Raad voelt zich er min of meer toe gedwongen Vrouwtje van Stavoren ging te water; 5 keer was scheepsrecht Wymbrits geeft met bloedend hart 1000 ha aan Sneek 1 I Aktie verliep zonder incidenten Twee woningen gekraakt tijdens Sneker kraakdag De 3e landelijke kraakdag is zaterdag zonder noemenswaardige inciden- Cheerio in de Wijde Burgstraat ten verlopen. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft het Krakers Kollektief Sneek een woning in de Oude Koemarkt en één in de Jan van Nassaustraat gekraakt. Door middel van het indrukken van een ruitje wisten de krakers zich toegang te verschaffen tot de woningen, waarvan bekend was dat ze reeds geruime tijd niet bewoond werden. Zaterdag middag om precies één uur vond in de bovenwoning van de wijnhandel- IJLST snekerWkoerier »i»uwwui*OT»ra«TiB»CAD^^voo« nm u «mal. Yngling heeft nu ook status bij IYRU I *a ffii Wijntapperij if Geen gemeentebestuurder in Middelsékrite gekozen BW van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en - Jl iBS a ife (vervolg zie pagina drie) Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. (vervolg zie pagina drie) ELFMERENTOCHT De gemeente Sneek heeft van buurgemeente Wymbritseradeel 1000 hektare grond gekregen. De raadsleden van Wymbritseradeel hebben zich na anderhalf uur vergaderen akkoord verklaard met het voorstel van de kommissie grenswijziging. Nu is het echter nog de vraag of Sneek ermee instemt, aangezien er duidelijk andere wensen zijn ten aanzien van uitbreiding op het grondgebied van Wymbritseradeel. „Ik heb de stille hoop dat Sneek ons voorstel aanvaardt”, zo merkte burgemeester B. W. Cazemier aan het eind van de vergadering op. Emotioneel bleken de raadsleden tegen elke grenswijzigingen te zijn. Snijden in eigen vlees doet pijn, erg veel pijn, zo werd gezegd. De vroedschap zag echter wel in dat niet onder een grenswijziging is uit te komen, nu een samenvoeging van Sneek, IJLst en Wymbritseradeel van de baan is. Naar aanleiding van een motie van de heer A. Tiemersma (CDA) zal Sneek wel met nadruk worden gevraagd het voorstel te aanvaarden. en de (vervolg zie pagina drie) Hei Sneaker Nieuwjblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 2 Wymbritseradeel B. W. Cazemier 197; D. ongeveer veertig- (Foto Studio Ger Dijs) Wethouder van Leeuwarden, de heer J. ten Brug kreeg 173 stemmen; burgemeester van Sneekermeer. Aanwezig waren vele genodigden uit zeilerskringen, industrie en perswereld. De heer J. B. Heukensfeldt Jansen, voorzitter van het Yngling bestuur, zei in een korte speech dat het een prettige bijkomstigheid was dat de doop van de Syndicaat Yngling samenviel met het verkrijgen van de internationale status bij de „International Yachting and Racing Union". Een positieve bijdrage aan de erkenning van de 3-mans kielboot. de landelijke kraakdag. In de loop van de middag werd deze bovenwoning weer verla ten. MAANDAG 21 MEI 1979 134ste JAARGANG No. 41 dame was door een kraan van Nekem in banden geleged. Eenmaal in het water werd Op gezag van de provincie zijn bestaan de polders en waterschapjes onderge bracht in de Middelsékrite, wat de ge meenten Baarderadeel, Doniawerstal, Hennaarderadeel, Idaarderadeel, Leeu warden, Menaldumadeei, Rauwerder- hem, Sneek, Utingeradeel, Wonseradeel, Wymbritseradeel en IJlst omvat. Hier mee is de Middelsékrite de grootste van de elf nieuwe waterschappen met een totaal oppervlak van duizend hektare. WKS I Sneek bleef dus bij haar eis. Een gesprek van de kollega’s van b en w van IJlst, Sneek en Wymbritseradeel veranderde hier niets aan. Burgemeester Cazemier ging nog even in op de voorgeschiedenis. „De kolleges zaten niet met hete hoof den tegenover elkaar, maar Sneek hield wel vast aan de eerder geuitte wensen. SNEEKER NIEUWSBLAD Eerst nadat mevrouw E. Rijpstra-Knook, echtgenote van de kommissaris van de koningin van Friesland, vijf