IJLST snekerMkoerier i tesatai „Opening nieuwe lagere school Oudemirdum is gelukwens waard” JWRT Mf W Burgemeester Van Heemstra: Deelname Dirk Nauta is zeker Subsidie voor De Boppeslach Burgemeester sloeg eerste paal voor school in Sijbrandaburen I I de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van I I JENedIloyd y SpiceRace i ill - 1 i l| Illil n DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 95 Persburo Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Wil het nog weleens zo zijn, dat er in een raadsvergadering gegooid wordt met kruidige uitspraken en voorstelwijzigingen die eenieder doen sidde ren op hun stoelen; dit keer niets van dat alles in de gemeenteraadsverga dering van IJlst afgelopen, dinsdagavond. Gemoedelijk volgde de vroed schap de voorstellen, die het kollege van twee wethouders en waarnemend burgemeester M. Abma van Hennaarderadeel hen had voorgelegd. Zo wordt voor de komende winter een Toyota Landcruiser gekocht voor de gladheidsbestrijding, krijgt de Stichting „Mienskipshüs” de gemeentega rantie voor het lenen van 180.000 voor verbouw van het gemeenschaps huis. Een opvallende mededeling werd wel gedaan door raadslid E.D. de Vries (CDA). Per 1 januari 1980 zal hij de raad verlaten wegens drukke werkzaamheden in zijn bedrijf. Veel werk „Het Zwarte Schaap” uit de lucht gegrepen en de De in Oppenhuizen woonachtige zeezeiler Dirk Nauta heeft het op de valreep nog voor elkaar gekregen een adequaat schip te huren om zijn deelname aan de meer dan 20.000 km lange Specerijenrace van Dja karta naar Rotterdam zeker te stel len. Het is de ruim twaalfenhalve meter lange sloepgetuigde oceaan- racer van de heer Ilbruck uit Duits land. Ook heeft Dirk een sponsor gevonden wiens naam bij de te waterlating, 11 december te Vollen- hove bij jachtwerf Huisman, be kend zal worden gemaakt. Voor meer informatie zie de sportpagi na’s. Inbraak bij Yoshida Ergelijk geval van dierenmishandeling (vervolg zie pagina 37) gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het Sneeker Nieuwsblad is een r E. de Vries verlaat gemeenteraad IJlst De nieuwe christelijke lagere school in Oudemirdum is klaar. Gistermiddag werd door het hanteren van een metersgrote sleutel officieel de school geopend door een groepje leerlingen en de onderwijzer D. Ozinga die de naam van de school verzon: „De Walikker”. De openingsceremonie werd helemaal door de leerlingen verzorgd. Een toneelstukje over de historie van de oude school, een schets van de totstandkoming van de nieuwe school, gelardeerd met gezang van de kinderen vervolmaakten het openingsfeest In zijn toe spraak omschreef burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra de nieuwe school als „een gelukwens waard voor Oudemirdum”. Het is de elfde nieuwe school in zeven jaar tijd in Gaasterland. iÈ Ms ,‘Cïi Maa SNEEKER NIEUWSBLAD belangrijk i ROTTERDAM 1980 Bij zekere LJ. in de Eeltje Halbertsmastraat in Sneek heeft de gemeentepolitie twee ge heime zenders in beslag genomen, j. zond uit onder de naam „Het Zwarte Schaap”. Sinds deze raadsvergadering is Ijlst een waar nemend sekretaris rijker. Burgemeester Abma: „De gemeente Wymbritseradeel is zo vriende lijk geweest iemand voor enkele dagen per week aan ons af te staan voor deze funktie". Voordat de voorstellen van het kollege in de vroedschap behandeld werden, werd als waar nemend sekretaris de heer E. Atsma benoemd en beëdigd. Het merendeel van de Ulster vroedschap kon zich vinden in het voorstel een stukje bedrijventerrein te verkopen aan het Sne- ker Persburo F.B.E. Dercksen. De heer Dercksen is van plan om op dit terrein in het plan Roodhem een kantoorruimte te vestigen, waar nieuws verzameld wordt voor verspreiding naar diverse kranten en tijdschriften in Nederland en het buiten land. Dat deze aanschaf van een Landcruiser, (vier-wiel aangedreven) met een hydrau lische sneeuwploeg, een opzetstrooier en een voorlader noodzakelijk bleek uit de omschrijving, die wethouder mevrouw MA Wybenga-van der Meulen gaf. „Voorheen moesten regelmatig twee ge- meentemensen op de fiets, met aan het stuur een emmertje met gereedschappen, de weg op om gladheidsklusjes op te knappen. Deze situatie moet tot het ver leden behoren”. De heer Veldwiesch gaf daarop toe, dat hij zich niet had gereali seerd. dat dit nog voorkwam in Ijlst „Dit lijkt wel middeleeuws.” Onderwijzer D. Ozinga, de naamgever van de nieuwe lagere schoot opent hier met zijn leerlingen het schoolgebouw. Hiervoor hanteerden zij een meterslange sleutel (Foto Studio Ger Dijs). ■IWWW