van snekerWkoerier Fraktievoorzitter CDA beticht van stemmen in eigen voordeel Direkt na het laatste woord over het wel of niet toestaan van de planont- wikkeling van een groots opgezette manege in Gaasterland door middel van een stemming schoot de heer C. Gaastra (PvdA) overeind: „Ik stel voor de fraktie-voorzitter L. Zijistra (CDA) te schorsen van de raad omdat hij als architekt betrokken is bij het projekt. Hij had niet mogen stemmen over dit agendapunt”. Verschrikt merkte de heer M. Steegenga op: „dit is een aanval op de goede naam van de CDA-fraktievoorzitter”, terwijl mevrouw A. Brandenburg-Vogelzang opperde, dat „architekt Zijistra alle diensten voor deze manege-in-voorbereiding gratis verricht heeft”. Hulp hierbij kreeg de heer Zijistra ook van de FNPer S. Haarsma, die vond dat een dergelijke aantijging niet terzake doende is bij dit voor- bereidingsbesluit. Volgens hem zou het wat anders zijn als het de bouw van de manege zelf betrof. Schuchter reageerde de aangevallen architekt met: „Ik had al voelen aankomen, dat de heren Gaastra en Overdiep hierover zouden beginnen. In zekere mate ben ik inderdaad financieel betrokken bij dit plan, maar wie is dat niet. Als je dat al te principieel doortrekt kunnen alleen ambtenaren nog in de raad zitting nemen”. Als voorbeeld noemde de heer Zijistra de bouw van woningen. „Dan zou geen bakker of melkboer in de raad mogen stemmen. Die verdienen dan ook hun brood aan klanten van de nieuwbouw.” Burgemeester H. Sixma baron van Heemstra vond dat over dit punt vaker gesproken en gedacht moet worden. „Maar in dit geval zegt de jurisprudentie, dat in het ongun stigste geval die stem (van het financieel betrokken raadslid) de doorslag voor het „wel of niet” moet geven. Zijn stem is echter niet doorslaggevend geweest.” Omdat het een voorstel (van PvdA) was, diende er toch over gestemd te worden, waaraan CDA’er Steegenga persé niet mee wilde doen en de zaal verliet. Met uitsluiting van de persoon in kwestie behaalde dit voorstel twee van de elf stemmen vóór, waarmee de zaak van de baan was. Uit eksamenprojekt blijkt: Oostelijke rondweg Imsum dé oplossing voor verkeersprobleem Wethouder geeft maandagmorgen het startschot voor J M-stad Gemeente Gaasterland Akkoord met bouw manege en een fierljepterrein Bereklauwen- familiebijeenkomst „Antwoordnota aan de Insprekers Rekreatieplan Zuidwest Friesland zocht en vond „aanvaardbaar gemiddelde” Varende zeilschool Elan in Twel Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave RAAD GAASTERLAND van PvdA en FNP. V Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Voor geïntresseerden voor het waterverkeer is er zondagmorgen een demonstratie op het Sneekermeer van een „waterscooter”. Plaats van handeling is gelegen in de direkte nabijheid van het Paviljoen. Reeks marktdagen Balk In Balk organiseert de feestkommissie een reeks marktdagen, die allen op een donder dag vallen. De eerste marktdag is op donder dag 5 juli. Dan zullen 6-13 jarigen in staat gesteld worden hun goederen te ruilen of te verkopen. Zo de zaken nu staan telt de lijst van deelnemers vijfhonderd namen van jongens en meisjes. Daaronder zijn er echter ook velen, die twee weken meedoen, zodat men beide weken van start gaat met ruim driehon derd kinderen. Gelukkig hebben de organisa toren van alle kanten veel steun ondervon den. Het allerbelangrijkste punt is ook opge lost: men beschikt over ongeveer vijf-en- veertig leiders en leidsters en de ervaring heeft geleerd, dat met dat aantal medewer kers de zaak vlot kan verlopen. Voor het vervoer naar de „stad” van de jongens en meisjes uit de omgeving van Sperkhem-Tuin- dorp en de wijk Tinga-Duinterpen wordt elke dag een viertal bussen ingeschakeld. Die van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de Sneker politie loste aantal diefstallen op Bij een poging tot inbraak in dé sigaren kiosk van M. Tjalsma aan de Oppenhui- zerweg, heeft de politie twee jongens uit Sneek, van zestien en zeventien jaar, op heterdaad betrapt. Bij het verhoor van de knapen en het verdere onderzoek bleek, dat de zestienjarige knaap met een