S. J. de Jong in raad Sneek 1 IJLST snekerWkoerier ,Bond van Gepensioneerden’ wil trendsysteem handhaven s Diskussie geopend voor nota planning bej aardenoorden Drie leden kerkeraad stappen op Strij d en konf likten om een school in Hemelum Eind april CAI in IJlst Subsidie voor de aansluiting van Pottengebied op riolering Ulster watersportvereniging sinds 10 april van de grond Si Hfl i 1 en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van tl SI Marathon 1980 voor Noren en Denen kwalifikatie O.S. 1980 I ff ^•31 1SI SB 2 J Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave (vervolg zie pagina 31) Twee blaasproeven positief Voorrangsfout Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Volgens de laatste berichten die ons bereikten, zal de Marathon in Sneek, eens in de twee jaar georganiseerd door de Sneker Athletiek'vereniging Horror, voor een aantal Deense en Noorse athleten als een kwalifikatiewedstrijd voor de Olympische Spelen van 1980 gelden. De twee eerste Denen en Noren tijdens de op 17 mei 1980 te verlopen marathon, ontvangen van de Noorse en Deense Olympische Komitee’s een gratis retourtje Moskou, bene vens het recht op deelname aan de lange afstandsnummers. In de veel nabijere toekomst, namelijk op 13 en 14 april wordt een ander Horror evenement georganiseerd, namelijk een 24-uur estafette in de Noorderhoek, waarover meer informatie in de Sport Special. en de van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -3 1'®“- B| (vervolg zie pagina 31) Nadat het jarenlang in Hemelum onder de oppervlakte was gebleven, barstte onlangs dan toch de bom in de strijd om het behouden van een kleuterschool in dit landelijke dorpje in het Zuidwestelijk merengebied van Friesland. De voorzitter van het stichtingsbestuur van de Hemelumer kleuterschool, de heer J. Semplonius, opperde een plan voor de eventuele bouw van een bijzonder neutrale school - dus geen christelijke - omdat hij en de ouders van twee en zeventig kinderen vinden dat er een school in dit dorpje moet blijven. A Is de wet on het samengaan van kleuter- en basisonderwijs in 1983 doorgaat moet de bestaande kleuterschool bij gebrek aan leerlingen overgeheveld worden naar de basisschool in Bakhuizen. Dit plan voor een bijzonder-neutrale school is blijkbaar tegen het zere been van de hervormde kerkeraad. Felle ingezonden brieven in de Balkster Courant, drie kerkeraadsleden die uit de hervormde kerkeraad stapten, een gerefor meerde dominee die tracht het overleg tussen diverse besturen te stimuleren, daaroverheen een sausje van geruchten en vermoedens aange vuld met wat kruidige uitspraken en de verwarring is volkomen. (vervolg zie pagina 31) het rijk 'ten, bedrag de inrichting zal voldoen aan de in de 1 '6. A UK; hebben. De strijd die zestig jaar geleden begon is nog steeds niet gestreden”. nog -■ - In IJlst zijn folders bij de stedelingen be zorgd voor de aktie-Emmaüs. Het gaat om het inzamelen van kleding. Er staat niet in het pamflet, dat mensen die wat willen schenken, maar het zelf niet kunnen bren gen, kontakt kunnen opnemen met mevrouw Den Hartog, telefoon 1308. Er wordt dan voor gezorgd, dat de spullen worden afge haald. Om, in eerste instantie, de kleuterschool in Hemelum te behouden, ontstonden er in dit dorpje diverse plannen. Hooglopende kon- flikten waren hier het gevolg van. De tast bare kern, waar het geheel om draait, is het kleuterschooltje „De Pikestjelp” midden in het rustieke dorpje Hemelum. DONDERDAG 12 APRIL 1979 134ste JAARGANG No. 30 -c De 36-jarige verzekeringsinspekteur Sijtse Jan de Jong wordt de opvolger van de heer Harke Pheifer in de gemeenteraad van