V.B.O.-afdeling van de Koningin „Dist” mag niet verdwijnen bij samenvoegen Wymbritseradeel Kindervriend strooit kastanjes voor lagere schooljeugd in Heeg Emmaschool krijgt nieuw gebouw „Is men blind voor argumenten platteland?” Zwembad wordt direkt „tak van dienst”, maar: van Mifc I®* iSi»1®’ I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Cs „Uit de Marktstraat” Zi 1 Vervolg zie pagina 33 Vervolg zie pagina 33 I Vervolg zie pagina 25 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. U- a». Het Sneeker Nieuwsblad is een en de Interpolis Bridge Kampioenschappen gecombineerde uitgave van DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 134ste JAARGANG No. 85 In de knel Vervolg zie pagina 25 NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKERl^KQERt._w Naar aanleiding van het verzoek van gedeputeerde staten van Friesland aan de gemeenten om „hun gevoelens met betrekking tot de ontwerpregeling voor de gemeentelijke herindeling kenbaar te maken zal Sneek laten weten dat men het in grote lijnen eens kan zijn met het laatste voorstel van gedeputeerde staten dat voorziet tn de toevoeging van de „kop van Wymbritseradeel" bij het grondgebied van Sneek. De grote meerderheid van de gemeenteraad deelde voorts het standpunt van burgemeester en wethouders, dat het beter is om °<*Timsen Oppenhuizen- Uitwellingerga bij Sneek te trekken. Er waren drie uitzonderingen op die (FNP) was er „pür op tsjin dat de brief aan de gedeputeerden werd verzonden endeheer W^Faher(CDA) ondersteunde niet het verzoek om Top-en-Twel in Sneek op te nemen. Tenslotte maakte de heer W de Boer va Progressief Sneek een uitzondering voor het watergebied van het Sneekermeer en Oppenhuizen-Uitwellingerga. de grX» daar lukraak getrokken en reilde dat de hele zaak in die hoek nog eens nauwkeung nordt bekeken. geslaag[^^^c:slaagd Tinga-Duintérpen krijgt in de wijk eeh postagentschap 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur, zaterdag: gesloten. Gedurende deze tijd kunnen alle postzaken worden afgewikkeld. Het kan toor is telefonisch bereikbaar onder num mer 05150-11700. Ook zal bij het post agentschap een brievenbus worden ge plaatst. Voor het afhalen van de post zullen in deze postinrichting een aantal postbus sen worden geïnstalleerd. - verstandelijk - voor z situatie rondom het zomeravondvoetbal eens te bekijken omdat de velden daardoor toch wel erg zwaar worden belast. Met name J.D. BROUWER (CDA) -W verloot. Van iedere acht paren gaan de nummers één en twee over naar de regiona le finale die op 16 februari te Norg zal worden gehouden. De kwalifikatieronde vindt plaats te Utrecht op 9 maart 1980 waarna de grandioze finale in Tilburg zal worden verspeeld op 13 april 1980. Voor de voorronden te Sneek zijn nog enkele plaat sen open. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Simon de Jong, telefoon 05150-17999; bgg 21157. Zaterdag 27 oktober worden in Restaurant Van der Wal, Leeuwenburg te Sneek, de voorronden gehouden voor het Interpolis Bridge Kampioenschap. De voorronden van dit groots opgezette en door verzeke- ringmaatschappij Interpolis georganiseer de bridgetoemooi krijgen dit jaar een ekstra feestelijk tintje. Het is dit jaar namelijk de tiende maal dat dit toernooi wordt georga niseerd. Ter ere van dat jubileum zal onder de deelnemers een fles champagne worden Volgende week woensdag wordt in Sneek in de Sparsupermarkt van H. Witteveen B.V., Molenkrite 171, een postagentschap geopend. Voor de bewoners van Tinga- Duinterpen en de Lemtnerwegwijk bete kent deze vestiging een uitbreiding van de dienstverlening van de postdienst. De openingsuren van het agentschap zijn als volgt: maandag tot en met vrijdag: 8.30 tot In dit nummer is als bijlage opgenomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). De heer S.J. de Jong van de WD meende ook, dat met name de buitensporten wat in de knel dreigen te komen. Hij pleitte vooral voor aandacht voor de tennis sport. „Er zijn honderden tennissers die bij de clubs op een wachtlijst staan. Men heeft gewoon récht op een hal waarin ook getennist kan worden. De mogelijkheid dat een partikulier de bouw van een tennishal ter hand neemt moet serieus worden onderzocht. Er kan misschien veel tijd mee gewonnen worden”. „Niks spektakulairs in al die nota s zei de heer H. Postma (FNP). „Geen kunstijs baan, geen fierljeppersskans en het lijkt er wel op, dat men het initiatief van de tennis clubs om tot de bouw van een tennishal te komen de nek wil omdraaien De heer W. Faber van het CDA wilde