BOUW KONINGINNEBRUG BEGINT NA DE WINTER Ijzerlijm' voor 1400 kinderen V—I— Patrimonium speelde Sinterklaas 2500 voor de wijkverenigingen I f I 3 IJ l m pi o De aangebrachte bezuinigingen een „verantwoorde aantasting” I 3 Officieel Orgaan en van Westergo kon niets doen aan tv-storingen I Anne Bouma uit Schamegoutum vierde honderdste verjaardag ‘t1 de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST !r i I Si- 1 IK- 2 s« H 1 *1 l in de zaal. Hilversum I ’s nachts voor lopig nog via Hilversum III Ook in de maand december zal tijdens de nachturen het programma Hilversum 1 nog via de middengolfzender voor Hilversum 111. op 675 kHz (445 m) worden uitgezon den. Een en ander is het gevolg van het feit dat door het uitlopen van de metingen aan de antennes van het nieuwe zendstation in de Flevopolder. men pas in december kan beginnen met de systeemmetingen voor dit station. Van de avond van 21 december 1979 tot de ochtend van 7 januari 1980 zal het programma Hilversum I ook te be luisteren zijn op 1008 kHz (298 m). Participatie Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. i ftU Op de foto’s van Studio Ger Dijs ziet men een scène uit „Ijzerlijm” en een gelegenheidsgezelschap, dat Autobanden lekgestoken Inspraakregels (Vervolg zie pagina 3) ST W en de 1W1 ft Oud-Sneker gepromoveerd Hoe kun je als woningbouwvereniging de mensen in Sneek ook een klein beetje laten delen in de feestvreugde rondom een zestigjarig bestaan. Die vraag bleek men bij de Woningstichting Patrimonium te hebben opgelost toen de voorzitter, de heer T. Otter, zaterdagmiddag tijdens de receptie in hotel Bonnema de vier voorzitters van de wijkverenigingen bij zich riep en de man een cheque met f2500,- overhandigde. Glunderend werd die in ontvangst genomen door de afgevaardigden van de wijkverenigingen Noorderhoek, Lemmerwegwijk-west, De Domp-Stadsfenne en het Sperkhem-Tuindorp. In de Noordoosthoek is een vereniging in oprichting en ook voor die wijkvereniging zal Patrimonium eenzelfde bedrag reserveren. Ruim veertienhonderd leerlingen van de openbare scholen in Sneek en jrt omgeving hebben donderdagmiddag W en vrijdag genoten van de opvoering van ’t sprookje „Ijzerlijm” door een toneelploeg die bestond uit onder wijzend personeel. Een optreden voor de ouders van leerlingen bete kende vrijdagavond het suksesvolle einde van de aktiviteiten van het maan- terugblik op de reagerende kinderen dagftdinsdag en woensdag had gere peteerd, donderdagmorgen een ge nerale repetitie had gehouden, don derdagmiddag voor de eerste groep kinderen was opgetreden, vrijdag ochtend en -middag op de planken had gestaan en dus vrijdagavond als sluitstuk de ouders mocht vermaken. Bij alle voorstellingen verscheen Sinterklaas in Amicitia. Die nam de gelegenheid te baat om speciaal even de heer Jap van Foeken in het zon netje te zetten omdat hij voor de 25 ste keer meedeed aan de opvoering van een sprookje. Van Foeken kreeg een kadootje en ook de voorzitter van de Sint Nikolaas Kommissie, de heer S. Wagenaar deed een duit in het zakje. Nadrukkelijk werd gesteld, dat mét van Foeken de hele toneel ploeg werd gehuldigd en bedankt Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de sjLEKJR'riKOERlÊB Burgemeester en wethouders van Sneek hebben de 111 vragen, die voortvloeiden uit het „Schriftelijke onderzoek van de gemeentebe groting 1980”, allemaal van een min of meer passend antwoord voorzien. Of ze de frakties op alle punten hebben bevredigd zal dinsdag 11 december wel blijken als de vroedschap (om tien uur reeds) begint met het behandeling van de cijfers en plannen voor het komende jaar. Op één vraag-en-antwoord zullen het kollege en de raad wel gaan voortborduren. Deze: „Is het wel verantwoord bezuini gingen aan te brengen in de onderhoudssfeer”. Als antwoord gaven b. en w.: „Bij de stukken ligt een overzicht van de in de oorspronkelijke konsept-begroting opgenomen posten