Sneek. Met de heer G. J. van der Scheer is de tweemansfraktie van de WD dan binnen kort weer kompleet. SNEEKER NIEUWSBLAD Nee, schrikt u niet, het standbeeld van Pleter Sjoerd Gerbrandy op het Schaapmarktpleln is niet ten tweede male het slachtoffer geworden van een verfbeurt. Dit maal betreft het een gemakkelijker te verwijderen goedje. Een zorgzame Sneker inwo ner die bang was dat Gerbrandy met dit verradelijke weer wel eens een kou zou kunnen vatten, heeft hem van een hoofddeksel voorzien In de vorm van een ijskobekertje. Helaas voor de wijlen ex-mlnister president was de beker nog niet leeg. Ger brandy zelf lijkt er echter niet warm of koud onder te worden. (Foto stu dio Ger Dljs). In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de gemeentepolitie van Sneek op wille keurige plaatsen enkele blaasproeven afge nomen. Twee automobilisten moesten nog maals in het pijpje blazen en daarna mee naar het bureau voor een bloedproef. Dat zei gistermiddag de heer B. Kampher- beek uit Heerenveen, hoofdbestuurslid en rayonleider voor Friesland van de Neder- Woensdagmorgen verleende de 28-jarige Sneker J.P.C., komende van de Gedempte Poortezijlen, de voor hem van rechts komen de 21-jarige Amsterdammer P.K. geen voor rang, met ais gevolg dat de auto van J.P.C., eens een volwaardige vierwieler, een bliksemsnelle metamorfose onderging tot konservenblikje. Door de vrij hevige klap schoof het vehikel van J.P.C. nog een eind door en schaafde daarbij twee op de Singel geparkeerde auto’s. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. ■IIUWSO mWTIimikUD^ ^VCKM «NUK *M OMVTaJKM Goed nieuws voor de windsurf- fanaten uit Sneek en omstreken; veelvoudig Europees kampioen op de Windglider Derk Thijs en zijn zus ter Bep Thijs starten begin mei aan „de Potten” een windsurfschool. „Gelest zal worden op de „Wlndgli- der” en de Ten Cate „Windsurfer”, aldus Derk Thijs, „en afhankelijk van de animo die er is, zullen er aan vankelijk alleen 1-daags beginners- kursussen worden gegeven. Later eventueel kursussen voor ge vorderden en free style”. Kosten van een dag lessen aan de „Thijs akade- mie de Potten: 120,-. „Ook de gepensioneerde overheidsdienaren zullen met Bestek ’81 gekonfronteerd worden. Als we niet op onze tellen passen vloeit daar niet veel goeds voor ons uit voort. Waar dat mogelijk is zal het hoofdbestuur blijven knokken voor een onverkort handhaven van het trendsysteem, voor een welvaartsvast pensioen, waar we in het verleden zo voor gestreden balpen of een vestzak-schroevendraaier. lijkse bestuurders kregen een fraaie leren schrijfmap, de dames en heren leden kon den kiezen tussen een sleuteletuitje, een Bij het afhandelen van de huishoudelijke jaarzaken werd de heer D. de Vries be noemd tot voorzitter. Na het vertrek van de heer G. J. de Boer naar Heerenveen was hij reeds ópgetreden als waarnemer. Aan het bestuur werd de heer S. Akkerman toege voegd. Sekretaris ir. Th. Brouwer en penningmeester P. de Groot zagen hun jaaroverzichten goedgekeurd. Ook werd er een programma voor de „sociale kontak ten” in het komende seizoen vastgesteld. In die tijd vlak na de eerste wereldoorlog gingen wel lonen en salarissen omhoog, maar de pensioenen niet. Dat leidde tot misstanden en de oprichting van de Bond, die al gauw wist te bewerk stelligen, dat de uitkeringen van de eks- ambtenaren met veertig procent werden verhoogd. UIT POLITIEKE SFEER Met de instelling van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds kwam de zaak al in 1922 uit de politieke sfeer. Eigen pen sioen werd daarna beschouwd als uitge steld loon en werd dus een récht. In 1963 werd het