de gelegenheid even te baatriemen om de vele „vrijwillige werkers in de sport" een pluim De nieuwe” gemeente, die zal ontstaan uit een samensmelting van Wymbritseradeel en Ülst, moet niet de naam Wymbritseradeel toegewezen krijgen. Dat vond m de eerste plaats het gemeentebestuur van IJlst en na een gesprek met het kollege van burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel nam Wymbritseradee dat stand punt over. In het kader van een reaktie op de gemeentelijke herindeling zullen gedeputeerde staten er op gewezen worden, dat de benaming Dist recht van voortbestaan heeft omdat de stad kon bogen op een belangrijke historie en omdat IJlst reeds in de middeleeuwen stadsrechten kreeg. De beide kolleges stellen daarom voor er „Wymbritseradeel en de stad IJlst” van te maken en zeggen daar zelf van: Dat is een alleszinds aanvaardbare benaming, doet recht aan de historie, ligt in ons Pand goed in het gehoor en zal door de bevolking worden begrepen Een van de leden van het kollege van wymbritseradeel - en wie zou dat anders zijn dan FNP wethouder I. Bergsma - geeft de voorkeur aan een Friese gemeentenaam. Verhuizing naar een bejaardentehuis en zeker naar een andere plaats, blijkt voor velen „echt wennen” te zijn. Zo verging het ook de tachtigjarige Douwe Visser die sinds een half jaar in Talma State woont in Heeg. Zeker voor hem was de nieuwe woonplaats een groot verlies van datgene wat hij gewend was m Scharnegoutum, het dorp waar hij vele jaren van zijn leven heeft doorge bracht. Daar was hij ingeburgerd. Iedereen kende hem. Nu, in Heeg, zal de jeugd hem inmiddels ook wel kennen. Woensdagmiddag bij het uitgaan van de Christelijke Nationale Lagere School, stond Douwe klaar met enkele dozen vosnet zelfgezochte wilde kastanjes. Niets blijkt mooier te zijn voor begonnen, was er weinig reden voor de toe schouwers om zich op te winden. Dc diverse sprekers behandelden de zaak namelijk zo voorzichtig en zakelijk, dat er weinig reden gevonden kon worden om in de handen te klappen. Applaus kreeg wel de heer H. Postma van het FNP. die meende dat de hele zaak opgelost kon worden door enkele kleine grenskorrek- ties. De voorzitter liet de toeschouwers even hun gang gaan, maar maakte „de r- tribune” er toen op attent, dat het „niet de gewoonte is dat men zijn instemming betuigt of van afkeuring blijk geeft met wat de raadsleden zeggen.” SNEEKER NIEUWSBLAD handiging werd kracht bijgezet door om hooggestoken borden met kreten als „Anneksaesje is doarpsmoard”, „Wy wurde gjin Snitsers, wy bliuwe Wym- britsers” en „Top en Twel yn forset, anneksaesje wolle wy net”. Met enige moeite kregen de „protestan ten” uit Oppenhuizen - mét de span doeken - een plaatsje op de tribune. Daar bleek men twee uren de tijd te krijgen wat t name lijk eerst de nota’s over sportaangelegen- heden te behandelen. Omdat die al een w paar keer naar de volgende vergadering onder dat stuk 666 handteke- waren verschoven. Toen het tenslotte zover was, dat aan de behandeling van de kon- septbrief voor gedeputeerde staten werd Het voorstel aan de Sneker gemeente raad was een gerede aanleiding voor een dertig man sterke afvaardiging uit Op penhuizen en Uitwellingerga om naar het stadhuis te komen en de burgemees ter een protestbrief voor de raad te over handigen. Reeds vóór het begin van de vergadering werd die petitie door Su sanne Pelsma - als penningmeesteresse van Dorpsbelangen in Top-en-Twel - aan burgemeester B. van HaersmaBuma aangeboden in een poging om Sneek Op adem te komen. De raad besloot alsnog af te houden van een verzoek om -- -- Oppenhuizen en Uitwellingerga bij Sneek te voegen. In een paar dagen tijd had men ningen verzameld in de driehonderd gezinnen in het tweelingdorp. De over- De school voor maatschappelijke en prak tische vorming is bedoeld voor dié jongens en meisjes die niet het ITO en IHNO kunnen volgen. De leerlingen komen voor een groot deel van de Koningin Emma- school aan de Frieswijkstraat, verder van de lagere scholen als zij niet toegelaten kunnen worden tot het ITO en IHNO en de derde groep betreft leerlingen die wel tot het ITO en IHNO zijn toegelaten maar het daar toch niet konden bolwerken. Gepro beerd wordt op school de leerlingen zo maatschappelijk en praktisch te vormen dat zij daar later hun plaatsje in de maat schappij kunnen vinden. Voor de maat schappelijke vorming worden projekten gemaakt over alle mogelijke onderwerpen. Deze onderwerpen gaan over biologie, eenvoudige natuurkunde, aardrijkskunde, geschiedenis, verkeer, maatschappijken- nis, gezondheidsleer, sociale