Kantonrechter: .Opkomen in volgorde’ TE HARD rij den in mist oorzaak kettingbotsing Distrikt Noord FNV vindt ISP volstrekt onvoldoende rtii en van Slapende mensen op nippertje gered uit stacaravan in Heeg IIIII Jeugdige diefjes betrapt in Sint Antonius Ziekenhuis Een pas elfjarige jongen is in het Sint gulden. Gebleken is, dat de jongste knaap nacht van donderdag op vrijdageen Mim- Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST WW, k. p «MO MillW 1: Jeugdwedstrijd Fries dammen te Blauwhuis ping tegen de bestuurders A.B. P.T., H.A.S. en mejuffrouw H.R. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SMKRHKQERIER vier slapende mensen bij de Jacht haven van Foekema op It Eilan in Heeg is vanmorgen nog wonderlijk haven goed afgelopen. en de iai Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave POLITIE BERICHTEN geheel was. „Dit is een schoolvoor- beeld van Nederlandse rijkunst”, Joeu'van150°' -De'anderedriè6moesten vervolgde de rechter in zijn beris-, volgens rechter Gielen strenger beboet wor- den dan de eis was. zodat zij met een boete van 250,- en twee maanden voorwaarde lijke rijontzegging met een proeftijd van één van l SS •1® 1| 1 Antonius Ziekenhuis te Sneek op heterdaad i de kraag. Tegen P.J. is proces-verbaal opge- 00 komen, af te dwingen. tl. inis JF 094 N 36 MAANDAG 7 MEM 979 134ste JAARGANG No. 37 )lW si. Gevorderden: groep 1: 1. Mej. I. v. Netten Gaastmeer. 2. KI. Attema Gaastmeer. 3. G. Bruinsma Blauwhuis; groep 2: 1. K. Gros Hallum. 2. S. G. v.d. Galiën Hallum, 3. R. v.d. Gaast Lollum; groep 3: 1. mej. M. Prins Marrum, 2. mej. R. Gros Hallum. 3. M. Viersma Lollum; 2e jaars: groep 1: 1. K. v.d. Schaaf Hallum, 2. mej. N. Wiersma Hallum, 3. H. Witteveen Westhem; groep 2: 1. mej. J. v.d. Fen Wirdum, 2. G. Hellema Hallum, 3. F. Gerbens Hallum; groep 3: 1. mej. N. Hoekstra Hallum, 2. M. de Jong vervolg zie pagina 7 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Zaterdag werd in Blauwhuis weer de jaarlijk se traditionele Brouwers-damwedstrijd ge houden, georganiseerd door de plaatselijke damclub. Ondanks de konkurrentie van weer, voetballen en andere sporten waren er toch nog een kleine honderd deelnemers(- sters) aanwezig. De uitslagen zijn: „dat tot „overmaat van ramp” de maat regelen die in het Integraal Stuktuurplan worden aangekondigd, bij lange na niet de positieve resultaten zullen hebben waarvan de betrokken overheden blijkens het beleidsprogramma uitgaan”. Er wordt - zo zegt de vakbeweging - alleen maar gemikt In een bijzondere distriktsvergadering van SNEEKER NIEUWSBLAD In de wagen sliep het echtpaar Oost met hun twee kinderen van zes en driejaar. Ze werden om half zcien gewekt door de heer Foekema (de vader van mevrouw Oost), die zag dat er rook uit de caravan kwam. Met moeite konden de heer en mevrouw Oost en de kinderen gered worden. De heer Oost liep brandwonden aan zijn rug op en werd naar het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek gebracht. Mevrouw Oost verstuikte haar enkel bij een sprong uit het raam, omdat de weg naar de deur door de vlammen was afgesloten. De kinderen Alexander (zes jaar) en Saskia (drie jaar) kregen slechts lichte brandwondjes. Bij het redden van zijn familieleden verschroeide de heer Foe kema zijn haar. Er worden in het ISP slechts traditionele en globaal werkende instrumenten opge- Om half zeven zag hij dat er rook kringelde uit de naden van de stacaravan, die tijdelijk door