V snekerWkoerier wx*uw«a «^voca «wbu m ounuu Gebruik van pont naar het Starteiland sterk gedaald Gevaarlijke kapriolen bij start van ballon voor tocht over Sneek IB de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en „Dit heb ik nog nooit meegemaakt” Officieel Orgaan van iY botsing bij balk tijdens proefrit gecombineerde uitgave B Ernstige verwondingen bij knokpartij te Sneek DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 134ste JAARGANG No. 63 Verkorte baan Hei Sneeker Nieuwsblad is een en de van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Woensdag, hardzeildag. De traditie wil dat het weer in het bijzonder op hardzeildag voor de zeilers ideaal is, en ook nu zo. Terwijl de „walgasten” bij momenten stonden te blauwbekken en „it Foarunder” werkelijk geen mens meer kon herbergen, spoten vooral de kleinere klassen al planerend richting finish. Maar Pluvius verliet de wind goden tijdig en maakte er zo voor de „schippers aan wal” ook nog een prachtige dag van. Helemaal te gek werd de sfeer, vooral op het terras, toen de Blauhüster Dakkapel met het ledenbootje meekwam en een drietal uren lang swingende nummers op het terras bij Vellinga ten gehore bracht. Naast de normale klassen die elke dag van de Sneek week in de strijd komen, waren woensdag ook de Tjotters en Friese Jachtjes van de partij. Dinsdagmiddag is net even buiten de gemeentegrenzen van Sneek- aan de Lemmerweg ter hoogte van Ijlst- in het kader van de Sneekweek een luchtballon losgelaten waarvan het de bedoeling was dat deze over Sneek heen zou vliegen. Dit gebeuren kon verwezenlijkt worden door sponsoring van de Amro-bank, die haar naam op de ballon liet prijken. Vorig jaar was ook een poging gedaan om in de omgeving van Sneek de ballon op te laten, maar dit mislukte omdat de wind niet gunstig stond. Twee jaar geleden had men wel sukses, maar toen werd als vertrekpunt Imsum gekozen. Luchtvaarder van de ballon is radio en televisie- verslaggever Hans Zoet. Vijf jaar geleden maakte Hans zijn eerste vlucht boven Münster in Duitsland. Hij kwam hier toe na een interview te hebben gehad met een luchtballonvaarder. Vorig jaar legde hij als eerste een tocht van 55 kilometer over het IJsselmeer af. (vervolg op pagina 23) •>K- week durven hopen de walgasten De luchtballon die dinsdag werd opgelaten Op deze foto leek het allemaal aardig goed te Omstreeks halfdrie in de nacht van dins dag op woensdag is de twintigjarige A.S. bij een vechtpartij voor bar-dancing de Lichtboei ernstig verwond. Bij deze scher mutseling liep hij dusdanige hoofd wonden op, dat hij voor behandeling naar het Sint Anthonius Ziekenhuis vervoerd moest worden. Daar zijn ondermeer 56 hechtingen aangebracht. S. was betrokken bij een ruzie, die al in de bar-dancing grote vormen aan had genomen. Het konflikt werd later op straat voortgezet. Over de juiste toedracht is bij de politie nog niets bekend. A. v.d. Werf zeilde in Friese jachtjes de verkorte baan In de Friese Jachtjes werd rar. A A. v.d. SNEEKER NIEUWSBLAD Met de ballon leek het in eerste instantie niet zo goed af te lopen en ook Hans, die al in de mand was gekropen toen de mand nog horizontaal lag- hij moest ook een gasvlam onder de ballon houden- kwam in een benauwde positie. De ballon namelijk kwam gevaarlijk dicht bij elek- triciteitsbedrading, bomen, auto’s en een boerderij. De eerste twee werden dan ook meegenomen. Door meer gas te geven wist de luchtvaarder een auto en een boerderij te ontwijken. Na zijn landing was één van zijn eerste opmerkingen: „dit heb ik nog nooit meegemaakt". Werf uit Leeuwarden eerste, voor Sie- brand van der Werf in zijn „Froukje”. Volgens