GS-lid J. Mulder bij opening Sloter museum: Verkrotting in dorp minder OPVALLEND dan in de stad IJLST snekerWkoerier Sijbrandaburen kreeg automatische torenklok; overdracht werd een feit is kampioen llli WW I 1 en 10 Z Z - - L HSI i Officieel Orgaan van Drs Nypels overtuigd van nood Werkplaats Dorpsvernieuwing b- de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL z '1 UI II 1 1 i (vervolg zie pagina drie) 0 B. Brinksma (78) overleden I I I I Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. en de „Ik verwacht dat er slechte tijden zijn aangebroken voor de kuituur in geheel Nederland en in het speciaal voor Friesland. Als gevolg van de afgelopen strenge winter en de vele sneeuwval zijn de wegen in een dusdanige slechte staat gekomen, dat een vernieuwing van de slijtlaag voorrang zal verkrijgen boven de kuituur”, aldus gedeputeerde statenlid J. Mulder bij de opening van het toverlantaarnmuseum „Latema Magica” in het stadhuis van Sloten. In zijn toespraak voor de opening van het museum wees de provinciaal bestuurder op het feit dat de kuituur in Nederland geen „advokaat” op de sekretarie van de gemeentehuizen kent, die een regelmatig pleidooi kan houden voor dit maatschappelijk aspekt. Er is tot nu toe weinig aandacht besteed aan dorpsvernieuwing; het gevolg ^mg. is verkrotting, maar dit loopt minder in het oog dan in de stad, omdat het zich hier niet opeenhoopt. Na een rondrit door zuidwest-Friesland zei voorzitter drs. E. Nypels (D’66) van de vaste Kamerkommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening dit op een perskonferentie in Sneek. De heer Nypels was naar Friesland gekomen op uitnodiging van het samenwerkingsverband Zuidwest-Friesland en op verzoek van de Werkplaats Dorpsvernieuwing en Sudergoa. De Werkplaats voor Dorps vernieuwing, die in zuid-Friesland al een aantal bouw- en verbouwings- plannen van de grond heeft geholpen, heeft dringend hulp nodig. Men heeft behoefte aan subsidie, en voor 14 juni moet hieromtrent zekerheid bestaan, anders is de kans groot dat de Werkplaats het werk niet kan voortzetten. ue heer jsf ypeis bracht een werkbezoek aan e uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f i» z®zsi - Z> -Z j wij I I SB i 42 3EK NS (Foto Studio Ger Dijs). Slechte tijden voor de kuituur aangebroken MAANDAG 14 ME11979 134ste JAARGANG No. 39 weet uit eigen ervaring hoe daar gedacht en gesproken wordt”. de klokaktie niet alleen voor de Hervormde kerk is geweest, maar voor alle mensen. De STEUN De voorzitter van de huisvestingskommissie en R.O. zei van mening te zijn dat dorpen in zuidwest-Friesland en andere plattelands gebieden alle steun verdienen, om het eigen karakter te kunnen bewaren. „Vroeger dacht ik bij dorpen altijd aan een paar duizend woningen. Ik heb vandaag gezien, dat ook een groep van vijftig woningen een leefgemeenschap kan vormen, die het recht heeft zichzelf te blijven. Het gaat nu om de vraag of wij die kleine leefgemeenschappen de gelegenheid geven te blijven bestaan. Er wordt te vaak nadruk gelegd op ekonomi- sche en technische punten. Het belangrijkste is om de bestaande levende leefgemeen schappen te handhaven”. SNEEKER NIEUWSBLAD In Sijbrandaburen heeft zaterdag de overdracht plaatsgevonden van een nieuwe automati sche torenklok. Dit vond plaats in de Nederlandse Hervormde kerk. Het dorp liep bijna uit, en de Werkplaats voor Dorps vernieuwing wordt getracht de plannen af te ronden. Ook heeft de Werkplaats een verbouwingsplan voor het dorpshuis voor bereid. Vervolgens ging het naar Hidaard, waar bewoners werden geholpen bij het oprui men van een aantal knelpunten bij de totstandkoming van een bestemmingsplan. In Kubaard vindt de vernieuwbouw plaats van een aantal woningen en heeft de voor malige gereformeerde kerk een woonbe stemming gekregen. Drs. Nypels vond dit een zeer „bijzonder” projekt. Gaastmeer kent ook oude woningen en hier wordt als voorbeeld van woningverbetering gewerkt aan één van de oudere huizen. In Parrega kon drs. Nypels zien wat bewoners zelf aan nieuwbouw hebben neergezet. „Ik kan eerlijk zeggen”, aldus drs. Nypels na zijn werkbezoek, „dat ik onder de indruk ben gekomen van de aktiviteiten die hier worden ontplooid”. Het op richten van een werkplaats noemde drs. Nypels „een uitstekend initiatief, een voorbeeld voor heel Nederland. Hieraan dient van regeringszijde evenveel aan dacht te worden besteed als aan de stadsvernieuwing, die terecht wordt ge stimuleerd”. Als voorbeeld van het komen tot stads vernieuwing noemde