Multifunktioneel gebouw in Nijland moet dit jaar nog van de grond komen Onroerend goedbelasting moet in Wymbrits met 23 procent omhoog Officieel Orgaan en van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 'W I I I I I I Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. 5 Q. t o Donderdag zal in de eeuwenoude Kanselarij aan de Leeuwarder Turfmarkt het Verzetsmuseum Friesland worden geopend. In twee zalen van het gebouw wordt aan de hand van een grote kollektie voorwerpen en foto’s een indruk gegeven van Friesland in de bezet tingsjaren en het verweer dat in dit gewest tegen de Duitsers is gevoerd. Het museum kon worden ingericht dankzij de financiële medewerking van het provinciaal bestuur, de stichtingen Friesland 1940-1945 en Sneek 1940-1945 en de Vereniging Friesland 1940- 1945. De pogingen om tot een dergelijk museum te komen hebben negen jaar geduurd en de gedachte aan het oprichten van een dergelijke instelling groeide na de ekspositie V-25, die in 1970in de Leeuwarder Beurs werd gehouden, dit in het kader van een serie tentoonstellingen in den lande, welke herinnerden aan de bevrijding in 1945. (Vervolg zie pagina 5) De Kulturele Ried Wymbritseradiel heeft dit jaar voor het eerst een tentoonstelling georganiseerd waar wer ken te bewonderen waren van mensen die in de gemeente een bloemschikkursus volgen. Vrijdag en zaterdag waren in het dorpshuis Elim in Scharnegou- tum de prachtige werkstukken te bewonderen. De deelnemers hadden ze thuis gekomponeerd met bloe men uit eigen tuin of van de bloemenman. Aan de bloemschiktentoonstelling was ook een wedstrijd verbonden, waaraan door zeven dorpen uit Wymbrit- seradeel werd meegedaan. De grote drukte tijdens de twee dagen was wel het bewijs dat er veel belangstel ling is voor wat er op dit gebied in de gemeente wordt gepresteerd. Ook een aantal raadsleden van Wymbrit- seradeel kwamen een kijkje nemen, immers nu kon men eens bekijken weke vruchten een bloemschikkur sus afwerpt. Het resultaat mocht er zeker zijn. Er kon als groep een inzending worden gedaan en dan waren de verplichte onderdelen: plantengroep, handgebon- en de In verband met het gemeentelijk aandeel van Wymbritseradeel in drie ISP-werken in de gemeente - nieuwe bruggen in Nijezijl en Heeg en verbreding van de weg Heeg-Gaastmeer - moet de onroerend goed belasting in Wymbritseradeel drastisch worden verhoogd. De jaar lijkse lasten zullen f 180.000,- bedragen. Met inbegrip van de normale 3¥i% verhoging komt het percentage van de stijging dan op 23. B en W geven toe dat dit „niet gering is. De betekenis daarvan voor de ingezetenen onderschatten wij dan ook geenszins.” In verband met de verhoging merkt het kollege nog wel op dat de onroerend goedbelasting zeer laag is. Van twaalf omringende Friese gemeenten heeft Wymbritseradeel zelfs het laagste tarief en de grootste ongebruikte belastingskapaciteit op één na. Ruiker kwam erg duur, wagen werd niet afgesloten; f2500- uit auto ontvreemd Ypk fan der Fear krijgt Gysbert Japicxprijs 1979 denboeket, droogboeket, kadoverpakking (versiering) en een wandboeket Op de foto van studio Ger Dijs zijn al deze onderdelen terug te vinden, de groep van Ofïingawier haalde de eerste prijs, gevolgd door Ysbrechtum en Woudsend werd derde. De uitslag van de individuele inzendingen was als volgt: 1T. Hospes- de individuele inzendingen was als volgt: droogstuk: l.T. Hospes-Wijnstra, Offingawier2. P. van derHorst- de Haan, Oudega 3. L. Steginga-Winia, Oudega; wandstuk: 1. L. Steginga-Winia, Oudega 2. P. van der Horst-De Haan, Oudega 3. Sina Visser, Schamegoutum bloemstuk: 1. J.M. Auer-Oerlemans, Uitwellingerga2. D. Abma-Boonstra, Ysbrechtum 3. P. Bakker-Attema, Heeg. Alle prijswinnaars van de individuele inzen dingen kreeg een bord Makkumer aardewerk. Voor de groepsinzendingen waren er prijzen van honderd, vijfenzeventig en vijftig gulden. Bloemschikker Jos Tigchelaar uit Makkum gaf