Windsurfen verboden Landbouwschap en V.V.D. door afwijzing van plan-D geschokt snekerMkoerier Geitenkeuring in Veemarkthal Sneek Boete voor helpen illegale chinees’ „Chinezen helpen elkaar altijd financieel, zeker als we uit hetzelfde dorp komen," antwoordde de Chinese restauranthouder C.C.S. uit Sneek op de vraag van kantonrechter ],H.M. Gielen, waarom S. in januari van dit jaar een illegaal in Nederland verblijvende chinees onderdak en werk verschaft heeft. „Daarbij was het geen wérk wat hij verrichtte. Hij hielp alleen zo af en toe in de keuken als het erg druk was", vulde S. aan. Mr. Gielen was het toch niet geheel eens met deze verklaring en eiste, konform de eis van de openbare aanklager, tweemaal vijftig gulden boete. Éen voor het verschaf fen van arbeid en één voor het bieden van onderdak aan de illegaal in Nederland verblijvende C.F.C Siete Meeter: „Keimpe roun wol hurd, mar noch net hurd genóch” prachtige start en eerste ronde met een kleine honderd meter voor sprong aan het kruisrak op de Wijde Ee begon, zeilde meteen na het ronden van de boei onder in de Sitebuorren onder het veld door terwijl Siete Meeter helemaal doorzeilde naar de wal en vervolgens erg schraal zeilend onder zijn beide opponenten Keimpe en Tjitte doorzeilde. I ^4» en de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van KANTONGERECHT Op grote vaarwegen SNEEK IJLST I »k II 5*32 MAANDAG 16 JULI 1979 134ste JAARGANG No. 56 Sterk gemaakt Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. ““W- Jongeman gisteravond bij Terzool ernstig gewond „Het tijdperk Tjitte Brouwer is fini”, was de kreet van een over enthousiaste en wat al te optimistische Siete Meeter fan. Weliswaar zeilde Siete vrijdag op het Pikmeer/Wijde Ee bij Grouw een formida bele wedstrijd en liep het skütsje te hard voor de konkurrentie, maar in de eerste ronde leek de strijd te gaan tussen Keimpe van der Meulen op het Woudsender skütsje en Tjitte Brouwer. Keimpe echter die na een De Friese Raad van het Landbouwschap is boos op het kabinet omdat De Friese Raad van het Landbouwschap het heeft besloten geen koncessie te verlenen voor „Plan-D”, de inpoldering van het landaanwinningsgebied ten noorden van de gemeenten Het Bildt en Ferweradeel. De eerste reaktie vanuit de afwijzing provinciale staten kwam van de fraktie van de WD, die samen met het het algemeen belang van de streek en tegen bestuur van de Kamercentrale aan hun tweede kamerfraktie schreven, dat men de beslissing van het kabinet betreurt. en de Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD (vervolg zie pagina 7) I J I 6 SNEEKER NIEUWSBLAD lossen had S. voor een nederlandstalige woordvoerdster, mevrouw P. gezorgd. Dit was niet helemaal naar tevredenheid van de kantonrechter, die blijkbaar het woord per soonlijk met S. wilde voeren. Overeengeko- „Maar hij stuurde wel elke maand, zo bleek uit de boekhouding, duizend gulden naar Het zevende konsert in de serie Zomeravond- Orgelkonserten in de Martinikerk te Bols- ward zal zijn op dinsdag 24 juli. De organist op deze avond is de jonge, veelbelovende Haagse organist, Ton van Eek. Zijn program ma vermeldt werken van Jan Pzn. Sweelinck (Variaties op de melodie van Psalm 36); Francisco Correau de Arauxo (1616): Pierre Du Mage; Joh. Seb. Bach (Preludium und Fuge in e-moll); G. Frescobaldi; Padre Davi- de da Bergamo en van Jan Albert van Eyken (Sonate nr. 2). Zoals gewoonliik begint het De Friese VVD schrijft aan haar fraktie, dat men zich steeds sterk heeft gemaakt voor de dijkaanleg volgens tracé D. En wel voor het behoud en de versterking van de centrum- funktie voor de pootaardappelteelt, vergro ting van de werkgelegenheid en honorering van de jarenlang gewekte verwachting als van de duidelijke wensen, zoals die leven bij de meerderheid van de bevolking van het bij de dijkaanleg meest betrokken gebied. De instelling van het verbod is met name een gevolg van de toenemende hinder die de beroepsvaart op de grote vaarwegen in Fries land ondervindt van het windsurfen, terwijl B. kwam zondagavond omstreeks elf uur uit de richting Poppingawier en reed in de richting Terzool, Bij het passeren van een bruggetje raakte hij links in de berm, raakte de paal en toen aan de andere kant van de weg nog een boom. De auto - een Toyota - werd totaal vernield. De 20-jarige H.B. uit Grouw is gister avond met ernstige verwondingen naar het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek ver voerd nadat hij tussen Poppingawier en Terzool met zijn auto een PEB-paal en een boom had