i snekerWkoerier Veel belangstelling voor de informatieavond „Kom IJlst Koudetoeslag voor buitendienst ambtenaren in afgelopen winter Hotelbedrijf koopt bomotel Gerrit Möhlman uit Apeldoorn grote man in Wielerronde Sneek Bijzonder muziekdiploma Gemeente wil Spoorwater in september stevig aanpakken f i Ij If J de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van IJLST ‘3^ 27 juli programma stadsfeesten IJlst WO 59 MSSII NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I Sinds 1974 zijn in de gemeente Wymbritseradeel geen woningwetwo ningen gebouwd, maar de belangstelling voor het huren van een woning is de laatste tijd groter geworden. De moeilijkheid is echter, dat bij het bouwen van slechts enkele woningwetwoningen in een bepaald dorp - als er al goedkope bouwgrond beschikbaar is - de stichtingskosten zo hoog worden, dat ze buiten alle normen groeien. Aan de hand van de aanvragen en de beschikbare grond (waarvan de prijs in de buurt van tienduizend gulden per woning moet liggen) zouden er in Wymbritse radeel 37 woningwetwoningen gebouwd kunnen worden: negentien in Heeg, tien in Hommerts en acht in Woudsend. DONDERDAG 14 JUNI 1979 134ste JAARGANG No. 47 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. h Het Mienskipshüs in IJ 1st had gisteravond vol huis. Vooral mensen die in de kom van de stad wonen maakten van de gelegenheid gebruik om zich nader te laten informeren over het bestemmingsplan voor de kom van IJlst. Zoals bekend is dit gedeelte als beschermc&stadsgezicht aangewezen en daarvoor dient voor de wet een bestemmingsplan te worden gemaakt. Door de heer A. Visser van architektenburo Vijn werd nader op het plan ingegaan. De aanwezigen werd een en ander aan de hand van kaarten duidelijk gemaakt. Op de vraag waarvoor een bestemmingsplan voor de bebouwde kom van IJlst noodzakelijk is werd ook antwoord gegeven. De kom vertegenwoordigd de funktie van de gehele gemeente en aan de ontwikkelingen van die funktie moeten juiste richtlijnen worden gegeven. Als tweede punt werd aangehaald de knelpunten die zijn gesignaleerd en waarvoor de bestaande regelingen geen afdoende oplossing bieden. Er is nu een plan ontwikkeld dat de kultuurhistorische waarde dient te beschermen. Het is het meest bewerkelijke en gedetailleerde plan dat IJlst ooit gekend heeft. Het Sneeker Nieuwsblad is een en de (vervolg pagina E5) (vervolg zie pagina 25) gecombineerde uitgave van Br IIF IE31 1E3 l® f My*" sip: .sW SNEEKER NIEUWSBLAD ïl Bij de nieuwe regeling zal vier maal per jaar door de’ grof vuil ophaaldienst een bepaalde route gereden worden, waarbij de eerste drie kubieke meter grof vuil gratis meege nomen wordt Hierbij zal rekening gehou den worden - in het bijzonder in het voor- en najaar - met de dagen waarop het meeste vuil te verwachten is. Tevens zal de moge lijkheid opengehouden worden, aldus het voorstel, bij verhuizingen de grof vuil op haaldienst toch te bestellen, maar dan wel tegen betaling van de kostprijs. Naast deze aktiviteiten zal er ook de nodige aandacht besteed worden aan de inrichting en aankleding van het Spoor- water. Dit naar aanleiding van het enkele jaren geleden opgerichte komité tot be houd van het Spoorwater. In overleg met de oprichter van dit komité. de heer dr. J. P. Otto, is besloten het ingezamelde geld voor laatstgenoemde doeleinden te ge bruiken. ^voo« anu sa «auruua ANDERE REGELING VOOR INZAMELING GROF VUIL Bij het besluit van de gemeenteraad in no vember van het vorig jaar om de huisvuilkist in te voeren is tevens de afspraak gemaakt een proef te nemen met het gratis afhalen van