Klimop bouwde leuk jubileumfeest IJLST snekerHKQEKIEB Verzorgingsnivo in Sneek enigszins aangetast” 9 J. Peters Bolsward winnaar van Lankhorst Damtoemooi Gemeente Gaasterland wil meer geboortebomen gaan verstrekken ■K j Officieel Orgaan van en de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL Meisje liep ondanks helm bij val ernstig hersenletsel op Gistermiddag is op de weg onder Harich de 17-jarige M. van der B. uit Wyckei met zijn brommer van de weg geraakt. Als duo- passagiere reed mee de 13-jarige Joukje Deinum uit Sondel. Alhoewel het meisje een helm droeg werd ze bij een val ernstig gewond aan haar hoofd. M. deed nadat hij in de berm was geraakt een poging weer op de weg te komen. Hierbij verloor hij zijn evenwicht en viel. Joukje is met ernstig hersenletsel in het Sint Antonius zieken huis opgenomen. MAANDAG 8 OKTOBER 1979 134ste JAARGANG No. 80 Dat er met weinig financiële middelen toch nog wel een leuk feestje op touw is te zetten werd donderdagmiddag bewezen in de openbare kleuterschool „Klimop” aan de Dr. Kuyper- laan. Enkele weken lang repeteerden een tiental ouders van de leerlingen het verhaal „Zwaan kleef aan” (en die repetities leverden op zich al een heleboel plezier op!) en dat toneel stukje in vier bedrijven werd ter herdenking van het vijf en twintig jarig bestaan van de school opgevoerd voor de kin deren. Blijkbaar zö realistisch, dat één van de kijkende kleuters het benauwd kreeg toen zijn moeder aan de zwaan kleefde en hij dacht dat hij „moeders” voorlopig wel niet terug zou zien... In de avonduren werd nog een receptie gehouden, die bezocht werd door vele oud-leidsters - onder meer juffrouw Faber, de eerste hoofdleidster van de Klimop en nu84 jaar- vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, oud-leden van de ouderkommissie en zelfs een fiks aantal oud-leerlingen. In totaal werd het aantal receptiegangers op zo’n honderdvijftig personen geschat. Foto Studio Ger Dijs maakte een opname van de uitvoering van „Zwaan kleef aan”. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. (Vervolg zie pagina 3> Zaterdag werd in de foyer van Ami- citia te Sneek weer het jaarlijkse door Lankhorst Touwfabrieken ge organiseerde Open Damtoemooi gehouden. Reeds om twaalf uur, twee uur na de start van de eerste partij, kwamen zich de eerste prijs winnaars aan de bestuurstafel mel den. Het duurde echter nog wel enkele uren, eer de ere- en hoofd klassers hun laatste zet gedaan hadden. De fotograaf van Studio Ongewijzigd beleid en de Ger Dijs was aanwezig bij dit door 146 damliefhebbers bijgewoonde evenement en schoot deze plaat met op de voorgrond de ereklasse. De dammedewerker van het Sneeker Nieuwsblad, Eddy Drost (met de donkere Trui) blèef onder zijn nor male kunnen en zag geen kans een prijs in de wacht te slepen. Die was weggelegd voor de heer Peters uit Bolsward. Meer plannen Caravan in vlammen op Ondanks het feit, dat de financiële positie van de gemeenten door de moeilijke ekonomische positie wordt (Vervolg zie pagina 3) beïnvloed, zijn burgemeester en wethouders van Sneek er tot hun genoegen in geslaagd om de gemeenteraad een sluitende begroting voor het jaar 1980 aan te bieden. Er wordt in de aanbiedingsbrief echter direkt bijgezegd, „dat daarvoor een aantal minder aangename maatregelen getroffen moesten worden Verder stelt het kollege, „dat in deze aanbiedingsbrief niet, zoals in voorgaande jaren, beschouwingen gehouden worden over het te voeren beleid in de komende jaren. Deze krijgen een plaats in het beleidsplan 1981-1984, dat in het komende voorjaar aan de raad aangeboden zal worden”. Het dagelijks bestuur van het gemeentelijk samenwerkingsorgaan Zuidwest-Friesland heeft met haar bekendmaking dat de rem op de rekreatie in Zuidwest-Friesland minder groot zal kunnen zijn dan door het algemeen bestuur van het orgaan in februari van dit jaar met algemene stemmen werd besloten, heel wat reakties losgemaakt Punt is dat er gemeenten zijn die plannen hebben die veel verder gaan. Dit betekent vooral een forse uitbreiding van de rekreatieve voorzie ningen. Er zijn gemeenten voor wie het moeilijk is om de zaak af te remmen, omdat er in sommige gevallen sprake is van goedgekeurde bestemmingsplannen. Na