T. Bouwhuis van Doarpsbilang Top en Twel IJLST snekerWkoerier nm u «unaua Katamaran Zonnetij „boot van het jaar” „Gemeentebestuur bracht ons in ’n moeilijk pakket” IKfll I I b I M, de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van n ra ,Uit de Marktstraat’ i ft Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Dat dit voorstel géén basis kan vormen voor een verantwoorde Toch kon Postma zich de reaktie van Wym- oplossing van de problematiek van de gemeentegrenzen.... Met die kernzin uit een gezamenlijk door CDA. PvdA en VVD ingediende motie zorgde de gemeenteraad van Sneek gisteravond voor een prompt antwoord op een vraag in een door de raad van Wymbritseradeel aangenomen motie om zich met spoed uit te spreken over het aanbod van Wymbritseradeel om duizend hektare „grond” aan Sneek af te staan. Aan dit fenomeen van gemeenten die via moties met elkaar praten wilde de raad van Sneek maar meteen een einde maken met een (woorden van de heer J. D. Brouwer): ..De gemeenten moeten verder zelf hun belangen zo goed mogelijk bij provincie en rijk behartigen en laat die overheden dan maar een beslissing nemen”. en de ,Een.^™^^ stra (PvdA)', M&B. i^üvë'rë'(CDA)?n'W.'de „Ons éigen gemeentebestuur heeft ons in een moeilijk pakket gebracht door dat aanbod om duizend hektare grondgebied af te staan aan Sneek. Dat gebaar is ons dik tegengevallen. Het lijkt op een soort koehandel en onze agressie richt zich nu dan oc op de eerste plaats tegen het gemeentebestuur van Wymbritseradeel, dat het ons erg lastig maakt bij het vinden van een juiste verdediging”. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 SNEEKER NIEUWSBLAD dio Ger Dijs). KSWi CDA. PvdA en VVD „de gedachte van het kollege wel zo ongeveer vertolkt”. WOENSDAG 23 ME11979 134ste JAARGANG No. 42 TUTTE BOUWHUIS „Niet bekwaam genoeg” WELZIJNSPLANNING Zeer lang praatte de raad over de „notitie” van burgemeester en wethouders inzake de welzijnsplanning. Met name de heren Dijk- In dit nummer is als bijlage opgenomen voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek) De speeltuin in Irnsum krijgt over enige tijd haar beslag. Het peuterparkje aan de Terp is bijna gereed, er moet alleen nog een treintje worden gemaakt. Er moet echter nog een en ander gebeuren en de speeltuinkommissie hoopt dit met een aantal vrijwilligers te klaren. Onder ande re zit er nogal wat onkruid in het gebied. Verder zijn er palen gekocht waarvan een piramide met klimhekken en een glij baan zal moeten worden gemaakt. Ook het hokje in de speeltuin moet nog wor den afgemaakt. (Foto Studio Ger Dijs). De zeiltochten met de Zonnetij zijn zoveel mogelijk' ingericht op het zelfstandig varen door gehandikapten. Een instrukteur en vrij willigers) sters) zijn aanwezig om les te geven en te helpen waar dit nodig is. Ook met alle andere werkzaamheden aan boord en in het logiesverblijf helpen de deelnemers mee. Zijn er werkzaamheden die men door zijn handi- kap niet kan uitvoeren, dan zijn er genoeg vrijwilligers(sters) aanwezig om te helpen. w achtte burgemeester B. van Haersma Buma niet noodzakelijk. Na dertien jaar voorbereiding hebben gedeputeerde staten groen licht gekregen voor het maken van een ontwerp-regeling herindeling met toe lichting en kaarten. Die zal voor l sep tember klaar zijn en de gemeenten krijgen dan twee maanden de tijd om daarop te reageren. Er kan in het najaar dus beter op een aantal details worden ingegaan. Verder meende de voorzitter, dat de motie van britseradeel heel goed voorstellen: men denkt daar: Sneek wil dorpen hebben, maar jj'*' n!Lrln<‘n w*' t100*! aanbieden zonder in Koilf;^! JS komen met onze mensen en verenigingen van dorpsbelangen. Het bestuur van de stichting Sneekpromo- tion heeft unaniem de katamaran „Zonnetij” uit Enkhuizen uitgeroepen tot boot van het jaar 1979. Met deze jaarlijkse verkiezing tracht het stichtingbestuur, waarin zowel de gemeente, de VVV, het Sneekweekkomité, het Sneker zakenleven en de muziekfedera- tie vertegenwoordigd