beide dagen nog enkele demonstraties, waar veel belangstelling en aandacht voor was. Burgemeester B. van Haersma Buma heeft voor de kommissie Integraal Struktuurplan, die donderdagavond en vrijdag de hele dag een hoorzitting hield in het provinciehuis in Assen, onder meer gesproken over de stijgende werkloosheid in Sneek en in het westen van Friesland. „Er doet zich hier een onthullende ontwikkeling voor. De werkgelegenheid is in het westen van onze provincie relatief duidelijk slechter aan het worden. Ik zou er daarom bij u voor willen pleiten, binnen het ISP aan het westen van Friesland bijzondere aandacht te schenken”. Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKEB‘Hra«ISR I 1 Burgemeester voor kommissie W-Friesland moet binnen ISP (Vervolg zie pagina 5) deze in het struktuurplan zijn opgenomen, werd duidelijk dat men niet zo gelukkig is met deze voornemens. MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 76 in de late avonduren van vrijdag werd de telefoonautomaat uit hotel Hanenburg ontvreemd. Er zat vermoedelijk voor onge veer f75 - aan kwartjes in het apparaat. Het geld behoorde aan Hanenburg toe. het apparaat aan de P.T.T. Vrij zeker is dit werk van een insluiper. De provincies Friesland, Groningen en plannen in Nijland zijn voortgekomen uit een aantal feiten. Zowel de kleuterschool als de lagere school zijn aan nieuwbouw toe: Gestreefd werd naar één gebouw. Dan heeft Nijland nog behoefte aan een sport- lokaliteit. een goed dorpshuis, een Groene Kruisgebouw, een rouwkamer en kleedak- kommodatie voor de buitensport. Dat heeft geleid tot het plan multifunktioneel gebouw, dus alle onderdelen in één ge bouw onderbrengen. In het plan zijn opge nomen een vierklassige lagere school, twee werklokalen van de kleuterschool- de hui dige kleuterschool blijft bestaan en wordt ingericht als speellokaal- een vergroot gymnastieklokaal, een centrale wijkak- kommodatie. de genoemde rouwkamer, het Groene Kruisgebouw en een kleedgele- genheid voor de buitensport. Het plan om te komen tot realisering van een multifunktioneel gebouw in Nijland heeft tot eind vorig jaar samen gelopen met de plannen voor een dergelijk ge bouw in Oppenhuizen. Door een aantal oorzaken is het plan Nijland niet tegelij kertijd aangepakt met dat van Oppen huizen. Nu echter zal er nog dit jaar mee begonnen moeten worden om in aan merking te komen voor een bijdrage van CRM voor de centrale akkommodatie in het gebouw. De toestemming van de ver schillende instanties zijn al binnen. Nu moet alleen de raad het licht nog op groen zetten. In de vorige raadsvergade ring bleek dat men er niet zo gelukkig mee was dat de hele zaak in een stroom versnelling terecht was gekomen. Men wilde meer cijfers op tafel hebben en aan deze wens is nu tegemoetgekomen. Na negen jaar ijver verzetsmuseum open: Sneek gaf financiële steun Op middelen in het kader van de aan vullende werkenpolitiek kan niet meer worden gerekend en de urgentie van de drie werken is zonder meer duidelijk. Gesteld kan worden dat het onaan vaardbaar zou zijn wanneer onze ge meente de bijzondere mogelijkheden die het ISP biedt, niet zou benutten en geman komt” en „Eilan fan de Silligen". Deze beide romans worden dan ook met name genoemd in het advies van de kom missie, bestaande uit de heren J. Boom- sma, J. Knol en S. Sybrandi, die gedepu teerde Staten eenstemming heeft geadvi seerd om de Gysbert Japicxprijs toe te kennen aan Ypk fan der Fear. De kommis sie schrijft verder: ..Hoewel ons advies is gebaseerd op de kwaliteiten van haar ro mans en novellen willen wij niet voorbij gaan aan het feit, dat zij ook als dichteres (Ella Wassenaar) naam heeft gemaakt en bovendien schrijvend onder eigen naam en als Frou X haar verdiensten heeft.' Het huidige gebouw van de lagere school zal door een beheersstichting worden geëksploiteerd. Het gebouw is eigendom van de kerkvoogdij, die van plan is de school na ontruiming te verkopen. Het centrum blijft eigendom van de gemeente. wil menen dat daar dan ook het motief ligt voor een ekstra verhoging t an de on roerend goedbelasting." Zaterdagmiddag om 10 voor zes plaatste de 32-jarige A.A.G. Gerlofsma uit Sneek, zijn auto ongeveer 10 minuten onbeheerd en onafgesloten op het Groot- zand. Hij moest nog even een ruikertje bloemen kopen. Toen hij weer bij zijp auto kwam, was er een koffertje uit ontvreemd, waarin ongeveer f 1000,- aan bank en girocheques en ongeveer f 1500,- aan baar geld aanwezig was. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de Gysbert Japicxprijs 1979 (de tweejaarlijkse prijs voor de Friese litera tuur) toegekend aan de schrijfster Ypk fan der Fear (mevr. L. Post-Beuckens) te Veenwouden. De prijs is haar toegekend voor haar historische romans. De prijs zal worden uitgereikt op donderdag 11 oktober in het stadhuis te Bolsward. Mevrouw Post-Beuckens, die jarenlang lerares is geweest, werd geboren in Son- del op 15 februari 1908. Zij heeft een grote verscheidenheid aan werk geschreven. Het meest bekend zijn echter haar historische romans „De Breu- De eerste burger van Sneek pakte gelijk nog twee andere zaken aan en vroeg aan dacht van de kommissie voor een snelle aanleg van de zuidelijke rondweg in Sneek en een goede aansluiting op de rijksweg 32. Al in 1968 heeft de toenmalige minister toegezegd, dat de zuidelijke rondweg er voor 1980 moet zijn. De aanleg is wel opge nomen in het plan, maar de oorspronke lijke toezegging van de gemeente moet nog eens worden uitgesproken. Het PvdA- Het kollege heeft overleg gepleegd met de raadskommissie voor de gemeentefinan- ciën. voor openbare werken en de beleids- kommissie sportnota. De leden van de kommissies waren het er over eens dat de geboden mogelijkheden zoveel mogelijk- moeten worden benut en dat primair naar wegen moet worden gezocht die de dek king van de lasten op een financieel verant woorde wijze mogelijk maken. Het is be kend dat verschillende werken waren op genomen in de portefuille voor aanvullen de werken, zodat aan een uitvoering op korte termijn niet werd gedacht. Het is in middels algemeen bekend dat voor aanvul lende werken geen middelen meer be schikbaar worden gesteld. „Wij staan dus vrij onverwacht voor de beantwoording van de klemmende vraag hoe in de dekking van de lasten zal moeten worden voorzien. De noodzaak om van de geboden mogelijkhe den gebruik te maken is duidelijk aanwe zig". meent het kollege en met haar de genoemde raadskommissie. Ze hebben hier twee redenen voor. Het plan vergt een investering van vier miljoen gulden en zal binnenkort op uitno diging worden aanbesteed. Nijland zal een bijdrage van 20.000.- moeten leveren. Om dit geld bijelkaar te krijgen zullen aktiviteiten on touw worden gezet. De Het punt rijksdiensten kwam ook nog aan de orde. Wat betreft de spreiding hiervan zag de heer Van Haersma Buma duidelijk het grote belang van Leeuwar den voor de provincie als geheel. De burgervader dacht echter dat een bij zonder geval niet uigesloten was. Wat Sneek, het centrum van de Friese meren betreft zag hij bijvoorbeeld al een mo gelijkheid. vestigingsplaats voor het nieuwe bureau voor het innen van de vaarbelasting. bijzondere aandacht hebben SNEEKER NIEUWSBLAD Kamerlid H. Rienks was geïnteresseerd in Tijdens de eerste openbare zitting, waar het belang dat Sneek bij een goede aan- instellingen, organisaties en bestuurders sluiting op rijksweg 32 zou hebben. De uit de drie betrokken provincies konden heer Van Haersma Buma wilde dit met alle reageren op de beleidsvoornemens zoals genoegen uit de doeken doen. „De be staande weg is erg mooi, maar hij is absoluut niet geschikt voor het huidige verkeer. Sneek heeft erg veel behoefte aan een goede verbinding met Leeuwarden." Verkeersveiligheid noemde de burgemees ter ook een punt dat hier zwaar weegt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1