Sinterklaas spoedde zich weer met stoombootvaart naar Sneek Lezing Amnesty International voor ]OVD: Begro tingsvergadering Gaasterland: Diskussie binnen A.L over invoeren preventie-beleid Plan zwembad op de tocht en de J. Jurjenssingel wordt aangepakt r Officieel Orgaan van en de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SMKERXKQERIER I b I 2' Vervolg zie pagina 5 Sneker jongemannen stalen 12 paar noren De maan scheen nog niet eens goed en wel door de bomen, zelfs de aankomst uit Spanje in de grote havenplaats Rotterdam was nog maar enkele uren oud, of Sinterklaas Kapoentje ijlde zaterdagmiddag al weer naar Sneek. Om in stijl te blijven werd in Uitwellingerga een ouderwetse-stoomboot gehuurd om daarmee het laatste rukje naar de Waterpoortstad af te leggen. Bij dit monument stonden tegen twee uur al weer duizenden te wachten om het spektakel van de aankomst gade te slaan. Daar was ie dan weer de Goedheiligman. Bij velen barstten nu pas echt de dichtaders open, andere hielden zich vanwege een kwaad geweten wat op de achtergrond en tientallen vaders zuchtten van verlichting omdat het einde in zicht was van de ballast op hun schouders... MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 92 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Sinds de gemeente Gaasterland haar bossen verkocht heeft, zit het Andere verlangens iets ruimer in de slappe was. Voor „onvoorziene uitgaven bleek er een restant te zijn van bijna anderhalve ton plus een reserve van één ton voor de bouw van een zwembad. In de loop van het komend jaar kunnen hier nog enkele financiële voordeeltjes bijkomen. De vraag: „hoe gaan we dit geld verdelen over de meest urgente werken” was de kern van de begrotingsbespreking van de gemeente Gaasterland afgelopen donderdag. Hoewel de vroedschap redelijk tevreden was over de voorstellen van b en w, besloten zij toch het wensenlijstje aan te vullen met de rekonstruktie van de Jan Jurjenssingel te Ruiga- huizen. Hiermee kunnen de uitgaven hoger worden dan het „potje” groot is, zodat besloten werd het geld voor het zwembad zonodig te gebruiken om dat tekort aan te vullen. Hiermee wordt de bouw van het zwembad op de lange baan geschoven. Op de schimmel Vervolg zie pagina 5 Hel Sneaker Nieuwsblad is een en de Drijft de sporthal op alkohol Fiets gestolen Vervolg zie pagina 5 1 I 4 SE (Foto Studio Ger Dijs). (JOVD) vrijdagavond in hotel restaurant Bonnema. Gisteravond hield de politie van Sneek twee jongelui aan die liepen te zeulen met een zware plasticzak. Bij kontrole bleken er twaalf paar Noorse schaatsen in te zitten. De jongelui, H.T. en A.W. uit Sneek (bei den zeventien jaar), bekenden al spoedig de schaatsen te hebben gestolen uit het magazijn van Zandstra aan de Geeuwkade. Het tweetal werd meegenomen naar het buro en voorlopig ingesloten. Sinterklaas zet voet aan wal aan de Waterpoortsgracht De eerste-Pieten van de Goedheiligman verlenen de eerbiedwaardige grijsaard daarbij assistentie. -■ De toneeltjes rondom de Kolk waren weer als van ouds: de padvindende zee verkenners in het roeibootje werden al met gejuich onthaald toen ze de „arena” binnenvoeren. Dan de prachtige oude stoomboot met de knikkende en zwaai ende Sint Nikolaas, een aantal vrolijke Pieten en de schimmel achter op het dek. De aanblik was voor vele kinderen weer om de eerste weken niet te vergeten. Mocht de massa nog niet in de juiste stemming zijn, dan kwam er nog een tweede boot, met het gros van het gevolg. Pieten en Pietjes sprongen en dansten en een zekere kapel van een dak in Blauw huis jutte de gemoederen nog eens flink op, terwijl ze rondhotsten in blauw met pompeblêdden. Daarna pas waren burgemeester B. van Haersma Buma, de voorzitter van de Vereniging van Sneker Zakenlieden de heer H. Pheifer en de heer G. Geertsma van het intochtkomité aan de beurt om de gehandschoende hand van de Sint te drukken. preventief te gaan werken. Dit houdt in, dat de toch al wankele scheiding tussen politiek en- Amnesty International over schreden zal worden. Het is echter nog in het stadium van diskussie." De operatie van het bestijgen van de schimmel verliep zonder grote moeilijk heden en daarna was de stoet gereed om lijk was de Sint wel kontent met de zaak, want een Oranje-majorette met koude be nen kreeg een aaitje over het hoofd en de dirigent van het „vreemde" korps werd vereerd met een handdruk vanwege aan blik en prestaties van zijn mannen. In Amnesty International is een diskussie gaande over eventuele uitbreiding van werkterreinen en- doelen. Eén van die bespreekpunten is het wel of met willen voorkomen van situaties in diverse landen, die regelrecht tegen de principes van deze beweging in zullen gaan. Amnesty International streeft de universele rechten van de mens na. Dit zou kunnen inhouden dat, als besloten zou worden voor deze preventieve doelstelling, deze beweging zich meer op politiek terrein gaat bewegen, wat totnutoe zorgvuldig vermeden werd. Aldus Alida van de Meulen en Titia van de Broek tijdens een lezing voor de Jongeren Organisatie Vrijheid en Demokratie Tijdens de begrotingsvergadering van de