en Waardering voor initiatief Minister H. Wiegel: Vakatures burgemeesterfunktie in IJlst en Sloten niet open IJLST snekerWoerier ainwaï ADvamaruuuD^ ^voo* «manaua Wielinga van Radio Fryslan greep mobilofoon met beide handen aan Strijd om wereldtitel dammen voor jeugd en dames in Sneek Auto belandt in weiland door een bedwelmende olielekkage Zaterdagavond raakte de 22-jarige J. de V. uit Tjerkgaast op de weg Woudsend-Balk van de rijbaan, vloog over de sloot en kantelde op het weiland om. De bestuurder verloor hierbij het bewustzijn. N a een halfuur gelukte het hem op eigen kracht hulp te halen. Volgens de rijkspolitie-Wymbritseradeel moet de oorzaak gezocht worden in bedwelming door lekkende olie. De wagen was total-loss. lil de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van n Twee Snekers tegen DDR MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 88 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Uit waardering voor het geslaagde persoonlijk initiatief van de 23- jarige pedagoge J. Peters-Kamp en orthopedagoog W. Peters (32) een opvoedingswinkel in Balk te starten overhandigde vrijdagmiddag me- vrouw van Beek uit naam van het Kinderpostzegelfonds hen vijfduizend gulden. De opvoedingswinkel die in mei van dit jaar werd opgericht, geeft geheel belangeloos pedagogische hulp aan gezinnen met opvoedings moeilijkheden. en de (vervolg zie pagina 4) Hel Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD „Ruitje ingooien” modetrend Sneek? Nuar aanleiding van het „schriftelijke onderzoek” van de begroting voor 1980 zijn er zegge en schrijve en welgeteld honderd-en-elf (111) vragen ontsproten aan vijf van de zes frakties in de gemeenteraad van Sneek. Die zullen in de komende dagen door burgemeester en wethouders allemaal van een wel of niet afdoend antwoord worden voorzien. Daarbij zal niet, zoals in de voorgaande jaren, een splitsing worden gemaakt in S-vragen (schriftelijk af en toe doen) en M-vragen, die dan in een ekstra openbare vergadering behandeld werden. Alles gebeurt ditmaal op papier en mochten er dan nog een aantal „moeilijker kwesties” overblijven, dan kan daarop altijd nog in de begrotingsvergadering teruggekomen worden. Door het op papier heen-en-weer praten wordt in ieder geval het kaf van het koren gescheiden. Voor de behandeling van de begroting op dinsdag 11 december blijft dan het (vol)koren over... (Vervolg zie pagina 3) SNEEKER NIEUWSBLAD Sneker raadsleden stellen vragen over begroting Uiteraard was het geen geheim meer, dat Radio Fryslan een mobilofoon zou krijgen van een groep vrienden, maar toch zag je programmaleider Klaas Wielinga denken „hebben is hebben" en hij klemde het toestel stevig aan zijn borstkast nadat gedeputeerde R. Renkema het toestel had overhandigd in een feestelijk Radio Fryslan- uurtje, dat rechtstreeks werd uitgezonden. initiatief, de opvoedingswinkel van het echtpaar Peters gegeven. Ondanks een protestbrief van de ge meentebesturen van IJlst en Sloten heeft minister H. Wiegel van binnenlandse zaken besloten de beide gemeenten niet een full-time burgemeester-sekretaris toe te wijzen. De vakatures voor deze funktie worden definitief niet vervuld, zo zei de minister op vragen van Kamerleden H. Keuning en S. Patijn van de PvdA. Voor de interland Nederlands amateur- elftal-DDR Olympisch team, die ge speeld zal worden hier in Sneek op dinsdagavond 13 november, heeft ama teur bondscoach Arie de Vroet twee Hubert Sneek spelers in zijn selektie opgenomen. De twee die deze geweldige eer te beurt zijn gevallen zijn verdediger Harry Koenen en rechterspits Jaap Schuurmans. Dit voor voetbalminnend Sneek prachtig nieuws werd gistermidag bekend. Ook werd bekend dat voor de wedsrijd Dis- triktselftal Noord-Emmen, die gespeeld zal worden op twintig november in Emmen naast de vaste Sneek geselekteerden Jan Boom, Jaap Schuurmans en Harry Koenen ook Sipke Bleeker is geselekteerd die aldus zijn sterke spel in de Sneker hoofdmacht bekroond ziet Bond is de Sneker Dam Club een geweldige gehouden van 8 tot en met 20 december. Vijf van de frakties stelden dus vragen. Die kwamen uit de gelederen van het CDA, de PvdA, de WD, Progressief Sneek en de CNP. Geen enkele vraag dus van de heer H. Postma van de FNP, die er in de vorige jaren altijd een heel voorraadje wist samen te stellen. Op