van Raad akkoord met herindeling Rekord sigarenroken door de heer Gerritsma nog scherper gezet SNEKERï^KQERIER Kollege Sneek wil niet te veel sleutelen aan grondslag OBW FNP-Sloten fel gekant tegen samengaan met Gaasterland Selektie Olympisch elftal DDR Bi Bezoekers moeten elkaar aflossen Verzoek van patiënt in ziekenhuis staat voorop: drie is te veel Kollege in konseptbrief voor gedeputeerden: Nogmaals een sterk pleidooi voor Top-en-Twel bij Sneek Hoewel burgemeester en wethouders van Sneek nog steeds van mening zijn, dat een samenvoeging van de gemeenten Sneek, IJlst en Wymbritseradeel het meeste recht zou hebben gedaan aan de maatschappelijke en bestuurlijke relaties tussen Sneek en het omliggende gebied, kan het kollege toch in grote lijnen instemmen met het laatste voorstel van gedeputeerde staten inzake gebiedsuitbreiding in noordelijke en westelijke richting. Aangenomen wordt, dat hierdoor een evenwichtige bestuurlijke en ruimtelijke ontwikkeling van Sneek en de betrokken dorpen mogelijk zal zijn. In die zin - al komen er daarna nog een paar kanttekeningen, met name over de wenselijkheid Oppenhuizen en Uitwellingerga toch bij Sneek te voegen - willen b en w reageren op het verzoek van gedeputeerde staten van Friesland om „de gevoelens van Sneek met betrekking tot de laatste ontwerp-regeling voor de gemeentelijke her indeling van Friesland kenbaar te maken”. 7 V Officieel Orgaan en IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL I I I nodig. (vervolg zie pagina 25) f DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 134ste JAARGANG No. 83 (vervolg zie pagina 23) Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Motivering ontbreekt strengere kontróle van verplegend personeel wanneer er teveel bezoek aan het bed komt. Met andere woorden er zijn vaak teveel „gasten”en dat is voor de patiënt te druk. Nu wil men er naar streven dat het beeld van twee bezoekers aan een bed weer terugkomt, want immers vroeger kreeg men de kans niet om met meer dan twee personen de zaal op te gaan. Hiervoor is echter wel de bereidwilligheid van de bezoekers zelf o o en de Alle patiënten die uit het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek worden ontslagen krijgen een enquêteformulier uitgereikt met het verzoek deze thuis in te vullen. Hierin kunnen eventuele klachten en sugges ties worden vermeld waardoor het verplegend personeel in de gele genheid wordt gesteld meer met de wensen van de patiënten rekening te houden. Nu is gebleken dat steeds meer verzocht wordt om een A M Si n» Hel Sneaker NieuwMaJ ie een geeomkineenle uil,a« van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De heer J. Bouwsma (PvdA) nam dat niet zo serieus en merkte op, dat de Het grensverloop door het Sneekermeer is volgens b en w van Sneek niet geheel voor de hand liggend. In de nieuwe situatie zal In de eerste plaats bestaat er een duidelijke planologische samenhang tussen deze dor- mensen misschien de draagwijdte van de gestelde vragen niet geheel nauwkeurig hebben aangevoeld. „We moeten niet negatief denken. Laten we het positieve zoeken”. De twee FNP’ers bleven echter op hun standpunt staan. Beiden hadden uitlatingen als: „Ik kan niets in deze plannen vinden waar we beter van wor den. We komen er bekaaid vanaf’. De overige raadsleden hadden het echter niet zo moeilijk met de ideeën van GS, zij het, dat ook zij in principe liever de zelf- FOTO BOVEN: Dit beeld moet weer in het ziekenhuis terugkeren. „Twee bezoekers aan een bed". Aardig zou misschien ook zijn om de pa tiënten die net uit het ziekenhuis zijn ontslagen thuis op te zoeken. (Foto studio Ger Dijs) Met uitzondering van de kinderafdeling, de