Cazemier „over de brug” tegen Berend Hof: Dubbeljubileum „Oranje” Sneek en de Koninkl. Militaire Kapel Muziek en techniek waren subliem (Rijks) regelingen te grootschalig opgezet voor de kleine dorpen Jeugdcentrum ’t Haske in Balk werd op feestelijke wijze geopend Burgemeester zag van toespraak af Burgemeester H.L Sixma baron van Heemstra had ermee gerekend een speechje te moeten houden bij de opening van het verbouwde en uitgebreide jeugdcentrum ’t Haske in Balk Deze vond zaterdag plaats. De burgervader zag echter van een speech af, omdat een lid van het centrum duidelijk liet blijken dat toespraakjes niet op prijs werden gesteld. „Wij houden niet zo van die toestanden bij de opening. Het jeugdcentrum is al een paar weken in gebruik en is in de eerste plaats voor de jeugd. Maar we kunnen nu eenmaal niet om praatjes heen.” Er was dus wel gelegenheid een openingswoord te houden, „maar”, zo werd er gezegd, „wie iets te vertellen heeft moet vlug zijn anders hoeft het niet meer”. Woorden die niet door alle aanwezigen in dank werden afgenomen. Toch bleef de sfeer gezellig en een aantal aanwezigen trad alsnog naar voren. 1 ■■i en van 99 r Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de WW - Jacob Bos breekt been tegen grof spelend RES MAANDAG 29 OKTOBER 1979 134ste JAARGANG No. 86 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Hei Sneaker Nieuwsblad is een en de WZS-Zwaagwesteinde gestaakt in 35e minuut „Dat noem ik een valse en schandalige beschuldiging! Als het zö moet dan hoop ik u nooit weer te ontmoeten...!” Witheet van woede slingerde burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel vrijdagavond in het Mienskipshüs te IJ 1st die woorden in het gezicht van de heer Berend Hof uit Nijezijl, die als woordvoerder optrad van het komité, dat een bezwaarschrift bij de gemeenteraad heeft ingediend tegen het leggen van een nieuwe brug in het dorp. De opmerking, die de burgemeester pardoes in het verkeerde keelgat schoot, ging over de brieven die namens b. en w. van Wymbritseradeel verzonden waren aan de 42 inwoners van Nijezijl en IJlst die het bezwaarschrift hadden ondertekend. Bij die brief was een pasklaar strookje gevoegd, dat men slechts behoefde te ondertekenen om de handtekening onder de petitie waardeloos te maken. Hof noemde die manier van doen keihard en uitdagend: „Uniek in de parlementaire geschiedenis, ondemokratisch en een zuivere poging tot intimidatie!” Nu wAs de diskussie al niet zo prettig verlopen, maar die opmerking van de heer Hof vormde de druppel die bij burgemeester Cazemier de emmer deed overlopen. Hij flapte de boven aangehaalde zinnen er uit en sloot de bijeenkomst met een klap op de tafel die het koffiegerei deed opspringen en rinkelen. (Vervolg zie pagina 3) Diefstal en vernieling weer opgelegd pandoer (Vervolg zie pagina 3) Nederland telt een paar duizend kleine dorpen waar een paar miljoen mensen wonen. Allerlei ontwikkelingen hebben ertoe geleid dat de samenleving in deze dorpen wordt bedreigd. De woningbouw loopt er terug, de winkels verdwijnen, openbare vervoersvoorzieningen vallen uit, het verenigingsleven kwijnt weg. Die ontwikkelingen drukken hun stempel op het welbevinden van de bevolking in de kleine dorpen. Gemeenten worden op indringende wijze met het vraagstuk van de kwetsbare leefbaarheid gekonfronteerd. 8'^- den. Dit is een van de wensen die het jeugdcentrum nog heeft Een ander Er zijn 500 Oranjeverenigingen in ons land. Met die van Barneveld en Bussum In de keihare wedstrijd LSC-RES heeft Jacob Bos, een van de betere LSC spe- lerSj zondag een aanval op zijn benen moeten bekopen met een vrij ernstige blessure, namelijk kuitbeenbreuk. In de dertigste minuut werd Jacob gevloerd door de vaak te hard optredende laatste linie van de Bolswarders waardoor hij met een aanvankelijk niet al te ernstig lijkende blessure de kleedkamer moest opzoeken. Later bleek echter dat de LSC spits de botsing met een gebroken kuit been moest bekopen, een blessure waar door hij de eerste tijd niet in staat zal zijn binnen de witte lijnen te verschijnen. Nadat buiten een spandoek met de leus 't Haske 't Haasje vergeet het maar", naar boven was gehaald en met een dikke balk een oude deur was ingeramd, konden be langstellenden een kijkje gaan nemen in het jeugdcentrum. Er was veel