de man af gevraagd naar de reden voor de heer Postma om géén vragen in te dienen, kwam als repliek: „Een ezel stoot zich in het gemeen niet tweemaal aan dezelfde steen. Vorig jaar stelde ik een heleboel vragen, maar van de antwoorden kwam niets terecht Ik doe wel mee aan de behandeling van de begroting, maar niet aan het spel van vragen en antwoorden. Dat is toch maar flauwekul”. Namens het komité dat de gelden voor de mobilofoon had ingezameld, vertelde de heer Renkema, dat het initiatief voor het kado is geboren vlak na de barre winter maand van februari 1979 toen Radio Frys lan uren en uren in de lucht was om de bevolking van de provincie op de hoogte te houden van wat er allemaal gebeurde en wat wel en wat niet mogelijk was bij deze lang aanhoudende sneeuwstormen. Het personeel van de omroep ging die dagen Het ongeluk was waarschijnlijk een direkt gevolg van geknutsel aan de wagen door De V. Hij had getracht de olielekkage in een jerrycan op te vangen. Tijdens het rijden werd deze olie dusdanig verwarmd, dat deze als een bedwelmend gas door de lucht- ventilatie de wagen binnen kon komen. Ter hoogte van het kerkhof van Ypecolsga verloor De V. zijn bewustzijn. Met een paar flinke buitelingen kwam de wagen omge keerd in het naastgelegen weiland tot stil stand. Na enige tijd kwam De V. weer bij bewustzijn en wist op eigen kracht een De opvoedingswinkel Balk startte haar werkzaamheden op 3 mei 1979. Vol gens de heer Peters was dit rechtstreeks het gevolg van de ontdekking, dat ge zinnen met grote problemen direkt hulp kunnen ontvangen, maar dat die gezin nen, die kleine opvoedingsmoeilijkhe den hebben nergens terecht kunnen. „De opvoedingswinkel is dus zoiets als een rechtswinkel, maar dan op het terrein van de opvoedingsproblemen”, aldus de heer Peters. De werkzaamheden van het echtpaar zijn inmiddels in een stichting onder gebracht. Dit bleek noodzakelijk om van de provincie ’n subsidie te ontvangen voor ’n administratieve kracht. Deze kracht is voornamelijk werkzaam in ’t werk, dat de familie Peters buiten de opvoedingswinkel om doen: het begelei den van veertig gezinnen in Friesland, waarvan tien gezinnen in de Zuidwest hoek. Naast deze provinciale subsidie, en de bijdrage van het Kinderpostzegel fonds heeft het echtpaar alle kosten zelf moeten betalen. Inmiddels is er een sub sidieaanvraag bij het gemeentebestuur van Gaasterland voor de opvoedings winkel. door „tot op de wenkbrauwen”. Een aktie- komitè wilde wat terugdoen dankbaar heid tonen en omdat tijdens de kontinu- uitzendingen het gemis van een mobilo foon sterk werd gevoeld, was de wijze waarop men „dank je wel” kon zeggen al gauw gevonden. De spontaan opborrelen de aktie werd geleid door een team, dat bestond uit de heren J.A Mantel uit Huins (voorzitter), mr.'. G.F. Rijpkema uit Leeu warden (van de Frico), drs. J.R. Kuperus van de Friesland Bank te Leeuwarden. T.J. Nool van de Wegenwacht in Heerenveen en F.M. van Pul van de Vliegbasis Leeuwarden. In totaal werd een bedrag van negendui zend gulden ingezameld. Daarvan werd 3300,- geschonken door het Komitè Zomerzegels (die het woord „winter” na februari ’79 helemaal niet meer kan horen) Het staat bijvoorbeeld al voor 90% vast dat de gloednieuwe wereldkampioen dam men bij de heren, Harm Wiersma, ons met een bezoek zal komen vereren om enkele wedstrijden te spelen tegen regionale pro minenten zoals Eddy Drost, H.A Lansber gen (kampioen Wymbritseradeel) en ande ren. Ook de Nederlanse kampioen bij de adspi- ranten. Hendrik van der Zee uit Leeuwar den. zal simulteren tegen Sneker jeugd evenals Henk Hospes uit Grouw, Fries Icampioen dammen bij de jeugd. „Maar zoals ik al zei we moeten de zaken nog eens rustig op een rijtje zetten maar één ding is zeken dit is al met al een mooie gelegen heid voor de stad Sneek om goed voor de dag te komen.” „Ze stonden erbij en keken ernaar”. Dit oude gezegde gaat bij boven staande foto op voor vijf van de zeven basketballers die zich vrijdagavond van hun beste kant probeerden te laten zien in de wedstrijd Gala Men- hir-HSV. Het was de Sneker ploeg die eindelijk weer eens de volle winst pakte. In samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Dam Bond en de Friese Dam --o eer te beurt gevallen; het officiële Wereldkampioenschap Dammen voor dames en jeugd te