Snekers voor bezichtiging uitgenodigd Eeuwfeest van het Friesch rundvee-stamboek wordt groots Koningin woensdagmiddag gaste IJLST snekerMkoerier 1 Dinsdag allen te paard in Sneek 1 I Akkoord, met verstrekking subsidies 4 wjfll 5 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en - i* ss w 1 O 71 Bbl/ (Vervolg zie pagina 21) Gaasterland: L u Kulturele afdeling sport van Wymbritseradeel BELASTING WORDT VERHOOGD MET 3 V2 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. x Taksatie (Vervolg op pagina 29) Onlangs werd, onder architektuur van de Dienst Gemeentewerken Sneek, de laatste hand gelegd aan renovatie aan zowel buiten- als binnenkant van het „Waltahuis” in de Marktstraat. Aan de voorzijde van dit historische huis zijn niet veel veranderingen en aanpassingen op te merken, maar binnen des te meer. Zo is nu aan de voorzijde de nieuwe burgemeesterskamer gebouwd. Verder naar achter gelegen vinden de wethouders van de gemeente Sneek hun werkkamers. Bij deze flinke verbouwing is rekening gehouden met zowel de werkomstandigheden van de bestuurders van Sneek als de historische waarde van het gebouw. Om de inwoners van Sneek te kunnen tonen hoe deze ruimten in de oude stijl zijn teruggebracht wordt op 13 september „open huis” gehouden van 19.00 tot 20.30 uur. statig calèche getrokken door - hoe kan het ook anders - echte Friesche paarden en dat in het jaar van de her denking van ons Fries rundvee- en paardenstamboek in aanwezigheid dezer dagen van onze koningin der Nederlanden.” Ook werd nog gespro ken over een gezonde „koorts” die onder de bevolking heerst wat betreft het zelf meewerken aan het restau reren en opknappen van de aardige en waardevolle huizen binnen de ooste lijke en westelijke Dijgracht. De Rij toer van de Eekoningin en haar hof dames ging door heel Ijlst en het eind punt was wooncentrum Nij Ylostins, waar de rede nog eens werd uitgespro ken. (foto Studio Ger Dijs) Onder klokgelui is gisteravond de Eekoningin van Ijlst, de 18-jarige Tine Walinga met hofdames bij het gemeentehuis gearriveerd. Het gezel schap werd ontvangen door burge meester drs. M. Abma en de wethou ders mevrouw M. Wybenga-Van der Meulen en de heer J.J. de Vries. Na een welkomstwoord van de burger vader opende de Eekoningin met een rede de stadsfeesten van het stadje, de elfde alweer. Een gedeelte uit haar rede luidde als volgt: „Ik Ee-koningin, in feite een waterfee uit een tijdloos bestaan, heb het genoegen even als een landfee rondgevoerd te worden in een en de Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Unaniem sprak de Gaasteriandse gemeenteraad zich dinsdag enthou siast uit over de bouw en verbouw van de jeugdsociëteit It Haske in Balk. Hoewel er in het begin nogal wat vraagtekens bestonden rond de financiële aspekten, kon de vroedschap nu met waardering voor de aanvragen binnen zullen komen. Het werkt verrichte werkzaamheden akkoord gaan met het verstrekken van een subsidie van 75.000,-voor de bouw van een centrale verwarming en een toiletgroep, en voor het volgend jaar een subsidie van 70.000,- Rijkssubsidie VOOr het uitvoeren van achterstallig onderhoud en dit' is voorlopig Zonder enige moeite kon de raad echter in verband met eventuele rijkssubsidies - de huur voor het gebouw voor instemmen met het door het kollege van f 4500- burgemeester en wethouders opgestelde i Ir A/SBLAD SNEEKER N Na renovatie is Waltahuis nu bij stadhuis Sneek getrokken de toekomst". 