Voordracht KOMMAND ANT W. SLOB voor WARNS Na drie jaar strijd wordt Viking-bar schoenenwinkel In september ook buurtbus CDA-leden Sneek leveren kritiek op ,TOP-FIGUREN’ snekerWoerier Drukke Open Dag met „bijbedoeling” Regionaal koördinator voor rampenplan Zuidwesthoek Eva de Wilde: „Hij blieft drieve Pa Opgericht is een stichting .Vrienden van De lelanen’ n I IJLST I ag i de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van Drie maal diefstal van beurs of inhoud II lift Mhr ’jl pin i 1 II n 99 Verder-Smit (staatssekretaris Volksgezondheid) op dinsdag 8 mei M Z) >Z»Z> Tn/ 1 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. en de (vervolg zie pagina drie) Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverband Zuidwest Friesland stelt voor een regionaal koördinator brandweer en hulpverlening voor de Zuidwest-Hoek aan te stellen om de al aanwezige samenwerking tussen de desbetreffende korpsen te bevestigen en om het modelrampenplan, dat onlangs ontworpen is, gestalte te kunnen geven. Voor deze funktie acht men de heer W. Slob, al enige tijd werkzaam als regionaal koördinator maar nog niet formeel benoemd, bekwaam. Het voorstel van deze benoeming aan het algemeen bestuur van het regionale samenwerkings verband konkludeert dat niet in de laatste plaats de heer Slob voor deze positie in aanmerking komt, omdat gebleken is dat hij zonder meer door zijn kollega-kommandanten in deze funktie wordt geaksepteerd. (vervolg zie pagina drie) Enkele honderden personen hebben zaterdagmiddag gebruik gemaakt van de gelegenheid om het nieuwe Verpleegtehuis De lelanen te bezichtigen en eveneens te horen wat de twee direkteuren er over te vertellen hadden. De bezoekers van de Open Dag kwamen overal vandaan, maar de meesten wonen in de wijken aan weerskanten van de Bolswarderweg of in Ysbrechtum. Achter de ontvangst zat duidelijk een „bedoeling”. De direktie van hel tehuis wil De lelanen zo veel mogelijk in de samenleving integreren en aan de gasten werd dan ook verzocht naam en adres achter te laten zodat ze uitgenodigd kunnen worden om lid te worden van de pas opgerichte Stichting Vrienden van De lelanen”. Dat was één van de twee „nieuwtjes” die werden geopenbaard. Verder werd bekendgemaakt, dat mevrouw J7 De lelanen officieel zal openen. II I 2 r R jg I 13 :k van ongeveer MAANDAG 2 april 1979 134ste JAARGANG No. 27 25, 1 •N )5. SNEEKER NIEUWSBLAD Verpleegkundig direkteur J. Smith spreekt de bezoekers van de Open Dag in De lelanen toe en vertelt onder meer van de plannen die men heeft met de nieuwe Stichting Vrienden van De lelanen". (Foto studio Ger Diisl ■inniMH AvmrvmiM^D^ miuk m omtmkm Tussentijds baarde deze gelegenheid ook nog opzien door het dichttimmeren van de galerij door de heer Akkerman. Dit om ongewenst gebruik van voorbijgan gers te voorkomen. noemen, namelijk Dirk Duvel”. En onder luid applaus werd de naam onthuld. Pleter Boelsma, ook geen onbekende in het Friese en zelfsna- tionale zeilwereldje werd daarna door Eva „in the picture” gehaald als bouwer van het schip en verrast met een stukje vakmanschap van „een goede slagerij”. Luut Hof als voorzitter van de Regen- boogclub bood Eva een gereedschapsset aan met de woor den: „Eva, ik ben blij dat de emanci patie ook in deze tak van de zeilsport is doorgedrongen. En ik hoop van harte dat jij als vrouw komend sei zoen je mannelijke kollega’s de weg zult wijzen, zo van „Jongens kom maar we moeten deze kant op, kom maar achter mij aan". Dit alles uiter aard met je bemanning bestaande Uit Jan Schuil en Haite Hultema. Re- genboogzeilen