Ijlst wil lening Boertjens zeilschoolschip terugvorderen snekerXkqesiës Voorkomen dubbele funkties voor het Sneek Week Komitee KZVSVERGADERING Recycling Huisvuil uit Zuidwesthoek onzeker Zes bezwaarschriften tegen ,Gés-brug’ in Oppenhuizen en van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST Drum- en Showfanfare Advendo naar Malta G. P. Tjallema van Flexa in Sneek overleden de (vervolg zie pagina drie) dat de gemeente zich indertijd ga rant had gesteld. de maatschappij sprak hierop de gemeente IJlst aan voor een bedrag van 2.412,59, welke door de ge meente werd betaald, zijnde een ver- Het door de KZVS beschikbaar gestelde syndikaatschip, de geleidelijke loskoppeling van het Sneekweek komitee teneinde de bestuursleden van de beide Sneker zeilverenigingen wat te ontlasten in hun veelvoud van taken, de nieuwe statuten van de KZVS en het daarop binnengekomen kommentaar van de heer Auke Wouda, en de beschoeiing van het Schareiland vormden de belangrijkste punten van de afgelopen donderdag gehouden KZVS-jaarvergadering. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en (vervolg zie pagina drie) Na langdurige onderhandelingen fanfare Advendo naar Malta kan met de Minister van Kuituur van afreizen. Oorspronkelijk wilde de Malta en met de diverse werkgevers Minister Advendo zowel bij feesten van de Advendo leden, is het dan op 1 mei als ook op 11, 12 en 13 mei toch gelukt dat de drum- en show- laten optreden. Maar dit stuitte op grote bezwaren bij Advendo: De periode is om snipperdag technische redenen namelijk te lang en Adven do komt in de knel met een reeds afgesloten kontrakt met de Ned. Spoorwegen en het Ponypark in Slagharen voor een optreden aldaar op 5 mei a.s. is; SNEEKER NIEUWSBLAD seling overleden de heer G. P. Tjallema, MAANDAG 23 APRIL 1979 134ste JAARGANG No. 33 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. te zien van een huisvuilscheidingsinstallatie voordejaren 1980-1985. Om te bereiken, dat in Friesland één tarief voor overslag en transport naar de verwerkingsplaats gehanteerd wordt, zal in een stichtingsvorm (heeft bepaalde subsi diaire faciliteiten) maar laatstgenoemde verkeert nog in een dergelijk prematuur stadium dat daaromtrent nog niets met zekerheid kan worden meegedeeld. Een en ander moet zijn definitieve vorm nog krij gen en vervolgens voorgelegd worden aan beide zeilverenigingen. En als dan over die Sneekweek wordt ge praat, komt natuurlijk automatisch het pro bleem Schareiland naar voren. Namelijk met de weliswaar noodzakelijke maar voor klei nere scheepjes lastige walbeschoeiing van het Schareiland, vervalt de mogelijkheid voor schippers in de kleinere klassen om hun vaartuigen aan land te trekken, zonder het vlak te beschadigen. Een suggestie ter voor koming van dergelijke beschadigingen was Een ander punt dat enige diskussie te weeg bracht was het Sneekweek Komi- tee. In het verleden werd dat gevormd door drie leden van elke vereniging, zes mensen in totaal dus. Het is de bedoe ling dat het Sneekweek Komitee ten opzichte van de zeilverenigingen een meer onafhankelijke opstelling gaat in nemen, waarin de ledenverdeling niet per se meer 3-3 hoeft te zijn. De toezegging van de gemeente werden de erven verzocht het bedrag alsnog Ijlst enige tijd geleden aan de heer aan de gemeente te betalen, hetgeen echter C. J. Boertjens om garant te staan voor de rente en aflossing van een maals schriftelijk benaderd, waarop een zoon van de heer Boertjens. De heer A. P. Boertjens te Langweer reageerde met als eindkonklusie dat de gemeente Ijlst geen verdere pogingen in het werk zou moeten stellen om deze laatste termijn in te vorde ren. De hiervoor door hem aangevoerde argumenten zijn volgens b. en w. bezijden de waarheid en irrelevant. Juridisch zou de financieringsmaatschappij. Bedoel- gemeente IJlst volgens het kollege in haar Met vele honderden ogen op hen ge richt - want er was erg veel belang