en I Ombudsteams Wymbritseradeel Sneek (PvdA) gaan samenwerken s® Kollege Sneek wijst hanteren van de 7%-norm principieel af Sinterklaas komt op 17 november, maar I Aandacht voor Dierendag IJLST snekerMkoerier Weinig neiging af te wijken van konsept cirkulatieplan? 'd Warme bakkers verrasten Sneker kleuters met een krentenbolletje PEDDLERS IN SNEEK WR 25-jarig jubileum zuster Westera SSI II de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I I Officieel Orgaan van ra Rn. Nota bejaardenoorden Friesland tot 1985 iW 1 - I 4 Oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting in de meterkast. Drie koelbok- sen zijn verbrand en verder is er veel rook schade. waren de woorden van de heer Ger- brandij, die namens de kruisvere niging Nijland-Wolsum-Folsgare boden. Er bestond voor het jubi leum een grote belangstelling. Het „Wij hopen, dat men met de belangen van hen, die hun brood in de binnenstad moeten verdienen, terdege rekening zat houden. ]e kunt je trouwens afvragen of zo’n Verkeers- cirkulatieplan nou wel zo dringend nood zakelijk is en of men de twaalf miljoen, die de eerste fase zal kosten, in deze tijd niet beter voor wat anders kan besteden. In ieder geval zal men éérst moeten zoeken naar uitbreiding van parkeerruimte, anders wordt de chaos die men hier en daar al kan signaleren, alleen maar groter”. DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 134ste JAARGANG No. 79 als het landelijk gemiddelde. De uitbrei ding van de school heeft f 300.000- ge kost De kleuters werden deze middag verrast met een optreden van goochelaar Othello uit Heerenveen. Uit de vergadering kwam later een wat ander geluid. Dat hield in, dat voor de zakenlieden de tijd, na twee jaar netjes praten, gekomen is om maar eens minder behoorlijk op te treden... Die neiging om „de beuk er in te zetten” werd door de heer Pheifer getemperd. „Laten we eerst maar (vervolg zie pagina 25) Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEMe.o. Wie aan 4 oktober denkt koppelt hieraan meteen dierendag. Vandaag is het dan ook weer zover. Er zullen maar weinig dieren zijn die vandaag niet worden verwend met wat ekstra eten of een dagje uit naar een kleuter of een lagere school. De onderwijzerd en onderwijzeressen willen op 4 oktober dan ook wel aandacht aan dierendag besteden. Omdat leerkrachten „bij de tijd” horen te blijven zal bij de leerlingen van de hogere klassen waarschijnlijk wel in worden gegaan op een aktie die al sinds enige tijd draait en die wijst op het onrecht dat dieren wordt aangedaan. Ook in onze krant zijn foto’s met tekst afgedrukt en volgende week volgt er nog één. Mensen die zichzelf in deze voorbeelden herkennen hebben waar schijnlijk instemmend geknikt toen ze de kop bij de foto zagen. De leus van de kampagne is dan ook „denk eerst even na voor datÜ een huisdier neemt”. p f Dat standpunt wordt door b en w van Sneek sterk gemaakt met cijfers. Op 1 januari 1976 bedroeg het percentage be jaarden onder de Sneker bevolking 11.8. Twee jaar later was dat reeds gestegen tot 12,25 procent. Uit de bevolkingscijfers valt verder zonder meer af te lezen, dat deze stijgende lijn zich in de komende jaren zal Om meer en een beter inzicht'te krijgen in de maatschappelijke problemen van inwoners van de gemeente Sneek en Wymbritseradeel hebben de afzonderlijke PvdA-ombudsteams van deze gemeenten besloten om nauwer samen te gaan werken. Officieel is dit 1 oktober een feit geworden. Er is sprake geweest dat een ombudsteam van Ijlst zich bij deze twee gemeenten zou aansluiten maar hier bleek op het laatste moment geen mogelijkheid toe. Het is echter niet uitgesloten dat samenwerking in de toekomst zal plaatsvinden. wat een zuster wezen moet”. Dit gerbrandij verder. Dokter E. Siets- ma van IJlst sprak als bestuurslid van de Friese Kruisvereniging - De Commissie Sneker Bejaardenoorden en burgemeester en wethouders van Sneek zitten op vrijwel dezelfde golflengte inzake hun reakties op de „Nota ter voorberei ding van de planning van bejaardenoorden in Friesland tot 1985, tweede fase”. Het streven om over vijf jaar het aantal „bedden” terug te hebben