Is trimmen, hier wat weinig voor voelde. De vergunning een d- na werden nog verscheidene plannen de heer Akkerman ontworpen, waarvan het idee van restaurant, winkels en vergader ruimte het laatste was. Bij de gemeente politie van polshorloge zijn ontvreemd van een bezoeker Sneek werd vrijdag tot drie keer toe aangifte van de Sporthal, maar daarvan is nog geen gedaan van diefstal van een portemonnee of officiële melding bij de politie gemaakt. de inhoud daarvan. In de Sneker Sporthal Op donderdagavond werd tussen 19.00 en geldelijke inhoud meegenomen. De eige naars hiervan, J. S. Leijenaar en K. Harin- ga. deden dezelfde avond aangifte van deze diefstal, die plaatsgevonden moet hebben tussen 21.00 en 22.00 uur. Ook zou er een voor te bereiden. Daarbij zal de ..kom- mandant van de regio” de leiding krij gen over de regionale alarmcentrale, gevestigd in Sneek. Het in ontvangst nemen, verwerken van de binnengeko men meldingen zal daar een gevolg van zijn. Zonodig zal hij dan ook. naast het eventueel alarmeren van het eigen korps, andere korpsen van de deelne mende gemeenten te hulp kunnen vra gen. Dit kan zowel vanuit de vaste meldkamer. als uit de mobiele verbindingswagen die binnenkort ver wacht wordt, geschieden. In uitbreiding op de reeds bestaande (voorlo pige) buurtbus-projekten - in Friesland op het trajekt Gerklooster-Stroobos - zijn on langs door de Minister van Verkeer en Waterstaat meer gebieden aangewezen waar men een buurtbusprojekt gestart kan wor den. aan de Almastraat werd uit twee beurzen de 21.00 uur bij mevrouw van der Veen in de Scherwolderhemstraat 54 een portemonnee ontvreemd met 250,-. Een insluiper heeft volgens de politie kans gezien binnen te komen en heeft zodoende de portemonnée weggenomen. Onder grote belangstelling glijdt de regenboog nummer 114 de hellingkuil bij Jachtwerf Postma in. Aan boord van dit ranke schip kapiteinse Eva de Wilde en bouwer Pieter Boelsma. (Foto Studio Ger Dijs). GOEDE RELATIES „Het zijn mensen, die vrijwel allemaal wel weten wat er hier gebeurt en wat er hier werd gebouwd. We willen u allemaal graag als vrienden beschouwen omdat het tehuis zo veel mogelijk geïntegreerd moet worden in de maatschappij. We hopen over-en-weer goede relaties op te bouwen De heer Smith zorgde ook voor een stukje geschiedenis. In 1936 werd het Gerefor meerd Verpleeghuis opgericht. Veertig jaar heeft dat er gestaan en in een behoefte voorzien. Het Verpleeghuis kreeg echter te kampen met ruimtegebrek. Men kreeg kon- takt met de Stichting Nieuw Toutenburg en dat leidde tenslotte tot de plannen en de bouw van het nieuwe Verpleegtehuis De lelanen, waarin het Gereformeerd Ver pleeghuis en Nieuw Toutenburg participe ren. Voorlopig blijft de somatische afdeling nog aan de Wijde Burgstraat, maar het is de bedoeling, dat De lelanen in de toekomst uitgebreid zal worden met een afdeling Tijdens de algemene ledenvergadering van het CDA afdeling Sneek schaarden de aanwezigen zich onder luid applaus achter de heer Nico Silvius, toen deze ongezouten kritiek gaf op de CDA-top. „Er is bij mij, en ik denk bij de zwijgende meerderheid, een sterke ontevredenheid over enkele politici aan de top van het CDA. Deze mensen keren zich tegen het officieel samengaan van de drie konfessioneie partijen en richten zich teveel naar de socialistische partijen”. In verband hiermee noemde de heer Silvius de hoofd- redakteur van het Friesch Dagblad Sietze Faber, professor Goudzwaard en de heer J. van Houwelingen, die zich niet loyaal tegenover het CDA zouden opstellen. „We