Ijlst na 85 jaar in vervulling Eigen home - wens van CJV in In samenwerking met Gaasterland: Feest rond veertig jarig bestaan Christelijk Agrarische School H J.J »-ww van INBRAAK NESTLÉ en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST l ITweb mn clubhuis voor* a Niets vermist: sprak ondermeer de heer R. Veen- stra, inspekteur agrarisch onder wijs, zeer lovend over deze school. „Wat me zeer bij deze school is opgevallen, is de ongedwongen sfeer. Ze treden altijd op waar dat nodig is en zijn niet bang iets nieuws aan te pakken”. In een per soonlijk gesprek vertelde de heer Veenstra dat hij nogal geraakt was door de fleur en de gang, die deze school in het verleden ten toon heeft gespreid. „De schoolleiding, maar ook de leerlingen, draaien niet zo maar hun uurtjes. Ze doen meer dan hun gevraagd wordt”. Ook lo vende woorden kwamen uit de mond van oud-bestuurslid en me- de-oprichter van deze school de heer Wiersma. Op de foto van Studio Ger Dijs feliciteert de eerste direkteur van de Agrarische School de heer J. de Boer de „receptiekommissie”. Bestuurder na aan rijding doorgereden MAANDAG 15 OKTOBER 1979 134ste JAARGANG No. 82 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Sneek krijgt enkele abri’s DE NEGEN KRAKERS VERHUISD NAAR BADHUISGRACHT NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKERf^KQERIER Duopassagiere brommer aan verwondingen overleden en de Imsum: Na aanrijding doorgereden Burgemeester en wethouders van Sloten stellen de gemeenteraad voor met getemperd enthousiasme akkoord te gaan met het gemeentelijk herindelingsplan, waarin de stad Sloten en de gemeente Gaasterland samen een nieuwe gemeente gaan vormen. Duidelijk ontevreden is het Sloter kollege over de naamgeving van de nieuwe gemeente. Graag zien dat zij veranderd in „Gaasterland en de stad Sloten”. Tevens stellen zij voor een verzoek in te dienen bij Gedeputeerde Staten - als de herindeling een feit wordt - het stadhuis te bestemmen voor hulpsekretarie. Ook zou daar de mogelijkheid om huwelijken te voltrekken moeten blijven bestaan. Deze voorstellen zijn opgemaakt door de kolleges van Sloten en Gaasterland. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Hulpsekretarie Lang gewacht maar toch gekregen... Dat gezegde gaat zeker op voor het Christelijk Jongeren Verbond in Ijlst. Reeds in de vergeelde notulen van een vergadering in het jaar 1893 is sprake van pogingen om voor het CJV een eigen „lokaal” op de kop te tikken. Pas zo’n 85 jaar later is die wens in vervulling gegaan. Het CJV kreeg de beschikking over het voormalige „Praethüs” (de kantine) van de voetbalvereniging IJVC op het oude sportveld! het houten gebouwtje werd omgedoopt in „It Beaken”. Donderdag en vrijdag vierde de Christelijk Agrarische School Sneek haar veertig jarig jubileum. Donderdag door een geiten- en kal verenkeuring (zie elders in deze editie) en vrijdag door ’s morgens een open dag voor iedere belang stellende en ’s middags een feeste lijke receptie te organiseren. Tij dens deze feestelijke ontvangst, waarbij vele (agrarische) onder- wijsprominenten aanwezig waren, ,x F 11 Met de gereformeerde jeugdvereniging is enige samenwerking. Met name bij de jaarlijkse middag voor bejaarden, die dan in het Mienskipshüs wordt gehouden. O- verigens ontmoeten de leden van het CJV en de gereformeerde jongeren elkaar ook Vrijdagmiddag om ongeveer 15.00 uur vond er een aanrijding plaats waarbij de bestuurder van de auto doorreed. De 18- jarige Jan Zwerver, Gonggrijpstraat 36, reed op zijn bromfiets over de Lernmer- brug in de richting van het Hoogend. Op de brug werd hij aangereden door een groene VW-pickup. De bromfiets werd beschadigd en Zwerver liep ontvellingen aan beide handen en linkerarm op. Zijn jack werd ook beschadigd. Burgemeester en wethouders van Sneek hebben besloten om op een aantal plaat sen in Sneek bushokjes (abri’s) neer te laten zetten. Zo komen er abri’s bij de flats aan de Lemmerweg en bij de aan sluiting op de wijk Tinga. Volgend jaar zal na de rekonstruktie van de weg naar Ysbrechtum, ter hoogte van het verpleeg huis „De lelanen”, ook nog een wacht- hokje geplaatst worden. De negen Sneker krakers, die op gerech telijk bevel het huis aan de Waterpoorts- gracht moesten verlaten voor woensdag 17 oktober, hebben inmiddels een nieu we woonruimte „gevonden”. In de nacht van vrijdag op zaterdag huisvestten zij zich in de gemeentewoning Badhuis gracht 13. VoorIt Beaken" drie van de vier leden van de beheerskommissie en jeugd-ouderling W. Roskam. Helemaal links Roskam en dan verder van links naar