grof viiil op bestelling. Deze proef, die tot 1 april liep, is door verschillende oorzaken negatief uitgevallen, zodat het kollege van b en w nu voorstelt deze dienstverlening te herzien in een driemaandelijkse grof-vuil- ophaalroute. Om allerhande gissingen te voorkomen: In Jutrijp wordt naast de oude kerk een ordentelijke Sauna en Schoonheidssalon gebouwd. Gisteren is hiervoor de eerste Paal door het aannemersbedrijf Van de I Meer in de grond geslagen. Men hoopt in ecember de Sauna in gebruik te kunnen I nemen. sprek zal vormen. Leidraad voor de behoefte aan woningwetwoningen, en i mièhuurwoningen, is voor het kollege ge weest het aantal ingeschreven woningzoe kenden in de diverse dorpen, waarbij in eerste instantie de inwoners van buiten de gemeen te die een woning in Wymbritseradeel zouden willen huren, buiten beschouwing zijn gela ten. De heer Visser wees erop dat men niet stil kan staan bij het beeld dat Ijlst nu geeft. „Het beeld van nu is het resultaat van eeuwenlange ontwikkelingen. Ook in de toekomst zal Ijlst ontwikkelingen doorma ken, maar het is wel de bedoeling dat de kom, herkenbaar wordt gehouden”. Dit was maar één voorbeeld waarmee de heer Visser wilde aangeven wat er leeft en wat er staat te gebeuren wanneer het plan wordt goedge keurd. Het plan geldt voor tien jaar. De behoefte aan sterke groei van bedrijfsge bouwen ten opzichte van vroeger haalde de spreker ook nog aan. „Er ontstaat een kon- flikt met de kultuurhistorische waarde Win- (Foto Studio Ger Dijs) t I AFBRAAK HOMMERTS Aan de andere kant: wat het aantal wo ningzoekenden in Hommerts betreft vol doet dit dorp eigenlijk niét aan een van de kriteria. Daar komt echter de faktor-af- braak om de hoek kijken. Zeven woningen aan de Jeltewei 29-41 (oneven) zullen afgebroken moeten worden. Er is wel aan renovatie gedacht van deze aan de oostkant van de rijksweg gelegen huizen van de Stichting Woningbouw, maar van de kant van de provinciale Direktie Volkshuis vesting kan voor opknappen geen medewer king verkregen worden. De kosten wogen niet op tegen het daarmee te bereiken doel, terwijl ook als belangrijke overweging gold Wat het aantal officieel als ingeschreven woningzoekenden aangemerkten betreft zou Oppenhuizen/Uitwellingerga mee kunnen spelen bij het „toebedelen van woningwetwoningen. Het tweelingdorp valt voorlopig echter af omdat „in beide dorpen geen plannen en gronden bschik- baar zijn om te kunnen bouwen”, aldus de Beleidsnota. De ekstra werkuren verricht door reinigingsambtenaren en ambtenaren met soortgelij ke werkzaamheden tijdens de barre weersomstandigheden in de afgelopen winter zullen vergoed worden met een ekstra koudetoeslag van honderdvijftig gulden netto bovenop.de normale overwerkvergoeding, aldus een voorstel van het kollege van B en W aan de Sneker gemeenteraad. Hiermee schaart Sneek zich in de rij van andere gemeenten, die deze eenmalige gratifikatie ook op dit bedrag hebben afgerond. Indertijd besloot de Sneker gemeenteraad aan alle personeelsleden, die in de periode van 14 tot 19 februari betrokken zijn geweest bij werkzaamheden in de buitenlucht een éénmalige ekstra vergoeding te geven van f 2,50 per uur buiten de normale werktijd. Daarbij is toen gesteld, dat voor een toeken ning van een koudetoeslag voor de gehele winter eerst het advies van het Centraal Orgaan afgewacht zou worden. Deze meen de echter geen advies te kunnen geven, daar de winterse omstandigheden regionaal zo uiteen liepen, dat er geen algemene richtlij nen voor de gemeenten te geven waren. De kosten van deze ekstra vergoeding worden voor Sneek