de diskussie en een schorsing werd be sloten aan de raden van die gemeenten met de grootste rekreatieve plannen te vragen hun plannen nog eens onder de loep te nemen en mogelijk terug te schroeven. Spoorlijn in ZWH moet een soort tramlijn worden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het stuk bij de ontwerp-begroting is ditmaal toegespitst op het begrotingsre- sultaat en de daarmee verband houdende aspekten. Daarnaast wordt een toelich ting gegeven op de nieuw opgenomen objekten, die weliswaar alle in het be leidsplan 1979—1983 voor 1980 zijn Vergeleken met de aangeboden begroting 1980 en de voor 1980 op de meerjaren van i de De in eerste instantie wel in de begroting gereserveerde lasten voor de aanleg van een nieuwe woonschepenhaven en de ont sluiting van de Woudvaart zijn afgevoerd Burgemeester B.W. Cazemier Wymbritseradeel is voorzitter van opgenomen, maar waarvan de definitieve prioriteitsbepaling nog door de raad dient te geschieden. Als een hint aan de frakties wordt daarop de volgende zin gelanceerd: „We nemen aan dat de aard van dit stuk - de aanbiedingsbrief - konsekwenties zal hebben voor de wijze van behandeling van de begroting. Zo kunnen we ons voorstellen, dat de ge bruikelijke algemene beschouwingen in het vervolg zullen plaatsvinden bij de behandeling van het jaarlijks aan te bieden beleidsplan.” Voor nieuwe objekten is ongeveer 410.000 - beschikbaar gekomen door in de oorspronkelijke konsept-begro- ting nogal wat bezuinigingen aan te brengen in de onderhoudssfeer. Burge meester en wethouders willen daarbij niet verhelen, dat daardoor het verzor- gingsnivo enigszins wordt aangetast. Er waren nog meer bestuursleden die hun hart wilden luchten. De heer G. van der Bijl uit Workum bijvoorbeeld was helemaal niet zo gelukkig met de manier waarop gesold werd met de stemmen van de insprekers. „Ik zie dit besluit als een verwijdering tussen Zuidwest-Friesland en Mede door het treffen van een „aantal minder aangename maatregelen" konden alle in het beleidsplan 1979-1983 voor 1980 vermelde projekten, plus een tweetal nieuwe, in de begroting worden opgeno men. Enkele van die zaken kunnen slechts uitgevoerd worden door de algemene re serve gedeeltelijk aan te spreken. Een wens waarvoor bijvoorbeeld geen middelen be schikbaar zijn, is het uitbreiden van de taak van de theater-konsulent. In de begroting van 1980 zijn voorts de kosten van de welzijnsplanning pro memorie opgeno men. omdat men nog geen inzicht heeft in de omvang van de kosten. Mogelijk moet daarvoor straks wel een ekstra beslag op de middelen worden gelegd. Met name de de heer W. de Boer uit Sneek had een groot aandeel in de diskussie. „De situatie waar we nu inzitten is natuurlijk heel vervelend. Mijn eerste reaktie; dit is onmogelijk! Hoe bestaat het dat het dage lijks bestuur een beleid waar een paar jaar aan gewerkt is, met één velletje papier om zeep wil helpen. Toen we op 1 februari dat besluit namen, waren die gemeentelijke plannen toch ook al bekend? Wat is er gebeurd dat het basisrekreatieplan naar de prullemand moet’ Is dat schokkend ge weest of hebben we op 1 februari een schertsvertoning opgevoerd? De Boer voelde zich „beetgenomen’. Hij was van mening dat men zich moest hou den aan het besluit van 1 februari „De konklusie is dat het bestuur moet blijven staan voor wat ze wil Ze moet de moed hebben met dat plan terug te gaan naar de gemeenten en te vragen de zaak terug te draaien. Natuurlijk hebben die gemeenten het volste recht dat niet te doen.’’ De voorzitter van de Zuidwest Friesland, bur gemeester F. Faber was ook van mening dat iedere gemeente op zich moet beslissen hoe men het wil oplossen. Hij wees er echter op dat alleen zaken die in het basisrekreatieplan zijn opgenomen in aan merking komen voor subsidie. SNEEKER NIEUWSBLAD bestuursgroep die zich met de voorbe- - reiding van het basisrekreatieplan be zighoudt Omdat duidelijkheid verkre gen moest worden over de toch plotse? linge verandering in de mening betref fende de rekreatie kwam hij met het volgende: Het kollege heeft de ontwerp-begroting opgesteld op basis van „ongewijzigd be leid." Als algemene uitgangspunten zijn daarbij gehanteerd: een stijging van de