de heer Nypels het ontstaan van Stadsvernieuwingskorporaties. „Dit soort instellingen, zo’n werkplaats en de stadsvernieuwingskorporaties, moeten voorrang hebben als met beperkte budget ten moet worden gewerkt”, aldus drs. Nypels, die er nog aan toevoegde dat hij de stellige indruk heeft dat de Werkplaats voor Dorpsvernieuwing hetzelde baanbrekende werk verricht als de stadsvernieuwings korporaties. Hetzelfde systeem zou hij ook graag toegepast zien in andere dorpen. Gunstiger liet de heer Mulder zich uit over de groei van het aantal - meestal kleinere - musea in Friesland. „In de afgelopen vier jaar is het aantal musea in Friesland sterk Tijdens de rondwandeling in het net geopen de museum bekijken (v.l.n.r.) burgemeester H. van Zwieten, gedeputeerde statenlid J. Mulder en stichtingssekretaresse mevrouw Tietjens een toverlantaarn uit de kollektie. De heer F. de Boer, een van de ar- chitekten van (ver)nieuwbouw in de dor pen is van mening dat er op korte termijn duidelijkheid moet komen over mogelijke subsidieregelingen. Er zou een projektleider aangesteld moeten worden die de zaak goed draaiende houdt. Voor 14 juni moet men hier het fijne weten van de subsidieregeling, omdat het an ders een penibele zaak wordt voor zuidwest-Friesland. Drs. Nypels kon geen subsidiegelden toezeg gen. maar beloofde wel alles te zullen doen om zijn kollega’s en Omdat gesteld kan worden dat in de dor pen die onder handen worden genomen om zijn kollega’s en dit zijn de mede- geen spontane wegtrekking plaatsvindt, kommissieleden en de minister van Volks- dacht drs. Nypels dat het werk van de huisvesting en Ruimtelijke Ordening, te over- Werkplaats erg nuttig is. „Men moet ervoor tuigen van het belang van de aktiviteiten zorgen dat er een nieuwbouw plaatsvindt zoals die op het ogenblik in zuidwest en geen verkrotting”. Friesland worden ontplooid. acht dorpen in zuidwest-Friesland. Hier konden de projekten worden bekeken die de Werkplaats voor Dorpsvernieuwing heeft gerealiseerd of op stapel heeft staan. Eerst werd een bezoek gebracht aan Tirns, waar een plan is opgezet om te komen tot woningbouw in het bestaande be stemmingsplan. De moeilijkheid was echter dat de grond in bezit was van een projekt- ontwikkelaar. Het dorp heeft daarom be sloten de grond zelf aan te kopen. In samenwerking met de gemeente, de bevöl- de, maar duidelijk geënt op de aanwezige behoefte van ondermeer het onderwijs in het algemeen. met de opbrengst van de feestelijkheden die zaterdag de hele dag en ’s avonds in het dorp plaatsvonden. De heer M. Dotinga van het expeditiebedrijf in het dorp zei toe het resterende bedrag te zullen aanvullen. In het plan om het uurwerk te laten ver nieuwen was verandering gekomen. Het is nu gerestaureerd. Het bleek namelijk dat het uurwerk zeker 250 jaar oud moest zijn, de dorpsgemeenschap. Vroeger werd deze Krol. De heer E. Brunia uit°Exmorra, smid van beroep, restaureerde het fraai stukje ook wanneer er oorlog dreigde, bij een werk. Groot was de verrassing toen bij het begrafenis of bij overstroming, ’s Morgens schoonmaken bleek dat het uurwerk nog om acht uur was het klokkegeluid het teken Ouder is, namelijk van 1627, ruim 350 jaar dat gewerkt moest worden, 's middags om twaalf uur luidde de klok onder andere voor de mensen die op het veld werkten en ’s avonds om etenstijd was, zo vertelde de heer Krol. „Na een zeer aantrekkelijke partij voet bal is ONS dan eindelijk weer terugge keerd op het nivo waar ze altijd op ge speeld hebben, oftewel het hoogste”, aldus wethouder H.A.Schoften tijdens de ontvangst van het kampioenselftal op het stadhuis. „Als jongens bewon derden we al een Bruins die later naar Ajax vertrok en B. Koster ongetwijfeld de grootste balgoochelaar die Sneek ooit gezien heeft, opgevolgd door een nieuwe generatie zoals de huidige voorzitter Steenwijk en ook Gerrit Bil, na lange afwezigheid terug op het honk. Volgend jaar verwachten we jul lie hier weer en dan bouwen we hele maal een groot feest (kampioen van Nederland amateurvoetbal) want dat zie ik met het huidige team echt wel zit ten”. „Echter niet alleen de resultaten zijn belangrijk maar ook de organisatie en met name het kader voor de jeugd, en dat weet ik uit eigen ervaring”, aldus de heer Schoften, „dat zit picobello in elkaar. Maar om even op het kampioen schap van vandaag terug te komen; normaliter krijgt de voorzitter van de kampioensvereniging de medaille van de stad Sneek aangeboden, maar deze keer breek ik met de traditie aangezien niet de