geraamd op f 10.000- UITBREIDING DOUMA’S IJZERHANDEL BV Om het huidige bedrijf gedeeltelijk te kunnen verplaatsen en uit te kunnen breiden heeft Douma's Ijzerhandel BV bij de gemeente Sneek een aanvraag ingediend om een perceel Mn te kopen ter grootte van 20.150 vierkante meter op de hoek van de Einsteinstraat en de Wattstraat, op het industrieterrein aan de Houkesloot. Het nog maar kort geleden opgeleverde bomotel in Uitwellingerga heeft een eigenaresse. De Hotel Exploitatie Mij Uithoorn BV heeft het in boerderijstijl gebouwde en landschappelijk aangepaste kompleks gekocht van de Noordelijke Rekreatie Onderneming, die het als beleggingsobjekt heeft laten bouwen. Het bomotel is een ontwerp van het architektenburo van Manen en Zwart in Drachten. Bouwonderneming De Leeuw en Jellema uit Drachten voerde de werkzaamheden uit. Uithoorn BV bezit al drie horekaondernemingen: In de plaats waaraan de BV haar naam ontleend en in Geldrop en Valkenswaard. De bo voor motel van het kompleks in Uitwellingerga zegt al dat dit is gesitueerd aan het water. In dit geval langs het water van de Oosterbrugsloot en aan de andere kant "It Gês". Er zijn 21 woonapparte menten in ondergebracht. Ook beschikt het over een restaurantgedeelte, een terras langs het water en een jachthaven. Een aantal plaatsen in de haven zijn al gereserveerd voorgasten van het nieuwe horekabedrijf. Het ligt in de bedoeling om in juli officieel te openen. In een ledenvergadering van de vereniging andere maar zeer traditionele gebeurtenis is Stadsfeesten Ijlst is het programma samen- de ringrijderij, die ’s avonds om zeven uur gesteld van de komende stadsfeesten, zoals langs de grachten wordt georganiseerd, die op 26 juli in grote lijnen zullen verlopen. Om half negen start er een jaarmarkt, die in het centrum van de stad opgesteld zal zijn. Er worden zestig standhouders verwacht met een gevarieerd aanbod van artikelen. Aan sluitend aan de kraampjes wordt een agra rische show gehouden die tot vier uur duurt. Hierna is er een demonstratie van Friese paarden. Er zal zowel in spannen van een, twee, drie, vier, als vijf worden gereden en een caroussel worden uitgevoerd. Dit gebeu ren zal tot ongeveer zes uur plaatsvinden. Ook omstreeks half negen ’s morgens zal gestart worden met een paardenmarkt. Deze wordt op de overkluizing gehouden. Er zul len voornamelijk fnese paarden en pony’s vertegenwoordigd zijn. Deze markt loopt omstreeks een uur ten einde. Een hele Weer behoefte aan woningwet woningen in Wymbritseradeel Het grootste aantal woningzoekenden dat op die manier als ingeschreven staat aange merkt, geldt vóór Heeg, Oppenhuizen/Uit wellingerga en Woudsend. Naast de maat staf voor zoekende naar een eengezinswo- i naar de bestemmingsplannen in de diverse dor pen en t naast die kriteria ook gelet op faktoren als afbraak van oude woningen. Tachtig renners, stralend weer, een vlekkeloos verlopende organisatie en ongeveer vierduizend man pu bliek stonden dinsdagavond borg voor een avondje wielerspektakel in plan Tinga/Duinterpen te Sneek. De organisatie van de Wielerronde van Sneek had dit jaar besloten het parkours te verleggen van de WLW naar het snellere en ook veiliger parkburs in plan Tinga, de Molen- krite, met het multifunktioneel cen trum „de Spil” als zenuwcentrum van de organisatie. Vanaf de eerste ronde van deze wielerkoers, die tot stand kon komen dankzij spon sering van het Sneker zakenleven, hebben de toeschouwers kunnen genieten van een enerverende wed strijd. Een strijd overigens waarin keer op keer de naam Gerrit Möhl man opdook, de man die dan