volk en vrijwel iedereen sprak van „een hele ver nieuwing. Dat dit een school is geweest zou je niet denken." En inderdaad van de twee lokalen die doorgetrokken zijn is niets meer terug te vinden. Om een centraal punt waar draakjes zijn te krijgen, werden drie ruimten gekreëerd, die het mogelijk maken meer aktiviteiten tegelijk te houden. Het centrale punt is erg gezellig met veel steen- werk 1 Haske heeft met de verbouwing wel schulden moeten maken. De stichting komt vijfentwintigduizend gulden tekort. Wanneer van andere wegen niet bijge sprongen wordt zal het jeugdcentrum een tijdje kommercieel moeten gaan draaien en dat ziet het bestuur eigenlijk niet zo zitten. Er is dan ook hoop op steun van gemeente wege. k schilderen van de buitenkant van ’t Haske. B en w hebben.inmiddels toege zegd dat dit aangepakt zal worden. bestaat Sneek nu ook vijfenzeventig jaar. Gezegd werd dat de Oranjevereni ging in deze jaren een enorme ontwik- keling heeft doorgemaakt, mede door een dynamische aanpak. „Daarnaast ligt echter op U de taak de Oranje- gedachte uit te dragen”, aldus de federa tie. Weer meer scholen blijken belang stelling te hebben voor de aubades en dat vond men een verheugende ontwik keling. In de vijfendertigste minuut van de wed strijd WZS-Zwaagwesteinde zag scheidsrechter Nieuwhof uit Leeuwar den zich genoodzaakt de wedstrijd af te breken aangezien een tweetal Zwaag- westeinde supporters een geheel andere mening toegedaan was over de interpre tatie van de spelregels dan de scheids rechter. Zo verschillend zelfs waren de meningen dat de supporters van de gas ten meenden de arbiter met harde hand hun visie bij te kunnen brengen. Scheids rechter Nieuwhof koos eieren voor zijn geld en verdween met de tweeëntwintig spelers in de kleedkamer. Welke gevol gen deze aktie voor de gasten zal hebben is nog niet bekend. „Dit is een belangrijke dag voor ’t Haske”, zei de vice voorzitter van de stichting ’t Haske.de heer Martin Dijkstra. „Hier heb ben we tijdenlang naar uitgezien. We zijn nu tien jaar met het jeugd- en jongeren werk bezig en hebben veel gesprekken en akties gevoerd. Het doel was de lagere school te krijgen. Begin dit jaar hebben we een gesprek gehad met b en w. Het re- resultaat was niet geweldig. Er volgde een protestmars. In juni is toen op eigen risiko met de verbouw begonnen. Er was toen nog geen geld toegezegd. In september kregen we toen de vijfenzeventigduizend gulden toegeschoven. Dit geld raakte al snel op. maar met eigen leden hebben we toch dit resultaat kunnen behalen”. De laatste weken is er hard gewerkt in ’t Haske. Eerst zag het er nog naar uit dat er op de dag van opening geen gas zou zijn, dus geen warmte. Maar de burgemeester zette schot in de zaak. De heer Dijkstra zei dat men blij was dat de burgervader dit even versierd had. Wat het werk van de leden betreft, daarover was hij ook erg te spreken. „Er is vaak gezegd geen tire- lantijntje, want dat kost te veel tijd. Maar ze hielden vol De inzet is uniek geweest Alles is gemaakt door leden van ’t Haske, uitgezonderd de centrale verwarming. Ik ben blij dat zichtbaar wordt dat de jeugd positief kan zijn”. De heer Dijkstra wilde in het bijzonder Rinnert van den Boogaart en Sjoerd Woudstra noemea Zij hadden al de provincies ter zake een gekoördineerd beleid moeten voeren. De kommissie doet een aantal voorstellen in die richting. Volgens de studiekommissie zijn de struk- tuur en de opzet van talrijke (rijks-) rege lingen voor de kleine dorpen niet om mee te werken. Ze zijn vanuit een grootschalige optiek opgezet De op velerlei terreinen bespeurbare professionalisering, verkoke ring en grootschaligheid werken in htp negatieve konsekwenties in de kleine do pen versneld door. De kommmissie bepleit dat de normen voor tal van regelingen flexibel kunnen worden toegepast Zij wijst er in dit verband ook op dat de zelfwerk- hun vrije uurtjes ën vakantie opgeofferd aan ’t Haske. Als volwaardige jeugdsociëteit wil ’t Haske haar programma gaan uitbrei den Men wil een werkeloosheidspro- jekt gaan opzetten en eens in de maand een spreekuur voor militairen houden Onontbeerlijk is hierbij een beroepskra Onontbeerlijk is hierbij een beroeps kracht die deze projekten kan begelei- Voor wat het interieur van ’t Haske betreft waren er zaterdag allerlei kado’s. Deze