4' IK Nadat in het afgelopen halfjaar een drietal vergaderingen werden gehouden van de afdeling sport van de kulturele kommissie in de gemeente Wymbritseradeel met en kele bestuursleden van de prominente damclubs in die gemeente zijn dan einde lijk de definitieve plannen rond. Op zater dag 13 oktober zal in het dorpshuis Driuwpólle het kampioenschap dammen worden verspeelt. Ook voor dammers van Friesspel. misschien wel remmend, maar het is voor de gemeente niet alleen It Haske". Op woensdag 12 september wordt het slot stuk opgevoerd: bedoeld als hoogtepunt van de eeuwfeestviering van de beide Friese stamboeken. Die gezamenlijke show zal de goede samenwerking tussen deze stamboe ken symbolyseren. Ze werden in 1879 ge- DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 71 LZijlstra (CDA) -jeugd heeft de toekomst- ■I 1 Hoewel het een hamerstuk is, wat wil zeggen dat het een bepaling betreft over eenkomstig door het rijk gegeven voor schriften, beraadde de vroedschap zich stevig over de vorm waarin de nieuwe taksaties van onroerend goed zich dienen af te spelen. Zoals in een raadsbesluit van 4 december 1973 door de gemeenteraad van Gaaster land is vastgesteld wordt de heffings grondslag voor de „verordening ontroe- rend-goedbelasting" bepaald naar de toestand van 1 januari 1975 en op tijd stippen die telkens vijf jaar later vallen. Dit betekent, dat de belastbare objekten per 1 januari 1980 opnieuw moeten wor- De aanvang is 10 uur s’ morgens. Deel nemers moeten aangesloten zijn bij een vereniging in de gemeente Wymbritseradeel. de behaalde resultaten van de jeugd van de jeugd sociëteit It Haske. Op zijn stelling van de vorige gemeenteraadsvergadering dat er eerst duidelijkheid moet komen in de finan ciële aspekten van het centrum, vervolgde hij nu met: „We hebben kunnen konstateren, dat de jeugd ons niet in de steek heeft gelaten. Ze zijn nagekomen wat ze ons It Haske dwingt bewondering af bij Gaasteriandse gemeenteraad De jubileumkeuring van het dit jaar koninklijk geworden Friesch Rundvee- Stamboek wordt nog groter dan de voorgaande, terwijl de verwachtingen ook kwalitatief gezien hoog gespannen zijn. Tijdens een persbijeenkomst in Leeuwarden gaven de voorzitter en de sekretaris van het jubilerende stamboek, de heren S. Kingma en Ir. A.H. Nubé, de laatste stand van zaken. De keuringen zullen volgende week dinsdag en woensdag (11 en 12 september) worden gehouden bij de Frieslandhal, waar tienduizenden toeschouwers kunnen worden verwacht. ^voo« oauruw De heer G. Overdiep (PvdA) vond het mooi dat er „bouwstenen" aangedragen werden voor de verbouw van het gebouw van de jeugdsociëteit, maar wilde duidelijk verder gaan in het verstrekken van mogelijkheden voor de jeugd. „Ze hebben een beroeps kracht nodig". Mogelijkheden voor een der gelijke kracht blijken echter vooralsnog niet aanwezig. Burgemeester Van Heemstra plaatste de kanttekening, dat een sociaal- kultureel werker geen tovenaar is en dat de situatie dus niet op slag zal veranderen. Een aanvullende opmerking werd gemaakt door M.G.H. Hendriks, met de toelichting dat er wel dergelijke funkties in Friesland inge steld zullen worden, maar dat deze niet tot taak zullen hebben jeugdcentra te begelei den. kader van de sociale zorg hier bovenop nog eens een bijdrage verstrekt zou kunnen wor den van tachtig procent. „De eerste telefoni sche kontakten hierover zijn reeds gelegd. Het is echter zo vers, dat we daar niet op in kunnen gaan". Op de vraag van de heer C. Gaastra (PvdA) of er - wat betreft de huur - nog een gerektiviceerde