ook uiteindelijk ging strijken met de hoogste eer, en de door Bergstra rijwielen beschikbaar gestelde wis- selbeker in ontvangst mocht nemen uit handen van de heer Boeijenga. Op de foto de rondemiss Heleen Postma tussen de drie prijswin naars. Van links naar rechts: Evert van der Poll, Heleen Postma, Leo HHI Hollemans en Gerrit Möhlman. De Muziekschool Sneek en Omstre- Sneek werd al enige tijd les gegeven ken beschikt thans ook over een do- voor Elektronisch Orgel, maar die cent met de „Onderwijsakte A Elek- werden dan verzorgd door gewone trisch Orgel”. Het is de 29-jarige Ate (kerk) organisten of andere toets-lera- Galema uit Dongjum, die als eerste in ren. Galema, die reeds twee jaar aan Friesland (met het cijfer negen) voor de Muziekschool Sneek is verbonden, dit eksamen slaagde aan de Muziek beschikt nu echt over meer gerichte Pedagogische Akademie in Leeuwar- literatuurkennis en dat is van grote den. Met „als eerste in Friesland” waarde omdat er op Elektrisch Orgel wordt niet bedoeld, dat er nog geen veel geïmproviseerd wordt met als on enkele Fries in het bezit is van het derdeel de akkoord symboliek. Bij de diploma Elektrisch Orgel, maar dat de Muziekschool is men erg blij met het eksamenproef voor het eerst in Fries- feit, dat Galema geslaagd is. Ook al land was afgenomen na een opleiding omdat er de laatste tijd veel animo is in Friesland. Galema studeerde aan voor les op het Elektrisch Orgel. Di- de MPA bij Harry Mast, die enkele rekteur Bram Veenstra, die op deze jaren geleden in Enschede voor die foto van Dijs de heer Galema (links) docentenbevoegdheid slaagde aan een een bloemetje aanbiedt, heeft op zijn kursus, die in ’t leven werd geröepen buro een wachtlijst liggen met de na- op initiatief van de bekende Bernhard men van zestig liefhebbers voor on- Drukker. Aan de Muziekschool in derricht op het Elektrische Orgel. De gemeente Sneek heeft plannen in de maak om, zoals reeds in het beleidsplan ’79-’83 Bij het uitbaggeren van dit plekje natuur zal aangekondigd was, het Spoorwater-of het Spoordok zoals het ook genoemd wordt-uit te een geul gemaakt worden van een meter baggeren en daarbij de rietbegroeiing en het bomenbestand overeenkomstig adviezen van diep. De vrijkomende baggerspecie kan dan Staatsbosbeheer aan te pakken. Om zo min mogelijk hinder te veroorzaken bij de vogels in worden afgevoerd naar een nog in te richten dit natuurgebied is voor deze aktiviteit de maand september gekozen. Het ligt in de opslagplaats bij de stadsrondweg en de bedoeling om het Spoorwater langs de westelijke oever over een lengte van vijfhonderd Rijksweg A7. Het depot ligt op een plaats, meter en met een breedte van tien meter uit te baggeren. Het totaal aan kosten bedraagt ruim één ton, aldus een voorstel van b en w aan de gemeenteraad van Sneek. 1*1! Aldus stelt het kollege van burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel in een „Be leidsnota Woningbouw", die komende dins dag in de gemeenteraad onderwerp van ge- eventueel pre- ning moest uiteraard gekeken worden de prijs van de grond. Voorts werd deze aktiviteit de maand september gekozen. Het ligt in de opslagplaats bij de stadsrondweg waar later een groensingel ingericht zal worden ten behoeve van het nieuw aan te leggen industrieterrein „De Hemmen”. In eerste instantie bestonden er plannen de baggersspecie op te slaan in de direkte nabijheid van het Spoorwater, maar bij nader inzien leek het het dagelijks bestuur van de gemeente Sneek een betere oplossing dit te vervoeren naar de stadsrondweg.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1