gebracht op zeven per honderd inwoners, wordt principieel van de hand gewezen. Én de Commissie èn het kollege vindt een dergelijke algemeen norm onjuist in de zozeer van gemeente tot gemeente en van regio tot regio verschillende situaties. Het was uiteraard geheel volgens de stelling van Bartjens, dat de heer H. Pheifer gisteravond in de speech waar mee hij de algemene ledenvergadering van de Vereniging Sneker Zakenlieden in hotel Hanenburg opende, vooruit blikte op de ekstra vergadering van de gemeenteraad van Sneek waarin komen de dinsdagavond, met name voor de middenstanders, uiterst belangrijke za ken aan de orde komen. Hij zei er onder meer dit van: „Uit de antwoorden van burgemeester en wethouders op de 132 schriftelijk door diverse raadsleden in gediende vragen moet ik helaas konklu- deren, dat het kollege niet van plan schijnt om veel af te wijken van haar oorspronkelijke plannen inzake het Ver- keerscirkulatieplan en het Struktuurplan Binnenstad. Als ik ergens lees, dat de Vereniging Sneker Zakenlieden tevreden is over de gevoerde inspraakprocedure, dan is dat op zijn zachtst gezegd mislei dend. Men kan het immers eens zijn over de wijze van procèsvoering en toch de uitkomst daarvan moeilijk te verteren vinden!” Kleuterschool in Imsum met een lokaal uitgebreid In Irnsum is het derde lokaal van de in Rauwerderhem tegen het algemeen openbare kleuterschool „Beukerwille" in beeld in. nog steeds groeien. Het geboorte- gebruik genomen. Dit gebeurde maandag cijfer in deze gemeente is vier maal zo hoog middag met een feestelijk vertoon. Burge meester mr. J. van der Meer gaf met een toeter het startsein voor de kinderen om een ballon de lucht in te laten. De burger vader zei in een toespraakje dat de scholen y „U hebt een grote plaats ingeno men in de gezondheidsdienst in als beginnend huisarts heb ik veel deze omgeving. U deed het met hart sprak op de receptie ter gelegenheid van u geleerd”. Sietsma speldde en ziel”, aldus de heer Hoogwater, van het 25-jarig jubileum als wijk- zuster Westera de medaille met de Mevrouw Westera kreeg een bord verpeegkundige van zuster S. Wes- beeltenis van de Barmhartige Sa- van Makkumer aardewerk aange- tera. „Het kon bijna niet beter, het maritaan op. Volgens de voormali- bestuur heeft nooit een kritische ge huisarts W.J.A. Hoogwater was opmerking over uw werk gemaakt mevrouw Westera erin geslaagd op korps „Excelsior” en het koor haar eigen bescheiden manier een „Looft den Heer” zorgden voor een plaats te veroveren bij de patiënten muzikale hulde. De fotograaf van Brand in „De Rakken” In café-restaurant-bistro dc Rakken is gis termorgen vroeg brand uitgebroken. Het was ongeveer kwart over vijf toen de heer Kok. die vlak bij De Rakken woont, door geblaf van zijn honden wakker werd. Al snel kwam hij tot ontdekking dat er brand was. De brandweer was snel ter plaatse en zo kon grote schade worden voorkomen. en de Sneker vrijgesproken in zaak Langweerder BV’s Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de 46-jarige Sneker Jan Jelle K. vrijgespro ken, nadat er enkele weken geleden een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen hem was geeist in de affaire van de Langweerder rekreatie BV’s. Voor de direkteuren van de BVs. de 67- jarige Johan Henri Z. en zijn 38-jarige' zoon Johan EliazarZ. luidde het vonnis zes maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. Vader Z. kreeg bovendien een boete van f 500 - wegens overtreding van de vuurwapenwet. De eis was geweest: elk anderhalf jaar onvoorwaardelijk. De rechtbank had vorig jaar de beide Z's veroordeeld tot een jaar met aftrek. Jan Jelle K. kreeg toen zes maanden gevange nisstraf waarvan vier voorwaardelijk. In Sneek is sinds twee jaar het ombuds- werk op gang gekomen. Het was Corrie Faber die dit in goede banen leidde en draaiende hield. Zij heeft nu assistentie gekregen van een maatschappelijk werker, een gemeenteraadslid en iemand van de sociale dienst; evenals Corrie sociaal be wogen mensen die weten welke instanties ingeschakeld kunnen worden wanneer iemand met een probleem zit en niet weet hoe dit op te lossen. Hetzelfde kan. gezegd worden van het ombudsteam van Wymbritseradeel, waar van drie mensen deel uitmaken. Sibbel de Jong uit Goënga is als ombudsvrouw voor deze gemeente aangewezen. Zij vormt een team met een sociaal en een maatschappe lijk werker. Deze mensen wonen in Heeg en Scharnegoutum. Sibbel heeft zich bezig gehouden met maatschappelijk werk in Overigens benadrukte de heer Pheifer, dat de konsept-plahnen alleen nog maar een E is vormen en dat het Vonnis nog niet is uitgesproken. Hij meende, dat men dins dag in de Muziekschool zal kunnen horen of de raadsleden genoegen nemen met de gegeven antwoorden. Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD U heeft uw werk met grote inzet gedaan. U had de takt om iedereen van de Friese Kruisvereniging afde- Studio Ger Dijs maakte een foto. Vorigjaar boden de gezamenlijke „warme bakkers” in Sneek op de Dag van ouderen getrakteerd, nu de jongeren. Vandaar dat alle kleuterscholen in het Brood de bewoners van de bejaardencentra en de bejaardenclub een Sneek dinsdag een versierde mand met krentenbolletjes kregen aangeboden, broodmaaltijd aan. Die ging er toen in als koek en ook de bakkers hadden er Het was dus smullen geblazen voor de kleintjes tussen vier en zes jaar. Deze veel plezier in. Vandaar dat men ook deze tweede Dag van het Brood - het foto werd door Studio Ger Dijs genomen in „De Spil” waar de geïntegreer- is de bedoeling van dat gebeuren elke eerste dinsdag van oktober een de kleuters door „juf’werden voorzien van een ovenvers hapje. Vandaag is traditie te maken-weer een stuntje bedacht om het licht op bakker en brood het weer een beetje feest op de scholen, want het is op veel plaatsen te doen schijnen. De rollen worden gewoon omgedraaid, vorig jaar de gebruikelijk dat de jeugd op Dierendag een beestje meeneemt naar de klas. Engelands meest suksesvolle driemansformatie, The Peddlers, bestaande uit Roy Phillips, Ed Spevock en Pete Dennis, treedt vrijdagavond 12 oktober op in de Foyer van Amicitia te Sneek. The Peddlers bestaan reeds vijftien jaaren brengen op eenzaam hoog nivo een ontzettend swingend programma ten gehore. Het feit dat zij reeds met tal van wereld- artiesten, we denken dan aan Frank Sinatra, Nina Simone, Cleo Laine en Duke Ellington op de bühne stonden is voor zich al een graadmeter voor hun kwali teit In totaal konserteren zij ne gen maal in Nederland in voor namelijk de grotere plaatsen. Voor meer informatie zie elders dit blad. voortzetten. Deze zich in Sneek voordoen de tendens gaat nu al boven die welke het rijk in zijn beleid tot 1985 heeft verdis- konteert. aldus het kollege in een konsept- reaktie. die men naar gedeputeerde staten wil zenden. (Vervolg zie pagina 5) „U had model kunnen staan voor te vriend te blijven”, zo ging de heer ling Nijland, Wolsum en Folsgare. Sneek.'Wymbritseradeel, IJ Ét en de kleine zuidwesthoek. Ze kan op heel wat ervaring bogen. De weg kunnen vinden in de wirwar van sociale voorzieningen en instellingen en omgang met mensen kan ze in haar nieuwe funktie goed gebruiken. Ook vult ze met deze kennis Corrie goed aan. De ombudsvrouw van Sneek heeft in de prak tijk al heel wat voor elkaar weten te boksen. Er werd ook wel eens teveel van haar gevraagd, maar ze was altijd bereid tot het uiterste te gaan. (Vervolg zie pag. 5) IJlst praat verder over het „komplan” Ijlst heeft vóór de vakantie-periode een informatieavond gehad over het nieuwe bestemmingsplan voor de kom van het stadje. Maar daarmee is de kous niet af! De inwoners hebben gelegenheid gekregen een nadere studie te maken en nu is het zo ver, dat het gemeentebestuur een aantal knelpunten gaat uitdiepen en bespreken. U kunt elders deze krant lezen welke vorm aan deze inspraak wordt gegeven om zo goed mogelijk aandacht te schenken aan persoonlijke en globale problemen die uit het bestemmingsplan kunnen voortvloei en. Er komt een zitdag en een diskussie- avond, want het vraagt nu eenmaal wat méér om historie en toekomst „syn gerak to jean" in één beschermde bebouwde kom... f SNEEKER NIEUWSBLAD 99 iiivwd ^voca u «aunaaia

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1