GS willen Bütlans wei in Rauwerderhem sluiten! Raadsleden protesteren heftig snekerMkoerier MeelbaleiTopenen feestelijk „DE SPIL WIE HELPT JMS UIT DE BRAND SNEEK vreest vertraging bij de woningverbetering Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL van en IJLST Ds, J. v. Dam plotseling overleden o Jbi Bh. 11 95 55 (vervolg zie pagina 23) 4 A Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. M I's en de Uit de reakties van raadsleden van Rauwerderhem was dinsdagavond op te maken dat men hevig geschrokken is van een brief van Gedeputeerde Staten aan de burgemeester en wethouders met daarin het voorstel om een gedeelte van de Bütlanswei af te sluiten. Uit reakties van belanghebbende ingezetenen van zowel de gemeente Wymbritseradeel als Rauwerderhem is gebleken, aldus GS, dat de meerderheid van mening is dat afsluiting van de weg voor motorvoertuigen de voorkeur verdient boven andere verkeerstech nische maatregelen. De raadsleden van Rauwerderhem hadden zich al op het standpunt gesteld dat thans nog geen kostbare en definitief karakter bezittende maatregelen moeten worden genomen en waren al tot de konklusie gekomen dat het aanbrengen van versmallingen de voorkeur verdient. Ook de zijweg naar Poppingawier zou van versmallingen worden voorzien. Het verkeer dat dan naar Sneek moet zou dan gedwongen zijn via de Snekei hoek te rijden. Na enige tijd zouden de effekten dan duidelijk zichtbaar moeten worden en zou gesproken kunnen worden over definitieve maatregelen. Hei Sneeker Nieuwjblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Met bekwame spoed zal er van de gemeente Sneek een schrijven uitgaan naar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten waarin verontrusting wordt uitgesproken over de nieuwe „Subsidieregeling geldelijke steun partikuliere woningverbetering”, die de minister per 5 april wil invoeren. Van die nieuwe regeling vreest de gemeenteraad namelijk een ernstige belemmering in de uitvoering van de op stapel staande woning- verbeteringsprojekten. De VNG wordt verzocht al het mogelijke te doen om deze dreigende stagnering te voorkomen door er in „Den Haag” op aan te dringen de oude regeling te handhaven. Een doorslag van de hartekreet gaat naar de Kamerleden. Verder zal aan het samenwerkings orgaan Zuidwest Friesland gevraagd worden om adhesie te betuigen, omdat de voorgenomen subsidieregeling met name voor de kleinere steden en de dorpen ongunstig dreigt uit te pakken. (vervolg zie pagina 29) 1 JT VW <11 SNEEKER NIEUWSBLAD toekomst. en argumenten te onderbouwen, maar dat op hamerden was het volledig „doorstroom- betekenis van de nieuwe subsidieregeling GS zijn echter van mening dat de te treffen maatregelen aan enkele voorwaarden dienen te voldoen. Zo zou er sprake moeten zijn van een tijdelijke maatregel die bij wijze van proef gedurende twee jaar zal gelden; de te treffen voorzieningen dienen geen grote kosten met zich mee te brengen en de situatie moet op reële wijze weer naar de bestaande staat kunnen worden terug gedraaid; tijdens de duur van de proef dient onderzoek naar de konsekwenties daarvan plaats te vinden. Het maken van versmallingen, waarbij over een bepaalde lengte slechts één rijstrook overblijft, raadt GS af. „Met name bij een rechte weg als de Bütl&nswei, waar met hoge snelheden wordt gereden, is het treffen van dergelijke voorzieningen niet zonder gevaar. Onzes inziens zal een afsluiting van de weg bij wijze van proef over een periode van twee jaar het best aan bovengenoemde voorwaarden voldoen”, aldus GS. DONDERDAG 22 MAART 1979 134ste JAARGANG No. 24 ervan vormde: ■■Wij hebben intern de zaak breedvoerig duidelijk. Wel hebben we de indruk, dat de te staan ies Ondanks de vele oproepen die de hoofdleiding van Jongens- en Meisjesstad heeft gedaan voor het verkrijgen van leiding voor het komende „stadgebeuren”, is de opkomst van vrijwilligers toch tegengevallen. Het is goed mogelijk dat lang niet iedereen deze oproep heeft gelezen, want de hoofdleiding kan zich niet voor- paar waarschuwingsschoten wacht, want voorzitter H. Pheifer had tevo- Aan de andere kant meende hij. dat