die later zijn afgevoerd. Wij achten de bezuinigingen zeker verantwoord, maar in zijn totaliteit be tekenen dergelijke bezuinigingen een zekere aantasting van het voorz ienings nivo”. sS 99 De heer Otter gaf in zijn openingsrede een overzicht van de geschiedenis van Patri monium. een naam die eigenlijk staat voor „vaderlijk erfdeel." De oprichting van (ook) woningbouwverenigingen werd mogelijk toen in 1872 het zogenaamde koalitiever- bod werd opgeheven. Dat verbod maakte Zeven jaar geleden liet Patrimonium het predikaat „christelijk" als officieel onder deel van de naam vervallen, zodat het daarna mogelijk werd, dat ook mensen'lid van - bijvoorbeeld-het bestuur werden, die geen uitgesproken kerkelijke binding had den. MAANDAG 3 DECEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 96 Het kollege hoopt wel spoedig te ko men met voorstellen voor de bouw van de eerste flat (vanaf de spoorlijn) aan de Worp Tjaardastraat tot wooneenheden voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Bij de pogingen om na de oorlog de grote achterstand in de woningbouw in te (Vervolg zie pagina 3) De SDAP haakte af, maar in 1919 besloot het werkliedenverbond om over te gaan tot een afdeling voor woningstichting. De eerste woningen werden in 1922 gebouwd voor vierduizend gulden per stuk! Dat aan tal werd geleidelijk opgevoerd en thans heeft Patrimonium ongeveer zeventiendui zend woningen in beheer. Enkele honder den bestaan alleen nog op papier of zijn in aanbouw. Zaterdagavond is waarschijnlijk met een mes. van tien auto's die in Sneek gepar keerd stonden één band lekgestoken. Tus sen zeven en twaalf uur werd deze schade aangericht. Men ging onder andere te keer op de Overweg, de Oude Koemarkt en de Waterpoortsgracht. Volgens het kollege is er sprake van een toenemende behoefte aan het vastleggen van richtlijnen ten aanzien van procedu- het tot dan toe onmogelijk organisaties op te richten „om ekonomische redenen". Het landelijke verbond Patrimonium kwam in 1877 als werknemers- en pa troons organisatie van de grond. Drie jaar later begon die ook plaatselijk te werken. Uit het verbond werd in 1913 een kom missie gevormd, die met de afdeling van de SDAP in Sneek de mogelijkheden on derzocht voor de gezamenlijke woning bouw. Bij de drukbezochte jubileumviering stond de vraag centraal of sociale wo ningbouw nog wel zin heeft Zowel de voorzitter van Patrimonium als drs. G.A. de Boer, die een korte lezing hield na mens het Nederlands Christelijk Insti tuut voor Volkshuisvesting en het Ver bond van Christelijke Woningbouwvere nigingen, moesten die vraag van een bevestigend antwoord voorzien. Met name door de „herontdekking” van de woningnood liggen er nog plichten en opdrachten voor de korporatieve wo ningbouw. „Het is dus zaak”, aldus de heer de Boer (een man die in Sneek geboren werd en nu wethouder is in Amersfoort), „om maar niet té lang stil te staan bij een jubileum, omdat er nog vele woninbouwvraagstukken opgelost moe ten worden. Ook in Sneek.” De heer Anne Bouma werd geboren in Spannum als zoon van een kleermaker. -Zelf zocht hij het in een hele andere richting. Bouma werd boerenknecht. Hij was ook nog enige tijd machinist, maar pakte zijn baantje bij de boer weer op omdat dat werk hem beter beviel. Zijn werkterrein lag voornamelijk in en rondom Schamegoutum, Mevrouw Bouma over leed elf jaar geleden. Het echtpaar was toen drieënzestig jaar getrouwd. Uit t huwelijk werden drie kinderen geboren, twee zoons en één dochter. De heer Bouma heeft veertien kleinkinderen en drieëndertig Er is reeds een plan dat nu getoetst wordt op technische aspekten zoals geluids- wering. De aanzienlijk kleinere inkomsten van het ophalen van bedrijfsafval wordt door b. en w. onder meer verklaard door het feit, dat door het invoeren van de huisvuil- kist een groot aantal bedrijven er toe is overgegaan om het afval via de huisvuilkist aan te