Raad Gaasterland vond 1 Advendo treft in Slagharen de Hoogeveense Harmonie Ouderwetse 1 meiviering in ,De Schuttersheuvel’ Sneek WW r Officieel Orgaan en van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKERt^KQERIER I «stil É2 I d— Vrachtwagen wijkt uit voor tractor en raakt van de weg en de Watersportvereniging IJlst maakt in rondschrijven haar standpunt duidelijk kenbaar Omdat er in Ijlst misverstanden zijn ontstaan rond de watersport vereniging en de benoeming van een beheerder heeft de watersportver eniging een brief opgesteld voor haar leden, waarin een en ander uit de doeken wordt gedaan. Met het schrijven wil de vereniging haar standpunt kenbaar maken. (vervolg zie pagina drie) Donkere wolken hoeven zich voortaan niet meer boven de Gaasterlandse raadsleden samen te pakken als het uiteindelijk besluit van de raad over een „rookverbod” in praktijk blijkt te slagen. Na enig principieel In haar stand geharrewar en het aanhalen van uitspraken van beroemde filosofen kwam gesteund door de vroedschap tot de konklusie, na m eerste instantie een Gaas'terfand (van de ekologische beweging), „Als de animo voor deze dag nog een tikje groeit kunnen we, net als vroeger, volgend jaar Amicitia wel weer afhuren”. Dat geluid van de heer Broer Bos (voorzitter van de 1 mei-kommissie) was misschien wat tè optimistisch, maar duidde er wel op, dat de viering van de eerste mei in het wijkcentrum „Schuttersheuvel” in de Noorderhoek weer een ouder wets karakter droeg. De zaal was vol, de stemming opperbest en het programma bracht ernst, gelardeerd met luim: zang door „Morgen rood”, een met muziek uit Peer Gynt omlijste voordracht van de heer Harm Munniksma, een drietal humoristische „fryske teltsjes” van mevrouw Riek Landman en - uiteraard - een paar korte toespraken op het politieke vlak. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van kompromisvoorstellen te hebben verworpen, het roken tijdens raads- waarin aisnog adhesie betuigd werd met het vergaderingen aan de persoonlijke beoordeling over te laten. Met dit streven van de christelijke partij in het beslui. oiidtrscliekll he. Gaasterlandse gemeends», zich van veel andere raden, waar een rookverbod een modeverschijnsel van het atgelo- in te stellen is niet juist, aldus de ADAD- I pen jaar bleek te worden. groep. F WW j Kaf >—4^ 4 op vele, vele 1 mei-bijeenkomsten te hou den. daar in Slagharen toch nog een gezellig familiefeest kan worden met de corpsen uit Sneek en Hoogeveen en hun DONDERDAG 3 ME11979 134ste JAARGANG No. 36 Gistermorgen vroeg is onder Deersum een vrachtauto, een volkswagen met open laad bak, van de weg geraakt. De auto werd bestuurd door de 34-jarige H. Flapper uit Leeuwarden en bij hem in de wagen zaten (Vervolg zie pagina 23) Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. In dit nummer is als bijlage opgenomen Informatieblad Wymbritseradeel (voorlichtingsorgaan van de gemeente Wymbritseradeel). Een groepje speciale gasten bestond uit een vluchtelingengezin uit Chili: een echtpaar met één van de grootmoeders en twee kinderen. Het vijftal woont sinds enige tijd in Sneek. Ze kregen bloemen aangeboden en konden luisteren naar de radiotoespraak die Salvador Allende tot het Chileense volk hield, enkele uren voordat hij op 11 septem ber 1973 werd vermoord en zijn demo- kratisch gekozen regering werd vervangen door een militaire diktatuur. respektievelijke aanhang. Zoals bekend zullen de Neder landse Spoorwegen een ekstra trein laten rijden. Die brengt corps en supporters naar Hoogeveen en ook voor vervoer naar Slagharen wordt gezorgd. Met één of meer bussen. Voor het ekstra gebeuren en de ekstra trein zijn bij het kantoor van het Sneeker Nieusblad nog speciale retourtjesverkrijgbaar. Die geven ook recht op gratis toe gang tot het Ponypark, dat wemelt van de attrakties. De prijs van de trein-toegangskaarten is f 18,50 voor volwas senen en 12,- voor