naar Mooie weer trok veel mensen de jaarmarkt in Ijlst Toerisme in Sneek iets verminderd, het bedrijfsleven is toch tevreden 1 WA v(, van I Steekproef in toeristische industrie B Officieel Orgaan en de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERAÖEEL en IJLST Naaktloper op Martiniplein m 'I ja B til Kruiser ontploft moeder en dochter vrij ernstig gewond MAANDAG 30 JUL11979 134ste JAARGANG No. 60 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN. RAUWERDERHEM e.o. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de s»EKEgHKQE8IER Hei Sneeker Nieuwsblad is een en de BALKSTERS GOOIDEN GLAZEN VOOR AUTO gecombineerde uitgave van Het zit er weer op, tot vreugde van sommigen, maar ook tot grote spijt van velen die nog wel even door hadden willen gaan met wat Frieslands belangrijkste eksportmiddel is, het skütsjesilen. Donderdag besliste Tjitte Brouwer de strijd in het voordeel van Rienk Zwaga van de Zuidwesthoek zoals later zou blijken. In Sneek namelijk waar de kommissie met het oog op de spanning in het klassement een „beauty” van een kruisrak voor de geest had, lied de bij zeilen meest essentiële faktor het afweten. Namelijk de wind. Regen ook positief Vervolg op pagina vijf Vervolg op pagina vijf Delinquent bleef thuis de titd dag H. op vrije voeten Sneek «sp heeft Wj, aldus s6n bekentente, twee ■Jfeal^aigt een tn^Waa^^fTOG,- Met de voor nederlandse maatstaven fantastische zomer van 197b nog over de horeka in Nederland, wat betreft in het achterhoofd, moeten de horeka, de botenverhuurders en andere de hoge prijzen en slechte bediening, instellingen die afhankelijk zijn van het toerisme tot hun spijt konstate- - - - J ■J‘’!1 - ren, dat de laatste jaren voor de derde maal achtereen Nederland zijn naam van kikkerlandje eer aandoet. Toch en mede door de stimulansen van het Nationaal Buro voor Toeristen, (NBT), zijn velen in eigen land De situatie in het hotel Bonnema werd door gebleven. Bij een steekproef onder de Sneker hotelbedrijven, boot- vo^g”^ verhuurders, kamping en VW bleek, dat het voor de toeristenindustrie praktisch altijd vol.” Ook de heer Bonnema toch niet slecht uitgevallen is; zeker niet na de zeer slechte start in juni, kon een lichte daling van toeristen in Sneek jgF HF tv «I s’ Ft Rienk Zwaga ontvangt uit handen van de sfeer weL” i I I I I I I Waarschijnlijk daardoor is duidelijk te merken, dat de klant meer oplet of hij waar voor zijn geld krijgt”. konstateren. Wel opvallend vond hij de toename van het aantal jonge mensen, dat in hotels gaat logeren. „Naar mijn idee wordt Gistermiddag rond zes uur zijn op het Sneekermeer twee opvarenden van een ge zonken sloep door de rijkspolitie te water aan boord genomen. Het ging om twee mensen die naar de kamping in Terhorne Skütsjesilen Sneek werd receptie op het water In de omgeving van de Terzoolster sluis is zondagmiddag rond kwart over drie, waar schijnlijk door een lekkende gasfles, een kruiser ontploft. Bij de ontploffing liepen vijf mensen verwondingen op. Hieronder was ook de eigenaar van de boot, de heer J.J. Potma uit Heeg. Verder bevonden zich aan boord de familie De Hoop uit Heeg - vader, moeder hun elfjarig dochtertje en oma. De rijkspolitie te water kwakte hulp en vond een grote ravage. De boot was total loss. Door rondvliegende scherven en andere in ventaris liepen moeder en dochter vrij erns tige brandwonden op. Het meisje moest voor behandeling in het ziekenhuis blijven, terwijl moeder huiswaarts mocht keren na dat ze met vierentwintig hechtingen was behandeld. De heer De Hoop en oma kon den ter plaatse worden verzorgd. De heer Potma moest zich ook in het ziekenhuis laten behandelen. SNEEKER NIEUWSBLAD Voor het dorpshuis in Oudemirdum wilden vrijdagavond twee jongemannen, de vijftien jarige J.W. en de zestienjarige AM. beiden uit Balk, getuigen van hun stoerheid door verscheidene bierglazen voor een stilstaande politie-auto stuk te gooien. De agenten van de auto wisten te voorkomen, dat de banden stukgereden werden in de glassplinters. De knapen zijn voor proces-verbaal naar het Politiebureau