en Werkplaats dorpsvernieuwing snekerWkoerier Bezoekersaantal in tweeën gesplitst Flinke belangstelling bij afscheid Sloter burgemeester H. v. Zwieten Bewoners zijn belangrijkste schakel voor de verbetering van eigen dorp Enthousiasme rond de amateur fiets-trimtocht N.H. Promenade l te de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van IJLST gecombineerde uitgave (Vervolg zie pagina 3) Diverse inbraken MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 134ste JAARGANG No. 68 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. IJlst krijgt familie wapen geschonken Samenwerking, Hei Sneaker Nieuwsblad is een BROERS REDDEN KINDEREN UIT BRANDENDE KAMER en de van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Jeugdig tweetal op heterdaad betrapt TENNISBAAN OP TERREIN LTC Zaterdagmiddag namen enkele honderden mensen afscheid in de Neder lands Hervormde kerk te Sloten van burgemeester-sekretaris H.A. van Zwieten, die per 1 september benoemd is als eerste burger van de gemeente Breukelen. Dat de Sloter burgemeester in de bijna zeven jaar dat hij werkzaam was zijn sporen heeft achter gelaten bleek wel uit de vele aanwezigen, onder wie een groot aantal prominenten uit het friese politieke leven. Voor het officiële gedeelte bleek drie uur nog te weinig om de erkentelijkheid van velen aan de heer Van Zwieten te kunnen bewijzen. Het persoonlijk afscheid naderhand in het sociaal-kultureel centrum „De Poarte” moest zelfs - onder leiding van „ceremoniemeester” wethouder Tj. de Jong - in twee gedeelten gesplitst worden om ieder de gelegenheid te In Oppenhuizen-Uitwellingerga heeft men kosten noch moeite gespaard om de traditionele optocht, die jaarlijks tijdens de dorpsfeesten wordt gehouden, ook dit jaar weer een feestelijk aanzien te geven. Een stoet van veertien praalwagens trok door het tweelingdorp. De wagens waren stuk voor stuk mooi afgewerkt, zo ook deze waarop kinderen in kleding uit allerlei landen, het aksent legden op het jaar van het kind. Deze wagen werd ontworpen door buurtvereniging Tsjerkebuorren. Het geheel kreeg wel niet de eerste prijs, maar was voor Ger Dijs zeker de moeite waard voor een foto. Eerste werd wel de wagen waarop het oude pontje van het tweelingdorp identiek was nagemaakt. Ook de mensen die op de pont stonden waren in vrijwel dezelfde kledij als in die dagen werd gedragen. Duits echtpaar steelt regenmantel „Symbolisch zeevaarder” 1«X1 iv Z.1J11, xiivv ut ovALCiaiiv aio In de vele lofuitingen voor de burgemees- machinekamer. Niet alleen dat, maar ook de ter viel in de symbolische omschrijvingen eerste machinist zullen we moeten missen”, van de sprekers één aspekt als kenmerkend Namens de sekretarie en het personeel van op. Onafhankelijk van elkaar, zoals op- het openbaar onderwijs schonk hij een aqua- gemerkt werd, hadden velen hun toe spraak geënt op een allegorische beeld spraak: Burgemeester Van Zwieten als geven de scheidende burgemeester de hand te drukken. De heer J an Roest van de welzijnsstichting Sudergoa heeft tijdens een studiedag rond dorpsvernieuwing, die het samenwerkingsverband Zuidwest-Friesland had georganiseerd, verklaard dat de werkplaats voor dorpsvernieuwing bevredigend werkt. De heer Roest is lid van het werkplaatsteam en hij zei tot de konklusie te zijn gekomen dat een dorps- vemieuwingsproces alleen kan slagen wanneer dat gebeurt samen met de bevolking en als de bevolking de nodige instrumenten krijgt aangereikt. „Dat moet het uitgangspunt zijn voor iedereen, die het proces van dorpsvernieuwing ter hand neemt, anders is het gedoemd te mislukken”. De minister van volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning heeft inmiddels een subsidie toegezegd van zeventig procent aan het samenwerkingsorgaan Zuidwest-Friesland. Het geld zal besteed worden aan vernieuwingsplannen voor gemeenten. Als voorwaarde is evenwel gesteld dat de gemeenten daar wel mee akkoord moeten gaan. Voor de derde maal achtereen organi- om de overige gezinsleden op te halen seerden de zakenlieden van de Noor- voor een vervolgend toertje van 40 derhome Promenade een fiets-trim- kilometer. Bij de twee kortere afstan- tocht, wat zoveel betekent als een mid- den was de opkomst van 300 deelne- dagje rondtoeren op de fiets door het mers overweldigend. Niet minder dan Friese land met een afstand van 25,40 het dubbele aantal van vorig