Ontevredenheid over zwemonderricht in Sneek Prachtige school geopend in Hommerts Theaterdag trok 625 bezoekers snekerMkoerier Voorzitter ruilverkavelingsgroep Wommels: boer kind van rekening 150 hektare „fügeltsjelan” Politiek Team PvdA deed vele indrukken op in Wymbritseradeel Kinderen niet meer duizend keer per jaar strjitwei oer I I en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST Ih 1 REINIGINGSRECHTEN IN SNEEK OMHOOG (Vervolg zie pagina 3) Snoepautomaat van restauratie gekraakt: schadepost van 300,- Emeritus predikant F. C. Willekes overleden nisatoren hadden duidelijk nog meer werk van het programma gemaakt dan vorig jaar, toen 600 mensen de theaterdag bezochten. (De fotograaf van Studio Ger Dijs maakte een foto van één van de programmaonder delen). MAANDAG 1 OKTOBER 1979 134ste JAARGANG No. 78 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Langer dan een halve eeuw hebben de kinderen uit Jutrijp en Hommerts duizend keer per jaar de steeds drukker wordende rijksweg moeten oversteken om bij hun school te kunnen komen, of naar huis te gaan. Bij het officieel ingebruiknemen van de splinternieuwe Van Haersma Bumaschool in het plan de Nessen - dicht bij het dorpshuis Oan ’t Far en aan de „goede” kant van de verkeersweg - zei de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Sybranda daarvan: „We mogen de Heer dankbaar zijn, dat er in al die jaren bij dat oversteken 'geen ernstige ongelukken zijn gebeurd”. Muziekschool Sneek zal een verbouwing ondergaan (Vervolg zie pagina 3) (Vervolg zie pagina 3) en de Met als opzet om wat meer duidelijkheid te krijgen omtrent de gang van zaken rond het „Fügeltsjelan” en te proberen tot een wat demokratischer oplossing te komen dan de tot nu toe bewandelde weg, heeft de ruilverkavelingsgroep Wommels in Oosterend een Forum-feest-avond georganiseerd. „In de ruilverkaveling Wommels is 150 hektare „fügeltsjelan” als natuurgebied aangewezen. Dat is minder dan twee procent van het totale blok, dat 8000 hektare omvat. De boeren vinden de gang van zaken omtrent deze verkaveling nogal ondemokratisch geregeld. Ze voelen zich gedupeerd”. Dit zei de heer S. Koopmans, voorzitter van de ruilverkavelingsgroep Wommels. Zijn konklussie was: „er wordt alleen over grote zaken gepraat, maar over een boer is nog niet gesproken. Ik krijg steeds meer het idee, dat de boer het kind van de rekening wordt”. De theaterdag in Amicitia is evenals vorig jaar een sukses geworden. Het theater mocht zich verheugen op 625 bezoekers, een aantal dat niet veel afweek vergeleken met vorig jaar. Jong en oud kon in de grote zaal, de foyer of de studio een programma volgen. Voor het een was wel meer belangstelling dan voor de andere, maar de optredende artiesten kon den dit weten omdat het een open dag was en iedereen in en uit kon lopen, wat ook werd gedaan. Vóór het voet licht kwamen de ballet leerlingen van de muziekschool, de Volksdans groep Ysbrechtum, verder Hessel van der Wal met combo Henk Alke- ma, het onderwijzerskabaret, Trya- ter, docenten van de Rijksscholenge- meenschap, het Heerenveens vocaal ensemble, Aafje Top, Sietse Dolstra, Geke Bos, Haye Bijlstra, Ritsko van Vliet jr., Roel Slofstra, Jan Doedel en Geke Bos. Geke sloot in de studio óe/l^nts Gratema in de grote zaal het ffogramma af. Ook kon men ’n indruk krijgen van wat er achter de schermen van het theater gebeurt. Vooral jongeren in middelbare- schoolleeftijd hadden hier veel be langstelling voor. In de hal van het theater kon men bij kraampjes alge mene informatie krijgen, terwijl bij enkele stands demonstraties werden gegeven. Aukje Beeksma bijvoor beeld liet zien hoe in verschillende fasen een dekor wordt opgebouwd. Toneelkapper Rommert Talman de monstreerde het grimeren. De orga- Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD L SNEEKER NIEUWSBLAD Na een langdurige ziekte