Sneek wil méér, Wymbritseradeel stelt voor: Raad Rauwerderhem ziet af van een fietspad door de Lege Geaën Opening „De lelanen” werd ’n breedvoerige happening snekerWoerier Staatssekretaris liet embleem-vlag zakken f i de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van IJLST Bedrijfsongeval in IJlst Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Aan de voorbereidingen, de oprichting van de stichting en de eigenlijke De traditionele woorden „En hiermee ver bouw van het Verpleeghuis „De lelanen” zijn een hele rij denkers, instanties en uitvoerders te pas gekomen. Dat vond kwa kwantiteit en kwaliteit dinsdag zijn weerslag in de omvang van het officiële openings- gebeuren. Iedereen die er zo’n beetje zijn móest was bij de opening van het psycho-geriatrische gedeelte aan De Harste aanwezig. In feite gebeurde dat ingebruik stellen met een „speech op nivo” van mevrouw mr. Els Veder-Smit, de staatssekretaris van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, maar in wezen bestond de happening uit een rééks van feestelijke dingen waarbij honderden personen waren betrokken en die met elkaar meer dan vier uren in beslag nam. Sneek, Wymbritseradeel en IJlst hebben ondanks vele gesprekken niet kunnen voldoen aan het verzoek van gedeputeerde staten van Friesland om door overleg te proberen op één noemer te geraken inzake de gemeentelijke herindeling. Met andere woorden: de gemeenten zagen geen kans „één voorstel namens alle drie” te produceren, hetgeen de taak van het provinciaal bestuur aanzienlijk gemakkelijker zou hebben ge maakt. Wymbritseradeel wil nu zelf een suggestie doen waarmee men tegemoet meent te komen aan twee erg grote wensen van Sneek. In de eerste plaats is Wymbritseradeel bereid ten noorden van Oppenhuizen grond af te staan die Sneek nodig heeft voor uitbreiding van het industrieterrein. En in de tweede plaats zou het dorp Offingawier, het hele (Potten)rekreatiegebied langs het Sneekermeer en dat deel van het meer dat nu binnen de grenzen van Wymbritseradeel ligt, bij Sneek gevoegd provinciaal bestuur dat voorstel kunnen worden. ft. en de Rookartikelen gestolen Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De raadsleden van Rauwerderhem hebben niet ingestemd met het voorstel om voor 4.354,- een onderzoek te laten verrichten naar de verkeers veiligheid van de weg door de Lege Geaën, wanneer daar een fietspad wordt aangelegd. De vroedschap was dinsdagavond zelfs eengezind van mening dat het fietspad er maar helemaal niet moet komen. Wethouder R. Poppen (PvdA), die deze avond voor zat, omdat burgemeester mr. J. van der Meer met vakantie was, dacht dat de weg vooral voor plaatselijk verkeer bestemd was. „en die letten wel op dat ze niet harder rijden dan hooguit zeventig. Met een fietspad ernaast krijg je een mooie racebaan”. Een probleem noemde de voorzitter het dat er toch een aantal keren een weg overgestoken moet worden. De weg door De Lege Geaën heeft als bestemming in het plan dat de sloten dicht moeten en ook de boom- walletje verdwijnen, en dan zo te maken dat je niet een aantal keren hoeft over te steken. ■off ll SNEEKER NIEUWSBLAD (Vervolg zie pagina 39) (Vervolg zie pagina 41) A Het voorstel dat Wymbritseradeel voor 1 juni aan gedeputeerde staten wil doen - de dacht eigenlijk dat de weg Deersum-Irnsum en de Bütlanswei, als deze tenminste niet afgesloten wordt, het eerst in aanmerking komen voor een fietspad”. De heer J. de Jong (CDA) verkondigde: DONDERDAG 10 ME11979 134ste JAARGANG No. 38 In Plan „de Rat” in IJlst is de 22-jarige stukadoor T. Brouwer uit Workum van een trap gevallen. De man kwam in een water- putje terecht, waardoor hij ook nog dreigde te verdrinken, omdat hij buiten bewustzijn was geraakt. Een vlot te hulp geschoten kollega kon dit echter verhinderen. De heer Brouwer liep een gebroken schouder op en zijn pink was van z’n plaats. F. LANGEMEIJER (PvdA) „naar de knoppen J. DE JONG (CDA) „fietspad hoeft niet meer” X.