afdeling hartbewaking en de afdeling in tensive care (intensieve zorg) zijn de be zoektijden dagelijks van 13.45 tot 14.30 uur en van 18.45 tot 19.30 uur. Enige tijd geleden is een proef genomen met langere Dat Tirns niet bij de grenswijziging wordt betrokken acht men onjuist en onlogisch. Tirns is in maatschappelijk opzicht georiënteerd op Ysbrechtum dat bij Sneek komt en mede als gevolg van de barrière van de A7 bestaat er straks geen samenhang met de dorpen ten zuiden van die weg, ook niet met Ijlst Dat de FNP, bij monde van de heer K. de Groot en mevrouw C. D. F. Tjalma-Geurs, het niet eens was met de herindelingsplan- nen van de gemeentegrenzen stoelden zij op een enquête, die zij onder de bevolking hadden gehouden. Uit deze enquête bleek, dat een zeer groot deel van de plaatselijke bevolking het volstrekt niet eens is met het samengaan van Sloten en Gaasterland tot één nieuwe gemeente. „De motivering van het voorgesteld grensbeloop ten zuiden van de Houke- sloot ontbreekt in het voorstel van GS”, zo menen b en w van Sneek en wat de dorpen Uitwellingerga en Oppenhuizen betreft is het oordeel van het kollege, dat dit tweelingdorp ten onrechte in de ont- werp-regeling niet bij Sneek is ingedeeld. een tot Skarsterlan. De grens is zodanig betrok ken, dat het hier met name gaat om het middengedeelte van het meer. De oevers zijn grotendeels gelegen in de gemeenten Sneek en de Boarsterhim. Het kollege zegt er van: „Mede gelet op de beheersaspekten die hierbij een rol spelen achten wij deze grenzen niet optimaal. In overleg met de betrokken gemeenten zal hiervoor zeker een goede oplossing te vinden zijn”. groot gedeelte van het meer behoren pen en het aangrenzende industriegebied van Sneek. Deze woon- en industriegebie den zijn zó dicht bij elkaar gelegen dat er sprake is van een wederzijdse beïnvloe ding. Bij een verdere uitbreiding van het industrieterrein zal dit nog sterker het geval zijn. Het niet indelen van deze dorpen (vervolg zie pagina 23) Wie kent niet meer de zuster die altijd aan een tafeltje bij de ingang van de afdeling zat en door middel van kaartjes in de gaten hield hoeveel bezoekers ér bij de patiënt waren. Nu dit systeem ook in het Sint Antonius Ziekenhuis is afgeschaft, maar de bepaling „twee bezoekers per patiënt” is nog wel van toepassing, zijn er maar weinig bezoekers die deze regel in acht nemen.Zes of meer bezoekers aan een bed is geen uitzondering. Het verplegend personeel vindt het een bijzonder onaangename taak erop te moeten wijzen dat er teveel bezoek is. Een verpleegster of verpleger die ver manend moet optreden heeft vaak het gevoel dat hij of zij als machtswellusteling wordt gezien of vaak als betuttelend over komt Het effekt is er namelijk na. Ze hoeven maar een gil te géven of bezoekers die teveel zijn snellen de zaal af.Degene die de opmerking heeft gemaakt is echter nog maar amper uit zicht of men gaat weer op de oude voet verder. Het personeel is dan ook gestopt met dit optreden. SNEEKER NIEUWSBLAD Die „kanttekeningen" bij het ontwerp van de brief voor gedeputeerde staten hebben onder meer betrekking op: Folsgare. Om twee redenen vindt het kollege het juist dat Folsgare buiten het grondgebied van Sneek blijft In de eerste plaats zou de samenhang van dit dorp met Oosthem en Abbega worden verbroken en ten tweede zou door de aanleg van de nieuwe A7 de betrokken heid van Folsgare bij het stedelijk gebeuren worden beperkt „De wel eens gelanceerde gedachte om het vermogen van de Stichting het Old Burger Weeshuis geheel of gedeeltelijk te laten toevloeien aan de gemeente, bijvoorbeeld door toevoeging aan de algemene reserves, acht het kollege van burgemeester