is in het Gel derse Zetten op 72-jarige leeftijd overle den de emeritus predikant Franciscus Cornells Willekes. De crematie zal mor gen (dinsdag) in Arnhem plaatsvinden. Wethouder I. Bergsma bleek „gatsjetük" genoeg om. toen hij de sleutel éénmaal had laten opsporen, zonder vertraging de deur tan de nieuwe school te kunnen openen. Iloto studio Ger Dijs) In het streven van de gemeente Sneek om het ophalen van het huisvuil tot een kos tendekkende zaak te maken, heeft het kollege van burgemeester en destijds aan de minister van binnenlandse zaken toestemming gevraagd de rechten voor het ophalen van huisvuil gedurende drie achtereenvolgende jaren met elf pro cent te verhogen. Die toestemming kwam en in 1978 werd de eerste verhoging van kracht. Dat bracht de heffing op 5,50 per In diezelfde nacht werd ook ingebroken in de mobiele snackbar van Van der Wal aan de Bolswarderweg. In verband met de verbouwing van de snackbar is er een wagen naast geplaatst. De voorklep werd open gebroken. Uit de snackbar werden een portie satévlees. een portie tartaar, enkele kroketten en Mars-repen ont vreemd. Geld was er niet aanwezig. De schade is gering. Het Bolwerk kreeg woensdagnacht ook bezoek van onbevoegden. Via het platte dak werd een raam bereikt, waarvan de ruit werd ingeslagen. Toen de dader(s) naar de benedenverdieping liep(en) ging het alarm over en nam(en) hij/zij de vlucht door de voordeur. Er werd niets uit het pand ver mist. Van woensdag op donderdag is een snoepautomaat van de stations-restau- ratie gekraakt. De automaat hing aan de voorgevel van de restauratie. Het glas werd vernield en de kauwgum en Ver- kade repen, alsmede het in de automaat aanwezige geld, werd ontvreemd. Een schadepostje van plm. 300,- voor de eksploitant, de heer J. G. H. B. Berserik. urvwa wvurnmiacAO^ voorn m asmatu Door een vrij kleine interne verbouwing van de Muziekschool voor Sneek en Om streken kan tegemoet gekomen worden aan de huidige indeling, die weinig moge lijkheden biedt voor groepsonderwijs. en- semblespel en dergelijke. De kosten van die verbouwing worden geschat op 51.250.-. Door de investering zal de huur prijsvan het gebouw, het scholenkompleks aan de Looxmastraat en de Priorstraat. met 5350.- omhoog moeten. De zaak is door burgemeester en wethouders van Sneek besproken met het bestuur van de Muziek school. dat met de huurverhoging akkoord gaat. Het voorstel zal volgende week dins dag deel uitmaken van de agenda van de vergadering van de gemeenteraad tan Sneek. Een „Politiek Team” van de Partij van de Arbeid, met landelijke-, provinciale- en gemeentelijke politici heeft vrijdag onder leiding van het Tweede Kamerlid dr. Kees Zijlstra uit Sneek een uitgebreid bezoek gebracht aan de gemeente Wymbritseradeel. In de ochtenduren werd een gesprek gevoerd met het kollege van burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel op het gemeentehuis in Sneek. Daarna trok men „het veld” in. Onder voorzitterschap van Kees Zijlstra, gedeputeerde Piet Poortman en Tweede Kamerlid Heine Keuning werd in de namiddag hoorzittingen gehouden in Woudsend, Heeg en Scharnegoutum. vergrote sportzaal of sporthal bouwen dan wordt er alleen een gebruiksvergoeding op urenbasis gegeven. Hieruit volgt dat er door de gemeente een veel groter gedeelte gefinancierd moet worden. Ook zullen van onderwijszijde vrijwel zeker bezwaren ge- uit worden in de vorm van dat men kleine kinderen in een grote ruimte plaatst zodat ze zich verloren voelen. Als tweede objekt werd het veeteeltbedrijf van de gebroeders Stegenga in Oudega-W. bezocht. De gebroeders Stegenga gaven hier hun mening over de aanwijzing van een gedeelte van hun land als „fügeltsjelan". Dit is land dat vrijwel zeker over enige tijd wordt aangewezen als beschermd gebied, wat inhoud dat de eerste snede gras vervalt, er mag geen kunstmest worden gebruikt, waardoor de opbrengst lager wordt van de tweede snede en de derde snede zal verval len door de trage hergroei. Aan de hand van cijfermateriaal werd aan gewezen dat een verlies van ruim f 17.500.