in Balk meegenomen. Daar bleek dat zij niet veel drank genuttigd had den. Reden voor dit gedrag bleek branie tegenover vrienden te zijn. De Sneker agenten, die zaterdag over het Martiniplein liepen zullen zich wel een aantal malen in de ogen gewreven hebben, toen zij daar een naakt figuur over de parkeerplaats zagen rennen. Dat zij hun ogen toch goed gebruikten, kan opge maakt worden uit de berichtgeving van de gemeentepolitie, dat zij vast hadden kun nen stellen dat het hier ging om een persoon van het mannelijk geslacht.. Ver dere bijzonderheden konden echter niet gegeven worden, daar de man in kwestie, waarschijnlijk door zijn grotere „stroom lijn” - te snel voor de agenten liep. De kampioensploeg op het achterdek van het Zuidwesthoek skütsje. Voorste rij van links naar rechts: Peke Wouda, Meindert de Groot, Albert Salverda, Piet van der Meeren Auke de Groot. In het midden Teake en Cor Salverda en op de achterste rij: Jan Jonkman, Anne Tjerkstra, Ulbe Zwaga jr„ Rienk Zwaga, Neelie Smit- Kroes, Kommissaris der Koningin mr. Hedzer Rijpstra, Mevrouw E. Rijpstra-Knook, Auke deGroot, Ben Holterman en Hendrik Visser. (Foto Ger Dijs) Hotel Ozinga kon, zoals werd meege deeld, minder zeggen over toe- of afname van het toerisme in Sneek. „Zo lang als wij hier zitten, en dat is volgend jaar vijftig jaar, hebben we gewerkt met een vrij konstante kern van gasten die ieder jaar weer terugkwamen. Bij het pension „de Zwette” zat het tot voor een paar weken terug met de bezet ting duidelijk slecht. „Tot de bouwvak - vakantie begon, was het een duidelijk onbevredigende situatie. Nu. de laatste weken trekt dat enigszins bij, het pension zit vol, maar van een toename van het toerisme is geen sprake”, aldus mevrouw van de Bos. Dat net weer met ae komst van toeristen naar Sneek een belangrijke rol speelt, zeker bij de mensen die op het allerlaatste moment pas hun reisdoel bepalen, is een duidelijke zaak. En dat het totnutoe niet een zomertje ge weest is met bruinverbrande ruggen en rode hoofden staat ook onomstotelijk vast Maar - Op de gracht voor het stadhuis in Ijlst kon men donderdagavond genieten van een ring- rijderij, die in het kader van de jaarmarkt werd gehouden. Alles zat eigenlijk mee; mooi weer, een mooie baan en veel belangstelling. Voor de vereniging stadsfeesten en het ge meentebestuur alleen maar een stimulans Zo vertelde de heer H. Hanenburg dat er over jaren. Ik had, door het slechte begin, van de opkomst van toeristen weinig aan 1 merken valt „We zijn gewoonweg enthou- jaar. Toch is dat de laatste weken weer verkregen. Burgemeester Henri W. F. Muqa bod.terwijl sen, die overigens deze dag zijn verjaardag j vierde, zei in een kort toespraakje dat het in p"re‘mie voor aanvoer toe te kennen. Ook de de bedoeling ligt de jaarmarkt jaarlijks terug agrarische show liep niet helemaal zoals te laten keren. gepland. Wel werd er een behendigheidswed- 1 I II -t -- C7 v -' voor was en wat nog een gezellige aangele genheid werd. Het was de bedoeling dat met een trekker, met daarachter een wagentje, enkele hindernissen werden genomen. Er waren drie prijswinnaars in deze wedstrijd: eerste werd H. Koopmans uit Sneek. tweede werd Jan Huisman uit Ijlst en derde S. Hettinga uit Ijlst De Volksvereniging Zuidwesthoek gaf 's middags een geslaagde demonstratie van Friese Tuigpaarden in èèn, twee, drie, vier, en vijfspannen. Hiervoor was veel belangstel ling. Zeker vijf a zeshonderd mensen Waren op de been. Ook de ringrijderij, die ’s avonds plaatsvond, werd door de Volksvereniging georganiseerd. Dit gebeuren leverde de eer- Zondagavond werd de negentien jarige Sneker M.H. bij een familielid in zijn woonplaats aangehouden, omdat hij na een strafonderbreking niet in de inrichting Bankenbosch, een onderdeel van Veen huizen, was teruggekeerd. Hij had kans gezien - ondermeer door enkele diefstallen - ongeveer zes weken uit handen van de politie te blijven. Voorlopig blijft H. inge sloten op het Sneker politiebureau. Anderhalve maand geleden keerde H. niet terug van een ziekteverlof naar de straf