kinderen tot en met negen jaar. De trein vertrekt zaterdagmorgen om vijf minuten over negen van het hoofdstation in Sneek. Om tien over zeven ’s avonds is men weer in de Waterpoortstad. Voor de goede orde: de goedkope kaartjes kunnen gekocht worden aan het buro van het Sneeker Nieuwsblad, maar dan wel tijdens de gewone kantooruren. Dat betekent, dat de voorverkoop van de kaarten om vijf uur vrijdagmiddag is afgelopen. SNEEKER NIEUWSBLAD De drum- en showfanfare van Advendo sloeg gisteravond in de Veemarkthal van Sneek nog even druk aan het oefe nen voor het Muziekfestival, dat aanstaande zaterdag in het Shetland Ponypark in Slagharen wordt gehouden. Ei genlijk is dat festival al begonnen, want op de zaterdagen van 21 en 29 april traden al twee corpsen uit het land in het pretpark tegen elkaar in het krijt. En dat gaat zo nog enkele weken door, tot de finale op 23 juni waarin de beste corp sen zullen uitkomen. Advendo krijgt komende zaterdag van doen met de „Hoogeveense Harmonie”. Met de grote routine die de Snekers bezitten moet het mogelijk zijn de fi nale te bereiken. Wat Advendo betreft maakt men er dus - gezien de training - serieus werk van. Gelukkig schijnen ook de weersomstandigheden over enkele dagen een tik keltje te zullen verbeteren en dat geeft enige hoop, dat het Gezellig-vol was het dinsdagmiddag tijdens de 1 mei-viering van PvdA, VA KA en FNV in de Schuttersheuyel” aan de Harmen Systrastraat. (Foto studio Ger Dijs). „De gemeente heeft in de jachthaven geen enkele voorzieningen getroffen ten behoeve van de watersporters die daar moeten lig gen. Daar deze zaken op een jachthaven noodzakelijk zijn heeft de vereniging zich kandidaat gesteld voor het beheerders- schap. Het geld, 2200 gulden, wordt dan besteed aan voorzieningen in de haven, bijvoorbeeld omheining rond de haven, het aanleggen van water en stroom, een tank te plaatsen voor afgewerkte olie, een tank voor het ledigen van het chemische toilet, karre tjes voor goederenvervoer van auto naar boot, haspels en waterslangen enz. enz. Deze voorzieningen zijn voor rekening van de vereniging, zonder dat er kontributiever- hoging hoeft plaats te vinden, omdat de vereniging subsidie kan krijgen om deze kosten te dekken (waar de andere kandidaat- hiermee wordt de heer W. J. v.d. Velde bedoeld - en dus ook de gemeente niet voor in aanmerking komt). Als de gemeente deze voorzieningen gaat uit voeren wordt dit doorberekend in de liggeld tarieven. Het beheer komt dan voor reke ning van het bestuur. En niet bij een persoon”, aldus een gedeelte uit de brief. (Vervolg zie pagina 23) In de bovenzaal van de voormalige stadsherberg In Sloten, waar een historisch museum gevestigd is, stelt de heer TJ. de Jong na een bouwtijd van ongeveer een half jaar een maquette ten toon van dit stadje uit het jaar 1500. Binnenkort zal het museum ook - op aanvraag - te bezichtigen zijn kond zijn door de heren Blaue, Deventer, Schotanus en Eekhof, kon de heer De Jong ongeveer bepalen hoe het historische vestingstadje er omstreeks het eind van de middeleeuwen uit heeft gezien. Veel objekten, die nu nog In Sloten bestaan, zijn terug te vinden in het model dat redelijk op schaal is gebracht. Andere karakterbepalende onderdelen, zoals de metershoge stadswal, zijn verdwenen in de loop der tijden. Karakteristieke zaken van het handelstad e rond 1500 die men kan ontdekken op de maquette zijn een jeneverstokerij, twee scheepstimmerbedrljven, een opslag van wapens, pakhuizen voor de handel en een stadswaag. Ook is er historische informatie over Sloten van la ter laren in het museum van de hobbylstlsche geschiedkundige De Jong. Voor geïnteresseerden in groepsverband wil de heer De Jong desgevraagd tekst en uitleg geven over Sloten toen en nu. (Foto Studio Ger Dijs). WEER HERKENNEN „Het is fijn, dat de mensen de bedoelingen van 1 mei weer weten te herkennen. Het „vrijheid, gelijkheid en