de familie Oost wordt gebruikt omdat er voor hun een huis wordt gebqpwd. De heer Oost werkt op de jachthaven van zijn schoonvader. Foekema begon te schreeu wen en op de caravan te slaan om het echtpaar wakker te maken. Toen de heer Oost verscheen drongen hij en Foekema de achterkant van de caravan binnen waar de kinderen sliepen. Met veel moed en geluk slaagden de twee mannen er in de kinderen tijdig naar buiten te halen zodat het hele geval nog vrij goed afliep. Hoe de brand is ontstaan heeft men nog niet kunnen ont dekken. jaar naar huis gingen. De twee afwezige verdachten in deze kettingbotsing ontvin gen dezelfde straf bij verstek. Die bestaan onder meer uit het verder indus trieel ontwikkelen van het Eemsmondgebied, stringentere milieu-eisen voor het Waddenge bied, investeringen in een kolenvergassingsin stallatie en een gaskraker, goedkopere aard gas voor industriële projekten in het Noor den. een betere ontwikkeling van de Harlin- ger havens, een afronding van de spreiding van de Rijksdiensten (met name ook naar Leeuwarden), betere en snellere ontsluiting van het Noorden, een sterkere ontwikkeling van de NOM, een HTS-vestiging in Emmen en een volwaardige universiteit in Leeuwar den, bescherming van de kleine school en een meer systematische inschakeling van de vak beweging bij dit alles. dastraat in Sneek. Hij wilde er mee naar het zuiden van Nederland rijden, maar op de rotonde in Joure besefte hij, dat het een lange nachtelijke rit zou worden. Hij keerde naar Sneek terug om eerst eens flink te slapen en zette de auto achter de Sipkesma- vo aan de Wilhelminastraat. De inmiddels zekere P.J., door de poïi- gealarmeerde politie pikte hem daarop in tie "in de kraag gegrepen wegens dief- Ergens toch wel frappant - of ge zien 1945-1979 toch een natuurlijk verschijnsel - dat er steeds zoveel jeugd acte de présence geeft bij de jaarlijkse dodenherdenking in Sneek. nadat burgemeester B. van Haersma Buma van Sneek als eer- ste een krans aan de voet van het monument bij de Martinikerk aan het Oud Kerkhof had gelegd, ge- volgd door een delegatie van de ilin O-Ufila i„Hivi- f In een terugblik in de geschiedenis van dit ongeluk blijkt dat de allereerste oorzaak lag in het feit, dat mevrouw T. woonachtig in Bolsward in de zeer dichte mist met een zicht van minder dan vijftig meter het niet meer aandurfde verder te rijden. Tevergeefs zocht zij naar de vluchtstrook van de snel weg van Sneek naar Bolsward. Mevrouw T.: „Ik kon niet meer zien, waar ik mij bevond. Wel heb ik, de wagen van meneer B. aan horen komen. Zien kon ik zijn wagen echter niet. De gebeurtenissen daar na volgden elkaar snel op”. Na de uitleg van mevrouw C. A. M. T. richtte kantonrechter Gielen zich tot de tweede chauffeur van deze kettingbot sing met de vraag wat volgens hem een aangepaste snelheid onder zulke weers omstandigheden is. Volgens verdachte A. B. bedraagt die snelheid ongeveer 70 km/u, waarop de derde in het rijtje, P. T., op dezelfde vraag vond dat 50 km/u de juiste gang bij zeer’ dichte mist zou zijn geweest. ONEENS MET INSINUATIES Gedaagde B. was het echter geenszins eens met de insinuatie van de kantonrechter, dat hij blijkbaar te hard had gereden. „U houdt een bepaalde snelheid aan, die volgens u aangepast is. Maar als mevrouw T„ nadat zij tot de ontdekking kwam dat zij de vluchtstrook niet kon vinden, haar knipper lichten had ontstoken, dan was ik er nog voor weggekomen. Nu kon ik