varieerden van bloemen tot een punt dat op het verlanglijstje staat is het thermometer. Dit laatste werd geschon ken door ’t NUT van Gaasterland en Sloten. De kulturele raad overhandigde een schilderij. In een brief aan de inwoners van Nijezijl en Ijlst, die het bezwaarschrift hebben inge diend, stelde het kollege van burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel onder meer, „dat we op grond van onze verant woordelijkheid als gemeentebestuur op het volgende moeten wijzen: De beste verbin ding tussen Ijlst en de Skatting naar Heeg is ongetwijfeld het aanleggen van een weg met een brug langs de spoorlijn. Daaraan is jaren geleden al gedacht in het kader van het provinciaal wegenplan, omdat de pro vincie de verbinding Sneek-lJlst-Oudega en Gaastmeer-Koudum langs de spoorlijn had ontworpen. Hiertegen rezen vele bezwaren (Vervolg zie pagina 3) De Oranjevereniging van Weesp overhan digde de voorzitter van de jubilerende vere niging de heer D. de Vries een bloemetje, en zo waren meer van dergelijke geschenken. Na de ontvangst werd in de Sneker sporthal het feest voortgezet met een konsert waar van elders in deze krant een verslag. Zater dag werden de feestelijkheden afgesloten met het afsteken van vuurwerk op het sportpark aan de Leeuwarderweg. De Oranjevereniging van Sneek heeft zijn 75-jarig bestaan gevierd. Hiermee in verband stond ook een ontvangst van het jubilerende bestuur en zijn gasten op het stadhuis. Burgemeester mr. B van Haersma Buma zei in z’n toespraak dat ’t pad van de Sneeker vereniging niet altijd over rozen is gegaan. De overheid bijvoorbeeld heeft in de loop der jaren verschillend tegen de Oranjevereniging aangekeken. Er waren jaren dat er geen subsidie werd verleend, omdat de Oranjevereniging werd be schouwd als een zaak van partikulier initiatief. Later werd de bijdrage van de gemeentelijke overheid juist verdubbeld. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer D. de Vries, was erg blij geweest toen de vereniging vorig jaar zesduizend gulden - - voor opstelling van het De gemeentepolitie van Sneek moest het afgelopen weekeinde weer een aantal gevallen van diefstal en vernielingen in de boeken bijschrijven. Zo miste mevrouw K Tamminga uit Schamegoutum vrijdag haar tasje met 1140 - dat ze (dom genoeg) had laten liggen in haar fietsmandje toen ze een bezoek bracht aan het gereformeerd verpleeghuis. Verder raakte mevrouw Boot uit Sneek een bruin leren jasje kwijt (waarde ongeveer f500,-). Dat gebeurde in de bar Michiel de Ruiter. Ze had haar tas met het jasje op een bank gelegd. De lege tas werd later in de Kleine Kerkstraat teruggevonden. Mevrouw AA. ten Wolde uit de Rijperahemstraat te Sneek deed zaterdag „Dat noem ik nu echt een valse en schandalige beschuldiging in ontvangst mocht nemen. Hij had veel waardering gemeentebestuur, dat de Oranjevereniging goed gezindt is. De aktiviteiten van de jubilerende vere niging hebben nogal eens van elkaar ver schild. Zo werd bijvoorbeeld eens in de vijf jaar een kinderfeest gehouden. Burge meester Van Haersma Buma had veel waardering voor het feit dat de Oranje vereniging de Sneker gemeenschap in haar aktiviteiten betrekt „Dat is een goede ontwikkeling. Zeer velen zijn dankbaar dat u dit doet”. Vooral de laatste tien jaar werden veel aktiviteiten ontwikkeld. De laatste jaren werden ook de wijkverenigin- gen hierin betrokken. De burgervader bood de heer De Vries een herinneringspenning van de stad aan. Het vlaggen in z’n alge meenheid loopt terug. Dat liet de’federatie van Oranjeverenigingen weten. Het vlag vertoon op feestdagen die het koninklijk huis betreffen, zou beter kunnen. Daar ligt ook een taak voor de gemeente, was het oordeel. Wanneer nieuwe woningen wor den gebouwd zou het aanbrengen van een houder voor een vlaggestok verplicht moe ten worden gesteld. Een studiekommissie van de Vereniging beerd de gemeenten handreikingen te bie- van Nederlandse Gemeenten heeft een den voor een te voeren beleid voor kleine diskussienota opgesteld, die is gepubli- dorpen. Zij konstateert, dat de gemeenten ceerd onder de titel „Wie het kleine niet daartoe over een aantal goede mogelijk- eert...” De kommissie heeft daarin gepro- heden beschikken, maar dat ook het rijk en SNEEKER NIEUWSBLAD By'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1