en wethouders van Sneek principieel onjuist”. Aldus wordt gesteld in een nota over het OBW, waarin op acht kantjes wordt uiteengezet waarom het het beste is omalles bij het OBW in grote lijnen te laten zoals het is, althans geen ingrijpende wijzigingen aan te brengen. (vervolg zie pagina 33) 4 Q u o o ‘•6 3 Er zijn echter nog wel bezoekers die zich aan de regel houden en het verple gend personeel vindt dit toch ook echt wel nodig. Zelfs met twee bezoekers aan een bed kan het al druk zijn op een kamer. Wanneer bijvoorbeeld acht zie ken op zaal zijn - en dit zijn vaak niet al te grote zalen - en dan de zestien bezoekers daarbij dan wordt het al een benauwde boel. Wanneer er meer be zoekers zijn is er voor de patiënt ook nog gelegenheid naar het dagverblijf te gaan, waar meer ruimte is. Maandagavond jongstleden was er in de Poort van Kleef te Sneek weer het bekende „Sigarenfeest" van Henk Stuurop. Een 27 wedstrijdrokers waaronder gasten uit Groningen, Steenwijk, etcetera bonden om kwart over acht de strijd aan. De Groningers waren de beste askegelbouwers. De La Paz corona 12 cm. lang gaf een langste askegel van maar liefst9,7 cm. De langste tijd was een grandioos sukses. Gerritsma won met 180 minuten en 15 sekonden en brak het bestaande rekord met liefst 20 minuten. Tweede werd Hooghiemstra uit Joure met 153 minuten 30 sekonden. Derde v.d. Schaaf met 142 minuten. Vierde Wispelwey jr. 141 minuten 30 sekonden. Met gulle hand werden de prijzen uitgereikt en vanzelfsprekend ging elke deelnemer met sigaren naar huis. De vier Groninger studenten nodigden de pijprokersclub van Stuurop uit om zich in november in de stad Groningen te meten met de Groninger pijprokers. Het was tegen half twaalf toen Henk Stuurop alle deelnemers dankte voor de sportieve strijd, de jury voor haar vervulde taak en als laatste de „hospes" die ook met gulle hand voor Na een felle diskussie tussen FNP en overige raadsleden, met als voornaamste pleitbezorger wethouder Tj. de Jong (G.B.) voor het wél samengaan met de gemeente Gaasterland, ging de Sloter gemeenteraad gisteravond uiteindelijk toch akkoord met de herindelingsplannen, zoals die Gedeputeerde Staten voor ogen staan. Zij het wel met enige veranderingen aan een voorstel, opgesteld door de kolleges van Gaaster land en Sloten. Nu zal niet - zoals oorspronkelijk voorgesteld werd - de nieuwe gemeenteraad aanbevolen worden het stadhuis Sloten een waardige bestemming te geven in het gemeentebestel, maar gesteld worden dat het een noodzaak is. Tevens vindt de raad het erg belangrijk, dat de technische dienst en brandweer in het stadje blijven be staan. „Al is het een dependance”, aldus burgemeester F. Faber. standigheid van Sloten wilden bewaren. Gevolg was, dat de één na de ander de FNP er probeerde van te overtuigen, dat de herindeling er toch komt, maar dat nu getracht moet worden „te redden, wat er te redden valt”. Volgens wethouder De Jong is nu het tijdstip aangebroken realistisch te zijn. „De landsregering - maar ook het bestuur van de provincie - neemt die beslis- De huidige selektie van het olympisch elftal van de D.D.R., die op dinsdag 13 november aanstaande op het terrein van de v.v. Hubert Sneek aan de Lemmerweg aantreedt tegen het Nederlands amateur team, bestaat uit de volgende spelers: Ruduwaleit (BFC), Stötzner (1. FC Lok), Noack (BFC), Rohe (Union Berlin), Strozniak (Halle), Uhlig (Karl-Marxstadt), Baum (1. FC Lok), Decker (Magdeburg), Terletzki (BFC), J. Müller (Karl-Marxstadt), Steinbach (Magde burg), Mischinger (Rostock), Netz (BFC), Bahringer (Karl-Marx stadt), Peter (Halle), Heun (Erfurt). - X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1