pensioen welvaartsvast, maar de twee procent AOW-korting bleef. Ook nadien bleven er nog vele wensen over en het hoofdbestuur dient ook vandaag de dag waakzaam te blijven. De heer Kampherbeek toonde ook verder met vele voorbeelden, aan dat het voor de gepensioneerde ambtenaren van groot be lang is zich te organiseren. In verband met de viering van het zestig jarig bestaan had de rayonleider voor alle twintig aanwezigen een kleine attentie meegenomen. De dage- POTTENPLAN II De werkzaamheden inzake de aanleg van de jacht- en kampeerhaven in Pottenplan II zijn zover gevorderd, dat de akkommodatie in dit jaar in gebruik genomen kan worden. iRekreatiecentra Nederland BV, die de [jacht- en kampeerhaven zal gaan beheren, heeft echter gevraagd nog een aantal voor zieningen te treffen, bestaande uit de aan- jleg van een stortput voor chemische toilet- landse Bond van Gepensioneerden, op de vergadering van de afdeling Sneek in de bovenzaal van restaurant Van der Wal aan Leeuwenburg. Die jaarvergadering stond in het teken van het zestig-jarig bestaan van deze bond, waarbij mensen zijn aangesloten die hun uitkering krijgen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ambtenaren dus). Omdat in de laatste wereldoorlog de ar chieven van de Bond verloren zijn gegaan, valt niet precies na te gaan wat er precies aan de oprichting vooraf ging. De bakermat heeft vermoedelijk in Amsterdam gestaan. Daar kregen armoelijdende gepensioneerde ambtenaren kontakt met lotgenoten in Lim burg en op de Veluwe. Als datum van oprichting wordt de 12e mei 1919 aangeno men. Gedeputeerde staten hebben aan betrokkenen bij het bejaardenwerk in de provincie de „Nota ter voorbereiding van de planning van bejaardenoorden in Friesland tot 1985 in twee fasen” ter diskussie aangeboden. In de nota is een manier aangegeven, waarop de planning van bejaardenoorden in de provincie tot stand gebracht kan worden. Het is de bedoeling van G.S. aan de hand van de nota in breed verband de maatschappelijke diskussie over de planning van bejaardenoorden in de provincie op gang te brengen. Betrokkenen worden in de gelegenheid gesteld kommentaar te leveren. De betreffende nota is samengesteld door de werkgroep „Planning bejaardenoorden” van de Provinciale Commissie voor studie en advies inzake de bejaardenzorg. De werkgroep heeft op grond van een aantal uitgangs punten een model voor planning ontwikkeld. bestuur van het Rekreatieschap Sneeker- ge helling voor kleine boten en wateraftap- punt en een telefooncel. Nu de terreinver- lichting nog gemaakt moet worden stelt het bestuur van het Rekreatieschap meteen voor om de staanplaatsen te voorzien van een elektriciteitsaansluiting. Aan het eind van deze maand zal de NV de andere kant is het nuttig toch de aan- Intercommunaal Gasbedrijf Westergo begin- sluitdoos in de woning aan te laten brengen, nen met de aanleg van de kabeltelevisie (en 00*c a’s men niet van plan is direkt abonnee radio) in IJlst. De werkzaamheden zullen te worden. In ieder geval kan men de eerste ongeveer twee maanden in beslag nemen. Als rnaand gratis kijken en luisteren. Een abon- alles volgens plan verloopt zal iedereen voor nement kan daarna wel of niet genomen de bouwvakvakantie aangesloten en inge- worden. Besluit men binnen een jaar om schakeld zijn. zich te laten aansluiten dan kost dat vijftig gulden, daarna honderd gulden. Niemand Om een vlot verloop van de gang van zaken is overigens verplicht om zich te laten in de hand te werken is wel enige medewer- aansluiten op de Centrale Antenne Inrich ting van de bewoners van de huizen nodig, ting. Zo is op het ogenblik ook niemand