-' De namen van de ATS-leerlingen: Jan Dijkstra, Tjalling Kalsbeek, Brand Westra, Bertus Hogeling, Pe ter Dijkstra, Koos Miltenburg, Theo de Vries en leraar M. van Vemde. klaar ik „De lelÊnen” voor geopend”, wer den door mevrouw Veder-Smit gesproken terwijl in de grote ontmoetingsruimte ,JDe Merk” een grote vlag naar beneden zakte met het embleem van de stichting: de naam „de lelünen” als het oude stroompje de Ie of Ee dat heel vroeger ter plekke aan De Harste te vinden was en daarboven-en-onder gestyleerde stukken „lên”. Buiten bij het gebouwenkompleks ging tegelijkertijd de echte „ielfinvlag” omhoog. Om de theorie ook eens aan de prak tijk te toetsen hebben zeven leerlin gen van het laatste jaar van de ATS in Sneek een behoorlijke klus om Z hun tanden in te zetten, of beter ge legd om hun schuurpapier en staal- z borstels op te beproeven; namelijk het schilderen van het startschip. Twee jaar geleden is dit in overleg met de beide Sneker zeilver enigingen ook al gebeurd en dit jaar was het startschip hard aan een op- frisser in de vorm van een verfbeurt toe. Tevens wordt het aan een kant gelaste stripwerk aan de onderkant behandeld met tweekomponenten- plamuur zodat niet de roest binnen de kortste keren weer toe zal slaan. Hèt moment waarop „De lelanen" officieel werd geopend. Mevrouw Veder-Smit laat in de ontmoetingszaal „De Merk" de vlag met het embleem van het verpleeghuis naar bene- den zakken. (Foto Studio Ger Dijs). Van de kant van Wymbritseradeel gezien lijkt dat al een forse ingreep. Bij de be sprekingen bleek Sneek liever vast te willen houden aan het bij Sneek voegen van de hele I ..kop” van Wymbritseradeel, inklusief de I iorpen Ysbrechtum. Scharnegoutum, Gauw en Oppenhuizen/Uitwellingerga. Dat zou Wymbritseradeel echter een fors aantal inwo- l nets kosten. Het „Sneekermeergebied”. dat nu wordt „aangeboden”, omvat wat de woon- I renira betreft alleen Offingawier, dat al zo’n I Aeije aan Sneek is vastgegroeid. Verder is j het gebied dun bewoond. Het omvat echter wel voor Sneek belangrijke re creatiegebieden - grond zowel als water. Er onder valt het Potten Paviljoenterrein. het kolmarslan (starteiland) en ook het Groot Schareiland. Het industrie-terrein aan de Houkesloot zou. bij aanvaarding van het plan, voor Sneek doorlopen langs Het Wijd tot aan het Prinses Margrietkanaal. In de nacht van maandag op dinsdag is een inbraak gepleegd in het benzinepomp- station aan de Kanaalstraat, eigenaar is de heer Zijlstra uit Sneek. Er werd toegang verschaft nadat de deur was geforceerd. Vermist worden rookartikelen ter waarde van 100,-. In dezelfde nacht werd ook binnengedrongen in een pand van Van Gent en Loos op het stationsentablisse- ment. Hier kwam men via een raampje binnen. Er is nog geprobeerd om de brand kast te kraken, maar dit is mislukt. gemeenteraad zal er komende donderdag (17 mei) eerst nog over praten - omvat duidelijk niet slechts een kléine grens- korrektie. Er is wel degelijk sprake van een grenswijziging waarvan Wymbritseradeel denkt, dat Sneek er tientallen jaren mee uit de voeten kan, plus tegemoet komt aan de wens van Sneek om in bezit te komen van het watersportgebied in Wymbritseradeel dat zeer sterk op Sneek georiënteerd is. In september van dit jaar dienen gedeputeer de staten van