Streekplan op 14 november in Staten Deining rondom kiezen van volmachten Middelsékrite IJLST snekerWkoerier IrBö J.M.S.-stad komt voor de eerste week tien medewerk(st)ers tekort 'la de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van i w Finale A-junioren 99 Eli -4 W J A •3 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. In verband met Hemelvaartsdag verschijnt het SNEEKER NIEUWSBLAD volgende week niet op donderdag maar op woensdag. Dat houdt in, dat ook de advertenties één dag eerder in ons bezit moeten zijn, voor 12.00 uur op dinsdag dus. Hoewel het in en rondom het nieuwe gebouw van de Christelijke Scholengemeenschap ,,W. G. Baarda” aan de Hemdijk in Sneek al enige maanden gonsde van allerlei aktiviteiten, ontbrak nog steeds het onontbrekelijke. Door dan-weer-dit en dan-weer-dat was het nog niet gekomen tot de „officiële openingshandeling”. Maandagmiddag was het dan zo ver en breidde de heer F. de Nie met het hijsen van een zeil op een bootje, het laten rinkelen van een kassa en het luiden van een bel een eind aan wat er nog aan schortte. De heer De Nie was voor het officieel openen uitgenodigd omdat hij veel bemoeienis met de totstandkoming van de nieuwe scholengemeenschap had gehad. Als chef van de direktie Bouwzaken, afdeling Beroepsonderwijs, van het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. „Om het welzijn van de inwoners het beste te dienen moet Friesland een ruime, relatief dun bevolkte en „groene” provincie blijven. Dit sluit niet uit dat, wanneer dit welzijn daarmee wordt bevorderd, enige overloop van bevolking en aktiviteiten uit de rest van ons land mogelijk moet blijven”. Op bovenstaande wijze omschrijven gedeputeerde staten van Friesland de eerste „algemene grondslag” voor de toekomstige ontwikkeling van Friesland in het konsept-voorstel „Streekplan Friesland - Nota Alterna tieven”, dat op woensdag 14 november in een vergadering van de provinciale staten zal worden behandeld. (vervolg zie pagina 31) (vervolg zie pagina 31) rondschrijven hebben burgemeester en wethouders van Leeuwarden en Sneek de kiesgerechtigden er op gewezen, dat de zetels eigenlijk behoren gebouwd onroerendjoed in het gebied toe te vallen aan leden van de kollege’s van B en W of van de gemeenteraad. In die brief worden die vijf „gemeentelijke” kandidaten dan ook met name geponeerd. Op de oproepingskaart voor de stemming staan Burgemeester echter zéven namen en de niet in de brief van Leeuwarden en Sneek genoemde personen hebben meteen een eigen kampagne op touw gezet in een poging te voorkomen, dat straks alle vijf zetels in kieskring I door lid „gemeentebestuurders” worden ingenomen.... en de Hel Sneeker Nieuwsblad is een geeembineesde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ■f eigendom omvat. Mede hierdoor zal de van de overheid. 1 A DONDERDAG 17 ME11979 134ste JAARGANG No. 40 W!f SilBM Sneek, Utingeradeel, Wonseradeel, Wym- Hoe kunnen de kinderen zich in schrijven voor deelname aan Jongens- en Meisjesstad? Wel heel eenvoudig. Eind mei, begin juni worden via de lagere scholen inschrijfformulieren ver spreid. De ingevulde formulieren komen daarna ook weer via de scholen bij de organisatie terecht. In het kader van het vijftigjarig be staan van de jeugdafdeling van de Sneker v.v. Black Boys, wordt van avond de finale van de A-ju nioren KNVB afdeling Fries land op het sportkompleks van de Noorderhoek gespeeld. Om dit feestelijke voetbalgebeuren een nog feestelijker tintje te geven, hebben de Rhythm Stars toege zegd de muzikale omlijsting voor hun rekeninfg te nemen. Aanvang 19.00 uur; tot 12 jaar toegang gra tis; boven de twaalf entree slechts één piek! De opbrengst komt ten goede aan het gehandikapte kind. Met het hijsen, rinkelen en bellen achtte de heer De Nie zijn taak grotendeels voor verricht. Hij voegde er slechts een kort er gekomen binnen twee jaar nadat het eerste gesprek erover heeft plaatsgehad. Normaal duurt zoiets tweemaal zolang. Van- woordje aan"toe: ,J>it is het eerste gebouw daar dat ik nu al kan zeggen: veel sukses l dat integraal is neergezet, als „I.T.H.