Rutting met brug in Heeg nog grashalmpje i Fluithuis” aan het Hoogend had eventjes geen dak boven het hoofd Leerlingen van „De Him” zoeken werk: geld is voor vluchtelingen IJLST snekerWkoerier Honderdvijftig jongeren op pad Sparen voor de club. Gaasterland adviseert CRM ondanks twijfels: Opvoedingswinkel toelaten tot de Wet Indirekte Financiering de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Bi te Officieel Orgaan van ïW ;v ■MH gecombineerde uitgave de plannen praktisch bestekklaar zijn.” (Vervolg zie pagina 21) 99 ■MB - doen waarvoor DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 97 IP Dit Had verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. (Vervolg zie pagina 21) van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD (Vervolg zie pagina 29) en de Hei Sneaker Nieuwsblad is een Je hoeft de krant maar open te slaan of je wordt door middel van foto’s en krantenberichten op de feiten gedrukt. Het gaat slecht met de vluchte lingen. Er is vooral behoefte aan voedsel, medicijnen en kleding. Sinds bekend werd dat vluchtelingen helemaal in de vernieling raken zijn overal bank- en girorekeningen geopend: Doel was dat er zoveel mogelijk geld binnen kwam. Honderdvijftig leerlingen van de Pedagogische Akademie „De Him” in Sneek - klas Pl en P2 - zouden ook graag een bijdrage willen leveren om het leven van de vluchtelingen wat te veraangenamen. Van zakgeld blijft niet veel over en dit vindt men ook te weinig om beschikbaar te stellen. Nu is het plan opgevat om met z’n allen te gaan werken en het geld wat daarmee wordt verdiend beschikbaar te stellen aan de vluchtelin gen in Cambodja. betreffende gemeente aan kunnen vragen. De meerderheid van de raad - acht stemmen vóór en vijf tegen - wilde uiteindelijk dat positieve advies wel geven, maar dan door de „twijfel in het voordeel uit te laten vallen”. Tevens werden enkele voorwaarden opgesteld. Na vrij lange beschouwingen, waarin de Gaasterlandse raadsleden dinsdagavond zich lieten zien in opmerkingen als „we moeten waardering hebben voor dergelijke menslievende initiatieven” tot cynische opmerkingen als „ja, ja, voorlopige tarieven... kassa!”, werd toch besloten tot een gunstig advies aan het ministerie van Cultuur Rekreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) inzake de toelating van de Balkster Opvoedingswinkel in de Wet Indirekte Financiering. Als CRM dit positieve advies ter harte neemt betekent dit, dat ouders die door de Opvoedingswinkel geholpen worden bijstand bij de des- en zijn echtgenote, reiken op dit moment al buiten de gemeentegrenzen, in enkele ge vallen zelfs buiten de provinciegrenzen. De heer Haarsma: „Eerst moeten de mensen Niemand uitgesloten Zoals de zaken er op dit moment bij liggen gaat het „beroemde” half miljoen voor de nieuwe brug in Nijezijl aan de neus van Wymbritseradeel voorbij. Die slotsom is wel gerechtvaardigd, gezien de reële feiten - en óndanks opmerkingen van burgemeester B.W. Cazemier in de dinsdag avond gehouden vergadering van de gemeenteraad als „Dat zal wel zo zijn „De procedure zit op slot „De kans op realisering is naar achteren geschoven „De subsidie gaat nu naar Groningen of Drenthe. En, als grashalmpje om zich aan vast te klampen: „We zullen er nogvan alles aan -1 om de subsidie overgeheveld te krijgen naar de brug in Heeg, - 1 I, B'b BR v- Bl ‘4 re- wat men in de stad nog heeft aan histo- C.D. KETELAAR (CDA) - erg teleurgesteld - (Een persbericht over het schrijven van gedeputeerde staten aan het gemeente bestuur van Wymbritseradeel luidde woordelijk: „Gedeputeerde staten van Friesland