rechts de leden van de beheerskommissie: F. Boschma, S. Land man en B. Lyklema. Kommissielid Sj. Hon- dema was, toen de foto door studio Ger Dijs werd genomen, niet aanwezig. Bijbeluitleg - „een oude traditie waar wij aan vast blijven houden aldus de heer F. Boschma - vormt een vast openingsgebeu- ren bij de drie CJV-groepen. Verder aktivi- teiten die bestaan uit allerlei vormen van kreatief werk. De oudste groepen gaan elk jaar ook een keer naar Thialf in Heerenveen en de zestienjarigen en ouderen hebben elk jaar een „uitwisseling" met andere CJV clubs, meestal uit het noorden. Daarbij komen dan de leden van de clubs van elders bij die van Ijlst logeren of andersom. De krakers werden onlangs in een kort geding gelast het huis aan de Waterpoorts- gracht te verlaten, omdat de eigenaresse - Martinipiein B.V. - plannen had het pand te slopen. Totaal hebben de krakers ander half jaar daar gewoond. De nieuwe huisvesting aan de Badhuis gracht behoort aan de gemeente, die het huis enige maanden geleden van een partikulier kocht. Deze had in eerste instantie de bedoeling de woning in zijn geheel te verbouwen, maar stopte hal verwege de verbouwwerkzaamheden toen de plannen veranderden. Daarna werd het aan de gemeente Sneek ver kocht. Het huis was ongeveer een jaar onbewoond. Het is echter in de eerste plaats een clubhuis voor het CJV, dat gesplitst is in drie leeftijdgroepen: van twaalf en der tien, jarigen, van veertien en vijftien jarigen en voor de zestienjarigen en ouderen. Elke groep telt ongeveer vijf tien tot twintig leden. Elke club heeft een eigen bestuur, maar voor het gehele CJV bestaat een soort van overkoepe lend bestuur. SNEEKER NIEUWSBLAD De 13-jarige Joukje J. Deinum uit Son- del, die vorige week bij een valpartij met een brommer op de Harichsterdyk bij Harich ernstig gewond werd, is gister middag aan haar verwondingen overle den in het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek. Het ongeluk gebeurde, doordat de 17- jarige bestuurder van de bromfiets M. v.d. B. van de weg in de berm geraakte. Bij zijn poging vanuit de berm weer op de weg te komen, slipte de brommer als gevolg van het hoogteverschil tussen berm en weg dek. Zowel de bestuurder als de duopassa giere kwamen hierbij ten val. Vrijdag kwam een uitvoerder van de firma Bregman, welke firma woningen bouwt in het Zwetteplan, tot de ontdekking dat er zes doosjes 100 stuks per doosje, schiet- patronen (voor een schiethamer) waren ge stolen uit een kontainer. De diefstal moet in het weekend van 28 sept, tot 1 okt. 1979 hebben plaats gevonden, want toen was de kontainer open gebroken. Er werd toen niets vermist, maar nu de schiethamer gebruikt zou worden, kwam men tot de ontdekking dat de patronen weg waren. Het is gevaarlijk kinderspeelgoed. De autobestuurder, die op het fietspad van de Groenedijk op maandag 8 oktober 1979 een aanrijding met een bromfietster ver oorzaakte en wiens opsporing in de krant werd verzocht, is door de politie gehoord. De politie zag op de Gedempte Pol een beschadigde witte Simca 1000 staan. De bestuurder, de Sneker P. I.. werd aan de tand gevoeld en hij gaf toe bij de aanrijding betrokken te zijn geweest. Hij voelde zich echter niet schuldig aan de aanrijding. Zijn auto bleek niet verzekerd te zijn. Er wordt proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De inbraken in de Lemmerwegschool en de kleuterschool Prins Maurits, beide gelegen aan het Kaatsland, waarvan in het begin van vorige week melding werd gemaakt, bleken te zijn gepleegd door drie 14-jarige jongens uit Sneek. De ouders hebben toegezegd de schade te zullen vergoeden. Over het standpunt, dat de beide dagelijks besturen innemen ten aanzien van de ge meentelijke herindeling, zeggen zij dat reeds in 1976 hierover gesproken is en dat toen werd besloten in eerste instantie te b;ezen voor zelfstandigheid. Als er toch een Met de verhuizing van de negen krakers is ook de standplaats van de Vereniging van Dienstweigeraars afdeling Friesland, On- kruit afdeling Sneek, Vredesburo afdeling Sneek, Landelijk Overleg Kraakgroepen afdeling Friesland en het Krakers Kollek- tief Sneek overgeplaatst naar het nieuwe adres. Vanmorgen in alle vroegte heeft een bestuur der van een bromfiets of auto een gepar keerde wagen aangereden op de rijksweg bij Irnsum. De dader heeft daarna de benen genomen. De beschadigde auto - van de heer A. Lampers uit Oenkerk - is bij de achterdeur geraakt, maar of dat door een bromfiets of auto is gebeurd is voor de politiegroep Mantgum nog onduidelijk. Over de naam van de nieuw te vormen gemeente hebben de beide gemeentebe sturen een andere mening dan GS. De suggestie van GS deze toekomst-gemeente „Gaasterland” te noemen is niet enthousi ast ontvangen. De voorkeur wordt gegeven de naam „Gaasterland en de stad Sloten” in te voeren. Dat er niet gekozen is voor een friestalige naam, ligt aan het feit dat zowel Gaasterland als Sloten in geheel Neder land een bekende klank heeft op het rekre- atieve vlak. Uit praktische overwegingen verdient een nederlandstalige naam daar om de voorkeur. bij de gezamenlijke jeugd-kerkdiensten Voor „It Beaken" is een kommissie \..