broederschap" heeft 11 -1J *'t te laten. Met dit streven van de christelijke partij in het veel verkrijgen van een tie van het kollege Zoals gebruikelijk was de 1 mei-viering weer op touw gezet door de afdeling Sneek van de Partij van de Arbeid, die zich daarbij had verzekerd van de medewerking van de plaat- - selijke bestanddelen van de VARA en de bij de Federatie Nederlandse Vakverenigingen aangesloten bonden. Hoewel de situatie in Chili er nog niet naar is, hoopte de heer Bos toch, dat de Chilenen straks naar een vrij Chili kunnen terug keren. De kommissie-voorzitter was met die wens al meteen op één van zijn thema’s: „Wij kunnen deze dag in volle vrijheid vieren, maar op vele plaatsen in de wereld zucht men onder het juk van een diktatuur. Er blijkt weer eens uit, dat voor socialisten de problemen waaraan gewerkt moet wor den, niet ophouden bij de landsgrenzen”. Na een zang-intermezzo van Morgenrood - onder leiding van de heer Hans Fijlstra - onderschreef de heer Dick Berg die woor den, nadat hij reeds zijn vreugde er over had uitgesproken, dat deze bijeenkomst weer begon te lijken op de tijden toen Evert Vermeer en Koos Vorrink op 1 mei stad en land doorraasden om vele, vele toespraakjes Voordat de raadsleden zich in dit voorstel LEEFBAAR HOUDEN van burgemeester H. Sixma baron van Ook het CDA had zich degelijk op deze Heemstra konden vinden, werden er diver- diskussie (het voorstel voor een rookverbod is se na aan het hart liggende uitspraken door van het CDA) middels welzijnswerker anneks de raadsleden gedaan. De heer C. Gaastra raadslid M. Hendriks voorbereid. Volgens de (PvdA) had in het verleden blijkbaar al heer Hendriks moeten er in onze samenleving enige voorstellen over een eventueel in te vele beperkende maatregelen opgelegd wor- voeren rookverbod of -beperking gedaan, den om de maatschappij leefbaar te houden. want tijdens de zitting merkte hij op: „Ik In dit verband werd de uitspraak aangehaald heb dit punt vaker aan de orde gesteld, „waar de orde ontbreekt, ontstaat de horde”. maar ik voelde me een roepende in de Volgens de welzijnswerker moet de raad het woestijn. Zo kunnen we een bijdrage niet opeens af laten weten als het besluit dit leveren aan de verbetering van het milieu keer niet is bedoeld voor de gehele gemeen- en de bevordering van de volks- schap, maar van toepassing is op de vroed- gezondheid”. Over het door het kollege schap zelf Als slotleus van zijn betoog voerde ingenomen standpunt had hij weinig goede woorden over. Burgemeester en wethouders zeggen daarin, dat, als de niet-rokers rech ten hebben, de rokers die ook hebben. „Het gaat te ver”, aldus het kollege, „als de rokers verplicht worden niet meer te roken, als de niet-rokers daar voorstelbaar last van hebben”. „Dit is een misselijke opmerking”, zei de heer Gaastra. „Laten we die stelling maar eens omdraaien”. G. O VERDIEP - bij lichamelijk letsel stoppen - „Roken tijdens raad is persoonlijke vrijheid” hij aan „Gaesterlan ien mei Sleat”, waar in december van het vorig jaar al een rook verbod werd ingevoerd. In haar standpunt wist het CDA zich een aan de raad en het - - in PPixte instantie een aantal kollege gerichte brief van de ADAD-groep -r - -- 1 ,n eer816 msta Gaasterland (van de ekologische beweging), De kern van de diskussie wist de heer S. Haarsma te vatten in een filosofisch getinte uitspraak. „Wat moet ik doen,, om een ander niet tekort te doen”. G. Overdiep voegde daar aan toe, dat als er maar één raadslid is, die lichamelijk letsel ondervindt van het roken, hij er direkt mee zal stoppen. De fraktie- voorzitter van het CDA, de heer Zijlstra, wilde het eventueel af te kondigen rook verbod direkt aangrijpen om zelf van het roken af te komen. „Ik wil een daad stellen. Zodoende kom ik zelf misschien van het roken af’. (Vervolg zie pagina 23) G .?W'' F - N* -. .iff i k' 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1