organiseren, dat zal worden „Nooit verwacht, toch gekregen", aldus de heer G. Brouwer, voorzitter van de Sneker Dam Club (SDC) en mede organisator van dit unieke gebeuren voor de stad Sneek.' Hoe komt zo’n groots gebeuren in Sneek terecht5 „Wel" aldus de heer Brouwer, „Friesland is een damlievende provincie. Vrij uniek mag de show genoemd wor den, die de volksdansgroep Ysbrechtum ten beste gaf met de Muziekschool Sneek en omstreken in het dorpshuis de „Driuwpólle” te Woudsend. De avond L J bestond uit enkele uitvoeringen van de muziekschool, dansen van de groep „Ysbrechtum”, en een kombinatie daar van, zoals bij enkele Nederlandse dan sen van de jongerengroep tot 12 jaar begeleid door een groep leerlingen van de Muziekschool. Ruimschoots kwamen op deze avond de dansen uit Roemenië, Joegoslavië en Israël aan bod. Kenmer kend was de goede danstechniek van het folkloristisch geheel. Als zeer prettig werd door het publiek ervaren de uitleg die aan de diverse dansen gegeven werd door de heer Merkies. Het programma was zo opgesteld, dat om en om de Ysbrechtumer dansgroepen en de Mu ziekschool aan de beurt kwamen. Al met al bleek deze kombinatie van de dans groep onder leiding van mevrouw Mer kies en de Muziekschool een schot in de roos. Volgens direkteur van de Muziek school de heer B. Feenstra, is dit een eksperiment geweest, dat zich zeker leent voor een herhaling. (Foto Studio Ger Dijs). en wij hadden als Sneek een streepje voor omdat de RABO-bank alhier dit jaar 25 jaar in Sneek gevestigd is. Deze bank staat erom bekend dat zij, in welke vorm dan ook. de sport een warm hart toedraagt en méde hierdoor is de KNDB tot het besluit gekomen het wereldkampioenschap aan ons toe te wijzen. De voorbereidingen hiervoor bevinden zich nog in een heel pril stadium, maar zegt de heer Brouwer: „Wij zullen proberen om het dammen in het al gemeen te promoten door middel van simultaan séances en ander soort darn- evenementen. Kinderpostzegelfonds schenkt 5000,- aan opvoedingswinkel Deze beslissing houdt in dat. behoudens onvoorziene omstandigheden, de burge meesters M. Abma van Hennaarderadeel en F. Faber van Lemsterland de funkties in respektievelijk Ijlst en Sloten zullen moeten waarnemen tot de gemeentelijke herindeling een feit is. Minister Wiegel veronderstelt, dat het vervullen van deze posten door waarnemende burgemeesters het goed funktioneren van deze gemeenten niet in het geding zal komen. Voor een andere gedachtengang is volgens hem geen enkele aanleiding. nabij gelegen boerderij te bereiken, waar hij een arts belde, die een hersenschudding konstateerde. Hoewel het ongeval om streeks 18.30 uur geschiedde, werd de politie pas om elf uür ’s avonds in kennis gesteld, de politie wist daarop met veel moeite de identiteit van de bestuurder en de oorzaak van het ongeval vast te stellen. Rond het middernachtelijk uur van vrij dag gooide de 21-jarige B. H. uit Sneek bij Faber B.V. aan de Oude Koemarkt een ruit in. Volgens de gemeentepolitie Sneek was deze man „wat in de war”. In deze nacht had H. meerdere malen ge tracht een ruit in te gooien, wat mislukte. In dezelfde nacht gooide een tot nu toe onbekende een winkelruit in van heren kledingzaak Molenaar op de Ooster- dijk. Uit de etalage werd alleen een jasje ontvreemd met een waarde van 250 gulden. Volgens de gemeentepolitie is het ruiten ingooien de afgelopen tijd in Sneek in opmars. „Het vreemde is, dat het niet dezelfde personen zijn. Misschien heeft het iets met de herfst te maken. Die over- gang van zomer naar herfst laat sommige mensen wel eens vreemde dingen doen. Een andere verklaring heb ik er ook niet voor”, aldus een woordvoerder van de Sneker politie. Nu bevinden zich onder de honderd-en-elf vragen inderdaad ook wel een paar die dat predikaat van Postma een beetje verdie nen. Hoewel., dat is ergems maar betrek kelijk, want veelal worden ze wél gewichtig als men rekening houdt met een bepaalde achtergrond. Neem bijvoorbeeld vraag 110 over „Hoofdstuk XII - kasvoorzieningen, De bijdrage van het Kinderpostzegelfonds lijke afdeling Gaasterland van het Kinder- Is tot stand gekomen mede door mevrouw postzegelfonds. Als motivatie voor deze Van Beek, die voorzitster is van de plaatse- gift werd de levensvatbaarheid van dit

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1