Sneker raad zet wethouders voet dwars: IJLST snekerWkoerier Riolering in Sloten Veiligheid en energiebesparing Sloter kollege van „b” en w: Vakante burgemeestersfunktie moet wel opengesteld worden Postma: „Wylde hounen jeije op in tamme knyn” FNP-raadslid kreeg kous op de kop van hele Sneker vroedschap Nieuwe woningen in Irnsum; ruim 80 woningzoekenden IR 99 #1 de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van j. „Uit de Marktstraat” gecombineerde uitgave (Vervolg zie pagina 35) (Vervolg zie pagina 35) dilemma niet onderkent kennelijk geen woorden Opbrengst kollekte W -4j w Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. en de Hel Sneeker Nieuwsblad is een ningstichting heeft daarom een plan laten ont werpen voor de bouw van 16 wo ningwetwoningen in Irnsum. In samenhang met de bouw van pre- ting Rauwerderhem eerst trachten” de is het thans b°uwen premie-koopwoningi van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD W.R. Caspari (87 jaar) in Voorschoten overleden En Postma zelf? Op de valreep leek de Friese rots even te wankelen, maar het draaide er op uit, dat hij geen ongelijk bekende en geen bakzeil wenste te halen. Nadat alle frakties en het komplete kollege van burgemeester en wethouders „over hem heen waren gevallen” zette hij zelfs opnieuw zijn stekels op en slikte niet de opmerking van: „Jimme lykje wol in keppel wylde hounen, dy’t êfter in tamme knyn oanjaget Slot van wat wel een beetje op een treurspel leek, was uiteindelijk, dat de grootst mogelijke meerderheid van de gemeenteraad helaas moest vaststellen, dat de kommissie algemene zaken niet meer naar behoren kan funktioneren. En dat omdat één van de leden niet wilde garanderen, dat hij zich ten allen tijde aan het vertrouwelijke karakter van het besprokene zal houden. miekoopwoningen mogelijk om de bouw te realiseren. Het bestuur van de woningstichting Rau werderhem had vorig jaar het voornemen om 10 zogenaamde ééngezinswoningen te bouwen (type: bouw Terzool/Sijbrandabu- ren en 6 zogenaamde woningen onvolledi- Om een heel eind vooruit te komen moet men wel eens een stapje terug doen, is een uitdrukking die zeker opgaat voor Sloten nu dit stadje in de rompslomp van rioleringsaan- leg zit Sinds begin augustus wor den hier de straten „opengebro ken” en weer opgevuld met een buizensysteem, dat onge veer anderhalve meter onder de aardoppervlak is komen te liggen. Gevolg is-en dat had niet zo hoeven zijn als de herfst niet zo vroeg was ingevallen- dat bepaalde onge plaveide plaatsen veranderen in modderpoelen. De vooruitgang vraagt wel eens een slachtoffertje. Maar, de „schone” belofte is in ieder geval een milieubewustere vorm van rioleringswater afvoeren. Foto Studio Ger Dijs. Moeilijkheden Het moet het Sloter kollege van wethouders en waarnemend burge meester F. Faber nogal koud op het dak zijn gevallen, dat minister H. Wiegel van Binnenlandse Zaken besloten heeft- met goedbevinden van kommissaris van de koninging in Friesland, de heer H. Rijpstra- de vakante burgemeestersfunktie in Sloten niet meer open te stellen voor sollicitaties. In het raadsvoorstel, waarin gevraagd wordt in te stemmen met het alsnog bij de minister er op aandringen deze vakature vrij te geven, spreekt het kollege van een „bevreemdende” situatie. „Er lijkt met twee maten gemeten te worden.” Als goede kollegialen stemden dinsdagavond de vier Sneker wet houders (B. de Vries en H. Scholten van het CDA en mevrouw W. Unema-Ehlhardt en D. Berg van de PvdA) vóór hun eigen voorstel om de „Swettestate” aan de Leeuwardertrekvaart af te breken en de grond te gebruiken voor woningbouw. Zoiets doe je, maar het