opzet komt, antwoorde huur van 15.000,- en tevens een huursub sidie van 10.500,-, zodat er voor It Haske een uiteindelijk huurbedrag overblijft van 4500,-. Volgens burgemeester Van Heem stra is er op 31 augustus een cirkulaire van overheidswege binnengekomen, waaruit zou kunnen worden opgemaakt dat er in het Reroet)Sb.raeht Hoewel het geen agendapunt was, werd het door enkele raadsleden toch wenselijk geacht te spreken over het eventueel aanstellen van een beroepskracht als begeleider en stimu lans in diverse jeugd aangelegenheden. In de vergadering van begin juni dit jaar werd al even gesproken over de noodzaak van het aanstellen van een sociaal-kultureel werker. Ook burgemeester H.L Sixma baron van Heemstra liet zich in soortgelijke bewoor dingen uit. „We hebben grote bewondering voor het enthousiasme, waarmee de leden van de sociëteit te werk zijn gegaan. Dat is hartverwarmend. We hebben nu redelijk goede hoop voor het Haske. Dat is misschien de reden om wat te permitteren uit de gemeentekas. Toch stemde het subsidie- voorstel wel tot denken bij enige raadsleden als zij het voorstel in het totale jeugd- en Tijdens de gemeenteraadsvergadering op dinsdag besloot de Gaasteriandse vroed schap verschillende belastingtarieven met drie en een halve procent te verhogen. Het betreft hier de trendmatige verhoging van rioolrechten, reinigingsrechten, begraaf- rechten, leges, liggelden, kampeergelden drank- en horekabelasting, hondebelas- toegezegd hebben. Wie de jeugd heeft, heeft ting, toeristenbelasting, woonforensenbe- lasting en de onroerendgoed belasting. Het heerschap Douwe van Roorda, die vriendschappelijke betrekkingen onder hield met de stadhouder, kreeg in 1575 als bewoner van het Waltahuis van de vroedschap toestemming om op stads- grond de nog steeds bestaande kamer met stinsachtige onderkeldering te bou wen, om de graaf van Rennenberg daarin te kunnen huisvesten. In 1605 werd het Sneker raadshuis uitge breid met een nieuwe gevangenkamer, die’ de vensters in de oostelijke muur van het Waltahuis het licht benam. Ze werden later dichtgemetseld. Toen was Luts van Walta eigenares en bewoonster van het huis. In de week van 9 tot 15 september orga niseert de Stichting Hippische Sport bond in samenwerking met de aangeslo ten bonden een nationale paardesport- week. Dit gebeuren is niet in de eerste plaats bedoeld voor de hoge springers en vergevorderde dressuur- of milatary rui ters, maar voor de Nederlander die geïn teresseerd is in de paardensport ener nog niet aantoe zijn gekomen met de edelste viervoeter kennis te maken. In Sneek is dinsdag van 19.00 tot 20.00 uur voor iedereen gelegenheid om een paard of pony te bestijgen. Ook zal er een demon stratie worden gegeven. „Een van de redenen waarom deze paardesportweek wordt gehouden is dat de paardesport toch altijd wat stiefmoederlijke wordt behandeld”, aldus mevrouw M. Buwal- da-Wildschut, sekretaresse van ruiter- vereniging de Waterpoorters. „Men denkt nog vaak dat het een elitesport is, maar dat is beslist niet waar. Dat wil men onder andere met deze paardeweek dui delijk maken”. Er zijn intotaal 1700 rijverenigingen en ponyclubs in Neder land. Samen tellen die 350.000 personen -jeugd en volwassenen - en daarvan zijn er bijna 60.000 die aan wedstrijden deel nemen. Aan het huidige Waltahuis is echter wel het een en ander aan historie voorafgegaan. Zo kocht op 12 februari 1539 de Bozumer pastoorTako van Walda in Sneek „een huijs, staende op die Merckstraet an die vester