hebben besloten niet te vol doen aan het verzoek van burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel tot afgifte van een verklaring van geen bezwaar voor de bouw van een nieuwe draaibrug over de Wymerts te Nijezijl en daarmee vooruit te lopen op de bestemmingsprocedure. Volgens de gedeputeerden had het plan voor de bouw van een nieuwe brug veel eerder SNEEKER NIEUWSBLAD ste nen waarop een soort blokfluit is af- ■iivw» ^vooa «wbss m cmmtbbu* zogenaamde „Fluithuis" aan I Hoogend 15, waarin nu de Haan’s om een of andere reden een Vanuit de raad en van de kant van het kollege van burgemeester en wethouders was het nog niet met zoveel woorden gezegd, maar tegen het slot van de be spreking van de affaire brug-Nijezijl zei de heer G.D. Ketelaar (CDA) precies wat de hele raad - inklusief b en w- dacht en vond: „Ik ben erg teleurgesteld dat het zo gegaan is!” ’s Avonds en in het weekend blijft er vaak maar weinig tijd over om ergens een klusje op te knappen of in een winkel te staan. Er zijn wel leerlingen die dan werken, maar anderen hebben deze tijd hard nodig om hun huiswerk naar behoren te kunnen maken. Het schoolbestuur heeft dit pro bleem wel ingezien en heeft ermee inge stemd dat de honderdvijftig leerlingen twee dagen vrij kunnen krijgen om aan deze aktie letterlijk te kunnen werken. Als dagen zijn hiervoor uitgetrokken 19 en 20 december. Naast de medewerking van het schoolbestuur is er echter nog een belang rijke faktor die moet meewerken om de aktie te doen slagen: er moet werk komen voor honderdvijftig mensen. En dan is er nog de moeilijkheid dat de werkzaamhe den alleen uitgevoerd’kunnen worden op de twee genoemde dagen: een woensdag en een donderdag. Een kommissie van vijf eerste- en tweedejaars leerlingen hebben, om aan werk te komen, al verscheidene (telefoontjes gepleegd en brieven geschre ven. En ze hebben hiermee al aardig sukses geboekt Inmiddels hebben gemeentewer ken van Sneek voor twintig man werk aangeboden. Voor twee dagen werken, en 'dan zes uur per dag, telt de gemeente 1 f 2500 - neer. Hiervoor gaat de groep in de gemeente papierprikken. Gemeentewer ken van Heerenveen hebben het verzoek om werk nog in behandeling, maar er is goede hoop dat ook hier werk los komt, en dat zou betekenen dat vierenvijftig leer- ilingen aan werk zijn geholpen. De groep wil de gehele aktie, wat betreft het geld, zien in het kader van een heitje voor een karweitje. Dat bete kent niet, dat men voor een kwartje of weinig van, dat men al een i tien bezig was met het vervangen van Uiteraard móest de zaak van de brug over de Wymerts in Nijezijl nog wel even aan de orde komen. In de eerste plaats vermeldde de lijst van ingekomen stukken twee brie ven over de kwestie. In de ene verzocht de heer B. Hof te Nijezijl om nog eens een gesprek over de zaak met het gemeente bestuur te mogen voeren: in de andere werd hetzelfde gedaan door de „kommis sie van bezwaarden in Nijezijl." Inzake de laatste brief stelden b en w voor om op donderdag 6 december (vanavond) „een gesprek te voeren over de samenstel ling van de kommissie”. Betreffende de brief van Berend Hof werd gevraagd die „voor kennisgeving aan te nemen”. (Bij het verschil in „antwoord” op de ene en de andere brief moet men wel even het ver loop van de vergadering in het Mienskips- hüs te Ijlst in ogenschouw nemen). In de tweede plaats: burgemeester Cazemier had een mededeling van gedeputeerde staten over het onderwerp op het puntje van zijn tong liggen. Hij wachtte even af of iemand op de binnengekomen brief wilde inhaken. Dat bleek mevr. Trudi N. Dorreboom- Rosenboom