Tegen advies kollege Wymbritseradeel Voorbarige bouwaktiviteiten aan Sneekermeer? Dienst in regionaal verband snekerMkoerier Aansluiting IJLST bij de j eugdgezondheidsdienst I Attema kreeg zijn zin: toch „iets” voor „Redt het Kind” de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van IJLST I ■I gg fis (vervolg zie pagina 35) Technische School Sneek (vervolg zie pagina 27) deze dienst in de andere regio’s. B Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. De Algemene Technische School Sneek e.o. heeft zich geplaatst voor de finale van de landelijke veiligheidswedstrijden voor Techni sche Scholen. Onder leiding van hun veiligheidspromotor J. J. de Vos bereikten de leerlingen H. Keitz, E. Nagelhout en C. v.d. Vlis - na een voorslektie - in Steenwijk de tweede plaats in de semi-finale. BHl Ondermeer als gevolg van de onduidelijkheid die ontstond door de grote hoeveelheid gemeenschappelijke regelingen tussen de diverse gemeenten in de schoolartsendienst heeft de gemeenteraad van Ijlst besloten toestemming te verlenen tot het toetreden tot de regio-omvattende dienst voor de jeugdgezondheidszorg onder verantwoordelijkheid van het samenwerkingsverband Zuidwest-Friesland. Temeer zag de raad hier de noodzaak van in, daar de ambtelijke werkgroep in haar rapport hierover stelt, dat het geen verschil maakt in het funktioneren van de schoolart sendienst in de gemeenschappelijke regeling of in het samenwerkings- Mg en de Na een lange en warme winterslaap zullen velen bij het zieri van de eerste zon een onbedwingbare kriebel in hun bloed voe len, Eierzoekers trekken het land in, scheeps eigenaren hebben plotse ling vreselijke haast om hun bootje vaarklaar te maken en wielrenners gaan de weg weer op. En om het laatste gaat het nu. Het Wielerkomitee Sneek dat vorig jaar in samenwerking met de Wielerclub Olympia en Sneek Promotion de Ronde van Sneek kon organiseren, mede dank zij de welwillende mede werking van een groot gedeelte van het Sneker zakenleven, draait al weer op volle toeren voor de Wielerronde ’79. De Ronde voor 1979 is ge pland op dinsdag 12 juni en uiteraard hoopt het komitee, bestaande uit de heren Rein Zwart, Rein Zijlstra, Dolf de Boer, Bokke Bok, Tjeerd Bakker, Joop Doevendans en Wim Walda weer op de mede werking van allen die vo rig jaar zo spontaan de helpende hand toestaken. Op het ongeveer zestig are grote perceel grond aan het enige nog helemaal vrij toegankelijke stukje oever van het Sneekermeer, tussen het nieuwe Paviljoen en het grootscheepsvaarwater „Kruiswater”, is het „Bouwbedrijf Wessels Rijssen BV” begonnen met het treffen van voorbereidingen - er wordt onder meer reeds geheid - voor de bouw van vijf verband. Als startdatum voor de nieuwe dienst verwacht de werkgroep 1 augustus 1979. Of deze datum haalbaar is hangt af van de vorderingen in Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uiigave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD „appartementenflats”. Dat strookt wel met het geldende bestemmings plan. Ook is er door de gemeente Wymbritseradeel een bouwvergunning afgegeven, die tevoren getoetst werd aan dat bestemmingsplan èn de bouwverordening. Toch lijkt het er op, dat Bouwbedrijf Wessels moeilijk heden krijgt, omdat er waarschijnlijk toch iets scheef zit! I SNEEKER NIEUWSBLAD landen. VVV wil „BEDING” tot Foto Studio Ger Dijs. Op de vraag van de heer E. D. de Vries f DONDERDAG 29 MAART 1979 134ste JAARGANG No. 26 F. ATTEMA (CDA) - duizend gulden voor het Kind - meegenomen. Een soort kettingbeding dus, waar men slechts van kan worden ontheven Woensdag werd met ruime belangstelling in het dorpshuis van Heeg de heer G. jiiiuww -<voo» nm m omttukm Alhoewel progressief Sneek niet meedoet in de aktie voor meer zendtijd voor Radio Fryslan, wil deze politieke partij even laten weten dat ze wél achter de aktie staat, wat dus betekent dat ze de Friese Radio- omroep van harte gunt. De tegenstemmers waren: de wethouders I. Veldhuis (CDA) en I. Bergsma (FNP). D. Nauta en mevrouw H. Zondervan- Rijpkema van Gemeentebelangen en me vrouw Dorreboom van de PvdA. De res terende zeven CDA-ers, en de heren Joh. Kuipers (WD) en P. de Vries (PvdA), schaarden zich achter het voorstel-Attema. in hoeverre dit voor Ijlst veranderde financiële konsekwenties heeft ant woordde wethouder De Vries, dat het zelfde bedrag als voor 1979 op de be groting - f 13.000,- - wordt opgevoerd. „We gaan op dezelfde financiële voet verder”. uitdrukking zien komen Gerritsma door burgemeester B. W. Cazemier onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze en