KKfl Staatssekretaris C. de Graaf over „brute mokerslag FNV’ DDR team treedt in Sneek in sterkste formatie aan IJLST snekerMkoerier SPBHÏ de gemeenten SMEEK. WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van a KM M INBRAAK HEECHHÜS Eerste gift in 1894 Vervolg zie pagina 13 Beleid Grote Sint Nikolaas- verlotingsaktie Sneek vandaag van start Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Jarenlang hebben Leeuwarden en Drachten het voorrecht gehad om de Bondskonkoursen te mogen organiseren van de christelijke Bond van muziekverenigingen in Friesland. Het zit erin, dat die traditie doorbroken wordt. „Sneek” mag komende zaterdag vijftig procent van het tiende Bondskonkours organiseren. Als die proef slaagt dan zal Sneek waarschijnlijk in de plaats komen van Leeuwarden. Over de akkommodatie en de service in de friese hoofdstad zijn bestuur en corpsen namelijk de laatste jaren niet zo geweldig te spreken. Zoals wellicht bekend is zal het Nederlands Amateur team op dinsdagavond 13 november uitkomen tegen het op volle sterkte aan tredende DDR Olympisch elftal. De namen van deze Oostduitse uitverkorenen zijn gisteren door de voetbalbond van de DDR defini tief vrijgegeven. „Dat is een vrij ernstige schending van hadden het FNV, evenals andere maatschappelijke"instellingen, dit wetsontwerp over aanpassing van sociale uitkeringen toegestuurd voor advies. Zij hebben ons met die openbare publikaties in een lastig li MP-- en de Kritische grenzen Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD „Klant” bezocht Topform in Sneek na sluitingstijd kollektieye sektor, maar minder meer”. Aldus staatssekretaris C. de Graaf tijdens een lezing voor het CDA-verband Sneek in Hotel Hanenburg. Volgens de staatssekretaris staat het kabinet een ma tiging in loonontwikkeling voor met instandhouding van de koop kracht tot „modaal”. „Dit wordt waargemaakt”, aldus de heer De Graaf. vertrouwelijke stukken. Wij Volgens de heer De Graaf zijn bepaalde verwijten van de vakbond volstrekt fout. Getracht wordt met dit wetsontwerp, dat vrijdag bij de Tweede Kamer wordt inge- diend en nu voor advies bij de Raad van parket gebracht. Dit wetsontwerp beoogt niet terugschroeven van de State ligt, een systeemfout weg te werken, - die in de afgelopen jaren in de sociale M--' SNEEKER NIEUWSBLAD St Radboudschool in Imsum - -\r; ,5 f zet klok vijftig jaar terug Staatssekretaris C. de Graaf Doelverdedigers: Bodo Rudwaleit BFC Dynamo; Siegfried Stoetzner, 1. FC Lok Leipzig. Achterhoede: Rainer Rohde, 1. FC Union Berlin; Frank Baum, 1. FC Lok Leipzig; Klaus Decker, FC Magdeburg; Frank Uhlig, FC Karl Marx Stadt Matthias Mueller, SG Dynamo Dresden. Midden veld: Michael Mischinger, FC Hansa Ros tock; Joachim Mueller, FC Karl Marx Stadt; Frank Terletzki, BFC Dynamo; Wolfgang Steinbach. FC Magdeburg; Dieter Stoz- niak, HFC Chemie. Voorhoede: Juergen Baehringer, FC Karl Marx Stadt; Dieter Kuehn. FC Lok Leipzig; Wolf Ruediger Netz. BFC Dynamo; Werner Peter, HFC Chemie. Trainer van deze Oostduitse Olympische selektie is dr. Rudolf Krause. Voor het Nederlands team selekteerde bonds coach Arie de Vroet de volgende spelers: „Matigen in de sociale sektor gaat niet zonder pijn, maar de ombuiging in de sociaal-ekonomische aanpak zal iederéén pijn doen. Een dergelijk beleid is noodzake lijk om ons sociale systeem voor de toe komst te behouden’’. DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 89 Zondagnacht zijn inbrekers het dorps