van Rekreatieprojekt op komst GS-lid Renkema ontving petitie Dorpshuis en herberg Gaastmeer zijn nu genoodzaakt samen te gaan IJLST SNEKERXKQWER Dorpen hielden protestmars tegen Streekplan-Friesland „Gaasterlandshow” voor twaalfde maal in de sporthal van Balk Bonifatiushuis te Sneek hield fancy-fair voor nierstichting Officieel Orgaan en z de gemeenten SNEEK, WYMBRITS ER AD EEL Alkoholkontróle (Vervolg zie pagina 3) Politieburo: Verhoorkamer boven informatie-centrum Burgemeester en wethouders zul len de gemeenteraad van Sneek voorstellen een bedrag beschik baar te stellen voor uitbreiding van de huisvesting van het poli tiebureau. Een gedeelte van de bovenverdieping van het gemeen telijk informatiecentrum aan de Kruizebroederstraat zal gebruikt worden als kamer voor een der adjudanten en mogelijke ver hoorkamer voor de recherche. MAANDAG 22 OKTOBER 1979 134ste JAARGANG No. 84 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Nu in Gaastmeer een rekreatieprojekt op gang komt, lijkt een samen gaan van het dorpshuis en d’ aid Herberch Yn’e lelaek een goede zaak. Destijds werd besloten om deze instellingen los van elkaar te laten funktioneren, maar nu zijn er wegen geopend om een samengaan serieus te bekijken. Woorden van deze strekking sprak de voorzitter van de stichting „Vrienden van Gaastmeer” zaterdagmiddag tijdens de jaarlijkse herfstvergadering in de herberg van het dorp. De heer Henk van Dijk mocht daar een groot aantal van de ruim honderd „Vrienden van Gaastmeer” verwelkomen. „Vrienden van Gaast meer” zijn vakantiegangers die hun stekkie in het dorp hebben gevonden, regelmatig in het dorp verblijven en ook meeleven met het wel en wee van Gaastmeer. Ze hebben ook inspraak in wat het dorp aangaat, maar doen niets zonder medeweten van dorpsbelang. Onder het motto „üs doarp wol ek libje” demonstreerden zaterdag middag ongeveer zestig dorpen in Leeuwarden tegen de plannen van Gedeputeerde Staten, vastgelegd in het streekplan. Eén van de akties van de protesterenden was het aanbieden van een petitie aan G.S.-lid R. Renkema (ruimtelijke ordening) door de voorzitter van de „foariening foar lytse doarpen de heer S. Hagen. In deze petitie maakten de kleine dorpen van Friesland hun eisen en ongenoegen kenbaar ten aanzien van de volgens hen te kleine groeimogelijkheden van de dorpen. Afscheid Petitie (Vervolg zie pagina 3) en de K' - Bijna 1700 dieren aanwezig Van donderdag tot en met zaterdag, voorafgegaan door een keurings- dag, vond in de sporthal „De Trime” in Balk een dierenshow plaats met bijna 1700 sierduiven, hoenders, konijnen en kavia’s. Dit aantal is 250 meer dan in het vorige jaar. Daaruit mag gekonkludeerd worden dat de dierenshow, die voor de twaalfde maal gehouden werd, nog steeds groeiend is in belangstelling. Niet alleen fokkers uit Friesland, maar ook uit nog zes andere provincies kwam men net hun dieren naar Balk om deze én te laten keuren én aan de kritische blik van de toeschouwers te onderwerpen. Bejaarde man na aanrijding met motor naar ziekenhuis (Vervolg zie pagina 3) Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUW.E SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SI Mi Het Bonifatiushuis in Sneek heeft zaterdag en zondag de Een onverwachte alkoholkontróle door de rijkspolitie van Baarderadeel in eigen ge meente en Rauwerderhem gisteravond, heeft twee rijverboden opgeïeverd. Vier automobilisten moesten blazen. Er werd één bloedproef afgenomen. Het punt ligplaatsen kwam ook aan de orde. Een geval dat zich op een vriend van Gaastmeer richt werd uit de doeken gedaan. Deze vriend heeft een platbodemjacht. De landschapsverordening zegt dat schepen waarvan de lengte, breedte of hoogte meer bedraagt dan respektievelijk 9.00, 3,25 of 2.25 langer dan drie achtereenvolgende dagen, gedurende de hele dag of gedeelte daarvan, op dezelfde plaats of binnen een straal van 500 meter, ligplaats hebben buiten een aangewezen konsentratiepunt. De heer C J. W. van Waning bekend promo- demjachten, verzet zich tegen een dergelijke demjachten, verzet tegen een dergelijke toepassing en bracht zijn zaak bij de Raad van State. „Het gaat om een principiële zaak. Het betreft niet alleen het schip, maar ook een monument en dat moet je dus beschermen. Het gaat niet om een trek schuit van Waning, maar om het be houd van Frieslands varende monu menten. Die dienen beschermd te wor den. Geschenken als het State Jacht en het Skütsjesilen is het bewijs dat er wel degelijk gevoel