stelling - hebben zestien EHBO- ploegen zaterdag in wijkcentrum „De Spil” in Sneek hun kunnen getoond. Het betrof hier de jaarlijkse wedstrijd van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging EHBO. De ploegen speelden in poules en werden geselekteerd op de eerder gehouden kringwedstrijden. Winnaar van deze jaarlijkse wedstrijd was de afdeling Arum- Achlum-Kimswerd, die 120 punten ver gaarde, de leider behaalde 49 punten. Ook de afdeling Rauwerd Jcwa™ niet slecht uit de bus, deze was goed voor 110 punten en de leider streek er 39 op. Als derde en vierde eindigde IJlst en Blauwhuis met respektievelijk 52 en 34 punten, de leiders hiervan kwamen met 14 en 11 punten er toch niet slecht af. Elke groep bestond uit drie personen en de flnale-opgaven waren onder an dere ernstige bloedingen stelpen en verder behandelen, iemand uit een bewusteloze toestand halen en vervoer. Om zo te horen geen lekkere karweit jes, maar natuurlijk was het allemaal maar een voorstelling van zaken. De fo tograaf van Studio Ger Dijs legde nog even vast hoe een groep enkele hande lingen verricht. Na de wedstrijd ging het er in „de Spil” feestelijk aan toe, vooral de afdeling Sneek had hier re den toe, ze waren dan wel niet bij de eerste vier geëindigd, maar vierden wel hun 25-jarlg bestaan. Het hoofdbestuur van de vereniging overhandigde een vaantje, dat aan het 25-jarig jubileum verbonden is. kreeg de katholieke bestuursleden van dit ziekenhuis geweest. Ook de Snitser Skotsploech heeft op zijn medewerking mogen rekenen. derhem. Sloten, Sneek, Stavoren, Utin- garedeel, Weststellingerwerf, Workum, Wymbritseradeel, IJlst. Foor dit gebied is echter nog geen verwerkingsmethode in het plan aangegeven. Een door Esmil BV ontwikkelde huisvuil scheidingsinstallatie zou een verwerkings- altematief kunnen zijn, als er niet een aantal bedrijfs-ekonomische en technische twijfels rondom deze installatie zouden bestaan. In verband hiermee heeft de bestuurlijke kom missie besloten dat een dergelijke installatie - die dan in Heerenveen geplaatst zou worden En om maar bij het eerste punt te begin- kunnen zich opgeven bij de heer Mulder in nen: de KZVS heeft voor een aantal, deze Langweer, vereniging goedgezinde personen, een Yngling syndikaatschip beschikbaar gesteld dat op 19 mei om 11.00 uur op het Pavil joen aan het Sneekermeer plechtig de „Vrouwe van Stavooren” gedoopt zal wor den door Mevrouw Rijpstra. Bedoeling van de Yngling is dat er minimaal twee teams gevormd gaan worden, bestaande uit zeilers uit de wat kleinere klassen. Gedacht wordt hierbij aan de 470, de Vaurien, de Schakel enzovoorts. Deze teams zullen deel gaan nemen aan een tiental wedstrijden waaron der in ieder geval de Nederlandse kam- Een en ander ter voorkoming van tijdroven- pioenschappen in deze klassen en mis- de dubbelfunkties in het bestuur van beide schien, als de resultaten hoopgevend zijn, verenigingen. Op den duur zal dan het aan de wereldkampioenschappen. Belang- Sneekweek Komitee helemaal losgekoppeld stellenden, mits rasechte wedstrijdzeilers, worden van de zeilverenigingen en opgaan In de leeftijd van 71 jaar is vrijdag plot- In het Sneker gemeenschapsleven heeft de seling overleden de heer G. P. Tjallema, heer Tjallema verschillende funkties ver- oud-verffabrikant te Sneek. De heer Tjalle- vuld. Hij is bestuurslid geweest van het ma werkte vanaf zijn zeventiende jaar al in Departement Sneek van de Maatschappij het verfbedrijf, dat aanvankelijk de naam voor Nijverheid en handel. Voorts was hij van de familie droeg. In 1937 mocht hij zich onder andere acht jaar voorzitter van het dirèkteur van dit bedrijf noemen. Zo’n bestuur van het St. Antonius ziekenhuis in twintig jaar geleden ging de zaak over naar Sneek. Hij is een van de eerste niet rooms Sikkens BV in Sassenheim en 1 naam Flexa. Tot 1973 is de heer Tjalïema direkteur geweest van de Sneker vestiging, daarna werd hij