Gemeenteraad Sloten: Muziekfestival Wymbritseradeel gesplitst in drie uitvoeringen IJLST snekerWkoerier •v KI en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van Wilt ES TSBs 1 Cheffin van Intercity-mode pakte buit van dief terug: man (en vrouwen) vluchtten Nieuwe zoutstrooier in IJlst in de vorm van landcruiser a> uitstekend voor en het aantal luisteraars-niet-muziekanten is er steeds zeer groot. MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 94 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN. RAUWERDERHEM e.o. Winterperikelen hij Motorrijder knalt op auto: bestuurder kwam er goed af Bruggelden en de klaas namelijk zijn intocht in een friese sjees. Eén van zijn Pieter- bazen deelde ons mee dat de schimmel van de Sint bij de smid stond voor reparatie aan één van zijn hoeven en dat het karwei nog niet J geklaard was toen de Goed Heiligman naar Heeg moest. Vorig jaar gebruikte Sinterklaas ook al de friese sjees als vervoermiddel om door Heeg te komen, en dat was hem zo goed bevallen dat hij, nu i weer niet op zijn schimmel kon rekenen, er dit jaar ook maar weer voor koos. Maar dat de Sint niet te paard door Heeg reed was voor de j kinderen geen reden om hun vriend minder enthousiast te begroe- ten. (Foto Studio Ger Dijs) Door de jaren heen is het gebruikelijk geweest dat Sint te paard door J het land trekt. Het leek er zaterdag in Heeg echter op dat de Goed Heiligman zijn „hinder" heeft afgezworen. Toen maakte Sinter- klaas namelijk zijn intocht in een friese sjees. Eén van zijn Pieter- Vrijdagavond behandelde de Sloter gemeenteraad enkele voorstellen tot verhoging van belastingen. Veel moeite kostte het niet voor het kollege van b en w om deze verhogingen „er door te krijgen.” Temeer daar het hier ging om het doortrekken van landelijke tendenzen. Zo ondervonden weinig kritiek de verhoging van rioolrechten, reinigings rechten, onroerendgoedbelasting, drank- en horekabelasting, leges, begrafenisrechten en de hondebelasting. De verhoging van de toeris tenbelasting werd echter door voornamelijk de raadsleden K. de Groot (FNP) en J.Th. de Vreeze (CDA) als onbillijk ervaren. Evenals de nu reeds aangekondigde bruggeld verhoging, die op zeer korte termijn zou ingaan. Dit laatste werd door de heer De Vreeze als ongastvrij bestempeld. 'A Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zowel bij korpsen als bij publiek blijft een goede belangstelling bestaan Pittig was de beginmars „The New Colo- voor de door de Muziekfederatie Wymbritseradeel georganiseerde „festifals”. In nial ,De 'dne sopranen en twee i r j j r- r l i „ri- l j j 1 piccolo s, alle bezet door dames-kwamen Sneek is in het verleden de publieke belangstelling beneden de verwach- echter wemig ujt ze werden een beetje ting gebleven. Reden waarom voor dit seizoen de drie geplande avonden overspoeld door het woud van hout en de lie plaats vinden te Hommerts. Het Dorpshuis „Oan 't Far" leent zich hier saxophoons. Het koper was beschaafd, be scheiden. Bijna een volledig konsert werd vertolkt in „Four Contrastisch for Winds"; „Nieuwe Klanken"; Rock Fram Songs for lovers" met een viertal solisten; „Dance Americana" en tot besluit „Trumpet Fies ta". Solisten hierin waren de twee trompet ten, maar de tuba met haar mooie warme timbre kwam als tegenspeler even veel vol lof toe als de trompettisten! Balk en diri gent Cor Roelofsen kunnen trots zijn op dit korps. Excelsior IR SNEEKER NIEUWSBLAD Het dagelijks bestuur van de gemeente Sloten achtte het van groot belang zo vlug mogelijk het materieel voor het sneeuwrui men uit te breiden of aan te passen. Vorig jaar moest grotendeels aanspraak worden gedaan op de buurgemeente Gaasterland. Speciale vermelding bij de aanschaf van de zoutstrooier was de lage strooihoogte die dit apparaat zou hebben. Ervaring van vorig jaar met de Gaasterlandse zoutstrooier was. dat deze „tegen de muren van Sloten zou opstrooien.” De Groot: „Als deze bruggeldenverho ging méér wordt als een korrektie, is het teveel." De heer De Vreeze drukte zich iets voorzichtiger uit met de opmerking: „Ik vind dit voorstel niet erg gastvrij. We zullen voorzichtigheid moeten be