stond toen al lang vast, dat de rest van de gemeenteraad deze oude boerderij van het karakteristieke kop-hals-romp-type voor het nageslacht wilde bewaren. En dat betekende, dat het kollege de opdracht kreeg om de „Swettestate” te verkopen aan de hoogste bieder. En dat schijnt een architektenburo te zijn, die een bod van f227.000,- heeft uitgebracht en de hoeve wil verbouwen tot een woon- en niet agrarisch bedriifs- gedeelte. Bij de slepende behandeling van de stampei, die ontstaan is na de artikelen in kranten over de kwestie- Finkenburgh - waarbij de FNP-er Postma tegenover de pers uit de vertrouwelijke school van de kommissie algemene zaken zou hebben geklapt-zong dinsdagavond in de raad van Sneeker ieder vogeltje zoals het gebekt is, toch werd ongeveer dezelfde melodie aangehouden. CDA-fraktieleider Brouwer: „Jammer, we krijgen van Postma maar geen konkrete toezeggingen”. PvdA-er Visser stelde: „Het is erg teleurstellend wat hier gebeurd.” De Boer van Progressief Sneek hield het op: „Onverkwikkelijk” en Wouda van de CPN meende, dat Postma „het en zijn misstap niet érkent”. Van der Scheer van de WD hield zn mond; hij had er meer voor... De vraag naar woningwetwonin gen in Irnsum is vrij hoog. Meer dan tachtig woningzoekenden staan alleen voor SOM de premiesektor dan zal Heidinga BV toe- Namens een deel van de CDA-fraktie- die later kompleet het voorstel de Jong onder steunde - sprong de heer B.M. Knüvers de Dankzij de medewerking van veel spon tane kollektanten heeft de kollekte voor de kanker bestrijding in Sneek23.036,- opgebracht. U kunt een afspraak maken bij de volgende garages in Sneek: A. Betten Singel 88, Rinnert de Jager M. Louisestraat 20, Autoservice Koopmans Oppenhuizerweg 61, F. Ozinga Parkstraat 16, Poiesz Kaatsland 2, H. Pheifer Valkstraat 2, Prakken Leeuwarderweg 2B, J. Zeilstra Lemmerweg 16. In Scharnegoutum: Zwettegarage Trekdyk 1. In Woudsend: F. Mulder Vosselaan 4. opgeheven worden. In het verleden zouden bepaalde gemeenten, die in dezelfde „her- indelingspositie” staan als Sloten, wel toe- DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 134ste JAARGANG NO. 75 J.D. BROUWER (CDA) - op fundament van de ziel - HARM POSTMA (FNP) - steltsje hounen - In dit nummer is als bijlage opgenomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). SNEEKER NIEUWSBLAD >iivwniBvnnjrTti»tAD^ ^vooa •■uk m caumuKBV de vraag Hiertoe zal een kampagne worden opgezet; vrije sektor te realiseren. De terreinen die indien naverloop van tijd mocht blijken, dat geen gegadigden kunnen worden ge- Op 87-jarige leeftijd is maandag overleden de heer Wenceslaus Robertus Caspari. die de laatste jaren in Voorschoten woonde. De overledene was vroeger leraar aan de RHBS te Sneek en na de bevrijding enige tijd waarnemend direkteur van die school toen de NSB-direkteur werd uitgerangeerd. In het laatste jaar van de oorlog ontsnapte de heer Caspari aan de greep van de Silber- tannemoordenaars die op een nacht enkele Snekers om het leven brachten. Caspari was van 1939 tot 1957 bestuurslid van het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek en oprichter van de Vereniging van ziekenhui zen in Friesland, de eerste organisatie van deze aard in Nederland. Men had de waarde van de grond als bouw terrein berekend op en was op die manier gekomen op ongeveer f350.000- en de boerderij niet willen gunnen omdat de gemeente er dan tachtigduizend gulden bij zou moeten leggen. Verder heeft Sloten een beperkt ambtelijk apparaat als gevolg van de jarenlange kom- binatie burgemeester-sekretaris. Het weg vallen van die ekstra kracht wordt door het gemeentebestuur van Sloten