huis van Heeg binnengekomen door een deur met een schroevendraaier te verbre ken. Alleen uit de spaarbus van de be- jaardensoos wordt een bedrag gemist van 200 i 300 gulden. Er zijn geen noemenswaardige vernielingen gepleegd. De inbraak werd maandagmorgen ont dekt De daders zijn nog onbekend. Even terug naar toen. Het door pastoor Hooiman ingestelde schoolfonds kreeg in 1894 een eerste gift. Die kwam van de weduwe J.G. Bosma van Balen en bestond uit het (destijds) kapitale bedrag van dui zend gulden. In 1916 zat er ruim zevendui zend gulden in de „pot", maar van een rk- school was nog steeds geen sprake. Er kwam schot in de zaak toen in 1929 de weduwe J. Spoor-Tacoma (een dochter van handwerkprodukten uit vroeger tijden, een receptie in „De Twee Gemeenten” (van vijf tot zes), een koffietafel in het gymnastiek lokaal voor leerlingen en oud-leerlingen en een revu door het gezelschap B.O.L (Be stuur, Ouderkommissie, Leerkrachten). Volgens de staatssekretaris is ondanks alle kritiek op dit kabinet, toch een ondertoon bij alle maatschappelijke instellingen te bespeuren van „we kunnen zo niet langer doorgaan". „Ook zij vinden ombuigen noodzakelijk. Soms is hun opstelling over dreven, maar daar zijn zij oppositie voor". zomaar even een uurtje bijeen te zijn onder een gezellige kout leden van de Bond een kijkje kwam nemen in het Kultureel Centrum Amicitia. Men was wel even verbaasd over de beschik bare akkommodatie en de mogelijkheden die Amicitia bood. Afgesproken werd, dat Sneek bij wijze van proef het tiende Bonds- konkours mocht organiseren. Mochten de corpsen, de juryleden en het bestuur nader hand tevreden zijn dan zou overwogen worden om Sneek de plaats van Leeuwar den te geven. Vandaar dat er overmorgen twaalf korpsen uit Friesland naar Amicitia komen en dat op zaterdag 17 november de Voor 1980 verwacht de beleidsman een voortgaande negatieve inwerking van sterk stijgende prijzen. De invoerkosten zullen volgens hem omhoog gaan, de aardgasprijs moet verhoogd worden en verder zal een aanpassing in de belasting noodzakelijk zijn. Op langere termijn wil het kabinet streven naar een bezuiniging van tien miljard gulden, „dit is geen heilig getal, maar een streven", benadrukte hij. Over het sociaal-ekonomisch beleid zei de staatssekretaris voorts, dat de om buiging al enkele jaren geleden ingezet is onder het kabinet Den Uil, maar dat die zware opgave nu voor dit kabinet nog moeilijker is geworden door de wel zeer kleine meerderheid, die de regering heeft in de Tweede Kamer. „Er is veel en vaak kritiek op ons beleidsplan. Hoewel het kabinet die kritiek serieus neemt, is deze vaak onredelijk en politiek geladen. Ik blijf toch optimistisch”. Vandaag gaat de grote Sint Nikolaas- verlotingsaktie in Sneek van start. Het systeem is erg simpel: bij aankoop van elke tien gulden krijgt men bij de aan de Aktie deelnemende winkeliers een „kansbon”. Die bestaat uit twee delen met daarop hetzelfde lotnummer. Op beide delen kan men naam en adres en telefoonnummer zetten. Het lot daar na in één van de in de stad opgestelde bussen stoppen en het „strookje” be waren. De trekkingen zijn op 17 en 24 november en op 1 en 5 december. De winnende nummers worden gepubli ceerd in het Sneker Nieuwsblad. Heeft men iets gewonnen dan kan men op vertoon van het kontrolestrookje de prijs afhalen bij het Amicitia Theater, waar ook de te winnen artikelen tentoongesteld worden. ^vtx* m <aun*i> Sinds dé heer D. Dam uit Sneek