adviseur. geprojekteerd. De kommissie van beheer stelt de gemeente aansprakelijk voor even tuele schade aan kerke-eigendommen tij- ook dit keer niet tot resultaten leidde. Het kollege laat het er echter niet bij zitten en heeft juridisch advies gevraagd aan een lening met betrekking tot het zeil- advokatenbureau. De heer W. Brouwer van schoolschip „De Baltic” is de ge- dit bureau heeft de erven Boertjens nog- m een te duur komen te staan. Zoals bekend is het schip enige tijd gele den op last van de gemeente ge sloten en verwijderd. De heer Boert jens weigerde hierop de laatste ter mijn van de geldlening plus de rente te betalen aan de desbetreffende recht staan. In de raadsvergadering van dinsdag zal het geval Boertjens in de raad worden behandeld. De erven van Boertjens zullen nog in recht moeten worden aangesproken, aldus b en w. plichting, voortvloeiende Uit het feit t0,aa' zes erfgenamen aanwezig. die allen gedagvaard zullen moe- ten worden”. De kosten die hiervoor worden gemaakt willen b. en w. op de koop toene men. Naar schatting zal f 900,- a f 1400,- Pogingen van het kollege van b. en w. om overblijven. Ondanks het feit dat niet de het bedrag in te vorderen bij de heer gehele vordering voldaan kan worden stelt Boertjens te Langweer liepen op niets uit. het kollege de raad voor een rechtsverorde- Na het overlijden van de heer Boertjens ning tegen de erven Boertjens in te stellen. In haar tussenrapport heeft de bestuurlijke naar het oordeel van de bestuurlijke kom- komm.’ .sie, aangewezen door gedeputeerde missie geheel Friesland moeten worden staten tan Friesland, een voorlopig plan aangewezen als één samenwerkingsgebied, opgesteld voor de vuilverwijdering in Fries- Om het te kunnen uitvoeren moet er een land. Dit plan beperkt zich tot de verwijde- gemeenschappelijke regeling worden ge ring van het huishoudelijke afval. In de troffen tussen de gemeenten en de provin- toekomstige opzet zal het inzamelen van cie. Bij deze regeling zal een rechts- huishoudelijk afval een gemeentelijke taak persoonlijkheid bezittend lichaam worden blijven. Het ransport naar de stortruimte of opgericht, dat is belast met het feitelijke de eventuele huisvuilscheidingsinstallatie beheer van de afvalverwijdering. Hiervoor (recycling) zal gevat worden in een regeling heeft de kommissie een werkmodel in het provinciaal plan. Voor de Zuidwest- samengesteld, dat spreekt van vier hoek is echter besloten in eerste instantie af verwerkingsgebieden in de provincie. Eén van die verwerkingsgebieden omvat kan worden opgenomen als verwerkings- de gemeenten Bolsward, Doniawerstal, alternatief. Gaasterland, Haskerland, Heerenveen, Op dit moment verricht de stichting Verwij- Hemelumer Oldeferd, Hindeloopen, dering Afvalstoffen een onderzoek naar de Lemsterland, Ooststellingwerf, Rauwer- diverse aspekten van de Esmil-installatie. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek, zal de bestuurlijke kommissie haar standpunt hierover zo nodig wijzigen. Als besloten zou worden toch deze scheidingsinstallatie voor dit verwerkings- gebied te plaatsen, zal toch een stortplaats noodzakelijk blijven voor de restanten van het verwerkte afval. Over konkrete stortlokaties heeft de kom missie zich nog niet uitgesproken. Wel heeft zij een aantal milieuhygiënische en land schappelijke uitgangspunten voor gekon- troleerd storten geformuleerd. Deze uitgangspunten kunnen dienen voor het be palen van lokaties, waar mogelijkerwijs ge stort kan worden. Nadat een ieder die interesse daarvoor had het bestemmingsplan Oppenhuizen-Oer it Gês heeft kunnen inzien, zijn er zes bezwaarschriften ingediend. Het bestemmingsplan dat wijzigingen inhoudt voor het bestemmingsplan buitengebied en de vigrerende plannen Oppenhuizen en Uitwellingerga (kern), betreft in hoofdzaak de aanleg van een ontsluitings- weg aan de oostzijde van het Gês, lopende van boerderij Wiersma te Oppenhuizen in oostelijke richting