APVHTEH11*UD^ SMUK M QaurTMKW brandaburen dient te passen. Geprobeerd wordt nu om in het kader van het Integraal Struktuurplan Noorden des Lands (I.S.P.) een subsidie te krijgen, terwijl ook nog de mogelijkheid aanwezig is tot verkoop van het oude schoolgebouw. In dit oude ge bouw zullen de kinderen nog tot de grote vakantie les krijgen. Na de vakantie hoopt men de nieuwe school, die naast twee lokalen ook een gemeenschapsruimte heeft, in gebruik te nemen. Uit vele dorpen hoor je de laatste tijd geluiden dat het leerlingen aantal terug loopt In Sijbrandaburen konstateert men dit echter niet. In zes jaar tijd kwamen er zelfs dertig leerlingen bij. Nu zit men op een aantal van 48. Gezien dit beeld is het dus niet onwaarschijnlijk dat er nog meer leerlingen bijkomen. Met de nieuwe school is hier rekening mee gehouden. (Foto Studio Ger Dijs). In een omschrijving van de gebeurtenissen in de afgelopen jaren rond deze school vertelde de heer Dijkstra dat het gemeente bestuur van Gaasterland het schoolbestuur voor de keuze stelde: of alles aan de ge meente overlaten, of alles zelf doen. „Na tuurlijk kozen wij", aldus de voorzitter, „voor zelf doen. We wisten toen echter nog niet dat dat zoveel werk zou inhouden". Alleen de heer Veldwiesch had enige opmer kingen omtrent dit voorstel. „We zouden eigenlijk blij moeten zijn met de vestiging van een nieuw bedrijf in ons stadje, maar of we nu zo blij moeten zijn met een tweemansbedrijf- je vraag ik me af. Dit bevordert de werkgele genheid natuurlijk niet We moeten zuinig zijn op onze dure bedrijfsterrein." Echter de heer S. Wassenaar gaf tegenspel. Volgens hem is dit een „schoon" bedrijfje. „Dan krijgen we in de toekomst ook geen moeilijk heden met de hinderwet Daarbij mogen we die buurt niet overbelasten met een minder schoon bedrijf. Volgens burgemeester Abma past dit persburo prachtig in dc doelstelling op deze plek een bedrijf te laten vestigen in de verzorgende sektor. Voordat echter besloten werd in midden 1976 tot de bouw van een nieuwe school in Oudemirdum is daar heel wat aan vooraf gegaan, aldus voorzitter van het schoolbe stuur de heer R. Dijkstra. Volgens hem is de inspekteur van het kleuter- en lager onderwijs de direkte aanleiding geweest tot nieuwbouw. Deze inspekteur, de heer J. Unema, opperde zo’n vier jaar geleden bij bezichtiging van de oude school, dat op zolder best een handenarbeidlokaal ge bouwd zou kunnen worden. Later bleek, dat noch deze verbouw, noch enige andere verbetering aan de 58-jaar oude school iets uit zou halen. De enige oplossing was een nieuwe akkommodatie. Over het Japanse merk van de wagen merkte de heer Veldwiesch op, dat een Europese wagen misschien een juistere keuze geweest De nieuwe school, die gebouwd is op het voormalig sportterreintje achter de oude „school met de Bijbel”, telt vier leslokalen, een split-level handenarbeidlokaal een ge meenschapsruimte en een „overgangslo- kaaltje” tussen de kleuterschool „betne Wille” en „De Walikker”. De school is ontworpen door architektenburo L Zijlstra uit Bakhuizen en heeft een aantal opval lende kenmerken. Zo is de opstelling van de lokalen trapsgewijs neergezet, terwijl het handenarbeidlokaal gedeeltelijk kel der, gedeeltelijk begane grond is. Bij een inbraak in de Yoshida-ritssluitingen- fabriek op het Industrieterrein aan de Houke- sloot is een bedrag van ongeveer vierduizend gulden verdwenen. zou zijn. „De Japanners verpesten de markt hier", voegde hij eraan toe. Burgemeester Abma was het met hem eens. dat een auto uit het EEG-verband niet onaardig zou zijn, maar dat na veel wikken en wegen door het kollege de aanschaf van de „Japanner" de beste keuze werd gevonden. „We hebben een open markt en open grenzen. Hoe dichter we de wereld bij elkaar brengen, hoe dichter de vrede nabij is", merkte hij op. De dertien-jarige Wieke Ozinga hoorde dins dagavond dat er wat gegooid werd in de sloot die loopt tussen de Pieter Sikkesstraat en de Salverdastraat in Sneek. Even later begon een kat angstig te miauwen. Ze rende naar de sloot en zag daarin een cyperse kat. die met de kop boven water uitstak en vreselijk tekeer ging. Ze wist het dier op de wal te krijgen. Om de poes was een touw gebonden met daaraan een steen. Dat touw was echter vrij lang zodat de poes nog net met de kop boven water kon komen. Kat en meisje waren door het voorval erg overstuur en de politie van Sneek wil wel eens weten wie er verantwoordelijk is voor dit ergerlijke geval van dierenmishandeling. Wiekie heeft wel iemand horen weghollen, maar