigent van het korps: I Gerrit Heeringa. Alle faktoren, die in dit I eerste lustrumkonsert een sfeer schiepen onder „eigen folk” te zijn. In de hoge, gewelfde St. Vituskerk moet een I muziekkorps - en in het bijzonder een I fanfare met zo’n uitgebreide bezetting als I „E.M.M” - met teerheid worden geleid I omdat anders onherroepelijk nagalm op- treedt waardoor de klank vervormd. Geluk kig heeft de nieuwe dirigent dit goed aange- I voeld en kwam alleen in de heel sterke forti I geluidsvervorming voor. Bij de inleidende koraal over Gezang 255 viel direkt al op dat I dit korps de moeilijke kunst verstaat in l fanfare zacht te spelen. De mars „Het leger van de Nijl” van K. J. Alford is niet één fan l z’n bekendste en ook niet de mooiste maar hij werd wel lekker pittig en strak ritmisch gespeeld zonder overdreven forti. „Muziek voor het koninklijk vuurwerk” van de veel zijdige komponist Georg Friedrich Handel j is oorspronkelijk geschreven voor een wel heel vreemd samengesteld orkest: negen I .hoorns, negen trompetten, vierentwintig ho- I bo’s, twaalf fagotten en drie pauken. Alleen j aan de twee eerstgenoemde instrumenten- 1 groepen kon dit korps voldoen maar dat betekent al heel wat in de wereld van de amateurmuziek. A. den Arend had voor dit „gelegenheidswerkje” ter herdenking van de Vrede van Aken (1749) een mooie HBHmHHHHK -- K .3»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1