jaar of 120 kilometer. De grootste afstand, stond met race- of toerfiets „in de 120 kilometer, werd verreden door startblokken”. Hun tocht voerde vijfenzeventig deelnemers, waarvan langs Oudega (W), Oosthem, IJlst, de meesten zichzelf rangschikken on- Sneek en bij de veertig kilometer nog der de trimfietsers. Enkelen zagen het een ekstra „lusje” over Ysbrechtum en als een prachtige oefening voor het Folsgare. „Kortom”, met de woorden verkrijgen van betere amateurpresta- van één der organisatoren H. Bakker, ties. Twee wielrijders bijvoorbeeld re- „is dit een sukses dat volgend jaar den deze afstand in een tijd van drie zeker zal worden herhaald”. Foto SNEEKER NIEUWSBLAD Allereerst sprak notulist A.F. S rel van de Slotenaar J. Postma. uitspraak geen „eerste burger” of „manager” te willen zijn. „Hij gaf de voorkeur aan een stuurman te zijn, met de sekretarie als De heer Roest wees er ook op dat dorps vernieuwing meer is dan de aanleg van een sportveld of parkeerterrein, het ter hand nemen van renovatie, het bouwen van woningen, het uitvoeren van een bestemmingsplan of het verplaatsen van een hinderlijk bedrijf uit de kom van het dorp naar buiten. „Dorpsvernieuwing moet een demokratisch proces zijn, dat werkt aan de verbetering van de totale leefbaarheid in het dorp en dat vorm krijgt door een voortdurende wisselwer king in overleg tussen overheid en dorps- bevolking". De dochter-van-een-broer-van-de-echtgeno- te van de heer E. Rollema, mevrouw De Wolff-Dijk, heeft het wapen namens de „erven Dijk” aan de stad ijlst geschonken, omdat dit fraai handgetekende wapen van het specifiek Ijlster geslacht thuishoort in Ijlst. Eén en ander is overeenkomstig de wens van de heer Rollema. Voorwaarde echter voor deze schenking is, dat het wapen een plaatsje vindt in het stadhuis. aktief is, is veel ervaring opgedaan, zei de heer Roest. Het is van l men steeds aanspreekbaar beschikbaar is geweest voor Hij konkludeerde onder meer dat de bevol king door de werkwijze van gemotiveerd wordt tot zelfwerkzaamheid en ook zicht krijgt op de problematiek die bij De gemeente IJlst heeft onlangs van me vrouw De Wolff-Dijk namens de „erven Dijk” het familiewapen Rollema gekre gen. Het wapen houdt in een antieke zwart-vergulde lijst van Mahoniehout, met daarin het handgetekende wapen. Het geheel is gemaakt door de tekenaar van de Hoge Raad van Adel uit de tijd van het regentschap van Koningin Emma. Het wapen behoorde tot de heer Eeltje Rolle ma, Die op 24 maart 1881 werd geboren in IJlst, en later op 10 juli 1952 te Heerde overleedt. In de toekomst zal de werkplaats een organisatievorm worden waarbij sprake is van een samenwerking tussen Zuidwest- Friesland, het partikulier initiatief, de ge meenten en Sudergoa. Zuidwest-Fries- land is daarbij verantwoordelijk voor de werkplaats, die door de gemeenten kan worden ingeschakeld bij de uitvoering van het beleid ten aanzien van de dorps- (Vervolg zie pagina 3) ^gvooa mm aa ouraaaaw Vanmorgen omstreeks half acht moesten de twee gebroeders Jansen uit Sneek te hulp schieten, toen zij bemerkten dat een slaap kamer in het huis van familie de Jong in de Ubbo Emmiusstraat in lichterlaaie stond. Van de vrouw des huizes hoorden zij dat op deze slaapkamer nog een vijfjarig jongetje met een drie en een halve maand oude baby lagen te slapen. Ondanks de felle vlammen hebben zij daarna de twee kinderen uit het huis gehaald. Namens de gemeenteraad waarvan de heer Van Zwieten tot en met zaterdag voorzitter was- het was een bijzondere openbare vergadering- spraken de heren K. de Groot en J.Th. de Vreeze. Volgens hen was het niet altijd koek en ei tijdens de vele vergaderingen, maar de werksfeer In het bedrijf van Van der Veen en Kool- stra BV aan de Lemmerweg in Sneek werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een jeugdig tweetal door de gemeentepolitie op heterdaad betrapt bij het stelen van een mes en twee klokradio’s. De 18-jarige W. A. J. uit Sneek werd hierbij aangehouden. AANLEG DERDE Zijn mededader, de 16-jarige T. S. J. (geen familie van elkaar), nam over het dak de benen maar kon zaterdagmorgen van zijn bed gelicht worden. Voor een nader onder zoek werden de beide knapen op het buro ingesloten. Tijdens het daarop volgend onderzoek bleek dat T. S. J. in dit bedrijf blijkbaar zijn „stekkie" gevonden had. Hij bekende begin deze maand daar een drietal