zijn, de aandacht wat meer op de schepen te richten. Dit naast alle prijsuitreikingen aan de schippers en bemanningsleden. Het debat spitste zich tenslotte toe op hóe de advieskommissie welzijnsaangelegen- heden samengesteld zou moeten worden. De Boer pleitte voor drie tot vijf raadsleden in de kommissie met één vertegenwoordiger uit elk van de vier werkgroepen, plus even- (vervolg zie pagina 23) Nieuw raadslid A. Wouda (CPN) vond de ontwikkeling van de laatste dagen maar vreemd en meende dat beide gemeenten een beetje om de hete brij heendraaien. Van de drie gemeenten één maken hoefde voor hem niet zo nodig, maar wel is het treurig, dat de drie gemeenten niet tot een oplossing kun nen komen. De heer W. T. de Boer van Progressief Sneek had zich bewust onttrokken aan het meedoen van de „driestuiversopera”. Hij noemde het aanbod van Wymbritseradeel een schijnoffer, maar dacht aan de andere kant dat Sneek de hele „kop” niet nodig heeft. Boer (PS) verdiepten zich in de nog wat ondoorzichtige materie. De heer Brouwer (CDA) vond het prima, dat het kollege de motie van Wymbrit seradeel a la minute aan de raadsagenda hadden toegevoegd. Als positief had hij ervaren, dat Wymbritseradeel grondgebied ten noorden van de Houkesloot wil afstaan. Dat biedt perspektief voor industrie aan het vaarwater. Ook het willen afstaan van het rekreatiegebied van het Sneekermeer vond hij een goed aanbod. „Daartoe zijn echter bestuurskrachtige eenheden met een breed draagvlak no dig. Ik ben nog steeds van mening, dat een samenvoeging van Sneek, Wymbrit seradeel en Ijlst in één gemeente de beste en meest voor de hand liggende oplossing zou zijn geweest - ook een oplossing, die de minste pijn zou hebben veroorzaakt”. Hemelvaartsdag Is het weer zover. Dan gaat het zeilselzoen pas echt los met de vier dagen durende Kleine Sneekweek. Dat de zeilers er ook zin in hebben moge wel blijken uit het rekordaantal deelnemers van 445, waar mee de Kleine Sneekweek het op een na grootste zellevenement van Nederland Is geworden. (Sneekweek Is het grootst). Deze ruim vierhonderd schepen starten in vijfentwintig klassen. De eerste start is donderdag morgen om 10.00 uur voor klasse nummer 1 (De Yngllng) en de laatste start om 13.15 uur (ook de Yngllng). De Yngllng namelijk is het enige schip dat twee wedstrijden per dag vaart omdat de Yngllng organisatie meteen aan deze Kleine Sneekweek een klasse evenement heeft verbonden. De or ganisatie is zoals gebruikelijk weer in handen van het Sneekweek komi- tee; de eerste twee dagen mag de SZC de kastanjes uit het vuur halen ter wijl de KZVS de zaterdag en zondag voor zijn rekening neemt. EEN SCHAAKSPEL „Het lijkt wel een schaakspel. Eerste zet: Sneek vraagt tè veel. Tweede zet: Wymbrit seradeel biedt te weinig echte uitkomst. Der de zet: Sneek zegt nee. Ik ben tegen de motie van Wymbritseradeel en tegen deze motie van Sneek. Laten we de raad van Wymbrit seradeel in een vriendelijke brief dank zeggen voor het aanbod, het aksepteren als een begin en gewoon doorgaan met schaken.... Als ’t kan praten als gelijkwaardige partners en er daarbij voor zorgen dat we het leven van Wymbritseradeel als gemeente niet onmoge lijk maken”. In de voormalige Smidsbuurt in Sneek raken bewoners hoe langer hoe meer geïrriteerd door het bouwvallige aan zien van de omgeving. Het ligt er zeker al tien jaar onverzorgd bij en lang- zamerhand gaat dat vervelen. Men vraagt zich dan ook af wat de gemeente daar nu eens aan gaat doen. Er is wel met slopen begonnen, maar dit is nooit afgemaakt. Onder andere deze oude muur is blijven staan en wordt bouw vallige rommel gestut. Of dit het beeld van Sneek moet zijn? Snekers zijn er in ieder geval niet kontent mee. (Foto Stu- dio Ger Dijs). Sneek: bod Wymbritseradeel geen verantwoorde oplossing Die uitspraak komt van een teleurgestelde Tjitte Bouwhuis, de voorzitter van de Foriening Doarpsbilang Toppenhüzen-Twellegea. De verkiezing van de Zonnetij is op grond van de unieke manier waarop dit schip