-i beheer gevormd, die moet zorgen dat 1 .t gebouw in goede staat blijft en dat het verantwoord wordt gebruikt en geëksploi- teerd. Die kommissie bestaat uit de heren B. Lyklema, Sj. Hondema (penningmees ter), S. Landman en F. Boschma (sekh ris). Uiteraard ontmoetten elkasr dagmorgen een heleboel oude beke. „It Beaken". Onder het genot van een kop/; koffie was er gelegenheid even bij te praten en (voor de oud-leden) om wat herinne ringen op te halen aan de tijden dat het CJV haar aktiviteiten bedreef in de konsistorie van de Nederlands Hervormde kerk. Leden van het CJV en de beheerskommissie had den tevens een kleine ekspositie ingericht over het vroeger-en-nu van het Ijlster CJV, dat in 1974 veel werk heeft gemaakt van het honderd jarig bestaan. Vrijdagnacht om 3.30 uur ontdekte een produktiemedewerker van Nestlé aan de Harste, dat er in de melkfabriek was ingebroken. Er was een ruitje vernield, waarna de inbrekers een uitzetraam heb ben geopend. De deur tussen de fabrieks- ruimte en het kantoor was ruw open gebroken. Een brandvrije slotvast afge sloten kast was open gebroken, evenals een leeg geldkistje. Er was veel wanorde aangericht Er werd niets vermist, ook al omdat er geen cent in het kantoor aan wezig was. herindeling moet komen, moet Sloten ge bied erbij krijgen zowel ten oosten als ten westen. Gaasterland voerde daarbij aan, dat de natuurlijke grenzen moeten worden aangehouden. Aangezien dit plan voldoet aan die wensen, zo stellen beide kolleges. In het voorstel tot een officiële reaktie aan Gedeputeerde Staten wordt eveneens ge sproken over de toekomstfunktie van het Stadhuis in Sloten. Gesteld wordt, dat hoewel het een taak is van de nieuwe gemeenteraad, er toch behoefte bestaat de gedachte hierover nu reeds kenbaar te ma ken. Geopperd wordt het stadhuis te be stemmen voor hulpsekretarie. Als dat bin nen de aanwezige mogelijkheden niet gere aliseerd kan worden, pleit het kollege voor het in ieder geval in stand houden van de funktie in het gemeentebestel. De politie van Gaasterland vermoedt, dat de ernstige verwondingen bij de jongen en het meisje het gevolg zijn van een ondeug delijke kinband van de helm. Tijdens de val zijn daardoor de helmen van de hoofden gevallen. De duopassagiere Joukje van Deinum liep hierbij een schedelbasisfrak- tuur op. Zaterdagmorgen was er voor ieder die daar behoefte aan had gelegenheid tim het ge bouw te bezichtigen. Er werd een vrij druk gebruik van gemaakt; door oud-leden, oud- bestuurders, leden, mensen van de kerk voogdij, de diakonie, door dominee K. den Hartog en „zomaar" inwoners van Ijlst, die nieuwsgierig waren hoe de zaken voor het CJV er zijn komen bij te liggen wat de huisvesting betreft. In 1977 wist de Nederlands Hervormde Kerkvoogdij de hand te leggen op het voormalige klubhuis van IJVC, die toen verhuisde naar het nieuwe sportkompleks Utherne. De kerkvoogdij op haar beurt gaf het gebouwtje in bruikleen aan de Her vormde Jeugdraad. Het werd in vereende krachten schoongemaakt, wat opgeknapt en ingericht voor de drie afdelingen van het CJV en voor andere kerkelijke jeugdaktivi- teiten zoals vergaderingen van de Jeugd raad, gespreksgroepen en dergelijke zaken. Reaktie van b. en w. Sloten op gemeentelijk herindelingsplan kan gezegd worden dat dit plan de minst slechte oplossing is. Over de bepaling in het gemeentelijke herindelingsplan de nieuwe grenzen voor het grootste deel „over het water" te trekken zijn beide besturen tevreden: „Een andere mogelijkheid was geweest de grens te trekken over de scheiding van wal en water, maar dan zou die grens „wandelend” zijn door aanwas of afkalving". Het kommentaar over het trekken van grenzen over het water door andere gemeenten wordt hiermee niet gedeeld door de b en w’s van Gaaster land en Sloten' Zeker in het kader van het streekplan en het basis rekreatie- plan voor Zuidwest-Friesland is de voorgestelde grensbepaling de beste. F

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1