hoeven om socialistisch te zijn, niet naar de socialistische partijen te neigen. We kunnen ook best zelf socialistisch zijn”. Deze „afvallige” topfiguren breken volgens de heer Silvius af, wat er aan de basis van het CDA opgebouwd wordt. verstellen daar even een sleutel bij en ga zo maar door. Daarom dacht ik dat deze gereedschapsset wel wel kom was. Er zit zelfs een hamer bij geloof ik, maar die moet je op dit schip maar niet gebruiken”. Na deze woorden nodigde Eva alle belang stellenden, en dat waren er nog al wat, uit om iets te gebruiken aan boord van het voor jachtwerf Potma afgemeerde rondvaartschip de Tou rist 2 en deed dat met de historische woorden: „Nou as jimme durst hew- we...” Het dagelijks bestuur dringt ook op deze formele benoeming aan op kort termijn, daar 'n ambtelijk werkgroep onder voorzit terschap van burgemeester F. Faber (Lem- sterland) een modelrampenplan ontworpen heeft. Dit rampenplan, dat binnenkort aan de gemeentebesturen wordt aangeboden, gaat uit van de huidige ontwikkelingen in deze regio ten aanzien van de brandweer en hulpverlening. Dit plan is derhalve geba seerd op de aanwezigheid van een regionaal koördinator. Om de takenoverdracht van de afzonderlijk gemeenten voor brandweer en hulpverlening aan het samenwerkings verband naar behoren te kunnen uitvoeren heeft de kommissie hiervoor koördinatie- voorschriften opgesteld. Dit nadat een en ander met de afzonderlijke kommandanten en korpsen besproken en goedgekeurd is. In deze voorschriften staat ondermeer, dat de koördinator als taak heeft een gezamenlijk optreden van de diensten en instellingen, die daar bij betrokken zijn. De minister heeft daarbij bepaald dat de verantwoordelijkheid voor de projekten bij het provinciaal bestuur gaat berusten. Buurtbusprojekten zijn bedoeld om die ge bieden. welke daarvan verstoken zijn, aan te sluiten op het openbaar vervoer in de naaste omgeving. Voor realisering van een buurtbusprojekt zijn in Friesland aangewe zen: 1. Warns en omstreken: 2. het gebied Ferwoude en Idsegahuizen. De opzet van een buurtbusprojekt is dat door de minister beschikbaar gesteld busje voor acht personen bestuurd wordt door een vrijwilliger uit de streek. Het busje zal langs een in nauwe samenwerking met de plaatselijke bevolking vastgestelde route en dienstregeling aansluiting geven op de gere gelde diensten van het openbaar vervoer in de omgeving. De kosten van een rit met de buurtbus zullen niet meer bedragen dan de kosten van een rit met het normale open baar vervoer. Binnenkort zal in een eerste vergadering, waarvoor de gemeentbesturen reeds de verenigingen van plaatselijk be lang hebben uitgenodigd, een voorlopig buurtbuskormté worden ingesteld. In dit. voor elk projekt aparte komité. zullen zit ting hebben vertegenwoordigers van pro vincie. gemeenten? FRAM. Rijksverkeers- inspektie en de plaatselijke bevolking. Ge tracht zal worden om de buurtbussen begin september te laten rijden. Deze formele benoeming van de heer Slob zal daarbij geen enkel gevolg hebben voor de begroting van het dienstjaar 1979. Voor dit /aar is op de begroting een bedrag van f 10.000.