de binnenstad élke verandering in de binnenstad met argus ogen plegen te volgen omdat hun bestaans mogelijkheden er rechtstreeks mee gemoeid MIBVW4DI lOnXTWTIMhUC^ A VOOR »BU JUt QUT1KU Met de symbolische handeling van het nemen van vier sleutels van de wieken van een minlatuurmolen door als „meelbalen” verkleedde kinderen werd maandagmiddag het multMunktioneel centrum „De Spil” geopend. De kinderen waren als meelbalen verkleed, omdat het ge heel van wijk en centrum zijn naam vindt in de diverse molen onderdelen. Maar voordat de kinde ren daartoe overgingen tilde „de geestelijke vader” van De Spil, de heer M. H. C. Hakkert, de toekom stige gebruikers op in feestelijke uitbundigheid. De belangstelling voor deze gebeurtenis, ondanks de straffe wind en het grijze hemeldek, was redelijk groot. Veel ouders van kinderen en belangstellenden uit de wijk zagen deze ingebruikname van een, voor het noorden van het land, uniek gebouw. Foto Studio Ger Dijs. Zeer onverwacht is woensdagmorgen 21 maart overleden, ds. J. van Dam, algemeen sekretaris van de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland. Hij bereikte de leeftijd van 53 jaar. Dominee Van Dam werd geboren te Winschoten, studeerde theologie aan de Rijks Universiteit te Utrecht en Groningen en werd in 1950 als predikant te Terapel bevestigd. Vervolgens diende hij de Baptisten Gemeenten te Zandbulten, Haarlem en Sneek, waar hij van 1960 tot 1976 werkzaam was. Ook vervulde ds. Van Dam jarenlang het hoofdredak- teurschap van „De Christen”, het blad van de Unie van Baptisten. De rouwdienst vindt zaterdag 24 maart plaats in de Baptisten kerk te Sneek, aanvang 13.00 uur. altijd! In het plan wordt uitgegaan van duizend parkeerplaatsen in de binnenstad en nog zo’n achthonderd eromheen. Fase 1 heeft als belangrijkste punten, onder meer: de Singel geschikt maken voor verkeer in beide richtingen, plus parkeerplaatsen in een middenstrook; afsluiten van de verbinding Singel-Kleinzand; het Grootzand van de Eierbrug tot de Middenbrug Wandelgebied (mogelijk eerst alleen op drukke dagen); éénrichtingsverkeer over de Oude Koe markt eh een aantal minder rigoreus lijken de maatregelen. Fase 1 zou na vijf of tien jaar gevolgd moeten worden door het ver- Ter vervanging van één van de drie ver ouderde ambulancewagens heeft het Sint Antonius Ziekenhuis een zeer mo dern uitgevoerde ambulance aange schaft. Deze nieuwe ambulance, een acht-cilinder Chevrolet, kan meer dan de andere ambulances inspelen op het direkt uitoefenen van de eerste redden de hulp. Hiervoor is het voertuig uitge rust met een zogenaamd „life-pack”. Dit „life-pack”, letterlijk vertaalt met levens-pakket, bezit vele mogelijk heden om patiënten waarbij uitstel van hulp noodlottig zou zijn, in leven te houden tot in het ziekenhuis verdere hulp geboden kan worden. De heer C. Brandwijk, hoofd technische dienst van het Sint Antonius Ziekenhuis, verklaar de dat men de laatste jaren sterk streeft naar een top-kwaliteit in het ziekenver- voer, zo zei hij, dat bijvoorbeeld ook de chauffeurs van ambulances sinds twee jaar een opleiding krijgen als „brancar dier”. Bij de technische benadering van deze nieuwe ambulance valt op dat de elektrische bediende brancard volledig zwevend is uitgevoerd, waardoor een maksimaal komfort voor de patiënt ont staat. In deze „zwevende” toestand kan de patiënt via diverse bewakings- apparaturen in de ambulance geob sedeerd worden. Daarbij zijn er instal laties aanwezig om zuurstof en infuus toe te dienen. De heer Brandwijk om schreef deze wagen als een „klein zie kenhuisje op wielen”. Foto studio Ger Dijs. om op school een groepje te vormen dat dan naar het bureau voor sport en kuituur aan de Nauwe Noorderhome 12 stapt en zich opgeeft. En dan zijn er misschien nog wel tal van andere mogelijkheden om de leiding van JMS voltallig te maken. Voor wie stellen dat er maar zo weinig aktieve jongelui in Sneek en het nog niet mocht weten het werk levert geen verdiensten op, maar omgeving zijn. Daarom doet men nu nog eens een beroep op zowel daarnaast is het erg gezellig en voor wie als beroep iets met jongens