geraakt. spreekt over „een grote teleurstelling en diepe verontwaardiging” inzake de maatre gel van het kabinet en het zegt verder: „De g van de koncessie druist in tegen ■iimo ^voo* nnx *a oumua Met ernstige gezichten onderwier pen de eigenaars hun trots, de met zorg gefokte geit, aan het kritisch oog van de keurmeester. Reeds van- j af 1917 wordt jaarlijks deze keu ring door de geitenfokvereniging „Ons Belang” georganiseerd. Vol gens de sekretaris van deze vereni ging was er in de beginjaren van de oprichting een enorm enthousias me, dat in later jaren afnam.Nu, echter, stijgt de belangstelling voor het fokken van geiten weer. Ten opzichte van het vorig jaar is er een stijging van tien procent van het aantal aanmeldingen van deze keu ring in de Sneker Veemarkthal. Zie verder elders in deze krant. (Foto Studio Ger Dijs). de belangen van de landbouw in het bijzon der. De beslissing heeft de mogelijkheid tot veiligstelling en uitbreiding van de werk gelegenheid in deze streek weggevaagd. En dat terwijl de werkgelegenheid in dit gebied al jarenlang een nijpend vraagstuk is". Het Landbouwschap vindt ook. dat het kabi net de boot heeft gemist en een unieke kans voorbij heeft laten gaan om uitermate ge schikte grond voor de pootaardappelteelt aan het slinkende areaal toe te voegen. De beslissing inzake de niet uitvoering van plan- D snijdt volgens de Raad van het Landbouw schap een voor hand liggende ontwikkeling van de noordelijke kleibouwstreken meedo genloos af. Gedeputeerde staten van Friesland hebben uit veiligheidsoverwegingen besloten een verbod uit te vaardigen voor surfplankzeilen in grote vaarwe gen. Het gaat om het Prinses Margrietkanaal en de tot dit kanaal behorende geulen door de meren, het Van Harinxmakanaal met inbe grip van de westelijke en oostelijke toegang tot Leeuwarden, de vaarweg naar Drachten vanaf hét Prinses Margrietkanaal via- Hooi- damsloot en Siegersdiep, het Johan Frisoka- naal en de vaarweg vanaf het Prinses Mar grietkanaal via de Houkesloot naar Sneek. Omdat hier blijkbaar geen sprake was van Het konflikt met de nederlandse wet ont- regelmatig verrichte arbeid maar om het stond voor de restauranthouders, in janu- verlenen van „hand en spandiensten' en, ari 1979. De Sneker politie ontdekte dat in temeer, daar de illegaal in Nederland verblij- het Chinees-Indisch restaurant van S. een vende chinees C. vanaf het moment van zijn chinees zonder de nodige papieren werk ontdekking met de plaatselijke politie de verrichtte in de keuken. overeenkomt heeft afgesloten zich iedere week te melden op buro voor kontrole, vond „Dat is niet geheel waar”, verklaarde S. in de kantonrechter de door de officier van het Engels, bijgestaan door zijn woord- justitie geëiste straf terecht. „In eerste instantie voerdster P, maar dan in het Nederlands, zou C. ons land uitgewezen worden, maar nu „Als het erg druk was, dan hielp hij wel blijkt dat hij witlicht binnenkort wél de eens een uurtje. Echt werk heeft hij niet benodigde papieren krijgt volsta ik met het verricht”. vonnis van tweemaal vijftig gulden boete". Voordat het echter tot enige duidelijkheid kwam in deze rechtspraak ontstond er even het probleem van „welke taal moet hier nu zijn familie in China. Hoe kan dat?”, merkte gesproken worden”. Om dit op te kunnen de kantonrechter ongelovig op. Hiervoor was, naar bleek, de Chinese gedach tengang de oorzaak. „Een chinees zal altijd geld lenen, of geven aan een in nood verke rende landgenoot”, verklaarde mevrouw P. men werd, op voorstel van mevrouw P., het „Zeker als het gaat om mensen uit het zelfde Engels als voertaal te gebruiken. „Eigenlijk dorp. Ik zou willen dat die mentaliteit in mag dat niet”, merkte mr. Gielen op. „Dit is Nederland ook zo was”, voegde zij eraan toe. een Nederlandse rechtszaak en daar moet Nederlands gesproken worden. Naast het pleidooi om alsnog een ander besluit te nemen dringt de WD er bij de Tweede Kamerfraktie op aan om in ieder geval zo spoedig mogelijk te beginnen met de aanleg van een dijk op Deltahoogte, „Wij zijn.", aldus statenfraktie en kamercen trale van de Friese WD. „nooit blind geweest voor de bezwaren op het gebied van het milieubehoud, maar we waren en zijn van mening, dat daaraan in belangrijke mate tegemoet gekomen kon worden door het met kracht ter hand nemen van andere nieuwe landaanwinningswerken langs ue Waddenkust en het reserveren van gebied aan de binnenzijde van de aan te leggen dijk als rustgebied voor vogels - Tg»*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1