- uitgetrokken, dat geënt is op de werkzaamheden van één dag per week. Dit bedrag was reeds bestemd als vergoeding voor de verrichte arbeid door de heer W. Slob voor het samenwerkingsverband. Majestueus gleed hij het water in... Het betrof hier de bij Jachtwerf Pot ma gebouwde Regenboog no. 114 die Eva de Wilde van haar vader Jac kie had gekregen om de roem van het geslacht De Wilde in de Regen boog te kontlnueren. „Hij drieft Pa” was de kreet van Eva toen de boot los van de hellingwagen in het water dreef. Daarvoor had echter de officiële doop van het schip plaatsgevonden door de kapiteinse zelf: Als pos- huum eerbewijs aan alle grote Re- genboogzeilers in het verleden en met name aan de animator in Fries land die onder andere mijn vader het Regenboogzellen bijbracht en ei genlijk de initiatiefnemer was tot de teamwedstrijden Holland-Friesiand, u begrijpt inmiddels vast wel dat ik het over Dirk Oppenhulzen heb, heb ik besloten het schip naar die man te Na drie jaar van touwtrekken tussen enerzijds de heer J. Akkerman uit Imsum en zijn kompagnon de heer K. Dijksterhuizen uit Sneek en anderzijds het gemeentebestuur van Sneek is nu de strijd beslist. Afgelopen vrijdag verkocht de heer Akkerman uiteindelijk de Viking bar in de Kruizebroederstraat aan een schoenenzaak. Omdat de gemeente aan de heer Akkerman, die in dit pand een restaurant, winkels en een vergaderruimte wilde vestigen, een proefvergunning van twee jaar zonder garantie voor verlenging gaf, besloot de onfortuinlijke eigenaar toch maar van het plan af te zien. Driejaar geleden kocht de heer Akkerman dit pand, een l C. Falck uit Lemmer. De heer Akkerman had plannen om het toenmalige gebruik van bar-dancing voort te zetten. Echter, voor somatische bejaarden zodat dan de hele zaak bijeen is. Het is de heer Douwe Tamminga uit Ysbrechtum geweest, die de naam De lela nen heeft bedacht. Ongeveer op de plaats waar nu het Verpleegtehuis staat stroomde lang geleden een stroompje: de Ie. De landen aan weerskanten ervan werden met Bij het laatste plan had het gemeentebe- bar-dancing. van de Duitser stuur met de heer Akkerman enige mate van r->. overeenstemming bereikt, totdat bleek, dat het toenmalige gebruik er een proefvergunning gegeven zou wor- 2-1—, den voor de tijd van twee jaar voor het later bleek dat de gemeente Sneek hier vestigen van een restaurant met maksimaal g voor zestig zitplaatsen. dergelijk gebruik werd geweigerd. Hier- Gezien de grote verliespost van ongeveer door drie ton in de afgelopen drie jaar wil de heer Akkerman niet nogmaals het risiko lopen geld te investeren in een projekt, dat na twee jaar beëindigd zou kunnen worden. Afgelo pen vrijdag, de dag nadat het bericht binnen kwam van het gemeentebestuur dat er toch een proefvergunning verleend zou worden, werd toch besloten het pand te verkopen aan een schoenenzaak. In verband hiermee wordt komende week ook de schutting weer verwij derd. Zo’n officiële opening hoort er natuurlijk bij en dat er een „ministerse” voor naar Sneek komt is natuurlijk helemaal -,je- van-hèt”. maar als feitelijke opening komt de happening als mosterd na de maaltijd, want De lelanen ..draait” al een poosje. Om precies te zijn sinds september vorig jaar. Thans zijn reeds negentig bewoners in de gereedgekomen psycho-geriatrische afde ling opgenomen. Dat zijn er veertig méér dan men zich het eerste half jaar had gedacht. Meer ook dan men zich in ver band met de personeelsbezetting eigenlijk had voorgesteld. Over nog een half jaar zal De lelanen waarschijnlijk op volle kapaci- teit funktioneren en dat betekent, dat er dan 145 bewoners zullen zijn en 250 perso neelsleden. Verpleegkundig direkteur J. Smith nam in zijn woord van welkom aan. dat de meeste bezoekers van niet te grote afstand de bouw van het Verpleeghuis hebben gevolgd nadat twee jaar terug de eerste paal werd geheid door burgemeester mr. B. van Haersma Buma. ;i, r* -■■■■■' W- w’nJI TT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1