- l projekt”. Integraal Tijdelijke Huisvesting, dat beoogt om goedkoper en efficiënter te jong, die als voorzïtter van het schoolbe- SNEEKER NIEUWSBLAD O O s o Friesland moetgroen’ en dun bevolkt blijven moeten brengen”. Uiteraard worden op de opröepingskaart voor de stemming, uitgaande van het voor lopig bestuur van het nieuwe waterschap, wèl alle zeven kandidaten genoemd. Naast Er is enige deining ontstaan rondom de verkiezing van de laatste vijf van Leeuwarden en Sneek wordt gesteld, dat 'machten van het nieuwe waterschap „De Middelsékrite”. In een ejomn^n) ^"hef'gecling zijn^dat ééTen ander er toe zal leiden dat eigenaren van -- f van „De Middelsékrite” gekonfronteerd zullen worden met heffingen van het waterschap. en wethouders van Leeuwar den en Sneek komen dan met de volgende vijf kandidaten: J. ten Brug, wethouder van financiën van Leeuwarden; H. S. Pruiksma, 1 van de raad van Leeuwarden; P. Kui per. burgemeester van Baarderadeel; B. de Vries, wethouder openbare werken en fi nanciën van Sneek en B. W. Cazemier, burgemeester van Wymbritseradeel. De brief van de kolleges besluit met: „Wij achten het van betekenis dat deze personen als volmacht worden gekozen. Aangezien u, in uw hoedanigheid van eigenaar van ge bouwd onroerend goed gerechtigd bent één of meer stemmen uit te brengen, meenden De nadruk valt op de landbouwbedrijven uit zich wat dit betreft niet moeten afsluiten, 1 en in wisselwerking met wat er elders gebeurt, een eigen identi teit moeten bewaren. De ruimtelijke ele menten van het Frysk-eigene, zoals het voor Friesland zo specifieke patroon van steden en dorpen, alsmede de landschappen en stads- en dorpsgezichten, zijn daarvoor van groot belang. Het voorzieningenbeleid is er op gericht de bouwen. En dat is nodig bij de snelle ont- stuur de grote schare belangstellenden in de wikkeling van het onderwijs. Dit gebouw is „aula-speelruimte” welkom heette en daar bij nog even een overzicht gaf van de voorgeschiedenis, die tot de bouw van de nieuwe school leidde. Na schriftlezing en gebed vertelde de heer De Jong, dat het nog maar 121 jaar geleden is dat wijlen burge meester L. Rasterhoff de eerste „Baarda- school” opende in het gebouw van de dagelijkse primaire voorzieningen zo dicht mogelijk bij de mensen te houden. Daarbij is de aanwezigheid van deze voorzieningen met hun bijkomende funkties (bijvoorbeeld de ontmoetingsfunktie) voor de daar wo nende gemeenschap het meest belangrijk. Omdat de bijdrage van de overheid in dezen niet onbeperkt kan zijn, wordt van de plaatselijke gemeenschappen verwacht dat ze zelf initiatieven ontplooien. REKREATIE De rekreatie moet zich - in het konsept (vervolg zie pagina 13) voor de toekomst”! Wat meer tijd nodig had de heer C. C. de stuur de grote schare belangstellenden in de I De heer F. de Nie doende met één van de drie bestanddelen waaruit de officiële openingshandeling van de Scholengemeen- schap W. G. Baarda bestond. Hij trekt het fe zeil van een bootje omhoog en dat het de nieuwe school maar voor tfe wind mag gaan.... (Foto Studio Ger Dijs). Baarda-scholengemeenschap marcheert” nu (ook) officieel Het programma van Jongens- en Meisjes stad ziet er op papier leuk uit. Maar het moet nu nog letterlijk worden aangekleed. Hout, karton, oude kleding en onderstellen van kinderwagens zijn bijzonder waarde volle dingen. Mocht één en ander in de weg staan, dan kan gebeld worden naar de gemeentesecretarie, tel. 05150-11644, toestel 154 en het wordt gehaald. De start van Jongens- en Meisjesstad nadert met rasse schreden. Bij de leden van de hoofdleiding dreigt een zorgelijke frons in het voorhoofd te verschijnen. Want, wat de laatste jaren niet meer is gebeurd: ze komen nog 10 medewerk(st)ers tekort Dit geldt voor de week van 9 t/m 13 juli. In de tweede week, 16 t/m 20 juli, ziet het er veel rooskleuriger uit. Het team is voor deze week kompleet. I f De 43 man sterke delegatie van Adven- do is gistermiddag gezond en wel te- 'TSSS®S- d ruggekeerd van een week weggeweest- naar het eiland Malta in de Middelland- iWHÏWïB se Zee. Dé Sneker drum- en showfanfa- re was daar op persoonlijke uitnodiging van de (vrouwelijke) minister van Kui tuur van Malta om deel te nemen aan de karnavalsfestiviteiten. De eerste dagen werd men verrast door een paar fikse regenbuien, ook voor de autochtonen een zeldzaam verschijnsel. De laatste vijf dagen was het mooi weer en kon den de Advendo-globetrotters overdag lekker van de zwem- en waterskisport genieten. In de avonduren was het op treden geblazen! Men had het groots opgezet, daar op Malta. Aan de feeste lijkheden namen zelfs volks dansgroepen deel uit Polen en Rus land. Naast Advendo werd Nederland vertegenwoordigd door de „Fiësta- girls" uit Roosendaal. Uit handen van de minister kreeg Advendo na afloop van de reeks optredens een beker voor „de beste prestatie van de buitenland se groepen”. Het uitreiken van die prijs ging vergezeld van een uitnodiging om volgend jaar terug te komen, met de vrouwen en kinderen erbij! Advendo heeft die uitnodiging nog even in be raad gehouden - maar in principe voelt men er wel voor omdat het aanbod in hield, dat de prijzen voor het gezel schap gereduceerd zullen worden. Ger Dijs-himself maakte de trip mee en zorgde voor het snel afieveren van deze foto Het waterschap „De Middelsékrite” is de meen bestuur, zou men kunnen zeggen - in laatste van de elf nieuwe waterschappen in zes kieskringen verdeeld. In vijf kieskringen Friesland. Op gezag van de provincie zijn zijn reeds 26 van de 31 volmachten aange- daarin bestaande waterschapjes en polders wezen. ondergebracht. „De Middelsékrite” omvat Kieskring I, waarvoor morgen (vrijdag 18 de gemeenten Baarderadeel, Doniawerstal, mei in Leeuwarden en op het gemeentehuis Hennaarderadeel, Idaarderadeel, Leeu- van Sneek) gestemd kan worden, is erg warden. Menaldumadeel, Rauwerderhem, belangrijk omdat deze kring veel gebouwd h Sneek. Utingeradeel. Wonseradeel. Wym- eigendom omvat. Mede hierdoor zal de J vorens,adnae britseradeel en IJlst. „De Middelsékrite” bemoeienis van het waterschap zich ook werd het grootste van de elf nieuwe water- gaan uitstrekken tot de typische stedelijke schappen, rijkt van Leeuwarden tot Heeg gebieden van Leeuwarden en Sneek. en is ongeveer veertigduizend hektare groot. Het waterschap is voor de verkiezing HEFFINGEN van de volmachten - leden van het alge- In het rondschrijven van de burgemeesters De algemene grondslag wordt door gedepu- en landschap zal voor bepaalde delen van teerde staten nog van een toelichting voor- de provincie van betekenis zijn als kompen- zien. Die luidt: „Gewezen kan worden op het sa(ie voor een relatieve achteruitgang van verschil in opvatting, dat in het algemeen