in het hoofdbestuur van de christelijke Bond van Muziekverenigingen in Friesland werd op genomen, wierp hij regelmatig een balletje op over de mogelijkheid om een deel van het, Bondskonkours in Sneek te houden. De medebestuursleden van de heer Dam hadden zo hun twijfels over de in Sneek voorhanden zijnde akkommodatie en wil den de Harmonie niet laten schieten wan neer niet eerst was bewezen dat men het in Sneek beter kon en het in de Waterpoort- stad ook gezellig toeven kan wezen. Het draaide er op uit, dat een aantal bestuurs- vee-arts B. Tacoma, die in Irnsum had gewoond en gewerkt) te koop aanbood: „Burgerhuis met regenbak, put, bleek en boomgaard, staande en liggende aan de Rijksweg te Irnsum, groot 16 are en 80 ca”. Het toemalige kerkbestuur, dat tevens als schoolbestuur optrad, wist via een omweg- getje huis en appelhof in handen te krijgen. De zaak werd aangekocht voor zevendui zend gulden. «^4 4 4 4 ƒ- S s A, 4 J Als scheidsrechter zal fungeren de heer Jan Peeters uit België. Aanvang van deze met spanning tegemoet geziene wedstrijd 8 uur. De kassa’s zijn geopend vanaf kwart voor zeven. Bij de Sint Ratboudschool in Irnsum wordt morgen de klok precies vijftig jaar teruggezet - dat wil zeggen naar de negende november van het jaar 1929 toen de nieuwe school aan de Rijksweg voor de eerste keer de deuren opende. En daarmee ging een halve eeuw geleden de wens van pastoor Hooiman in vervulling: een rooms-katholieke school in Irnsum. Pastoor Hooiman, die van 1884 tot 1913 in Irnsum „stond”, had al in 1894 een schoolfonds gevormd om dat mogelijk te maken. Het „terugzetten" van de tijd wordt vrijdag zichtbaar als de huidige 52 leerlingen naar school gaan. Die zullen namelijk gekleed gaan naar de mode van de jaren twintig. Ook de drie leerkrachten doen daar uiter aard aan mee en er zal deze feestdag les worden gegeven in de stijl van 1930. De op het programma staande spelletjes dateren ook uit de tijd van vijftig jaar terug. Voor deze ene dag-1929 zijn de voorbereidingen al een half jaar geleden begonnen. Voor zaterdag staat er ook nog een heel herdenkingsprogramma op het rooster, dat om één uur opent met een viering in de kerk met de kinderen (waarin pater A van Bal voorgaat) en eindigt met een gezellig samenzijn en een dansje waarvan men alleen weet dat het aanvangt om elf uur Daartussen in liggen: films voor de klein tjes in het parochiezaaltje, een aktiviteiten- markt in de school, een tentoonstelling van Waar vroeger de grote appelhof van veearts Tacoma was, werd vijftig jaar geleden met medewerking van de gemeente de Sint Radboudschool gebouwd. Het eigenlijke huis van dierenarts Tacoma is afgebroken, maar dat nam niet weg, dat de fotograaf zich in allerlei bochten moest wringen om een groot deel van de school op de foto te krijgen. (Foto studio Ger Dijs) ?-J ftj ,s; 4 i i i 7 h i'4 <4 S' i s J *>444*44 Z i' s t s 4M <4* 4 a* 7,s mWM ■s S 4 4 A* s t S si O -A W W H/rt s' mHÓSU i i S 1M Van gemeentewege werd daarna me dewerking gekregen om het „burger huis” geschikt te maken voor het on derwijs. Op 9 november 1929 kon de nieuwe school in gebruik genomen worden met 76 leerlingen en drie leer krachten, waarvan de ondermeester betaald moest worden uit het school fonds. Hoofd werd de heer T. van der Zee en die bleef meer dan veertig jaar aan de school verbonden. Veertig jaar van haar beste krachten gaf ook juffrouw W. Elzinga aari de rk-lagere school, waarvoor intussen als naam was gekozen „Sint Radboud", die bisschop van Utrecht is geweest en van Friese Afkomst was. R. Veneboer, ACV; P. van Blanken, FC Amsterdam; R. Ouderland, FC Amster dam; G. Drost, Bennekom; H. Spierings, BW; J. Pot, DWS; G. Meyerink, Emmen; H. de Haas, Geldrop; B. Graafland, Jodan Boys; B. Heemskerk RCL; H. Knoppert, RVC; M. Toet, Rijnsburgse Boys; P. Struik, Spakenburg; H. Koenen, Hubert Sneek: J. Schuurmans, Hubert Sneek De christelijke Bond van muziekverenigin- ge in Friesland is één van de grootste pro vinciale bonden in Nederland. Er zijn niet minder dan 135 corpsen bij aangesloten. Het is zo’n beetje traditie dat ongeveer éénderde van de aangesloten muziekcorp sen in maart meedoet aan het zogenaamde „Voorjaarskonkours”. Daartoe gaat de helft van de corpsen dat heeft ingeschreven naar de Harmonie in Leeuwarden en de andere helft naar De Lawei in Drachten. Het „Najaarskonkours” in november werd per traditie uitgevoerd over twee zater dagen: de ene helft van de corpsen naar Drachten en de andere helft de andere zaterdag naar Leeuwarden. Verder sprak de heer De Graaf, in verband met het sociaal-ekonomisch beleid in Ne derland, over het bereiken van „de kritische grenzen van de sociale uitkeringen". Hier mee doelde hij op het bijna bereiken van een punt, waarop het werkende deel van de Nederlandse bevolking de sociale uitkerin gen van de niet werkenden nauwelijks kan opbrengen. Hoewel de ekonomische terug gang in Nederland nu minder is dan voor heen, door het terugdringen van inflatie, zal er toch nog stevig gematigd moeten worden. De laatste jaren begon er onder de deelnemers een beetje weerstand te komen tegen het optreden in de Har monie van Leeuwarden. Het ging daar bij met name om de mogelijkheid - liever gezegd het gebrek aan gelegen heid - om na het konkours even gezellig bijeen te zijn om over de prestaties na te praten, ervaringen uit te wisselen of Zaterdag bezetten vierhonderd muzikanten Amicitia in Sneek 7 ‘T Topform, het wooncentrum Zandbergen bv aan de Oosterdijk in Sneek. heeft in de nacht van maandag op dinsdag bezoek gekregen van een „klant" die men had kunnen missen als kiespijn. Op de een of andere manier kwam hij (of zij) wel ge woon door de voordeur naar binnen. Ver mist werden 's ochtends: f 250 - aan klein geld. honderd postzegels van 55 cent en 24 pakken koffie van een half pond... De aan de Prins Hendrikkade staande auto van de heer F.J. Lameijer (die zelf aan de Kerkgracht woont) werd dinsdag een tasje gestolen met daarin onder meer een kenteken- en een rijbewijs. Vermoedelijk is de autodeur door een vals sleuteltje geo pend en dacht de dief voor hem waarde voller dingen in de tas aan te treffen. Het tasje (leeg) werd later teruggevonden ach ter het transformator-huisje aan de Prins Hendrikkade. „Verwijten over het wetsontwerp zijn volstrekt fout en eenzijdig” uitkeringen geslopen is. „De sociale uitke ringen zijn in de afgelopen jaren netto te hard vooruit gegaan ten opzichte van de minimumlonen. Deze foute ontwikkeling proberen we nu bij te draaien”. Volgens de staatssekretaris van het mini sterie van Sociale Zaken wordt juist hier mee de netto-uitkeringen gekoppeld aan netto-minimumloon. Volgens hem wordt tevens de belofte van het kabinet waarge maakt De voortijdige reaktie van het FNV in dit verband noemde de heer De Graaf „eenzijdig” en „zonder nuances". „Wij kunnen nog niet uitgebreid reageren op die kritiek”. I.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1