voorzitter maar de mannen bin nen de lijnen het hebben moeten ma ken”, waarna aanvoerder Ruurd Heer schop de medaille van de stad Sneek in ontvangst mocht nemen. Het antwoord van ONS voorzitter Steenwijk was net zo kort als krachtig: „Ik ben het volko men eens met de overhandiging van de medaille aan de aanvoerder aangezien zij het inderdaad hebben moéten ma ken. Ik ben blij dat u het kader aanhaal de want we hebben al jaren gebouwd aan een kampioensteam en wanneer er dan niks gebeurt, heb je kans dat er vervlakking optreedt. Gelukkig is het eerste kampioen geworden en dat geeft dus weer hoop voor de toekomst. In zijn uitleg vertelde GS-lid Mulder, dat de toegenomen. Voor de lokale geschiedenis ekstra middelen, die een gemeente in som- zijn deze kleine musea, die voornamelijk mige gevallen hieraan zou kunnen beste- gebaseerd zijn op typisch plaatselijke oud- den, nu gebruikt gaan worden voor de heden, erg belangrijk”. In verband hiermee kostbare vernieuwing van het wegenstelsel in wees hij op de onderwijskundige opzet van de gemeente. Ter ondersteuning van deze veel lagere en middelbare scholen, waarbij verklaring merkte hij op, dat hij zelf, voor- getracht wordt meer aandacht te besteden dat hij in het provinciaal bestuur werkzaam aan de „geschiedenis dicht bij huis”. Het is, werd, ook gemeenteraadslid geweest is. „Ik volgens de heer Mulder, geen verzamelwoe- Scharnegoutum al spelende door het dorp marcheerde' en voor de kerk een uitvoering want wie in de gelegenheid was om het gebeuren bij te wonen zorgde ervoor aanwezig te bracht. Binnen werd het gebeuren opgeluis- zijn. De heer G. Krol, voorzitter van de kerkvoogdij en van dorpsbelang, zei verheugd te ,erd door het vokaal ensemble Muziké uit zijn dat er zoveel mensen en daaronder veel kinderen de plechtigheid bijwoonden. Nadat de Sneek, terwijl een vokaliste op muziek een heer Krol kerkvoogd de heer Tj. de Boer de hand had gedrukt en een knop werd ingedrukt prozaisch stukje voordroeg. luidde de klok'en de overdracht was een feit. Dat uitgerekend zaterdag de overdracht plaatsvond is niet zo verwonderlijk, want toen vierde de vereniging Dorpsbelangen Sijbrandaburen namelijk haar 60-jarig bestaan. In december van het vorig jaar werd met de aktie voor een automatische klok gestart. Er werden rommelmarkten georganiseerd en andere aktiviteiten op touw gezet. De slag zin van de aktie was „Hingje it oan de Greate Klok”. In eerste instantie, zo vertel de de heer Krol, is nog gedacht om de klok te laten restaureren, maar daar is later van afgestapt en werd voor een automatische klok gekozen. Jlvl Hij noemde de klok een bindend element in en dat doe je niet gauw weg” aldus de heer (4JMr J gebruikt bij feest, aankondigingen, maar °ok wanneer er oorlog dreigde, bij een In Sneek is op 78-jarige leeftijd overleden de heer B. Brinksma. De heer Brinksma was in Sneek zeker geen onbekende. Onder andere is hij aktief geweest als raadslid van de PvdA, hield hij zich bezig met drank bestrijding, was ook sekretaris van het Fries Scheepvaart Museum en met zeilwed strijden altijd op de starttoren te vinden. Verder maakte hij zich ook nog verdien stelijk als journalist. Voor al zijn goede werk werd de heer Brinksma de titel van Water- poorter toebedeeld en ontving hij enkele jaren geleden een koninklijke onderschei ding. oud dus. Er was dus genoeg reden tot feestvieren in Sijbrandaburen, waar ter gelegenheid van de zes uur gaf hij het sein dat het overhandiging het muziekkorps Excelsior uit Er werd ook nog even duidelijk gesteld dat De heer Krol (rechts) drukt de heer Tj. de de klokaktie niet alleen voor de Hervormde Boer de hand, waarna de klok zal gaan kerk is geweest, maar voor alle mensen. De luiden. Wy hoopje dat jimme der wiis mei Hervormde kerkvoogdij was zelf niet in binne”. zei de heer Krol tot de kerkvoogd. staat om het geld bijeen te brengen - er De ~he'er De Boer dacht dat men daar geen moest 34.800,- op tafel komen - en riep moeite mee zat hebben. Belangrijk vond hij aarom de hulp in van inwoners van Sij- dat de dorpsgemeenschap goed junktioneer- orandaburen, omwonenden en iedereen die de En het gezicht van het dorp is ook hoe de een ijdrage wilde leveren. kerk ervoor staat. Wij hopen dat de klok nog Zaterdagmiddag bleek dat de aktie al lang mag luiden, aldus de heer De Boer. De ƒ33.000,- had opgebracht. Het tekort kerk was ter gelegenheid van de plechtigheid van 1800,- werd grotendeels aangevuld goed vol. z U

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1