kon verder geen aanwijzingen geven. Inde gemeenteraadsvergadering van Ijlst dinsdagavond kondigde de heer E.D. de Vries aan, dat hij per 1 januari 1980 uit de raad stapt. Reden voor het neerleggen van deze funktie was de drukke werk zaamheden in het bedrijf. De heer De Vries is lid van de Ijlster gemeenteraad sinds 26 april 1977. In een verklaring aan de overige raadsleden zei de heer De Vries, dat hij door de drukte in zijn Houthandel moest besluiten tot het opgeven van enkele nevenfunkties. Ook zou de planning rond de verplaatsing van het Houthandelsbedrijf naar het indu strieterrein een zwaarwegende oorzaak zijn. Over het voortijdig opgeven van de funktie van gemeentevertegenwoordiger zei hij: „Als iemand zich verkiesbaar stelt als gemeenteraadslid moet hij de rit eigenlijk ook uitzitten. Maar nu moet ik kiezen Mogelijke opvolger voor de heer De Vries is de heer Tj. de Bakker, die hem opvolgt op de CDA-lijst in Ijlst. Burgemeester Van Heemstra, die het ge meentebestuur van Gaasterland in een toe spraak vertegenwoordigde, merkte op dat het misschien wel lijkt alsof het bouwen van scholen in Gaasterland routine is geworden, maar dat dat toch wel degelijk bezijden de waarheid is. „We hebben tien dorpen in Gaasterland. Elk dorp heeft weer een ander karakter waar we rekening mee moeten houden. Daar komt nog bij dat een school het middelpunt is van een dorps gemeenschap, zodat alleen daarom al de vormgeving van de school toegespitst moet worden op het dorp". Over de aanschaf van een Toyota Landcruiser met toebehoren plaatste de heer H. Veld wiesch (GB) wel enige kanttekeningen. Zo wel de hoogte van de prijs (12.000- aan kapitaallasten per jaar) als het merk van de dieselauto stonden hem niet aan. Hij vroeg zich af of het niet goedkoper zou zijn aan spraak te doen op de Ijlster loonbedrijven als de gladheidsbestrijding dat vereist Burge meester Abma wees hem er echter op, dat een bepaalde basisapparatuur voor de gladheids- bestreiding noodzakelijk is voor de gemeente. In zijn verdere toespraak zei de heer Dijkstra dat vooral in deze tijd waarin de kleine dorpen zoveel problemen kennen het zo belangrijk is, dat het dorp een goede school heeft. „De school is het middelpunt van de gemeenschap. Om deze reden is het een feest”, aldus de spreker. Het gebouw „Us Boppeslach” van de vereniging van dorpsbelangen te Tims is broodnodig aan een verbouwing toe. Daartoe is een plan opgemaakt door de dienst gemeentewerken van Wymbritse radeel. De kosten worden geraamd op i 36.000..Aan de gemeenteraad stellen burger -ester en wethouders nu voor om daarin een subsidie te verlenen van vijf tienduizend gulden. JAKARTA —h 1980 De voorgenomen renovatie van „Us Boppe slach" omvat als hoofdpunten de verbete ring van de toiletakkommodatie en het maken van een nieuwe ruimte voor ber ging. In het advies wijst het kollege erop, dat het bestuur van dorpsbelangen er steeds in geslaagd is de eksploitatie van het dorpshuis sluitend te krijgen. Ekstra uitkeringen vraagt de vereniging nooit. Omdat in vergelijkbare gevallen ook een bedrag van f 15.000 als geldelijke tege moetkoming wordt verleend, stellen b en w nu voor dit ook voor dorpsbelangen in Tirns te doen. De gemeenteraad mag er komende dinsdagavond over beslissen. De vereniging zal zelf voor vijf en twintig procent van de verbouwingskosten zorgen (negenduizend gulden). Voor de rest van het bedrag (twaalf mille) moeten sub- sidiebronnen worden aangeboord, die voor dergelijke gevallen beschikbaar zijn. IJlst gaat met Landcruiser en toebehoren winter bestrijden De nieuwe school wordt gebouwd aan de Dr. W. Beekhuisstrjitte. De totale kosten van het projekt zijn vrij fors - 700.000 - -, maar dit is onder andere te wijten aan de hoge grondkosten en aan het feit dat de school in het huidige dorpsbeeld van Sij- Blauwe en gele helmen, konfettie en toeters vormden dinsdagmiddag de feestelijke instrumenten van leerlingen van de openbare lagere school in Sijbrandaburen toen de eerste paal de grond in zou gaan vooreen nieuwe twee-klassige openbare school in het dorp. Burgemeester mr. J. van der Meer van Rauwerderhem zou de handeling verrichten. Voordat hij plaats nam in de kabine van de hijinstallatie versierden de kinderen het terrein. De houtenpaal die met een boerenkar, met daarop de kinderen, was aangevoerd, en die met een betonpaal de grond in moest, was met slingers ver sierd. De burgemeester werd ook gewapend met een helm en deed toen zijn werk. Ilfi» n llii -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1