loonkosten met 6,1 procent ten opzichte van het salarispeil per 1 augustus 1978 en een prijsstijging van 3lA procent ten opzich te van het prijspeil per 1 april 1979. begroting geraamde bedragen, vallen en kele verschillen op. Zo is de raming van het subsidie aan het plaatselijke kruiswerk f 219.106- lager omdat dit werk nu via de wet bijzondere ziektekosten betaald wordt .De lasten van de woonschepenhaven en de ontsluitingsweg Woudvaart (157.000) zijn ook nog niet in de begroting 1980 opge nomen. Voor te verlenen subsidies in de ongedekte tekorten van de aktiviteiten in het kultureel centrum Amicitia isf 75.000- ekstra geraamd. De raming van de onroe- rendgoedbelasting is f 150.000 hoger. „Een paar weken nadat beslist was dat de rekreatie afgeremd moest worden zijn we met de betrokken gemeentebesturen rond de tafel gaan zitten. Toen werd duidelijk dat er nog tal van plannen en wensen waren. Toen plannen werden gemaakt voor Zuidwest-Friesland is uit gegaan van cijfers van 1976, maar drie jaar later bleek dat er in werkelijkheid veel meer plannen waren. Het besluit van Zuidwest-Friesland is dus eigenlijk al volbracht, er kunnen geen plannen meer bij. Dat was ons dilemma”, aldus de heer Cazemier. De burgemeester meende dat grote bedragen geld weggegooid worden wanneer goedgekeurde bestemmings plannen zomaar ongedaan zouden wor den gemaakt. Tegen twaalf uur gisteravond ging een oude caravan in de Pieter Sikkesstraat in vlammen op. Een tijdje geleden waren de ramen van de caravan al eens ingeslagen. Vermoedelijk heeft de lieve jeugd de brand gestoken in de kussens, die nog in het kampeerwagentje lagen. Eigenaar van het geval is de heer Hendrik Blom, die het geval aan de politie meldde en opgaf, dat Begroting ’80 sluit na enkele minder aangename maatregelen Rekreatieve plannen in Zuidwest Friesland blijken te omvangrijk Basis-rekreatieplan van de baan? Burgemeester B.W. Cazemier van Wym britseradeel heeft tijdens de raadsvergade ring van het samenwerkingsorgaan Zuid west-Friesland het voorstel gedaan om van de spoorlijn Sneek-Staveren een soort tramlijn te maken. Een brief van de minis ter van verkeer en waterstaat was aanlei ding om dit punt naar voren te brengen. In de brief wordt toegezegd dat er een onder zoek zal worden ingesteld naar de levens vatbaarheid van de halte voor de trein in Ijlst en Scharnegoutum. De heer Cazemier dacht dat hierbij ook te denken valt aan een halte in Oudega en zo mogelijk ook dieper in de Zuidwesthoek. B en w van Gaasterland zijn op het idee gekomen om in de gemeente geboortebomen te gaan verstrekken. Vroeger was het op het platteland traditie om bij de geboorte van een kind een boom, of meerdere bomen, te planten. Doel hiervan was dat het kind bijvoorbeeld op zijn trouwdag over een geldsom kon beschikken, afkomstig van de opbrengst van het hout. De laatste tijd is er een tendens om dit goede gebruik weer te herstellen, alhoewel de financiële achtergrond gedachte niet meer meespeelt, aldus b en w die vinden dat Gaasterland als bosrijke gemeente een naam heeft op te houden en er voor dient te zorgen dat Gaasterland groen blijft. Voor het opgroeiende kind lijkt het ons een leuk idee dat „zijn" boom even oud is al hij en dat hij samen opgroeit met de boom. Dit helpt tevens mee het milieubewust zijn van de kinderen te vergroten, want hun boom kennen ze en ze zullen niet toestaan dat hun boom door anderen wordt bescha digd. aldus het kollege. Het is de bedoeling dat alle kinderen die in het afgelopen jaar geboren zijn nog een boom krijgen. De bomen zullen worden rondgebracht en ouders kunnen de boom dan planten. Wanneer er geen mogelijk heid is de boom op het erf te plaatsen, vindt b en w dat in elk dorp de gelegenheid moet zijn voor het planten van een boom in een gemeentelijk plantsoen. De kosten van het beschikbaar stellen van geboortebo men zullen per jaar ongeveer f 1.000.- zijn. Het ligt in de bedoeling om bij de geboorte- aangifte een folder uit te reiken waarin een en ander omtrent de geboorteboom staat vermeld. Bij het uitreiken van de boom zal een certifikaat worden verstrekt. Volgende week dinsdag wordt het voorstel in de raad behandeld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1