bestaat voor deze sküts- jes, tjalken en trekschuiten. Net als het Friese stamboekvee behoren deze bij het Friese landschap”. Dominee J.W. Bruinsma sprak van een voortreffelijke gastvrouw. Namens de wel- zijnsstichting overhandigde hij haar een uithangbord in dezelfde vorm als die van de herberg. Hierop zullen precies dezelfde letters komen te staan. De sekretaris van het bestuur van de vrienden van Gaast meer, de heer Ekke Atsma, overhandigde een boekenbon en een staande lamp. Me vrouw Oosterveen bedankte hartelijk. „Ik heb eigenlijk in een dolle bufgêzegd dat ik wel herbergierster wilde worden. Maar ik heb het altijd prachtig gevonden. Voor waarde was dat ik op mijn schip hier voor dé* wal kon wonen, en dat was geen pro bleem. Ik vond het wel eens jammer dat ik niet jonger was, want het werk ging me wel eens boven m’n krachten. Maar het was mooi, ook in de winter. Ik heb het prachtige jaren gevonden”. „De wegen” die geopend zijn om een samengaan van het dorpshuis en de her berg serieus te overwegen, betreft het plan om in het centrum van Gaastmeer op rekreatief gebied iets op te zetten. In het verleden is dit eens mislukt Nu de heer A.J. Welling uit Amsterdam een projekt heeft laten uitwerken, lijkt het erop dat toch gestalte zal worden gegeven aan dit plan. De opdrachtgever is inmiddels wel failliet maar daarmee is nog niet uitgesloten dat het rekreatiegebied er zal komen. Het plan lijkt kans te maken door de gemeente te worden geaksepteerd. De stichting „Vrien den van Gaastmeer” heeft gemeend een bezwaarschrift tegen dit plan te moeten indienen, omdat Gaastmeer er mogelijk schade van zal ondervinden. Wanneer het projekt er komt zal de boerderij van de heer Herre G. Ykema worden omgebouwd tot een café-restaurant met appartementen; een bowlingbaan in de kelder, achter de boerderij een zeilschool met reparatiefaci liteiten voor zeilboten; het stukje grasland daarnaast omgezet in tennisbanen en een njgarages; eenbenzinepompstation; ruime parkeerplaatsen; een verhuurvloot in de Poel; kortom, een groot projekt Bij de Waag bood de voorzitter van de „foariening foar lytse doarpen”, de heer Hagen, het GS-lid Renkema de petitie aan. In eerste instantie zou de kommissaris van de koningin de heer H. Rijpstra de petitie in ontvangst nemen, maar door het ver schuiven van de datum van 25 augustus, zoals eerst van plan was naar 20 oktober ten behoeve van de aktievoerders van „Plan-D”, bleek de laatste datum niet meer vrij te zijn voor de kommissaris. tijd heeft bereikt is het werk overgegaan in andere handen. De heer Van Dijk memoreerde nog even dat de herberg vroeger een winkel was geweest „Toen werd het een herberg en de sfeer, beli chaamd in mevrouw Oosterveen, was essemtieel”. SNEEKER NIEUWSBLAD Ook kondigde hij aan dat het dorp een poging zal gaan ondernemen om de pacht van de Poel in eigen handen te krijgen. „De Poel met haar karakteristieke krachten hoort bij ons. Het is eigenlijk geen nieuwe ontwikkeling want in vele dorpen komt de eksploitatie van iets dergelijks al in handen van dorpsbelang”. Wel werd nog gezegd dat men niet had verwacht dat de ontwik kelingen rond het rekreatieplan zo’n vaart zouden lopen en dat het een permanente zorg zal worden voor zowel het dorp als de vrienden hoe dit zich zal gaan ontwikkelen. Het aspekt herberg en dorpshuis vond de stichting in het nauw komen. „En met het samengaan hiervan zijn de kansen op een goede eksploitatie en hiermee de belangen van het dorp het best gediend”, aldus de heer Van Dijk. Tijdens de vergadering werd ook nog afscheid genomen van de herbergierster mevrouw Wema-Oosterveen, die jaren lang de skepter zwaaide in de herberg. Omdat ze de pensioengerechtigde leef- „Het karakter van Gaastmeer zal hier door veranderen”, aldus de heer Van Dijk. „Wij menen als bestuur dat het plan erg grootschalig is. Terwille van de struktuur en de bevolking van Gaast meer moeten we dit in de gaten houden. De mening van het dorp prevaleert uiteraard, maar als we kunnen meestu ren en meedenken zullen we dit zeker niet nalaten. Uit een gesprek met In dit verzoekschrift stelde de foriening letterlijk: oangeande doarpsbining, ferieningslibben en mienskippen, moat lytse doarpen extra groeije meije. Yn lytse doarpen moat de fersoargingsstruk- tuerfersterke wurde troch it draachflak foar de foarsjenning extra te fergrutsjen. De wichtichste betingsten foar in goed fiinksionearjen fan de mienskip binne: minsken, ferieningslibben en skoalle(n). Dat h&ldt yn