gemeente Gaasterland verwonderde de heer C. Gaastra (PvdA) zich er nogal over, dat er stevig gedronken wordt in de plaatselijke sporthal Ook het dorpshuis schijnt zijn eksploitatie-te- korten te kunnen aanvullen met het schenken van dit geestrijk vocht. „Per soonlijk ontgaat mij de kombinatie sport en drank. Anderen zullen daar wellicht anders over denken", aldus de PvdA’er. Het vreemde daarbij is, zo zei de heer Gaastra, dat de politie van Gaasterland nagenoeg geen sportlie den kon betrappen op overmatig alko- holgebruik achter het stuur. Volgens hem liggen in ieder geval de landelijke cijfers van alkoholgebruik tijdens het beoefenen van de rijkunst aanmerke lijk hoger. Burgemeester H. L Sixma baron van Heemstra kon het met de heer Gaastra eens zijn, dat bij de kontrole s weinig mensen hierop be trapt worden. Hoewel de burgemeester geen mening wilde geven over het ver strekken van alkoholische dranken in dergelijke gelegenheden, liet hij wel los, dat als er een kontrole in de gemeente op touw gezet wordt, ieder een zeer vlug dat te weten komt Blijk baar vinden deze lieden dan via een sluipweggetje hun weg naar huis. Hier op zegde de voorzitter van de gemeen teraadsvergadering toe, dat de vroed schap nadere cijfers zal ontvangen over de eksploitatiekosten van de sporthal in verband met de winsten die gemaakt 1 worden op dit geestrijke vocht Nadat Sinterklaas wat voorzichtigjes voet gezet had op de Waterpoortsgracht, keek hij even wat onwennig langs de rijen. De groene majorettekes en het Advendokorps herkende hij nog van andere jaren. Al van verre had hij de typische muziek immers ook al gehoord. Een groot gezelschap an dere muzikanten, van „Oranje” uit Min nertsga, wekten zijn bevreemding en hij nam nog voor de officiële begroeting de gelegenheid te baat om deze „vreemde lingen” eens van nabij te bekijken. Kenne- De dames Van de Meulen en Van de Broek, beiden leden van de afdeling Amnesty International Sneek, zeiden lichtelijk ver ontrust te zijn over deze ontwikkeling. „Naar aanleiding van de „berufsverboten zijn er stemmen binnen de organisatie opgegaan om vanuit Amnesty Internatio nal ongerechtigheden te gaan voorkomen. Onoplettendheid van de achttien-jarige Sneker automonteur H.S. leidde er in de nacht van zaterdag op zondag -het was drie uur- toe, dat de vrij nieuwe Chrysler- Simca van zijn vader abrupt uit de verkeerscirkulatie werd genomen en waarschijn lijk in de schrootpers belandt. Komend van de Jousterkade was S. zwaar in gesprek gewikkeld met twee mede-inzittenden en „vergat” daardoor op de hoek van de Prins Hendrikkade de bocht te nemen. De wagen botste daarop met een vaartje van zo’n 45 kilometer tegen dezelfde lichtmast, die vorige winter ook al eens een vrachtwagen- kombinatie noodlottig werd. De personenauto zat na de botsing flink in de kreukels maar de inzittenden kwamen met de schrik vrij. De bestuurder ging daarna naar het politieburo om aangifte van de zaak te doen. (Foto Studio Ger Dijs). De Sneker politie heeft tegen de 20-jarige serveerster N.B. uit Sneek proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een fiets uit de stalling bij de Nederlandse Spoor wegen. Ze vertelde, dat haar eigen fiets was gepikt en dat ze daarom maar een andere had meegenomen. Het betreft hier een nog nieuwe bruine Batavus, waarvan de politie niet weet wie de eigenaresse is. In deze lezing aan de JOVD vertelde me vrouw Van de Broek, dat Amnesty Interna tional voornamelijk bestaat uit vrijwilli gers. die op verscheidene daartoe geeikte manieren de universele verklaring van de rechten van de mens nastreven. De voor naamste werkterreinen van deze onafhan kelijke beweging zijn: vrijlaten van poli tieke gevangenen die geen geweld gebruikt hebben of propageren en het bevorderen maar een beleid van aanpakken heb ben” waren opmerkingen van de heer Steegenga, die als centenspecialist op trad voor het CDA. Volgens hem moet de gemeente, nu het konflikt met de ruilverkaveling voorbij is. deze weg zo vlug mogelijk aanpakken en niet, zoals gepland was, in 1981. Het bijschrijven van de Jan Jurjens singel te Ruigahuizen op het wensen lijstje ondervond weinig tegenstand bij de raad. Alleen FNP en PvdA stemden tegen dit voorstel van de heer M. Steegenga (CDA). „Dit is de slechtste weg van Gaasterland” en „we moeten geen financiële vooruitschuifpolitiek. Ook vanuit de andere frakties kwamen verlanges naar voren. De heer D. Hielkema (G.B.) wilde een verbetering van de wal- De gemeenteraad was tevreden over het bedrag „onvoorzien" van 144.000 gulden. Er zijn daarentegen zoveel wensen, die volgens de raadsleden op een uitvoering staan te wachten, dat er volgens hen grote vraagtekens geplaatst dienen te worden bij de reservering van honderdduizend gul dens voor een zwembad. Met name de heren S. Haarsma (FNP), G. Overdiep en C. Gaastra (beiden PvdA) zouden het liefst gezien hebben, dat dit geld direkt bestemd zou worden voor urgentere zaken. Dit jaar zou de gemeente voor de derde maal een ton in reserve gehouden hebben voor het zwembad. SNEEKER NIEUWSBLAD if a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1