andere onderscheidingen ontving de heer Gerritsma omdat hij veertig jaar als werknemer in dienst geweest is bij de Coöperatieve zuivelindustrie „De Goede Verwachting” afdeling Heeg. Een andere vorm van hulde ontving de heer Gerritsma uit handen van de heer J. van der Meuten (FNV) voor zijn aktiviteiten in de vakbond. Deze belangenbehartiging van werknemers bij de vakbond resulteerde voor de jubilaris in een gouden NKV-speld. In zijn toespraak vertelde de heer Van der Meulen over de betrokkenheid van de jarige werknemer” met de andere personeelsleden. „Als jongen van dertien jaar moest de heer Gerritsma al in de fabriek gaan werken. Opvallend voor zijn leeftijd was zijn interesse in de belangen van zijn medewerkers”. In later jaren veranderde de heer Gerritsma enkele keren van funktie. Zo is hij monsternemer, melkonderzoeker in het laboratorium en melkkon- troleur geweest bij één en dezelfde fabriek. Voor deze en andere verrichte goede diensten voor de zuivelfabriek in de afgelopen veertig jaar ontving de jubilaris van het bestuur een gouden horloge en van de direktie een grote kist sigaren. Zelf zegt hij over zijn werktijd: „Ik heb mijn werk altijd met veel plezier gedaan”. (Foto studio Ger Dijs) Wel rezen er bij CDA-raadslid E. D. de Vries enige twijfels over de uiteindelijke funktie van het samenwerkingsverband. Het samenwerkingsverband heeft als doel, meer en betere samenwerking tussen de gemeenten in de Zuidwesthoek. „Krijgt het samenwerkingsverband met deze schaalver groting niet het karakter van een vierde bestuurslaag en in hoeverre is dat gevaar aanwezig?” Wethouder J. J. de Vries gaf De nieuwe vorm van jeugdgezondheidsdienst hierop als antwoord, dat gemeen- houdt ondermeer in dat het samenwerkings- schappelijke regelingen erg moeilijk wer- orgaan zich ten doel stelt deze dienst moge- ken. „Die regelingen zijn nauwelijks terug lijkheden te verschaffen om als gezondheids ei draaien, terwijl het samenwerkings- dienst werkzaam te zijn ten behoeve van verband steeds meer gestalte gaat krijgen, leerlingen op gemeentelijke scholen voor Met dit voorstel worden verscheidene zaken kleuter-. lager-, buitengewoon-, lager op orde gesteld”. Uiteindelijk zal, volgens beroeps-, middelbaar- en hoger algemeen de wethouder, meer openheid in de dienst voortgezet onderwijs. Tevens komt het voor ontstaan. bereidend wetenschappelijk onderwijs en an dere door burgemeester en wethouders van een der samenwerkende gemeenten aangewe- zijn partijgenoten, het VVD-lid Joh. Kuipers en de heer P. de Vries van de PvdA. dringen. Hij handhaafde De heer Attema had in de raadsvergadering antwoord van het kollege van?6 om „in ieder geval iets te doen” naar aanleiding van een verzoek van de gemeen te Lienden om te doen wat zij had gedaan: een kind uit de derde wereld adopteren en daarvoor jaarlijks een bedrag van drie duizend gulden beschikbaar te stellen. Het kollege zette destijds al uiteen, dat men vond, dat het niet op de weg van een gemeentelijke overheid lag een kind te adopteren. Als partikulier zou men zich voor die zaak moeten inzetten en daartoe werd meteen een iegelijk opgewekt. Attema wilde daarna bij uitzondering een gift ineens aan een daarvoor in aanmerking komende instelling overmaken. Ook daar GEVANGEfSErN kwam men toen niet uit. Wel zouden b en w Een ander ingekomen stuk leidde eveneens de zaak nog eens in overweging nemen. tot enige diskussie. De heer P. de Vries van Attema informeerde dinsdagavond hoe die de PvdA stelde voor om adhesie te betuigen „overweging” was uitgepakt. Burgemeester met een motie van de gemeenteraad van B. W. Cazemier: „We hebben de zaak Hellevoetsluis om er bij de Nederlandse besproken en blijven op het standpunt regering op aan te dringen te proberen het staan, dat we als gemeente geen adoptie of lot van de vele politieke gevangenen in een donatie moeten doen, ook al omdat derge- aantal diktoriaal geregeerde amerikaanse lijke verzoeken ons zo vaak bereiken”. Bij dat standpunt kon de tweemansfraktie van Gemeentebelangen zich aansluiten en september 1978 dan ook het verzoek om het Bouwbedrijf Wessels te ontheffen van de verplichting die in 1944 was vastgelegd. Via-via werd na het binnenkomen van dat verzoek nog even bij het Bouwbedrijf ge polst of er niet te praten viel over (bijvoor beeld) een „publiek” pad langs het meer vanaf het Paviljoen tot de hoek bij het Kruislater. Van de kant van het Bouwbedrijf kreeg het WV toen te horen, dat „zoiets niet aantrek kelijk was in het kader van de plannen” die men ter plekke had. Daarop berichtte in november het bestuur