- maand. Aan de raad wordt nu voorgesteld per 1 januari 1980 een tweede verhoging van elf procent toe te passen. Men komt wethouders 'dan op een heffing van 6.25 per maand. De heer Koopmans was een van de vijf forumleden. Allen kregen de vraag voorge legd waarom wordt het ruilverkavelings- blok Wommels geen proefgebied, waar na onderzoek relatienotagebieden vrijwillig tot stand komen? Drs. F. Prillewitz van het Ministerie van C.R.M. zei dat er geen sprake van is dat men in Friesland meer wordt aangepakt dan in andere delen van het land, al wordt die indruk soms wel gewekt. ..Kwaliteiten van natuur en land- schap lopen nog steeds terug. We moeten meer dan ooit ons inzetten dit tegen te gaan, waarbij de natuurbescherming niet op zichzelf staat. Het gaat in Wommels maar om 150 hektare. Natuurlijk gelden er spelregels, opgesteld door de overheid, maar de spelers kunnen in elke situatie verschillen", aldus de heer Prillewitz. die vond dat de raad van advies, die spontaan in Wommels is gevormd, en de voorberei- dingskommissie zelf moeten bepalen hoe ver het kan reiken. De hervormde dominé Willekes werd ge boren op 10 mei 1907 in Ghicago. Hij studeerde later in Nederland en daarbij vormde een theologische studie in Utrecht het eindpunt. In Sneek ging de heer Wille kes ook enkele jaren naar het lyseum en aan die school was het. dat hij zijn later echtgenote Anneke Sikkes (een dochter van de vroegere gemeentesekretaris) leer de kennen. Mevrouw Willekes-Sikkes is nog in leven en is thans zeventig jaar. wel na tien minuten. Toen iedereen was ..overgevaren" stonden er aan beide kanten van de afzetting onafzienbare rijen auto’s. Overigens stonden er de laatste jaren al speciale stopborden bij de school, die men in werking kon stellen als de groepen kinderen moesten oversteken. Een „Over- steekploeg" van ouders en leerkrachten was altijd bij die operatie aanwezig en ook Aangezien kinderen en genodigden vanuit de „oude" school vertrokken om de nieuwe in gebruik te nemen (overigens gaat de jeugd al een tijdje naar het nieuwe onder komen) moest nog één keer die gevaarlijke rijksweg gekruist worden. Twee stoere a- genten van de rijkspolitie zetten daartoe het verkeer stop. In groepjes en zingend huppelden de kinderen naar „de andere kant", naar de sekundaire weg. En dat het oversteken levensgevaarlijk kan zijn bleek Tijdens het bezoek aan b. en w. werd gesproken over de herindeling, de sport- nota, Talmahiem in Heeg. openbaarheid kommissievergaderingen, de kontakten met dorpsbelangenverenigingen en in hoe verre deze de meningen van het dorp vertegenwoordigen, en het uitgebreide we gennet. ’s Middags trok het Politiek Team de ge meente in en als eerste werd een bezoek gebracht aan de sportzaal in Heeg. Deze sportzaal is het gymlokaal van de R.K. School, maar ook de Protestant-Christe- lijke school maakt er gebruik van. Dui delijk werd gekonstateerd dat deze ak- kommodatie onvoldoende is. Door het hoofd van de school werd toegelicht dat in 1977 het lokaal door de inspekteur van Volksgezondheid is bekeken en dat toen is opgemerkt dat binnen vijf jaar afkeuring zou volgen. Het is nu 1979 en er zit nog geen schot in de zaak. Ook kwam de financiering van nieuwe akkommodatie ter sprake. Het ministerie van onderwijs zal bij de bouw van een gymnastieklokaal een volledige subsidie geven; gaat men een De heer Jan Noord, vertegenwoordiger van het landbouwschap en de centrale kukuurtechnische kommissie, boer in Dwingeloo en zelf betrokken bij een ruilverkaveling, dacht dat er nog vol doende gelegenheid was bezwaren kenbaar te maken bij de voorberei- dingskommissie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1