syde van de Dooie ende an die oester syde van salige Kempo Jongama huijs”. Eelco Napjes weet in 1772 in zijn kroniek van Sneek te melden, dat in 1540 in opdracht van Taco het Waldahuis werd gebouwd, 'n Teke ning uit 1747 door Comelis Pronk geeft ons een goede indruk van het gebouw. Het had al een laghuis met de korte zijde aan de straat en meer naar achteren een dwarshuis. In de oksel stond een traptoren met een ui-vormige bekroning. Het voorplein werd aan de straat zijde afgesloten door een muur met daarin een gebeeldhouwde poort. I J voorstel It Haske subsidie verstrekken voor dit en volgend jaar met een totaal Fraktievoorzitter van het CDA, de heer L jongerenwerk plaatsen. De heer Gaastra bedrag van 145.000,-. Over de huurbij- Zijlstra, drukte zich zeer kernachtig uit over (PvdA) stak een waarschuwende vinger op drage van de jeugdsociëteit aan de ge- voor het juist afwegen ten opzichte van meente bestaan echter nog onduidelijkhe- andere instellingen in deze maatschappelijke den als gevolg van eventueel nog te ver- sektor. „We moeten er rekening mee houden, krijgen rijksubsidies. dat er in de toekomst meer van dergelijke In het raadsvoorstel was sprake van een reële de voorzitter dat er inderdaad in een later stadium op terug gekomen dient te wor den. „Nu we dit aspekt nog niet uitge kristalliseerd hebben, moeten we het later opnieuw bezien". Naar aanleiding van deze verhoging van de belastingtarieven vertelde burgemeester H.L Sixma baron van Heemstra, dat er onlangs een hondebezitter op het gemeen tehuis kwam, die handig gebruik wilde ma ken van de zinsnede: „Eerste hond zesender tig gulden, en elke volgende hond zes gulden ekstra". De man vertelde dat zijn eerste hond overleden was en wilde voor zijn tweede hond nu zes gulden betalen. De eerste dag zullen de bijna 700 deelne- zamenlijk opgericht maar zochten daarna mende koeien individueel worden gekeurd, hun eigen weg. beide met sukses. Dit jaar Uit hun midden zullen in totaal vier kam- werd bij het eeuwfeest weer eendrachtig pioenen en vier reservekampioenen worden samengewerkt. Dat begon al op 1 mei, toen aangewezen. De hoogstbekroonde dieren in Roordahuizum een herdenkingsboom zullen in de namiddag defileren, evenals een werd geplant op de plaats, waar een eeuw keurgroep van twintig stieren. Woensdag eerder in „De Drie Romers" de stamboeken zullen 28 dochtcrgroepen van stieren-waar- werden opgericht En op 12 juli werd in de onder momenteel de meest bekende en Grote Kerk te Leeuwarden de eigenlijke meest gebruikte Friese K.I.-stieren - in de oprichting stijlvol herdacht De kommissa- keurbanen verschijnen. En daarna niet min- ris der koningin, Mr. Rijpstra hield daar zijn der dan 71 bedrijfskollekties, gevormd door herdenkingsrede en hij nam de eerste de beste koeien uit de beste Friese stallen, eksemplaren in ontvangst van twee jubi- leumboeken: „Een eeuw Fries stamboek- Woensdagmiddag is goeddeels gereser- vee” en Het Friese paarj veerd voor de slotshow, die onder andere bijgewoond zal worden door koningin (Vervolg zie pagina 21) Juliana. Aan deze demonstratie van het uitgesproken puikje van het Friese vee zal worden meegewerkt voor Friese paarden. Ook het Friesch Paarden-Stamboek be staat dit jaar immers 100 jaar en al op zaterdag 8 september wordt de jubileum- manifestatie van dit stamboek (eveneens bij de Frieslandhal) gehouden. Dat zal eveneens een flonkerende, afwisselende show op hoog niveau worden. A 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1