inrichting Bankenbosch. Gisteravond werd hij door de Sneker gemeentepolitie ontdekt bij een familielid. Als reden voor zijn weg blijven gaf de delinquent op niet gechar meerd te zijn van een gedwongen verblijf in een strafinrichting in de zomer. Zoiets moet in de winter gedaan worden, aldus H. Goed gerekend is het dus zeshonderd jaar helemaal naar verwachting. Voor de paar- geleden dat er rechten voor de markt werden denmarkt bijvoorbeeld was te weinig aan- w e bod.terwijl er veel kopers waren. Volgend jaar wil men dit zien op te lossen door 7 1 I w de bedoeling ligt de jaarmarkt jaarlijks terug agrarische show liep niet helemaal zoals te laten keren. gepland. Wel werd er een behendigheidswed- Ondanks de zorgvuldige voorbereidingen strijd gehouden waar genoeg belangstelling liepen enkele onderdelen van het rond de jaarmarkt opgezette programma toch niet Om één uurigigen er al geruchten dat de Rienk Zwaga die wel een schot had kommissie in verband met de wind besloten gehoord, maar niet wist dat de starter zijn had tot een uur uitstel. Maar toch stak het beide patronen die in de loop zaten, ver- startschip van wat Zou er dan toch nog een schoot, riep onmiddelijk het startschip superspannende'finale komen, schoot er aan: „Hwat bitsjut dit? 'Ik hear fan de dóór ieders hoofd. Maar neen, eenmaal oaren dat ik kampioen bin is dat wier sa?” aangekomen op de plaats van bestemming Waarop prompt van de andere skütsjes ter ging de witte vlag in top; een uur uitstel. En bevestiging van deze vraag een spontaan toen er na dat uur nog geen enkel zuchtje „Lang zal hij leven” werd aangeheven, wind de zeilen in beroering bracht, was de Staatssekretaris Neelie Smit-Kroes die aan- Sneeker kommissie wel genoodzaakt de vankelijk aan boord van Lammert Zwaga de wedstrijd af te gelasten. strijd van dichtbij zou meemaken kwam aan boord van de Zuidwesthoek om de kam pioen persoonlijk te feliciteren, terwijl ook Rienk Zwaga ontvangt uit handen van de Kommissaris der Koningin in de pro- SKS voorzitter Alex Brinksma het zil- vincie Friesland, mr. H. Rijpstra met vrouw veren Rabo-skütsje. de nieuwe titelhouder kwam gelukwensen. Gezien de reakties van zowel burgers als organisatoren mag de jaarmarkt die in Ijlst werd gehouden zeer geslaagd worden genoemd. Het gebeuren werd op touw gezet door de vereniging stadsfeesten in samenwerking met het gemeentebestuur. Donderdag morgen om negen uur werd het teken gegeven voor het van start gaan van de jaarmarkt. „De heraut der stad IJlst”, de 18-jarige Jacob Lucas Nooitgedagt te paard gezeten en in vol ornaat, zorgde hiervoor op een originele manier. Hij begaf zich naar het stadhuis waar het gemeentebestuur hem opwachtte. Hier las hij de volgende oorkonde voor; Hoort! Poorters en Burgers van onze Stad IJlst! Onze Broeders Karmelieten van Sint- Mauritus brachten onze Oldermannen den Brief van 23 maart 1379 van Palzgraaf Johan, Heer van dit land binnen Westergo. De Palzgraaf Johan verleent onze Stad, ■uimens Koning Karei van Bohemen, Keizer van dit Rijk in Europa, het recht vooreen vnëïcjparkt en twee jaarlijkse markten. Dit hebben de Eeheer van Ylostins en de g® Magistraat van IJlst mij bevolen U allen te zeggen! Zegt het voort! zijn hotels ongeveer op een kleine tachtig procent Nederlanders en twintig procent buitenlanders. „Dat is toch een gunstig «mr resultaat gezien de negatieve berichten te deze zomer niet veel hoop meer op een goed die groep steeds groter, en dat verlevendigd siast wat betreft de klandizie bij hotel helemaal bijgetrokken. Nu moeten we zelfs Hanenburg en de Wijnberg. Zeker tegen het reservekamers gebruiken”. einde van de maand juli moesten we zelfs noodgedwongen de adspirant-logées door- Over de komst van diverse nationaliteiten sturen naar andere adressen, omdat wij vol- vertelde de heer Hanenburg, dat het grote geboekt waren. Weliswaar is het, zover ik aantal Belgen dit jaar opvalt. De verhou- kan nagaan, iets minder dan in voorgaande ding Nederlanders en buitenlanders ligt in 1 -4^ Ml ^1 JBd O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1