inbraken ge- •pleegd te hebben. De buit bedroeg toen in totaal 2800,-. Ook had hij ingebroken bij Fritsma’s autohandel, op de Oude Koe markt, waar hij ongeveer zestig gulden buitmaakte. Als de gemeenteraad Ijlst akkoord gaat met het voorstel van b en w zal de tennisvereni ging LTC een derde tennisbaan krijgen. Gelijktijdig met de bouw van deze ekstra baan zal dan ook een oefenkooi en een stenen oefenmuur aangebracht worden. In het voorstel aan de raad wordt gezegd dat, nu de „Lawn Tennis Club" voor het derde seizoen speelt, en het ledental gedurende deze periode vrij konstant op twee honderd is blijven staan, het wenselijk geacht wordt de twee reeds bestaande banen uit te breiden met een derde. Volgens provinciale normen is een ledental van tweehonderd teveel voor het bespelen van een paar banen. Als gemid delde wordt uitgegaan van ongeveer zeventig leden per baan. Als het vakantiegeld zijn einde nadert en het ook nog eens regenachtig weer is dan moetje wel wat zal het Duitse echtpaar ge dacht hebben toen zij uit kledingzaak De Duif een regenmantel trachtten te stelen. Een verkoopster echter, die het zag ge beuren, rende het tweetal achterna dat zich naar een auto op het Grootzand spoedde. Net voordat de Duitse vrouw in zou stappen wist de verkoopster de tas met regenmantel uit haar handen te rukken. Het echtpaar verdween daarop met hoge spoed. Omstreeks een uur na het vertrek van de heer A de Jong naar zijn werk werd zijn vrouw wakker door de rookontwikkeling, die ontstond in de andere slaapkamer van de twee kinderen. Om hulp te halen rende mevrouw de Jong naar buiten. Hierop snelden de twee broers, die een paar huizen verder woonden, de woning binnen met de redding als gevolg. Het derde kind van familie de Jong, een tweejarig jongetje, sliep op een derde kamer. De brand werd door het Sneker brandweer korps geblust Na een kwartier kon het sein brand meester gegeven worden. De schade bij deze brand heeft zich voornamelijk beperkt tot de slaapkamer, overloop en het dak. Hoe de brand ontstaan is, is vooralsnog onbekend. op zich was altijd goed geweest. Het stuurman hetzij kapitein op een schip, de speet hen, dat daar nu een eind aan moet gemeentesekretarie en andere medewer- komen. De Vreeze: „Maar, het hele leven kers als machinekamer. is afscheid nemen”. Van de gemeente raad kreeg de heer Van Zwieten een Allereerst sprak notulist A.F. van Milgen tegeltableau met daarop een schildering over de eens door de burgervader gedane van Sloten. In het officiële gedeelte, het afscheid in de dat dit afscheid niet alleen een vertrek van Nederlands Hervormde kerk, ving wethou- burgemeester Van Zwieten hoeft te beteke- der H. Brouwer aan met de woorden: „Bur- nen> maar ook het eind van een burgemees- gemeester, dit is een heel bijzonder afscheid, terstijdperk in Sloten, in verband met het Misschien bent u wel de laatste burgemees- eventueel samengaan met Gaasterland, ter van Sloten geweest”. Naast deze politiek keek wethouder Brouwer ook terug op een getinte uitspraken waarbij aangegeven werd prettige werksfeer in de afgelopen jaren in het kollege van burgemeester en wethouders. Volgens de heer Brouwer is het een zeer vruchtzame tijd geweest, waarin veel bereikt werd voor „het stedeke” Sloten. De heer Roest memoreerde nog even wan- dorpsvernieuwing om de hoek komt kijken, neer de werkplaats van de grond was geko- Een minpunt noemde de heer Roest het ont- men. In 1976 werd deze opgericht. Aanlei- breken van een projektleider. Deze zou ding was het nauwelijks tot stand komen van mogelijk aangetrokken kunnen worden renovatie in de dorpen. De werkplaats was wanneer vanuit de regio voldoende plannen het eerste instrument waarmee Zuidwest- voor dorpsvernieuwing komen. Nu moet een Friesland haar vleugels uit kon slaan. Juri- beroep worden gedaan op vrijwilligers. Een disch valt de werkplaats nu onder beheer van zaak die ook verbetering vraagt is volgens de Sudergoa. heer Roest het feit dat de aktiviteiten van de I? der drieëneenhalf jaar dat de werkplaats werkplaats niet altijd parallel lopen met die van de afzonderlijke gemeenten. Er was te belang gebleken dat weinig overleg met de gemeentebesturen en en op afroep gemeentewerken en de irritaties die daar- de bevolking, door ontstonden zijn te weinig uitgesproken. de werkplaats 3»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1