Friesland een ontwerp grens- wijzigingregeling te presenteren bij de minis ter van binnenlandse zaken, de heer H. Wiegel. In verband daarmee werd aan Sneek, Wymbritseradeel en IJlst verzocht om eens te praten. Het provinciaal bestuur zag na melijk het liefst, dat niet zij, over de hoof den heen, een beslissing neemt, maar dat men als gemeenten onderling tot een verge lijk zou komen. Voor 1 juni zou zo’n eensluidend standpunt aan gedeputeerde staten verzonden moeten worden en dat zou dan waarschijnlijk betekenen, dat het l zou oveme- men en in de ontwerp-regeling herindeling voor heel Friesland zou verwerken. Dat verzoek werd reeds in augustus 1978 door GS gedaan. Raadskommissies uit Wym britseradeel en IJlst en de fraktievoorzitters uit de gemeenteraad van Sneek (uitgezon derd de raadsleden van de CPN en Pro gressief Sneek, die het nut van zo’n overleg niet inzagen) probeerden in het najaar in een „vertrouwelijk beraad” een oplossing te vinden. Na drie maal vergaderen, in een prettige sfeer waarbij de heren van Wym britseradeel en IJlst als verdedigende partij wat feller waren, werd besloten de zaak verder te verwijzen naar de dagelijkse be sturen van de drie gemeenten. Tot aan dat momenten was het beraad door de raad sleden gevoerd zonder „beroepsbestuur ders”. Van het overleg tussen de raadsleden van de drie gemeenten ging een stimule rende werking voor de kolleges uit. Zo vroeg Sneek een gesprek aan om eens met het dagelijks bestuur van Wym britseradeel té praten over industrieter rein aan het grootscheepsvaarwater, de Houkesloot. Daar kwam weer uit voort, dat men er toe overging de hele materie rondom de gemeentelijke herindeling eens onder de loep te nemen; het onder werp werd dus verruimd naar waar logisch eigenlijk alles om draait. ZAKELIJKE GESPREKKEN In februari begonnen de besprekingen rond om dit „verruimde” onderwerp. Mede door dat de gemeentesekretarissen G. Middeldorp (Sneek), J. de Groot (Wymbritseradeel) en burgemeester-sekretaris H. W. F. Mumsen van IJlst elke bijeenkomst tussen de kolleges terdege hadden voorbereid, werd er in goede verstandhouding en zakelijk gesproken. Men werd het eens over 1. Er zal worden afgezien van de samenvoeging van de drie V oeg ’t rekreatiegebied Sneekermeer bij Sneek gemeenten, 2. er zal worden afgezien van (kleinere) grenskorrekties en 3. de inzet van het overleg zou zich toespitsen op indeling van het gebied ten noorden van Sneek bij Sneek en de varianten die daarbij mogelijk zijn. Op dat laatste punt bleek men het tenslotte niet eens te kunnen worden. Sneek wilde het liefst vasthouden aan haar „Nota De heer L. Krips (FNP) duurt de hele „Voor mij hoeft het fietspad niet meer, ook kwestie te lang en ziet een fietspad ook niet in verband met de veiligheid van de kinde- zitten. „Als de Bütlanswei wordt afgesloten, ren. Nu zie je tenminste fietsen, maar zoals ze in Leeuwarden willen, wordt de wanneer het fietspad er is heb je meer kans, Lege Geaënsterdyk drukker, dan zeg ik in ook met afslaan, dat je ze over het hoofd eerste instantie géén fietspad”. De heer ziet”. De heer De Jong zei het ook spijtig te Krips zei in verband hiermee ook bang te vinden wanneer men de bomen moet mis zijn voor snelheidsmaniakken. Wethouder sen, waarmee hij de woorden van wet- Poppen PvdA wil automobilisten aanbevelen houder Poppen (PvdA) benadrukte „dat niet te hard op de weg te rijden, „en ik het een prachtig mooi weggetje is”. De heer J. Terra (CDA) zei dat alle verkeersplannen nü wel zo’n beetje óp hem afkwamen. „In elke raadver- (Vervolg zie pagina 31) i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1