ten het inkomen uit produktie. aanzien van „groei” bestaat. Dit komt kort Het beleid inzake „industrie en dienst- gezegd hierop neer, dat men voor het eigen verlening” zal uit een oogpunt van werk- dorp of de eigen gemeente in vele gevallen gelegenheid in de eerste plaats gericht zijn (nog) een ruime groei wenst - meestal uitge- op ekonomische groei door middel van het drukt in bevolkingsgroei - maar dat men dit behoud en de uitbouw (kwantitatief, kwali- voor de gehele provincie afwijst. Duidelijk tatief of uitbreiding van branches) van de wordt het aksent op dat laatste gelegd”. bestaande bedrijvigheid. Initiatieven vanuit de bestaande bedrijven door vernieuwing Ook voor de sociaal-ekonomische ont- en nieuwe produkten zullen gestimuleerd wikkeling wordt in het ontwerp-Streekplan worden. Daarnaast zal de vestiging van een algemene richtlijn gegeven: „Aan de nieuwe bedrijven worden aangegrepen om bevordering van de ekonomische ontwikke- tot een uitbreiding van de werkgelegenheid ling wordt veel waarde gehecht. De te komen. Gestreefd wordt naar het aan- aanvaardbaarheid van deze ontwikkeling trekken van stuwende dienstverlenende be- zal steeds beoordeeld worden in het licht drijven en rijksdiensten. van de konsekwenties hiervan voor de an dere beleidsterreinen”. SOCIAAL-KULTUREEL Uitgangspunt inzake de landbouw spreekt De ontwikkelingen in de samenleving gaan - ervan, dat die zich naar verwachting voor aldus de inleiding tot het ontwerp-Streekplan een belangrijk deel zal richten op verbete- - in de richting van mentale verstedelijking en ring van de produktiviteit met het doel de individualisering. Gestreefd wordt naar over- inkömensmogelijkheden van hen die in zichtelijke. herkenbare samenlevingsver- deze sektor werkzaam zijn te verbeteren, banden met duidelijke interne relaties; be- Hiervoor zijn vergroting van de schaal van staande moeten worden versterkt en nieuwe het bedrijf en intensivering van de bedrijfs- zullen vanuit de gemeenschap zelf ont voering belangrijke middelen. In deze is het wikkeld moeten worden, zonodig met steun rijksbeleid gericht op de instandhouding en van de overheid. ontwikkeling van rendabele vormen van agrarische bedrijfsvoering, waarbij echter Sektor Kuituur: Binnen het nationale en de ontwikkeling naar grote gespecialiseerde internationale kultuurgebeuren wordt er ge bedrijven niet wordt bevorderd. streefd naar een duidelijk eigen Fries ge luid. De ontwikkeling van de Friese taal en NADRUK OP MIDDENGROEP kuituur staat daarbij voorop. Friesland zal de middengroep. Met de grotere produktie maar juist in openheid wordt gehoopt dat het verlies aan premaire arbeidskrachten in de landbouw voor een deel gekotnpenseerd wordt door het schep pen van arbeidsplaatsen in de aan de land ouw toeleverende bedrijfstakken en de land- bouwprodukten verwerkende en verhande- ende industrie en dienstverlening. Inkomenverwerving uit de zorg voor natuur Het is een leuke, weliswaar vermoeide, verheugen op vele giften. Maar de pot is maar daarentegen leerzame en vooral af- nog niet vol. Daarom nog eens deze oproep, wisselende klus. Voor iedereen van 17 jaar Help aan de opbouw van de kinderstad en en ouder zeker het proberen en in ieder stort een gift op de rekening van de Rabo- geval het informeren waard. Bellen kan bank. Het gironummer van de bank is naar de gemeentesekretarie, tel. 05150- 873274 en het rekeningnummer 11644, toestel 154. Of loop even binnen bij 35.95.05.244. Bureau Sport in de Nauwe Noorderhome. Jongens- en Meisjesstad mag zich reeds S Rpyj

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1