dat wentebou, ferieningsak- kommodaasjes en skoallen har gerak krijs en halde moatte. Mear ynwenners yn de lytse doarpen komt automatysk de streekfoarsiennings yn de grutte doarpen en stéden ek ten goede. It Itaskip en de doarpen yn Frysl&n hawwe foar in grut part har oansjen krigen troch agraryske wurksumheden. Goeije l&nbougrün mei net oanwiist wurde foar boskaonliz, natuer of be- hearsgebiet Büten hjir en dér noch hwat lytse foar- sjennings - yn oerliz mei de eigen befol- king ffest te stellen - moatte der gjin rekre- aasje objekten mear bykomme. Elts doarp en eltse stêdbuert moat oer- deis geregeld en jüns op syn minst ien kear nei alven oandien wurde troch in bustaksy, in bus of in trein. De organisatie van deze kleindierenmani festatie toonde zich erg tevreden over zowel het groeiend aantal deelnemende dieren als de kwaliteit daarvan, die „goed” tot zelfs „uitmuntend” was. Over de ten- toonstellingsakkommodatie is de Pluim vee- en Konijnenfokvereniging „Balk en voor de noodzakelijke aanschaf van medisch-materiaal. Op het ogenblik is er een groot tekort aan dergelijke materiaal bij de behandeling van de nierpatiënten. Zelfs zullen afdelingen gesloten moeten worden, als er niet meer geldmiddelen binnenkomen”. Het Bonifatiushuis heeft echter haar steentje bijgedragen in de financiële hulp voor de Nierstichting. Er werd, een flink bedrag ingeza meld. Foto Studio Ger Dijs. Omstreken” (de organisator) ook zeer in genomen: „De sfeer in „De Trime” is gezellig, de verlichting prima en, dat niet in het minst, de tentoonstelling is ruim en De demonstratieoptocht begon om twee uur voor de Frieslandhal, waar vele honderden demonstranten uit ongeveer zestig dorpen zich hadden opgesteld. De lange stoet -er zou sprake zijn van de langste protestmars sinds jaren- voerde langs „üs Mem” naar de Waag, midden in het centrum. Op de Smitsleane onder Rijs heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen een mo torrijder en een fietser. De 77-jarige F.V. uit Bakhuizen stak met zijn fiets vanaf een fietspad de weg over. Hij lette hierbij niet op het overige verkeer. Op de weg reed echter op dat moment de 31-jarige motor rijder H.W. uit Ijlst die met de bejaarde man in botsing kwam. Zowel de motorrij der als de fietser ging onderuit De fietser kwam zo ongelukkig te vallen dat hij per ambulance naar het Sint Antonius Zieken huis in Sneek afgevoerd moest worden. Gekonstateerd werd onder andere een her senschudding. De motorrijder kwam er op een paar schaafwonden na goed af. dorpsbelang is gebleken dat men geen bezwaarschrift indient tegen dit plan, men aksepteerddus dat het centrum van Gaastmeer is bestempeld tot een re- kreatieve bestemming en dat iemand gevonden wordt die hier financieel in geïnteresseerd is”, aldus de heer Van Dijk die meedeelde dat het bestuur van de Stichting hiermee haar bezwaar schrift zal intrekken. De heer Waning had ontheffing gevraagd, „en ik dacht dat krijg ik wel, niet omdat ik het was, maar om de trekschuit Die zullen ze hier niet verbannen, maar ik kreeg nul op het request De Provinciale Staten stonden welwillend tegenover de trekschuit maar vonden het tercht dat dat maar eens uitge zócht moest worden hoe het stond met de landschapsverordening. Aan die wens werd voldaan. Tijdens het proefproces voor de Raad van Staten vroeg de voorzitter „Waar praten we nu over. Hét is een uniek schip. De andere leden waren echter van mening dat de schoonheidsfak- tor geen rol mag spelen in deze verorde ning”. In november zal een definitieve uit spraak komen. De heer Waning heeft goede hoop dat de problemen zich vanzelf zullen oplossen of om een oplossing vra gen. De stichting „Vrienden van Gaast meer” zal er steeds op blijven aandringen dat het kompleks Liuwedam zich steeds méér bij het dorp betrokken gaat voelen. traditionele jaarlijkse fancy-fair georganiseerd. Deze keer had dit als doel geld in te zamelen voor de Nierstichting én voor de restauratie van het kerkorgel van de rooms katholieke Martinikerk in Sneek. Twee dagen lang hebben vele belangstellenden de zelfgemaakte handwerkjes, speelgoedjes en dergelijke van de inwoners van het verzor gingshuis gekocht. „Het was werkelijk een groot sukses, boven verwachting zelfs”, zei direktrice J. Derksen. Dat de keuze dit jaar op de Nierstichting viel, was volgens mevrouw Derksen nogal logisch. „In het hele land houdt deze stichting op het ogenblik kollektes om geld te krijgen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1