gehandikapten de gelegenheid biedt om de band met het water zo intensief mogelijk te beleven. Wimpel en oorkonde zullen op vrijdag 3 augustus in het Sneker stadhuis worden uitgereikt door de heer G.H. Min- kema, voorzitter van de stichting Sneekpromotion. In 1974 werd in het kader van 700 jaar reddingswezen de Lemster reddingboot Jansje Baart benoemd. Het jaar daarop kreeg de Elisabeth waarmee de héér A. Hoekmeyer uit Alkmaar de wereld omzeil de wimpel en oorkonde. In ’76 ging de benoeming naar de Great Escape uit Uit- wellingerga. Ditmaal wegens prestatie tij dens de Gipper Race ’75 - ’76. Een jaar later werd de 100 jarige boeier Constanter uit Grouw benoemd, terwijl vorig jaar de J. Henri Dunant van het Rode Kruis tot boot van het jaar werd uitgeroepen. Eén van de eerste dorpen in Wymbritsera- Misschien herinnert men zich, dat men toen deel die zich destijds ludiek maar krachtig zelfs de brug over de Broeresloot opendraai- verzette tegen het plan om van Sneek, IJlst de om de gramschap kracht bij te zetten en en Wymbritseradeel één grote gemeente te de aandacht op de zaak te vestigen. maken, was Oppenhuizen-Uitwellingerga. (vervolg zie pagina 11) De gisteravond gespeelde wedstrijd LSC- WZS droeg allerminst het karakter van een stadsderby. Integendeel, met name de eerste helft werd er door beide ploegen een goede aanvallende partij voetbal gespeeld, waarin het veldspel van de WZSers iets verzorgder was. Beide ploegen scoorden in de eerste helft, echter de doelpunten werden afgekeurd wegens buitenspel. Tot een kwartier voor einde bleef de brilstand op het scorebord. Toen liet Martin van der Heide het doek voor de gasten vallen door doelman Onstwedder kansloos te laten. Het voorbereidende werk kwam van Bert de Jong. Hierna was het LSC dat de touwtjes in handen had en ook hield. Doelman Onstwedder moest enkele malen handelend optreden om een grotere achterstand te voorkomen. Al met al een gerechtvaardige overwinning voor de Leeu- warderwegbewoners en een mooie opsteker voor het volgende seizoen. Dijkstra attendeerde er nog even op, dat bij de besprekingen tussen de kolleges van Verder bestaat het aangeboden gebied ech- Wymbritseradeel en Sneek reeds was ge- ter uit. veei /and waarvan ook Sneek denkt steld. dat het aanbod van dié duizend het niet bebouwd moet worden. Voor de hektare voor Sneek onaanvaardbaar zou woningbouw van Sneek geeft het voorstel van zijn. Dus is het van de raad van Wymbrit- de raadskommissie van Wymbritseradeel seradeel wat naïf om nu te verwachten, dat ^en soelaas. Ook aan de bestuurlijke as- de Sneker gemeenteraad er wél mee ak- Pekten schenkt het geen aandacht. We kun- koord zou gaan. Hij stelde, dat er intussen nen met het aanbod gewoon niet uit de al voldoende stof bij de verantwoordelijke voeten. Wel kunnen we ons voorstellen, dat instanties is aangedragen om die een keuze het aanbod voor Wymbritseradeel bijzonder te doen. „Laten we maar rustig afwachten”. Pijnlijk is geweest. Toch moeten we zeggen) De heer H. Postma van de FNP plakte het vorry, het schiet zijn doel aan de verkeerde woord „naïf’ op de mótie van Wymbritse- kant voorbij”. radeel. De vraag van Wymbritseradeel vond hij jüist niét naïf. „Het lijkt meer op Om er geen misverstand over te laten een stukje raffinement. Men zou kunnen bestaan wilde de heer D. Dijkstra (PvdA) stellen dat men gedacht heeft: we bieden ^jn oude standpunt nog wel eens herhalen, duizend hektare. wil Sneek dat nog niet dan Hij was blij dat Friesland als provincie blijft weten wij het niet meer. Ekonomisch kan bestaan, maar bij de hele herindeling is de Sneek echter weinig met dit gebied, want algemene tendens om rijkstaken bij lagere het bestaat voor driekwart uit water en overheden te brengen. gebied, dat onbebouwd moet blijven”. Mb Doelman Hendrik Nieuwiand in zweefduik v -y om deze inzet van Harry Lok (niet zichtbaar I ^8% B ff Nte, op de foto) te keren. (Foto Studio Ger Dijs). IJ ff gf

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1