als zeer zorg wekkend ervaren. Met de door de energiekrisis veroorzaakte steeds hoger wordend» brand stofprijzen is het zaak om uw auto in zo goed mogelijke kc~ditie te houden. Immers hoe beter alles funktioneert, des te zuiniger rijdtpi Om de autobezitter een stuk tegemoet te komen in dit streven heeft de plaatse lijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland met een aantal garages in Sneek een regeling getroffen waardoor het mogelijk wordt in de week van i 24 tot en met 29 september uw voertuig tegen zeer geringe kosten te laten testen op een aantal voor de veiligheid en energiebesparing essentiële pun- ten. Leden van Veilig Verkeer Nerderland betalen tegen inlevering van de j bon afgedrukt in het maandblad „Wegwijs” slechts f 6,50; niet leden j betalen voor de keuring f 11,50. Als noodzaak voor de herziening van deze beslissing ziet men de lange tijdsduur, waarin Sloten dan zonder burgemeester- sekretaris moet werken. Dat zou wel eens, volgens het kollege, vijf jaar kunnen gaan duren gezien de tijd die de behandeling van het gemeentelijk herindelingsplan opeist. En juist die herindeling vraagt meer aan dacht en administratieve verwerking van de gemeente Sloten. Het was de heer S.J. de Jong van de WD die als eerste voor de „Swettestate” in de bres sprong. Hij zag in de boerderij een stukje oud-Sneek, een monument dat niet moet verdwijnen. Ook het feit, dat met de boer derij de entourage van een fraaie bomen singel tegen de vlakte zou gaan, was hem een doorn in het oog. Verder vond de heer De Jong de wijze van prijsberekening en ter verkoopaanbieding alles behalve ele gant. De kollekte voor het PIT (het Protestants Interkerkelijk Thuisfront) heeft in Ijlst een bedrag van 448,65 opgebracht. gemeentelijke herindeling van Friesland, waarbij kennelijk geen rekening is gehou den met bijzonder plaatselijke omstandig heden. Voorts stellen burgemeester en wethouders dat er blijkbaar met twee ma ten gemeten is bij het wel of niet verlenen van toestemming voor het opnieuw open- hebben kunnen krijgen”, aldus het kollege stellen van de vakante burgemeestersfunk- tie in gemeenten die ook bij de herindeling „Swettestate” niet afbreken, maar bewaren als „monument ge gezinnen en wel op het nieuwe bouwter rein in Irnsum. Alle pogingen om de wo ningen voor de curveprijs door een aanne- mer te laten bouwen bleken niet haalbaar irnsum inge* te zijn, zodat in 1978 geen enkele woning- schreven. Het bestuur van de Wo- wetwoning kon worden gebouwd. In de Rauwerderhem 'OOP van maand oktober zal nog met de bouw van de wöningen begonnen worden. Het plan wordt uitgevoerd door Heidinga BV, de BV zal in nauw overleg en in samen werking met het kollege en woningstich- te gen zodanig onder te brengen dat verlichting ontstaat in de vraag naar huurwoningen in Irnsum. Tot deze uitspraak kwam het dagelijks bestuur van Sloten, toen het vaststelde dat de aanleiding voor het nemen van dit ministerieel besluit geweest is de konsept stemming hebben verkregen voor het in stellen van een sollicitatieprocedure voor het ambt van burgemeester. „Als de grootte van de gemeente daarbij een rol speelt, en dat lijkt wel het geval te zijn, dan zou de kombinatie burgemeester-sekretaris zoals in Sloten, wel eens te weinig gewicht van b en w. J.R. VISSER (PvdA) - fatsoensnormen overtreden - stemming worden gegeven om op de hier op betrekkende terreinen woningen in de voor de bouw noodzakelijk zijn hebben een oppervlakte van 4114 m2. De raad zal dins- vonden voor de aankoop van een woning in dag beslissen of tot verkoop wordt overge gaan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1