keer de champagnefles tegen de Syndicaat Yngling had gesmeten kon zaterdag het „Vrouwtje van Stavoren” te water worden gelaten. Vijf keer was dus in dit geval scheepsrecht. Na de vijfde keer blies een groep kinderen op toeters; het teken dat de doop was volbracht. De doop van het Syndicaatschip vond plaats bij het „Paviljoen” aan ’t De elfmerentocht op de fiets is dit jaar een groot sukses geworden. Maar liefst 5600 deelnemers legden een afstand van 50, 100 of 150 kilometer af. Dit is 50 procent meer dan vorig jaar. Het was de dertiende keer dat een speciale kommissie van de rijwieltourclub „Rally" uit Sneek het evenement organiseer de. Er is door de jaren heen altijd een stijging geweest in het aantal deelnemers. De eerste drie jaar moest men het met zo'n 200 fietsers doen, maar de jaren daarna was het aanbod toch aanzienlijk hoger. De elfme renroute gaat vanuit Sneek naar het Snee kermeer, Tjeukermeer, naar de omgeving van Lemmer, de Morra, dan langs de Brekken en via Gaastmeer weer naar Sneek. Ondanks het grotere aantal deelnemers zijn er onderweg minder ongelukken gebeurd dan vorig jaar. Door de stevige wind waren er ook enkele valpartijen, maar de schade was niet groot. Er stonden vijf auto’s van het Rode Kruis langs de route, zodat direkt eerste hulp kon worden verleend. Kinderen wordt altijd geadviseerd de 50 kilometer te rijden. De kommissie elfmerentocht zou het fijn vinden wanneer hele klassen zich zou den opgeven, dit is tot'nu toe nog niet zo losgekomen. Op de 100 kilometer was een aanzienlijke stijging van deelnemers te kon- stateren. Op de 150 kilometer was er zelfs een flinke stijging. w Om de kraakaktie kracht bij te zetten werd ie krakers het zogenaamde kraakpakket uit, demonstratief de leegstaande bovenwoning met daarin informatiemateriaal over de der- behcrend bij de wijnhandel Cheerio ge kraakt. Spandoeken en een adressenlijst van leegstaande woningen in Sneek werden uit het raam gehangen. Op straat deelden enke- Na een men zou plaatsvinden. Na veel smijtwerk van mevrouw E. Rijpstra-Knook, echtgenote van Dank zij de voorvarendheid waarmee wandelvereniging D.E.S. de organisa- tue van de aktie „Loop ze uit de slop pen” in Sneek ter hand heeft genomen, is dit festijn een waar sukses gewor den. Er kon een bedrag van ruim f 10.000,- aan het landelijk-Unicef ko- mité worden afgedragen. Vooral de jeugd heeft zich ingezet voor de kinde ren uit de sloppenwijken. Met name de scholen Lemmerweg-Kaatsland, die een bedrag van maar liefst f 1100,- bijeenbrachten en de Simon Havinga- school die voor f 900,- zorgde, waren erg aktief. Hiervoor zijn vooral verant woordelijk de leraren, die de leerlingen zo goed hebben voorbereid op de aktie. Drie wandelvrienden liepen 100 km. voor Unicef en brachten xiankzij de sponsors een bedrag van ruim f 2500,- bijeen. The Rhythm Stars zorgde voor een muzikale oppepper, wat de wande laars onderweg wel van pas kwam. Veel mensen hebben belangeloos me dewerking verleend aan het gebeuren en hiervoor wordt uiteraard dank ge zegd. Het geld van de aktie is nog niet allemaal binnen, want de organisatie heeft nog veel adressen en scholen waar sponsorkaarten moeten worden afgehaald. De fotograaf van Studio Ger Dijs „pakte” een groepje D.E.S. wande laars op de Koningsbrug bij de Prins Hendrikkade. Bij deze verkiezingen was het de bedoeling dat de ongeveer 3600 kiezers minimaal één en maksimaal vijf kandidaten aanwezen van de op de lijst genoemde zeven gegadig den om plaats te nemen in het algemeen bestuur van het nieuwe waterschap. Hierbij moesten' de zeven kandidaten elk minimaal 326 stemmen behalen. t een „demonstratiekraak” plaats om zodoende de aandacht te vestigen op de hedendaagse woningproblemen bij de laagst betaalden uit de nederlandse maatschappij en de vele aan de woonbestemming onttrokken en bovenwoningen die, aldus het