andere vijftienjarige jongen meer dere inbraken in Sneek heeft gepleegd. In het afgelopen weekeinde bij Hubert, Finken- burgh, Blanco en Werkspoor en al eerder bij Van Gend en Loos, aannemer Bootsma, Nirota, garage Fritsma, de Thomas van Aqiuneschool, de P.S. Gerbrandyschool en de Lemmerwegschool. Ook hebben ze spul len gehaald uit een viertal auto’s. Het bedrag aan geld, dat de jongens buit maakten wordt geschat op vijfduizend gulden, maar de schade die bij de inbraken is aangericht beloopt ongeveer het dubbele daarvan. lands sportgebied door de gemeenteraad. Zo had het kollege van burge meester en wethouders plannen om het openluchttheaterterreintje in het Rijsterbos te veranderen in aktieve rekreatie door daar drie springschansen te bouwen voor de fierljepsport. Een andere sportver- spronkelijke bestemming veranderd worden andering was het nemen van een voorbereidingsbesluit voor de bouw met een voorbere>dingsbesluit. van een overdekte manege nabij het voormalig plan Wyldemerk. Beide Hiermee was de heer C. Gaastra (PvdA) het ideeën van het kollege werden gehonoreerd, zij het met stemmen tegen echter niet geheel eens. „Je moet weten watje ---(vervolg zie pagina 11) Het gedeelte Rijksweg 352 door Irnsum wordt overbelast door het steeds toenemende verkeer. Vier kort geleden als ingenieur op de Hogere Technische School in Leeuwarden afgestudeerde jongens hebben dit probleem als eksamenprojekt in een werkstuk aangepakt. Het team bestaat uit Arnold Bosma uit Gorredijk, Pieter Bouma uit Marssum, Jan van Duinen uit Leeuwarden en Gert Dijkstera uit Giekerk. In een rapport wordt aan de hand van verschillende faktoren, zoals verkeersveiligheid, verkeersontwikkeling, milieuzaken en derge lijke, aangetoond dat de aanleg van een oostelijke rondweg de beste oplossing voor de verkeersproblematiek rondom Irnsum is. In het vooronderzoek wordt eerst vastgesteld of er een oostelijke of westelijke rondweg moet komen of dat de besta aade weg moet worden verbreed. Daarna worden de mogelijke tracé’s van de oostelijke rondweg naast elkaar afgewogen. Het ontwerp is tot stand gekomen in samenwerking met het Aktiekomité Rijksweg Irnsum, gemeentebestuur en -werken Rauwerderhem, ingenieursburo Vegter en Vijn, het kadaster, Staats bosbeheer, Provinciale Waterstaat, direktie Friesland. Rijksweg 352, de oude Rijksweg van Leeu- (vervolg zie pagina 21) warden naar Heerenveen, loopt door ver schillende dorpen, waaronder Roordahui- zum, Wijtgaard, Irnsum en Akkrum. De verkeersintensiteit ligt vrij hoog en kent ’s zomers een maximum als gevolg van het rekreatieverkeer. Steeds vaker is de Rijksweg onderwerp van gesprek bij de plaatselijke bevolking. Vooral in Irnsum, waar de weg smal is en met een bocht loopt, is er sprake van een konflikt tussen de stroomfunktie Maandagmorgen om elf uur zal wethou- vertrekken allemaal om kwart over acht, der Herman Schoften van Sneek het ofïi- Vertrekpunten zijn bij de Ichthuskerk, het ciële „startschot” lossen voor Jongens- en multifunktionele centrum De Spil, de Lem- Meisjesstad op het terrein van de Usbaan merwegschool en de Koningin Emmaschool aan de Leeuwarderweg. aan de Vrieswijkstraat Enthousiasme tegen terughoudendheid, en enkele raadsleden die daar De aanpassing van het openluchttheatertje in precies tussen staan met „ik sta in dubio” was de kenmerkende hetRijsterbos totakkommodatie voorde fïer- stemming voor de besluiten, die genomen moesten worden op Gaaster- 1JePsPort is met zó ingrijpend, volgens bur- - - gemeester H. Sixma baron van Heemstra. De hellingen zijn aanwezig. Daarbij kunnen de drie springschansen gemakkelijk worden aangebracht. Hiervoor moest wel de oor- behouden huiswaarts te keren. Ook is er heid om windsurfen te leren. Na het hoogseizoen is de zeetjalk beschik- kompleet te maken was een gesprek met de baar voor cruises en wordt aan boord naviga- eksploitant noodzakelijk. Elders in deze tieles gegeven. Allemaal positief geluid wat editie doet de heer Houtstra zijn verhaal.Hij betreft dit onderdeel van het Watersportcen- zegt duidelijk: „We zijn niet failliet.’’ Bereklauw... een tiental jaren geleden moest men deze plant met een lampje zoeken. Om redenen, die alleen bij Moeder Natuur bekend zijn, ziet men ze de laatste paar jaar veel meer verschijnen. Momenteel staat er tegen het talud van de spoorbaan bij het tunneltje bij de Eenheid in Sneek zelfs een hele groep bijelkaar. Zeker een stuk of twintig. Als paddestoelen uit de grond verrezen en fnu nog) mooi in bloei met grote schermen kleine witte bloempjes. Het heeft veel weg van een reünie van deze familie-Schermbloemigen. De Bereklauw heeft zijn Nederlandse naam gekregen vanwege de vorm waarin de zaden staan: gelijk een klauw van een beer, Linnaeus doopte de plant die wel tot twee meter omhoog kan schieten, met de Latijnse naam Heracleum Sphondylium. Linnaeus schijnt die wetenschappelijke geslachts naam gegeven te hebben omdat volgens de mythe Heracles het kruid voor het eerst aanwendde als geneesmiddel Sphondylium duidt op de manier waarop de bladeren en bloemknoppen uit de stengel komen. Die knobbels lijken veel op een gewricht of wervel De naam is in het Fries „Bearepoat", de Belgen zeggen „Koepoot" en de Fransen spreken van „Patte du Loupe" (Wolfspoot). Van de Bereklauw werden vroeger de zaden, een afkooksel van de wortel of tinkturen van de hele plant gebruikt om een hele trits kwalen te „genezen"- met name zenuwziekten. Er werd ook geloofd, dat als men gevrijwaard wilde blijven van vallende ziekte, een stukje wortel van de Bereklauw om de hals gedragen moest worden. De plant heet overigens giftig te zijn. Dat is in zoverre juist dat het sap van de plant akute huidontstekingen kan veroorzaken. En dat komt dan vanwege de aanwezige cumarine in de sappen van stengel en bladeren. Toch is de plant bruikbaar als voer voor het vee. Konijntjes en varkens schijnen zelfs dol te zijn op een stukje wortel van ons aller Bereklauw. (Foto studio Ger Dijs) Uit de visies van de insprekers op het „Basis rekreatieplan Zuidwest Friesland” kan in elk geval de konklusie worden getrokken, dat bevordering van de mogelijkheden van Zuidwest Friesland op het gebied van de rekreatie, zowel door de gemeentebesturen als de „insprekers” in overgrote meerderheid van de hand wordt gewezen. En dat heeft dan betrekking op „alternatief 3”, dat spreekt over „De mogelijkheden van Zuidwest Friesland voor verblijfsrekreanten en dagrekreanten bevorderen, nieuwe rekreatievoorzieningen samenbrengen in grotere eenheden (maar ook wel spreiden over kleinere eenheden) en het relatief minder waarde toekennen aan natuur en landschap.” Duidelijk is ook, dat dit niét meer bevorderen van de rekreatie ook past in de visie van de hogere overheden. Wat dat betreft zitten de Zuidwesthoekgemeenten, de insprekers en provincie en rijk dus op één lijn. Aan uitwerken in de richting van alternatief 3 behoeft in ieder geval niet meer te worden gedacht. (vervolg zie pagina 21) In Uitwellingerga lag deze week het moeder- trum in Terhorne. Zo rooskleurig als het schip afgemeerd van Watersportcentrum beschreven is gaat het over de hele linie van „Elan” uit Terhorne. Met deze 35 meter lange dit bedrijf echter niet. De eksploitant van dit zeetjalk wordt over de Friese meren gevaren. Watersportcentrum, de heer Siem Houtstra Iedere dag wordt een andere ligplaats geko- wordt namelijk al enige tijd gedupeerd door zen, van waaruit in zes valken zeilles wordt een gerucht dat over hem de ronde doet, gegeven. Het schip heeft een akkommodatie Houtstra zou failliet gaan en ondertussen voor 30 personen. Captain on the ship is Tim zijn gegaan. van der Vliet, die er met zijn vrouw Stema en Kees de hoofdzeilinstrukteur deed op het hoofdzeilinstrukteur Kees Riezenbos voor schip zijn relaas. „Het is een eskalatie van zorgt dat de gasten-voornamelijk jongelui- geruchten geworden en nu weet men al te vertellen dat we failliet zijn. Deze praatjes moeten nodig uit de wereld geholpen wor den, want er klopt niets van.” Om het verhaal - gelegenheid om windsurfen te leren. O 5®. SNEEKER NIEUWSBLAD 99 - DONDERDAG 5 JULI 1979 134ste JAARGANG No. 53 >iim® lomnimiiuDj ran* bm ounau* -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1