niet zien of ze reed, of al stilstond”. De vertegenwoordiger van „vrouwe Justi tie” vond echter, dat B. te hard had gereden als hij dat niet kon waarnemen. B. bleef volhouden dat, zelfs al had hij 35 km/u gereden, hij er nog tegenaan was gereden. had hij al eerder bedragen gepikt. Die varieerden van vijftien tot tweehonderd Aan de voetbalwedstrijd voor de Hoofdklasse B tussen Hubert Sneek en Hoogeveen, ging een stukje psychologische „oorlogsvoering” vooraf. Het zal de geschiedenis wel ingaan als het Shirt-incident. Het duurde een halfuureerdeeigenlijke wedstrijd begon, nadat de scheids rechter de knoop had doorgehakt en de Hoogeveense ploeg had bevolen om een groen shirt (de reserve- spullen van Sneek) aan tetrekken. In het begin leek de „stunt” van de Drenten sukses te hebben, want de Snekers wisten eerst geen raad met de furieus aanvallende Hogeveners. Wat tegen de verhouding in stond het met de rust 0-1Ook na de her vatting toonde Hubert Sneek zich echter de betere ploeg. Na lange tijd vergeefs stormlopen lukte het echter pas twaalf minuten vóór het einde om op gelijke hoogte te komen met Hoogeveen. Vijf minuten later sleep te Sneek in deze prima wedstrijd zelfs de volle buit in de wacht: 2-1 Hubert Sneek klom daardoor van de vierde naar de gedeelde tweede i plaats. Op de foto van Studio Ger Dijs: „Wat wordt het wit of groen, wij in ’t groen of zij”. Trainer Gerrit Abma (rechts) gelooft het wel. Hij wil liever voetballen dan praten en be geeft zich naar de zijlijn. „Gaat u maar in de volgorde van de „Daarbij komt, dat ik als enige niet botste jaar naar huis gingen. De twee afwezige kettingbotsingen Staan”, zei kanton- maar schampte. De anderen reden er fron- rechter mr. J H. M. Gielen in het Sneker gerechtsgebouw tegen twee Hierop reageerde de kantonrechter fel met van de vier aanwezige chauffeurs, het noemen van enkele voorbeelden van die terecht stonden voor te hard rijden in zeer dichte mist met een kettingbotsing als gevolg en me vrouw T., die de aanleiding van het Afgelopen weekend heeft de Sneker politie ook weer zogenaamde „drankkontroles” ge houden. Zaterdag werden daarbij vijf rij verboden opgelegd. Eenmaal werd de bloedproef gevorderd en werd proces verbaal opgemaakt. rijden de oorzaak was. „Dat zijn allemaal Nederlanders, die het verdommen hun voet van het gaspedaal te halen Met een zekere bitterheid konstateert de Noordelijke Vakbewegingsfederatie, dat provincies). in het ISP weinig of niets terug te vinden is van een te voeren regionaal beleid. Het is, zo zegt men, geen struktuurplan, laat terwijl de FNV daartoe toch ideeën en j suggesties naar voren heeft gebracht in mend p]an. zOy,er het als een Noodplan zijn Plan voor het Noorden, dat reeds vroegtijdig, in 1976, aan de publiciteit werd prijsgegeven. Een brand in een stacaravan met De heer Foekema was oorspronkelijk van plan om zondagavond met zijn boot te vertrekken. Hij stelde de tocht uit tot he denmorgen en was daarom al vroeg in de i om zijn vaartuig voor vertrek gereed te maken. Het distrikt Noord van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NW-NKV) verwerpt met noemd; zelfs geen nieuwe aangedragen. De de grootst mogelijk nadruk het „Intergraal Struktuur Plan Noorden des Lands”. Men FNV heeft zich reeds eerder uitgesproken meent, dat met deze taakstelling geen enkele aanzet wordt gegeven tot het verminderen van voor vervanging van dat soort in de werkloosheid vóór 1981 in