tot de bestaande weg naar het plan de Grachten. De bestaande verbinding van het achter het Gês gelegen gebied met bet dorp Oppenhuizen via de NAM-brug zal komen te vervallen en hiervoor in de plaats is een nieuwe brug gepland achter de Gereformeerde kerk te Oppenhuizen. De bezwaarschriften zijn van de kerkvoog- Jouwstra en zonen, veehouder te Oppen dij van de Hervormde gemeente huizen; Coöp. Vereniging „De Grachten” Oppenhuizen-Uitwellingerga; de kommis- u.a. te Uitwellingerga en B.V. Noordelijke sie van beheer Gereformeerde kerk Oppen- Rekreatie Onderneming te Heerenveen. huizen; de heer G. Würing, zeilschooleks- De kerkvoogdij heeft er bezwaar tegen, dat ploitant te Uitwellingerga; de maatschap E. op kerkegrond een weg en een brug zijn Advendo vertrekt nu, samen met de Fiësta Girls uit Roosendaal, woensdag 9 mei a.s. om 14.45 uur vanaf Schiphol, en keert daar woensdag 16 mei weer terug. Vooral door de medewerking van de diver se werkgevers is het mogelijk geworden dat Advendo deze uitnodiging kon ,aannemen. Om een voorbeeld te noemen: Een lid van Advendo, die z’n vakantie reeds op Major ca had besproken, keert daar maandag 7 mei van terug, kan dan dinsdag 8 mei nog net even z’n afspraak bij de tandarts nako men en vertrekt woensdag 9 mei weer met Advendo naar Malta. Overigens bleek er buiten de uitnodiging voor Tunesië van 29 juli - 4 aug. ’79 al weer een uitnodiging voor Advendo binnengeko men te zijn en wel van 8-15 september naar het eiland Menorca (vlakbij Majorca). Ook deze uitnodiging zal evenals die van Tunesië vermoedelijk om snipperdagtechni- sche redenen afgewezen moeten worden. Jeugd van de drie hoogste klassen vanZ^agërëscholen in Sneek heeft zater- dag tussen elf en twaalf uur de kleurplaat van jeugdherberg ,,De Wigledam" aan de Oppenhuizerweg bij de herberg ingeleverd. Zoals bekend stond dit in verband met het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC), waar rond vrijdag en zaterdag iets werd georganiseerd. Op de scho len werden 1800 platen uitgedeeld; 195 hiervan kwamen terug. Per klas wer den drie prijzen beschikbaar gesteld. Voor de vierde klas was deze prijs voor Frank van de Simon Havingaschool, hij vergat zijn achternaam op het formu lier te zetten, maar kent zijn werk ongetwijfeld terug, Nienke Koopzen van de Julianaschool en Marco Overwijk van de Zwetteschool. De prijzen voor de vijf de klas gingen naar Tjeerd van Scheltinga van de Jan van Nassauschool, Ina de Vries van de Zwetteschool en Elles Venenkamp van de Simon Havinga school. Voor de volgende drie zesde-klassers was ook een prijs weggelegd: Nienke Zijlstra, Jan van Nassauschool, Margreet Brinkman, Zwetteschool en Paula Zijda, Groen van Prinstererschool. De heer A. A. Osinga, sekretaris van de begeleidingskommissie Sneker jeugdherberg, zegt helemaal niet onte vreden te zijn over de belangstelling die is getoond voor de aktiviteiten in ver band met het jubileum. De heer Osinga zit ook in het landelijk bestuur van de NJHC en hij heeft het idee dat vergeleken met de belangstelling in andere plaatsen men in Sneek toch niet mag klagen. „Dat de leerlingen van het voort gezet onderwijs met 40 personen de tocht door de stad hebben gemaakt heeft waarschijnlijk aan het weer gelegen. Er werden in ieder geval wel 95 kaarten bij het VVV-kantoor afgehaald”, aldus de heer Osinga. De diskoavond werd door ongeveer vijftig jongeren bezocht en werd zeer geslaagd genoemd. De tijd die zaterdagmiddag was vrij gemaakt om belangstellenden een kijkje te kunnen laten nemen werd goed benut. „Degenen die zijn geweest kwamen gericht”, aldus de heer Osinga, „geen al te grote opkomst, zo’n twintig man, maar het is wel leuk geweest, ze hebben gezellig zitten praten. Rest nog de bijeenkomst van het gemeentebestuur, vrijdagavond, waarover de heer Osinga zeer is te spreken. „Het was een ongedwongen informele gebeurtenis”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1