laatste heeft mr. Van der Werf een kompleet foutieve baan gezeild, ver volgens het veld verlaten en is bewust of onbewust zonder zich ook maar aan de bebakening van het wedstrijdterrein te houden ruim twintig minuten voor de rest van de jachtjes gefinisht. De bestuurder van de overstekende wa gen, T.O. uit Balk, verklaarde aan de Balkster politie, dat hij door het felle tegenlicht van de ondergaande zon de tegemoet komende Toyota niet had gezien. Voor behandeling van de verwon- ingen en de gebroken duim is mevrouw Dijkstra naar het Sint Anthonius Zieken- Uis in Sneek vervoerd, waarna zij later op e avond op eigen gelegenheid weer huiswaarts kon keren. De proefrit met een bijna nieuwe Toyota van garage Dolle te Balk werd voor de 23- jarige Alie Dijkstra uit Bergum bijna noodlottig. Bij het passeren van een krui sing op de weg Woudsend-Lemmer kon haar broer Jan G. Dijkstra (27), die de wagen bestuurde, een overstekende auto niet meer ontwijken. Bij de botsing die volgde, brak de vrouw haar duim en liep enkele schaafwonden op. De beide wa gens waren total loss. In de Tjotters werd Hiet Piersma uit Heeg met zijn bemanning Johan Kroes en twee gasten uit de jeugdherberg eerste. Het aardi ge van deze overwinning was dat Piersma niet alleen met een straatlengte voorsprong finishte op zijn opponenten, maar dat hij dat bovendien deed met een Tjottertje uit 1924 dat hij zelf had gerestaureerd en dat dit zijn eerste wedstrijdseizoen meemaakte. Een andere mogelijkheid dan per boot het Starteiland te bezoeken is het pontje te gebruiken. Hier kan dan ook een vrij nauwkeurige schatting worden gemaakt van het aantal bezoekers dat met de pont het eiland bezoekt. Een van de mensen die de kaartjes voor de overvaart verkoopt is de heer Koop Sijtsma. Hij doet dit werk al zeker tien jaar en is met het reilen en zeilen van de Sneekweek dan ook aardig op de hoogte. Hij zegt dit jaar erg ontevreden te zijn, niet alleen wat betreft het aantal mensen dat over gezet wil worden maar ook over de mentaliteit van een bepaalde groep jongeren. „Dit is de vervelenste Sneekweek die ik ooit heb meegemaakt. Ten eerste gaan er per dag de helft minder mensen over dan vorig jaar. Dat waren er toen zo’n duizend. Zondag waren er 1250 gegadigden voor de pont, terwijl er vorig jaar op een zondag 1800 meegingen”. een stof om het luchtdicht te maken. In de top van de ballon zit een gat waarin een parachute is bevestigd waarmee het opstij gen en dalen grotendeels kan worden be paald”. Deze gegevens verstrekte Hans om een idee te geven met wat van gevaarte je eigenlijk de lucht ingaat. Toen de plaats voor het vertrek van de ballon was bepaald en hier alles gereed was gemaakt voor vertrek liep het letterlijk en figuurlijk uit de hand. De mand, die voor het gemak op z’ff kant was gelegd, moest rechtop komen te staan. Hier werd met man en macht aan gewerkt, maar het lukte niet. Het was ook de bedoeling dat een verslaggeefster meeging, maar ze kreeg geen kans om in de mand te komen, want op een gegeven moment was de ballon los. Het relaas van de verslaggeefster is elders in deze krant terug te vinden. Er werd een achtervol ging ingezet die van vijf tot acht uur duurde. De inzittenden van „de Froukje” die zich het da*‘ a.ls het algemeen klassement van helemaal nog niet bewust waren van het feit de Vrijheidsklasse-A. Hij verdrong hier- mee 1 klassement, Luuc de Jong uit Harlingen, (vervolg op pagina 17) een bijzonderheid een braderie in stad of de straten op touw gezet, nu volgden de dorp tegen te komen, nu lijken de ettelijke winkeliers van de Oosterdijkpromenade braderies als paddestoelen uit de grond te met braderies