Krakerskollektief. wel als zodanig gebruikt zouden kunnen worden. Hoewel de gemeentebesturen van Sneek en Leeuwarden aan de kiezers, die de volmachten van de laatste kieskring van de elf nieuwe waterschappen moesten bepalen, gevraagd hebben middels een rondschrijven alleen op gemeentebestuurders te stemmen is een zetel terechtgekomen bij een niet gemeentebestuurder. Met 424 stemmen - de vijf te kiezen volmachten moesten minimaal 326 stemmen verkrijgen - behaalde de heer B. Olthof, sekretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Friesland de absolute meerderheid. Geslaagd is de stemming echter niet, daar hier maar één volmacht verkregen is, terwijl er vijf zetels gevuld hadden moeten worden. De resterende vier zetels worden op 15 juni opnieuw verkiesbaar gesteld. Het waterschap „De Middelsékrite” is de Wymbritseradeel B. W. Cazemier 197; D. laatste van een serie van elf in Friesland Hoeksema, medewerker landinrichting Leeu- nieuw te vormen waterschappen. Voor dit warden en fel tegenstander van het rond- waterschap moet een algemeen bestuur schrijven van de beide gemeentebesturen, samengesteld worden met 31 leden. Vóór behaalde 254 stemmen; burgemeester van deze verkiezing waren er door de andere Baarderadeel P. Kuiper 146; mr. B. Olthof vijf kieskringen al 26 zetels bepaald. Nu 424 stemmen, waarmee hij als enige een zetel voor de Middelsékrite uiteindelijk maar één verkreeg: H. S. Pruiksma. gemeenteraadslid volmacht is verkregen, zullen over enkele Leeuwarden 161; en B. de Vries, wethouder weken de overige vier opnieuw verkiesbaar van Sneek 225 stemmen. gesteld moeten worden. Om de resterende vier zetels te bepalen moet een nieuwe stemming in dit kies- distrikt georganiseerd worden. Regelmen- tair moet dit binnen één maand gebeuren, zodat het voorlopig bestuur bepaald heeft dit te laten geschieden op 15 juni. bijeenkomst in het Paviljoen ging bij tien zeilevenementen vertegenwoordigd naar buiten waar de doopplechtigheid zijn. De de tewaterlating lieten ze al een staaltje van hun kunnen zien. Na de doop plechtigheid en de demonstratie verhuisde het de kommissaris van de koninging in Frie- gezelschap weer naar de zaal van het Pavil- sland, sloeg de champagnefles tegen het joen. waar de bijeenkomst werd voortgezet. Syndicaat Yngling kapot. Nadat mevrouw Rjpstra door Carla Mink een toefje bloemen De burgemeester van Stavoren, de heer K. aangeboden had gekregen werd het Vrouw- Oosterhuis, onderstreepte hier nog eens de tje van Stavoren" te water gelaten. De jonge- goede samenwerking en overhandigde aan de u—--- jKt-iheer J. Brouwer, voorzitter van de K.Z.V.S. een bronzen beeldje van het vrouwtje van het schip vaarklaar gemaakt door het eerste Stavoren. Mevrouw Reitsma werd bedeeld team van zeilers. Dit bestaat uit Los en Eddie met een koperen vorm van een Yngling, die Rijkenberg en Jan Geertsma. Het team zal op een plankje was bevestigd. Sneek heeft voor toekomstige ontwikkeling- vroeg niet, maar eiste een derde deel van en grond nodig en klopt daarom aan bij het grondgebied van Wymbritseradeel. en haar buurgemeente. In een door deskundi- dit terwijl Sneek lang geen behoefte heeft gen samengesteld rapport blijkt dat Sneek aan een dergelijke gebiedsuitbreiding, zo ongeveer eenderde deel van het gebied van Wymbritseradeel nodig zou hebben. Dit viel Wymbritseradeel wel even zwaar op het dak en men zag er dan ook helemaal niets in om zoveel grond af te staan. Toch is nu akkoord gegegaan met een incidentele grenswijziging ten behoeve van Sneek. Er was wel altijd hoop geweest dat met Sneek over de grenswijziging gepraat zou kunnen worden, maar dit viel bitter tegen, zo werd duidelijk. Sneek nam een „starre en onverbiddelijke” houding aan. Buurman bij het grondgebied aan een dergelijke gebiedsuitbreiding, werd gezegd; ,w:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1