bieden. Nogmaals herhalen burge meester en wethouders hun bedoeling om bij de behandeling van de beleidsplannen met begrotingen nader in te gaan op de stand van zaken ten aanzien van een aantal beleidspunten en het te voeren beleid. Bij voorbeeld ten aanzien van stadsvernieu wing, woningbouw, bestemmingsplannen, werkgelegenheid, enz. De behandeling van die zaken geschiedt in het voorjaar van 1980. Duidelijk is het de gemeente nog niet in welke projekten de gemeenten subsidie zullen krijgen in het kader van het Integraal Struktuur Plan voor het noorden. Midden vorige week kreeg de NV Wes- tergoo te Sneek een regen van klachten te verwerken omdat de ontvangst van bijna Alle stations via de CAI-televisie uiter mate slecht was. Uiteraard werden er allerlei proeven genomen om te ontdek ken of het misschien aan de CAI-appara- tuur op de hoge flat aan de Loëngaster- laan lag. Dat bleek beslist niet het geval! De installatie werkte feilloos. De oor zaak was louter en alleen: atmosferische storingen. Daarvan had men overigens in een groot deel van Nederland in die dagen veel last Zelfs mobilofoons wer den door de uitzonderlijke storingen ge troffen. Overigens werd de ontvangst die dinsdag en woensdag reeds een stuk beter. Komende donderdag denken we nog eens op dit probleem terug te komen. Inbreng van het gemeentelijk woningbedrijf bij een woningbouwkorporatie ligt voor de eerstkomende jaren niet in het voornemen, aldus een ander antwoord van het kollege, dat er op wijst, dat voor de eerstkomende jaren verbeteringsplannen ten uitvoer die nen te komen. De uitvoering van de woning- verbeteringsplannen stagneert als gevolg van een gebrek aan mankracht bij de dienst voor voorbereiding overleg en toezicht op de uitvoering. Op 30 november 1979 promoveerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen de heer Hessel Speelman, geboren te Sneek. met het proefschrift onder de engelse titel: Geology, Hydrogeology and engineering Geological Features of the Serayu River Basin Central Java, Indo nesië, zulks op gezag van de rektor mag nificus dr. H. Verheul hoogleraar in de Faculteit der Wjskunde en Natuurweten schappen. Doctor H. Speelman had ge durende zijn studie periode als Promotor Professor dr. G.B. Engelen, verbonden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Doctor H. Speelman is thans als wetenschap pelijk medewerker verbonden aan het T.N.O. te Delft en gaat binnenkort in opdracht van het T.N.O. gedurende enkele jaren wetenschappelijk onderzoek verrich ten in Columbia. In zijn woning aan de Zwettewei 19 in Schamegoutum is de heer Anne Bouma gisteren honderd jaar geworden. Zaterdag werd dit feit al gevierd in het dorpshuis „Elim” in Schamegoutum. Naast familieleden waren hier ook veel Schamegoutu- mers en andere kennissen van buiten het dorp aanwezig. Zeker 200 mensen kwamen de jarige de hand drukken. Een naamgenoot uit Dokkum, die uit de krant had vernomen van de honderdste verjaardag van Anne Bouma, -een uitzonderlijke leeftijd- kwam ook langs, en Sinterklaas wipte voor deze gelegenheid even bij Elim binnen. Burgemeester B.W. Cazemier bezocht de honderd-jarige vrijdag in zijn woning en overhandigde toen namens de gemeente een royaal bloemstuk. achterkleinkinderen. De gezondheid van Anne Bouma is nog prima. H ij kan zich nog goed redden in zijn huis. Aan een bejaar denhuis wil Bouma nog helemaal niet denken. Eén keer in de week heeft hij een bejaardenhulp en zonodig bieden zijn kin deren of kleinkinderen de helpende hand. Anne Bouma interesseert zich voor alle aktiviteiten die in het dorp op touw worden gezet Zelf is hij niet aktief in een vereni ging of club, maar hij mag nog graag wat „rommelen'in zijn tuintje. Verder houdt Bouma zich nogal „rustig". Gisteren vierde de honderd-jarige in alle rust met enkele familieleden zijn verjaardag. SNEEKER NIEUWSBLAD nt5' JF

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1