ais meisjes dat ze zich aanmelden. Een idee is misschien kinderen wil gaan doen ook nog leerzaam. optocht ZATERDAG 24 MAART Vertrek vanaf de veemarkt, Stationsstraat, Martinipleln, Oude Koemarkt, Hoogend, Singel, KleinzandZZ., Jousterkade, Oos- terdljk, W. Burgstraat, N. Burg straat, Schaapmarktplein, Groot zand, Oude Koemarkt, Grote Kerkstraat, Marktstraat, Kleine Kerkstraat, Kruizebroederstraat, W.N. Horne, Westersingel, Stationsstraat, Veemarkt. Salvo van zakenlieden voor boeg V erkeerscirkulatieplan Er waren de afgelopen weken zo links en Hanenburg kwam overigens niet onver- het gemeentebestuur zich met onze handel", der uitbouwen rechts al een paar waarschuwingsschoten wacht, want voorzitter H. Pheifer had tevo- Aan de andere kant meende hij. dat er een waarbij dan gelost voor de boeg van het konsept- --- -■ Verkeerscirkulatieplan voor van Sneek. Dat vuur groeide gisteravond aan het slot van de vergadering van de Vereni ging Sneker Zakenlieden - waarin wethouder zijn”. D. Berg een toelichting op het plan gaf en een spervuur van vragen beantwoordde - even aan H. PHEIFER (VVD) - - eerst meer informatie - Het besluit om tegen de nieuwe subsidiere- nög niet geheel doorgronden, maar meende geling te protesteren fungeerde als uit- wel „dat de stadsvernieuwing bij invoering smijter van een lange raadsvergadering, mogelijk danig op de tocht komt te staan”. Het geval kwam dinsdagavond tegen elf Beslissende vraag was toen op welke wijze uur op tafel, maar om vijf uur ’s middags de CDA-fraktie zou regaren. Uit woorden had de heer W. de Boer al aangekondigd, van de heer J. D. Brouwer bleek dat het - Appèl eerst even de kat uit de boom wilde kijken en pas een oordeel over de noodza kelijkheid van de motie wilde vellen, na de van dat omloop-systeem, er een waarbij dan een brug over de Geeuw ontwerp- Verkeerscirkulatie uit de bus is ge- (tegenover de Almastraat) om de hoek komen waarin private èn publieke belangen komt kijken. Fase 3 ligt in de zeer verre aaneen zijn gesmolten tot een plan waarvan toekomst. het kollege denkt dat het goed is. In een toelichting trachtte hij die stelling met cijfers Waar de zakenlieden uit het centrum vooral en argumenten te onderbouwen, maar dat op hamerden was het volledig „doorstroom- Ook wethouder Berg reageerde niet alsof hij lukte in de ogen van de aanwezigen lang niet baar” houden van de stadskern. Dat zou er tot een salvo, dat eerder gebezigde het in Keulen hoorde donderen. Hij kon zich altijd! volgens de wethouder echter op neerkomen argumenten dreigde te vernietigen. De kriti- zelf heel goed voorstellen, dat de midden- J j dat er vrijwel niets mag gebeuren en de oude sche lawine uit de goedgevulde zaai van standers zich afvragen: Waarom bemoeit duiZend toestand gehandhaafd blijft. Hanenburg kwam overigens niet onver- het gemeentebestuur zich met onze handel". ren al opgemerkt, „dat de middenstanders een lange raadsvergadering. op tafel, maar om vijf uur ’s middags de CDA-fraktie zou regaren. Uit woorden dat hij met een motie over de materie zou komen. In zijn toelichting sprak De Boer later van „een storm van protesten die in het land is visie van het kollege gehoord te hebben. opgestoken omdat de nieuwe subsidie regeling wel eens de doodssteek kan beteke- REM OP GROTERE nen voor stadsvernieuwingen. Vooral de Die kollegiale kijk op de kwestie werd kleinere steden en de dorpen komen straks vertolkt door wethouder D Berg en de kern „mooi klem” te zitten”, aldus De Boer, die ervan vormde: besloot met „Het is gewoon een vergissing!” o Even tevoren had de man van Progressief besproken. Haarfijn is de zaak ons nog niet Sneek al de indruk kunnen krijgen, dat er hulp op komst was van de PvdA. De heer stadsvernieuwing onder druk komt M. van Oosten meende namelijk, „dat het door de nieuwe regeling, waarin de „klusje." erop lijkt, dat straks steun wordt onthouden geanimeerd schijnen te worden, maar de waar die het hardst nodig is”. Hij kon de grotere projekten geremd Wat de gevolgen betekenis van de nieuwe subsid.eregeling (vervolg zie pagina 23) i l'W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1