op drie achtereenvolgende schieten. Een oorzaak hiervan kan ge- werkdagen. Samen met de drukte van de zocht worden in de steeds groter wordende Sneekweek hebben deze „aktiviteiten bui- behoefte naar gezelligheid en feestelijkhe- tenshuis” gezord voor een vol maar leven den op straat. Zo werd onlangs een brade- dig Sneek. (Foto Studio Ger Dijs) Niemand had op zo'n fantastische Sneek-, week durven hopen na de herfstachtige mantel waarin „Koning Zomer" de afgelopen maanden gehuld ging. Weliswaar laat de wind het af en toe wat afweten, hetgeen voor de zeilers niet ideaal is, maar een troost voor i en Hans Vellinga, eksploitant van „it Foarunder", is in ieder geval dat het zonnetje er bijna elke dag kwam kijken. Een klasse die ook met weinig wind blijkbaar goed uit de voeten kan is de Yngling. De spinnaker vulde zich met het lichtste „twirke en U. de Vries uit Grouw wist met name dinsdag een voorsprong van bijna vijf minuten op te bouwen. Op de foto zijn achtervolgers: links S. de Boer uit Bussum, achter hem J. Mulder uit Leeuwarden terwijl op de achtergrond nog zichtbaar is J. Krijt uit 1 Oegstgeest. Het syndikaatschip. „het Vrouw- tje van Stavoren" werd maandag door Jos H Rijkenberg naar een keurige tweede plaats gestuurd. Wie schetst zijn verbazing toen hij S op het uitslagenformulier las dat hij als j eerste gefinisht was en dat opponent Hennie I Minks uit Leeuwarden als niet gestart te boek stond. Wat blijkt: Minks is te vroeg over de i startlijn gegaan en heeft waarschijnlijk zijn terugroepnummer niet gezien of heeft gedacht dat het een ander gold. I (Foto Studio Ger Dijs) is 28 meter hoog. „Dat komt ongeveer verlopen. Met alle hens aan dek moest de overeen met een flatgebouw van zeven ver- ballon zo komen te staan dat deze gereed was diepingen. De doorsnee is 17 meter en de voor vertrek. Maar een gemene wind, die inhoud 2200 m3, wat te vergelijken is met vijf achter een boerderij vandaan kwam, gooide woonhuizen. De ballon is van heel dun de boel in de war. Er was geen houwen meer nylon, wat aan twee kanten bespoten is met aan. Op een gegeven moment zou Hans z’n vrouw roepen los, los! De ballon, die Hans eigenlijk nog niet helemaal onder kontrole had ging er vandoor. De thermiek had de overhand. Door snel reageren van de lucht vaarder werden grote ongelukken voorko men. Was het tot voor enkele jaren geleden nog rie op het Schaapmarktplein en omliggen- dorp tegen te komen, nu lijken de ettelijke schieten. Een oorzaak hiervan kan ,de Froukje” die zich het das‘ als het algemeen klassement dat Van der Werf al door de finish was, mee z’Jn ërote opponent in het algemeen zouden aan het eind van de wedstrijd, men klassement, Luuc de Jong uit Harlingen, verkeerde nog steeds in de mening dat zij van zÜn leidersplaats. eerste waren, de eerste prijs halen bij het loket inlichtingen. Daar kregen zij echter te horen dat zij niet een hoofdprijs kregen, maar genoegen moesten nemen met de tweede prijs. Onmiddellijk werd gepro testeerd tegen mr. A. van der Werf, overigens geen familie van de Sneker meester Van der Werf, maar de jury moest bekennen dat zij geen uitsluitsel kon geven omtrent de verrichtingen van Van der Werf. Omdat de andere zeilers ook geen getuigen hadden die hun lezing konden bevestigen, had het dus geen zin om nog verder te protesteren. Met nog één wedstrijddag voor de boeg is de situatie in verschillende klassen bij zonder spannend geworden. Zo schoof Dirk Zwart uit Sneek, tot die dag nog steeds niet verder gekomen als tweede plaats als beste resultaat, op hardzeildag een plaatsje op en werd eerste van zowel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1