trachten.” Burgemeester Faber zegde daarop toe. dat deze voorzichtigheid in acht genomen zal worden bij het be palen van die verhoging. Twee jonge solisten maakten hier hun debuut: Joh. Reijenga op tuba in „Paraphra- sen" on an Irish song” van Hugo de Groot en Hubert Heeringa met de „Solo voor „Eendracht Maakt Macht” uit Oudega (W), met aan de leiding Gerrit Heeringa kwam met een vijftal werken met veel afwisseling. Begonnen werd met het „Bist Du bei Mir" van Joh. Seb. Bach. Fijn in stemming en fraai in de p.p.'s. De twee voornaamste vereisten voor goed misiceren en waar het bij heel veel fanfarekorpsen ontbreekt. K DE GROOT (FNP) - onevenredige verhouding - avonden weer: .,lt is in trochljochtsjen fan üs korpsen". En dat deed hij dan ook in een uitvoerig kritisch rapport dat de uitvoeren den aan het slot van de avonden kregen uitgereikt. Afgelopen vrijdag stonden vijf kprpsen „in bytsje yn’e lytse loege", zoals de heer Tj. Volberda - die de leiding van deze avond had - zich uitdrukte. Reden waarom van deelname moest worden af- gèzien. Hopelijk komt het blijven bestaan van dit korps niet in gevaar want als het eenmaal is opgedoekt is het heel moeilijk weer van de grond te komen. Hetzelfde ondervindt men in Woudsend waar wel plannen van wederoprichting bestaan. Misschien dat èn de muziekfederatie èn de Kulturele Ried Wymbritseradiel hieraan hun steun kunnen verlenen. In verband met de snel naderende win ter heeft het Sloter Kollege van b en w een dag voor de gemeenteraadsvergadering nog een voorstel ingediend om een „nokka” wegschaaf voor het sneeuw ruimen en een zoutstrooier aan te schaf fen. Dit haastige voorstel werd, aldus voorzitter Faber, nog in de vergadering meegenomen daar de winter zich wel- eens sneller kan aandienen dan een vol gende bijeenkomst van de vroedschap. „Hald Moed" Oosthem onder leiding van Sjoerd de Boer begon met „Entrace and March of the Peers" van Sullivan. Dit had iets te weinig dynamiek, wat ook bij de volgende nummers min-of-meer ontbrak. Het bekende „Pavane in Blue" van Ted Huggens liet een goede sopraan-sax en kometsolo horen. In het vierdelige „Mexi can Trumpet" met z’n wisselende Zuid- Amerikaanse ritmen schommelde het af en toe in de overgangen Volgens de heer De Groot wordt met een verhoging van vijftien cent op alle toeris- Onredelijke verhouding in de toeristenbelasting ombuigen lege was voor een eventuele verhoging wilden zowel de heer De Vreeze als de heer de Groot alvast een waarschuwend geluid laten horen. tentarieven de bootbezitter nog meer be voordeeld ten opzichte van degene die met een den voor een kampeerder worden geba seerd op het aantal personen, terwijl de overnachtende bootbezitter alleen belas ting betaald voor zijn schip: „Met een derge lijke regeling wordt duidelijk met twee maten gemeten. Zo trekken we de ver houdingen (nog meer uit elkaar.” De heer de Groot stelde voor de heffingen om te buigen naar een belasting geënt op het objekt en niet meer op personen. De heer Piebe Bakker gaf in z'n eind- overzicht heel duidelijk de opzet van deze ^vooa mmm m oauruun Het hierna volgende korps kon maar net plaats vinden op het overigens wel ruime dorpshuis podium. Het was „Concordia” uit Balk in een harmonie- bezetting van ruim vijftig muzikanten. Een prettige afwisseling in de overgrote groep van fanfarekorpsen die ons land, en zeker ook Friesland, rijk is. De cheffin van Intercity-mode in Sneek heeft voorkomen dat zaterdagmiddag een bontjas met een waarde van f 2600.- de winkel uit werd „gesmokkeld." Een man was mét twee vrouwen de damesmodezaak in de Nauwe Burgstraat binnengekomen en wilde zonder te betalen de winkel weer verlaten. De cheffin had gezien hoe de man - ongeveer 25 a 30 jaar oud - de mantel in zijn tas had gestopt. Bij de uitgang vroeg zij iedereen om de kassabon te laten zien. De man kon deze niet tonen, waarop ze naar zijn tas greep. Direkt hierop nam de man de vlucht. De twee vrouwen die gelijk met de man binnen waren gekomen namen vreemd genoeg ook gelijk de benen. Of ze ook iets met de diefstal te maken hadden kon niet worden vastgesteld, maar wel werd opgemerkt dat onder een rek. waar de dames hadden gestaan, een damesjas ter waarde van f 2100 - op de grond lag. Bij een aanrijding op de Leeuwarderweg zaterdagmiddag is de 25-jarige motorrijder Gerard Visser uit Ijlst er nog goed afge komen. De heer Visser reed met zijn motor op de Leeuwarderweg. toen hij ter hoogte van de Jachthavenstraat tegen een daar op de weg kerende auto, bestuurd door de 33- jarige G.V. uit Deersum. knalde. De auto mobilist kwam er zonder kleerscheuren af. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd en de motorrijder werd naar het ziekenhuis vervoerd om daar behandeld te worden voor een gebroken linker arm. Ruiten ingegooid De belastingverhogingen voor rioolrech ten. reinigingsrechten en onroerendgoed- belasting zijn aangepast op advies van de tent kamperen. De overnachtingsgel- minister van Binnenlandse Zaken. De ove rige heffingen moeten volgens de minister regelmatig en tijdig worden bijgesteld als prijsstijgingen of andere kostenverhogin gen daartoe aanleiding geven. B en w van Ijlst doen een voorstel aan de raad om een krediet beschikbaar te stellen van f64.000.- voor de aanschaf van een Toyota landcruiser 4-wiel aangedreven diesel met een daarbij behorende hydrau lische sneeuwploeg, een opzet strooier met een kapaciteit van 1000 I. en een voorlader om het zout op te kunnen laden. Deze voorlader kan ook voor intern zandtrans- port worden ingezet. Bij gemeentewerken bestaan alle jaren problemen met de gladheidbestrijding, het intern vervoer en het transport, en het kollege wil alle hiaten met de aanschaf van dit voertuig oplossen. Momenteel worden de bestaande traktor met bijbehorende wagen beurtelings ge bruikt door vier man van de buitendienst. Doordat de een dan vaak op de ander moet wachten geeft dit veel storingen in het uitvoeren van opdrachten en werk zaamheden. Het kleine transport gebeurt nu door 2 man. die enkele emmers aan het stuur van hun fiets hebben hangen, waarin zich enig gereedschap bevindt. Voor een simpel klusje moeten ze enige keren heen en weer rijden. De huidige zoutstrooier is ongeschikt geworden voor de gladheidsbe- strijding. Het sneeuwschuifblad is versle ten. het gebruik van zout is drie-voudig van wat het moet zijn en de uitstrooiing is slecht. Het schuiven met de traktor en dit blad fuktioneert slecht, mede doordat de traktor te licht is. De raad zal dinsdag oxer dit voorstel praten. Burgemeester F. Faber wilde eigenlijk het systeem volgen zoals dat nu is. hoewel hij opmerkte dat ook hij de on billijkheid van dit voorstel wel inzag. Ook wethouder Tj. de Jong wilde toe geven dat een dergelijke verhouding onredelijk is. maar hij toonde zich ge temperd in het wijzigen van het gedane voorstel. Slot van het liedje was dat het kollege van het voorstel weer terugnam voor een nieuwe waardering van de tarieven op grond van een evenwichtiger verhouding. Ook het plan om de bruggelden op korte termijn te verhogen, als gevolg van een dienstuitbreiding op zondag viel niet in goede aarde bij de vroedschap van het watersportplaatsje Sloten. Hoewel dit vooralsnog een aankondiging van het kol- altsax en blaasorkest” van Matthieu Ever- aards. Onbevangen, met jeugdig elan ge bracht. „The Moor of Venice" werd hier even serieus uitgevoerd als op het onlangs gehouden konkours in Sneek. Een werk waaraan de muzikanten van de andere korpsen zich de vingers aan aflikten. „Graf Waldersee" sloot dit mooie programma af dat door ieder korps was aangevangen met een koraal. Het eerstvolgende festival is op dinsdag 18 januari 1980; het eerste en laatste op dinsdag 29 februari. „Excelcior” Nijland had een opmerke lijk eksperiment. Een zeer jonge dirigent, Jacob de Haan, durfde het aan met een eigen kompositie te komen: East Anglia”. De opbouw is een nogal vaak herhaald gelijkvormig thema. Niettemin goed geprobeerd en met een broer Jan - misschien als rivaal of inspirator?- tot voorbeeld zal er zeker nog wel meer komen. Met een beetje meer dynamiek uitgevoerd zal dit werkje aan aantrekke lijkheid winnen. Die dynamiek was wel aanwezig in de mars „Fly Past” maar weer minder in „Mam of many parts” en de „Happy sound collection”. s- s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1