van het VW, via het notariskantoor aan Wessels”, dat men het zogenaamde kettingbeding niét wilde laten vervallen. Men deed dat temeer omdat er over een voor het VW aanvaardbare op- Bouwbedrijf Wessels deed er verder het zwijgen toe en trof enige tijd geleden de genoemde voorbereidingen voor de bouw van de vijf appartémenten en een paar kleinere, andere voorzieningen. Aangezien de Vereniging Vreemdelingen Verkeer Sneek en Omstreken blijft vinden, dat inzake dit laatste stukje „vrije” oever van het Sneekermeer aan de belangen van het publiek zo zorgvuldig mogelijk tegemoet gekomen moet worden, is aan het Bouw bedrijf Wessels Rijssen BV - via het advocatenkantoor mr. A. van der Werf - een aangetekend schrijven gericht met het ver zoek de bouwaktiviteiten van de oever van het Sneekermeer, als in strijd zijnde met het i „beding van ’44”, onmiddellijk te staken. I Het WV beschouwt deze voorbereiding en de aansluitende eksploitatie, als iets, dat het bestaan van het perceel als „een algemeen voor het publiek toegankelijke inrichting voor vermaak en ontspanning” ernstig in gevaar brengt, zo niet onmogelijk maakt. In het schrijven namens het WV is het Bouwbedrijf er verder van op de hoogte gebracht, dat, als men niet stopt met de voorbereidingen, de Vereniging zich het recht voorbehoud stappen te ondernemen, waaronder het vragen van een verbod in Kort Geding met oplegging van een dwang som. In de verkoopakte van 1944 - waarin dat beding - is sprake van zo’n dwangsom, van een onmiddellijk opeisbare boete van éénduizend gulden ten behoeve van de verkoper (het VW) voor iedere overtre- ding- Die moeilijkheden komen van een kant waarvan een „outsider” die niet direkt zou ■verwachten: de „Vereniging tot bevorde- door de VVV Sneek en Omstreken, ring van het Vreemdelingen Verkeer in Sneek en Omstreken”. De VW is tot 1944 namelijk eigenaresse geweest van onder meer het lapje grond waarom 1 a j jii Schamegoutum sektie E nummer 292”. In de verkoopakte werd in ’44 namelijk een beding opgenomen, dat „het verkochte uit- mels goed wist, dat het „beding van 1944 sluitend mag worden geëksploiteerd als een J algemeen voor het publiek toegankelijke in- mee te maken bij het kopen richting voor vermaak en ontspanning”. In het jaar 1951 werd de grond voor de eerste keer doorverkocht. Bij de akte van transport werd daarbij het beding bij wijze van legaat weer meegenomen. Hoe vaak de rein> dat vroeger voor 1... o- grond ook van eigenaar zou verwisselen, handen was van de Vereniging Vreemdelin- lossing kennelijk moeilijk viel te praten, wie thans ook de eigenaar is, het uit- gen Verkeer. tUnukUrff a^a or drukkelijke beding van „publiek toeganke- Via het notariskantoor van E. K. Hoekstra Hoewel het kollege van burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel er bij bleef, dat ook mevrouw T. Dorreboom-Roseboom het eigenlijk niet op de weg van de gemeente ligt, zullen er duizend gulden uit de gemeentekas worden geput als een eenmalige gift voor de aktie „Redt het kind”. Het andere instelling die daarvoor in_aanmerking komt. Men zal dat nog bekijken. Het voorstel j zes van „Duizend gulden dan, bij wijze van zéér hoge uitzondering”, zo bleef de heer Attema aan- ~~j ook na een tweede van het kollege zijn voorstel zodat 27 februari al met de gedachte gespeeld het in stemming kwam. De uitslag was dat i„A„r „».,oi a„„„’< negen raadsieden voor de eenmaiige gift stemden en er vijf tegen waren. (De heer Nauta van het CDA was afwezig). van de PvdA dacht er zo over, al herhaalde ze even haar pleidooi om op persoonlijke groene briefje zal worden gestort op de rekening van Terre des Hommes, de Novib of een titel een financiële bijdrage te leveren. van de donatie kwam van het CDA-raadslid F. Attema, die er steun voor vond bij NIET GEZOND De publiekrechtelijke aangelegenheid - het hiet gaat, bestemmingsplan, bouwvergunning- is dus dat destijds bekend stond als „gemeente te-rècht geregeld. Met de privaatrechtelijke kant van de affaire zit het nog niet gezond. Temeer omdat Bouwbedrijf Wessel drom- nog steeds rechtskracht heeft. Men kreeg er mee te maken bij het kopen van de grond. „Wessels” probeerde er dan ook wat aan te doen, omdat de clausule niet paste in de plannen van de bouw van de apparte- menten en verdere voorziening op dit ter- van legaat weer meegenomen. Hoe vaagde [e*n^ ^at vroeger, voor het grootste deel in thans ook de eigenaar is, het uit- 8en Verkeer. p xr.~ lijke inrichting” moést elke keer worden *n Sneek kreeg het bestuur van de WV in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1