Friesland, Groningen en Drente. De noordelijke FNV vindt strumenten, die welke gericht zijn op een verder de in het ISP genoemde inspanningen voor de periode van 1982 tot 1985 volstrekt planmatiger ontwikkeling van de ver- önvoldoende. Weer - een belangrijke groep dus -, die van het groots opgezette plan niet zó schillende bedrijfssektoren, waardoor bij veel heil voor de drie noordelijke provincies verwacht. voorbeeld investering óók naar het Noor den van Nederland worden gestuurd. op het scheppen van een beperkt aantal "dè "federatie Noord werd gekonstafeerd, duurzame arbeidsplaatsen. En voorzoverdat VERANTWOORDELIJKHEID j„. het geval is, ontbreken dan nog de in- Naar de mening van de distriktsvergadering strumenten om die ekstra beleidsin- van FNV-Noord zouden de besturen van de spanning werkelijk tot uitdrukking te laten provincies Groningen, Friesland en Drente komen, af te dwingen. en Overijssel geen verantwoordelijkheid moeten nemen voor dit plan (Het kómt nog in behandeling van de Staten van de diverse gemeentepolitie en enkele indivi duele partikulieren - bestond de stroom van bloemenleggers voor een heel groot deel uit scholieren, Twintig minuten later hadden de Sneker zeeverkenners het grasveld voor het gedenkteken dan ook overvloedig in een kleurrijk tapijt veranderd. De koraalmuziek vóór - acht uur werd ditmaal verzorgd door het Stedelijk Muziekkorps Sneek, dat tenslotte het Wilhelmus speelde. Bij de gedenksteen in de Kerkstraat legde burgemeeste Van Haersma Buma het gebruikelijke bloemstuk ter ere van de bij Sneek gevallen Canadese soldaten. Het „Stedelijk” speelde hier het Cana dese volkslied. Bij „Onder de Lin den” werd de stoet ontbonden na het spelen van het Friese Volks lied. Op de foto een overzicht van de plechtigheid met rechts de dele gatie van de politie: In het midden hoofdinspekteur-corpschef B.W.M. van der Vliet, geflankeerd door de adjudanten G. Hielkema en A. de Jong. (Foto Studio Ger Dijs). staan een integraal, een alles in zich opne- I zou kunnen worden beschouwd, bedoeld om de werkloosheid niet verder op te laten lopen, zal het in zijn uitwerking niet deugen. Volgens het FNV moeten de betrokken Provinciale Staten het plan dus afkeuren. De Tweede Kamer zou bij de behandeling van het voorgestelde ISP moeten uit spreken, dat het kabinet onbehoorlijk be leid voert. Blijkens het plan immers wordt het regionaal beleid (sociaal en ekono- misch), in het bijzonder gericht op het Noorden, voorjaren verdaagd. „Om te Voorkomen, dat de sociaal- ekonomische situatie in het Noorden nog verder verslechterd” komt FNV-Noord met enkele „aanzetten” tot een meer positieve ontwikkeling. - - - t ook driemaal een beurs met geld had Cooper van R.Bleijmga ban de Worp Tjaar- betrapt bij het stelen van geld uit een beurs in weggehaald uit kleding bij Lankhorst een kleedkamer. Hij had daarbij hulp van Touwfabrieken. Daarbij ging het om bedra- een veertienjarige knaap, die steeds als gen van tien tot 25,- gulden. De fiets uitkijk fungeerde. Dief en diefjesmaat zijn waarop de elf-jarige reed had hij weggeno- door de politie onder handen genomen. men aan het Grootzand. Het was niet de eerste keer, dat het knaapje In Sneek werd ook een vijftien-jarige geld had weggenomen. In het ziekenhuis jongeman, r-'—A - stal van ’n auto. P.J. ontvreemdde in de maakt. Bleijinga heeft zijn Mini weer terug. swwisf’ w '■4':

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1