wetgeving enz. De praktische vormgeving bestaat uit: naaldvakken, huishoudkunde, koken, babyverzorging, algemene handvaardig heid. Deze lessen worden voor een deel gegeven door een vakleerkracht. Lessen in algemene handvaardigheid, hout- en me taalbewerking voor de jongens worden gevolgd in symbioseverband met de C.T.S. De jongens krijgen les van leraren van de school. Oudere leerlingen kunnen een of twee dagen per week stage lopen in diverse Raad Sneek achter kollege wat betreft brief over herindeling Aan de Rijks Universiteit te Groningen slaagde voor Doctorandus - Rechten de heer Evert Wind. Voriee week is in Sneek de eerste paal de grond ingegaan voor het nieuwe gebouw van de afdeling V.B.O. van de Koningin Emmaschool (christelijke school voor XilUk lerende kinderen). De afdeling V.B.O. (afdeling voor maatschappehjke en praktische vorming) werd opgericht begin augustus 1973 en ondergebracht in het gebouw Harinxmakade 18. Aangezien dit gebouw een noodoplossing was, is het bestuur al snel begonnen met het maken van nieuwbouwplannen. Nu is he ^r dat met de bouw gestart kan worden. Over een jaar moet het gebouw, dat aan de Van Schouwenburgstraat komt te staan, z’n beslag krijgen. bedrijven om hen zo vertrouwd te ma ken met de werkomstandigheden in het bedrijfsleven. Tevens kan dan worden bekeken welk werk het meest geschikt voor hem of haar is. Dat dit schooltype in een behoefte voor ziet blijkt wel uit het steeds toenemende aantal leerlingen. Het gevolg hiervan is dat de school volgend jaar waarschijn lijk met vier groepen gaat werken. Door ruimtegebrek konden de leerlingen tot nu toe niet optimaal geholpen worden, maar over een jaar moet dit probleem opgelost zijn. Deze vorm zal de nieuwe school voor V.B.O. krijgen. De indeling zal als volgt zijn, drie theorielokalen, een handvaardigheidlokaak I één lokaal voor naaldvakken. een keuken- lokaal, een gymnastieklokaal. Daarnaast komen er een aantal kamers voor perso- neet administratie, psycholoog, spraak- lerares enz. De school is een streekschool en betrekt de leerlingen uit de hele Zuid westhoek. Raad ziet liever één dienst alle sportakkommodaties Het kwam dinsdagavond in de gemeenteraad van Sneek even op haren en snaren te op de hoed te steken. Hij vroeg verder de staan bij de behandeling van een drietal nota’s over de sportakkommodaties in de situatie rondom het z°me”v°n^v^®* stad. Onder aanvoering van de heer J.R. Visser van de PvdA bleef de vroedschap eens te bekijken omdat de velden daardoor aandringen op het vormen van één tak van dienst voor Alle sportakkommodaties, t - maar mft evenveel hardnekkigheid bleef wethouder H. Scholten zich tegen dat plan name de kleedakkommodaties op het Zui verzetten Op het moment dat de bom dreigde te barsten telden beide partijen echter dersportpark vond hij onvoldoende en ook even tot tien™ Na die afkoelingsperiode vroeg wethouder Scholten of hij van het vroeg hij zich af of de drie in Duinterpen- zwembad direkt een aparte tak van dienst mocht maken en dat daarnaast dan een Tinga geplande sportvelden wel voldoende onderzoek gepleegd zal worden om te zien in hoeverre er mogelijkheden zijn om alle zijn als Wit-Zwart daarheen verhu sportakkommodaties in één dienst te vatten”. Daarover zou dan een „vervolgnota r- - - komen. „Oké”, zei de raad en het (sport) leed was voorlopig weer geleden. - Over één ding waren de raadsleden en de wethouder het al gauw eens: het ziet er wat de buitensportakkommodaties in Sneek betreft wat somber uit „Zelfs de uitbrei dingen in de nabije toekomst geven nauwe lijks soelaas”, zo stelde de heer Visser, die nog had willen praten over het kompleks Tinga en de terreinen van Hubert Sneek, maar dat achterwege liet omdat de begro ting 1980 al aangeeft dat men door wil gaan met het uitvoeren van de tweede en derde fase van het sportveldenkompleks in Tinga en dat er voorstellen zullen komen om Hubert Sneek de helpende hand te bieden bij het verbeteren van de kleed akkommodaties op het sportveld aan de Lemmerweg. „Met die toezeggingen zijn we kontent”, aldus de PvdA-woordvoerder, die daarna nog veel aandacht vroeg voor de korfbalsport en de tennissport. Ook wilde hij graag weten hoe het staat met plannen van partikulieren om een tennishal te bou wen. „Gaat dat door en waar denkt men die te bouwen. Bij de nieuw geplande sportvel den aan de Franekervaart of bij het sport- kompleks, dat men zich denkt in het kom pleks Schuttersveld?”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1