Wanneer inen bijvoorbeeld op de dag van verplicht om zijn antenne van het dak te aansluiting niet thuis is kan men dat het halen. Wel is het zo, dat na oplevering de beste even doorgeven aan iemand in dé antennes door de NV Westergo gratis ver- direktiekeet. In zo’n geval is het handig de wijderd worden. Een en ander in overleg sleutel af te geven bij de buren. Zolang men met de bewoners van het pand. „Westergo” in de straat bezig is de kabel te leggen zijn geeft de nodige informatie via telefoonnum- geen aansluitingskosten verschuldigd. Aan mer 05150-16615. Door de staatssekretaris van ekonomische zaken is een subsidie verleend in de kosten van aansluiting van het Pottengebied op het centraal rioleringsstelsel. Het betreft hier het leggen van een persleiding van de Potten naar Offingawier. Daar zal de leiding aangesloten worden op de door de gemeente Wymbritseradeel aan te leggen riolering-Offingawier, die op zijn beurt weer verbonden zal worden met het centrale rioleringsstelsel en de waterzuiveringsinstallatie in Sneek. De geldelijke bijdrage van het rijk 'ten, aanleg van ekstra douches (waardoor zal bestaan uit een tc±_o [2: iz b van 146.910,-, zo heeft het dagelijks Kampeerwet gestelde eisen), een eenvoudi- meer meegedeeld aan de leden van het algemeen bestuur, dat dinsdag 17 april bijeen komt in het gemeentehuis van Wym britseradeel. De totale kosten van aanleg komen op f235.600,-. In augustus 1977 stelde het Rekreatieschap al een plankrediet beschikbaar van f74.000,- zodat er nu nog slechts een aanvullend bedrag van f 15.000,- nodig is. Voorgesteld wordt ver der om het karwei onderhands aan te besteden onder vijf voor dit werk ge specialiseerde aannemersbedrijven. een stichting. •.Echter de plannen verkeren in een ..„6 o--JO dergelijk primatuur stadium”, aldus de heer wer, IJlst, telefoon 05155-1640. Het lijkt er op dat de al jaren boven aan het G. Brouwer, lid van het voorlopig bestuur van verlanglijstje van vele Ijlster watersporters de nog op te richten watersportvereniging, staande watersportvereniging in IJlst nu „dat ik daar nog liever geen uitspraken over definitief zal worden. Woensdag 10 april doe. Zeker is echter dat we, zodra de statuten namelijk werd de oprichtingsvergadering ge- en het huishoudelijk reglement in kannen en houden, waarin onder meer de eventuele kruiken zijn, lid worden van de NNWB”. statuten, de nieuw aan te leggen jachthaven en de daarmee hand in hand gaande pro- Het zou verstandlg zUn wanneer de water- blemen werden besproken. sportvereniging inspraak zou krijgen be treffende de voorzieningen in de jacht- Aangézien gemeentebestuur van Drylts haven, want de gemeente is bezig dezelfde heeft bepaald dat de doorvaarwegen in IJlst f°ut te maken als eerder reeds in andere moeten worden vrijgemaakt ten gerieve van gemeenten is gebeurd: namelijk het in de passanten en daarvoor ook een jacht- richten van een haven te veel gericht op het haventje met vierenveertig ligplaatsen voor bestaande schepenbestand en de huidige de Ulster watersportbevolking in petto afmetingen van de schepen, terwijl de ten heeft, lag het voor de hand dat de Ulster dens in de watersport de richting op gaat watersporters zich zouden organiseren ten- van steeds grotere schepen met meer kom- einde te trachten het beheer van de haven fort. Een hellingkuil van 2.60 meter is dan in handen te krijgen, bijvoorbeeld middels °°k ved te smal. Maar hoe het ook zij, de watersportvereniging is van de grond in IJlst en eventuele belangstellenden kunnen inlichtingen verkrijgen bij de heer G. Brou- ''-i afc,'.-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1