van de PvdA, die zich afvroeg of „het voor kennisgeving aannemen" van de brief van de heer Hof betekende, dat men niét met hem en wél met de kommissie wilde praten. „Is het niet beter om óók met Hof te praten in een poging de zaak een goede wending te geven?" den. Anders werd het toen voor gevel een steiger werd geslagen en dinsdagmorgen kon men enkele uren dwars door het dak heenkijken. De dakbedekking was verdwenen en om dat men de zaak niet op hetzelfde moment waterdicht kon maken met zeildoek, ontstond er een „Gezeten op uw paard onder het tunneltje bij de Eenheid door? Dat gaat niet, Sinterklaas”. Aldus rapporteerde Zwarte Piet na het verkennen van de route naarde ■christelijke kleuterschool Margriet in de Bloemstrat in Sneek. Daar moest hij I gisteren één van zijn laatste bezoeken afleggen. Met de auto ging ook niet. Daarvoor zou dan eerst een vergunning in drievoud bij de verkeerspolitie aangevraagd moeten worden. Daartoe ontbrak de tijd. Pientere Piet deed een oplossing aan de hand, die [onmiddellijk door de Sint werd overgenomen als zijnde zijn bloedeigen idee. Op. de fiets dan maar, en Eerste Piet op de autoped. Zo gezegd zo gedaan. Sinterklaas stopte zijn zak en zijn boek in het stuurmandje van de fiets een damesfiets vanwege de rokken - en Piet charterde een step. Zonder ongelukken werd het tunneltje „genomen”. Aan de kant van de Bloemstraat stond hoofdleidster mej. T.E.C. Koster (klaar om de Goedheiligman op te vangen en verder te begeleiden naar de kleuterschool, waar daarna een gezellig Sinterklaasfeest werd gevierd. (Foto Studio Ger Dijs). Tot voor enige tijd was de geestdrift bij de diverse (sport)verenigingen om oud papier in te zamelen tot vrijwel het nulpunt gedaald. Dood eenvoudig omdat de prijs per kilo tot ongeveer drie cent was gedaald en velen vonden, dat energie en onkosten in slechte verhouding stonden tot het profijt dat de club-penningmeester er van had. De laatste tijd is de opkoper echter genegen zo’n twaalf cent voor de oude kranten te betalen. De animo laaide weer op. Er zat weer „handel” in. Zo dacht ook voorzitter Hans Brinkman van Wit Zwart Sneek. Hij sloeg clublievend ijverig aan het sparen en had vorige week zijn schuurtje zo ongeveer half vol oud papier liggen. Het spul moest maar eens opgehaald worden, zo seinde hij door. Zaterdag verscheen er s morgens een jongeman met een auto voor de deur. Hij informeerde: „Heeft u nog oud papier? De zoon van Brinkman wist van de in de weg liggende voorraad af! Na een half uurtje ploeteren en sjouwen zat de auto van de ophaaldienst tot de nok toe vol. De jongeman stapte in, bedankte de WZS-er voor de hulp en liet in z’n onschuld even weten: „Met zoiets doe je Hubert Sneek altijd een groot plezier...!” „Zo mag men onze reaktie op de brief van de heer Hof wel uitleggen”, aldus de heer Cazemier. „We gaan met de kom missie als zodanig rondom de tafel zitten om alle pro’s en kontra’s te bekijken. Een positief gestelde brief van Veilig Verkeer Nederland kan daarbij ook aan Procedure-Nijezijl zit volgens burgemeester Cazemier ,op slot’ De toevoeging van drie voorwaarden op het lvoorstel-advies van het kollege van b en w bleek de doorslag bij de raad te betekenen. Tijdens het debat kwam de heer S. Haars ma (FNP) met de voorwaarde het werkter rein van de Opvoedingswinkel, ook wel Stichting Pedagogische Thuisbegeleiding genoemd, te binden aan de grenzen van de regio. De werkzaamheden van de stichting, bestaand uit orthopedagoog W.J.M. Peters I buiten de gemeentegrenzen, in enkele ge- de orde komen. Overigens zal niemand van het overleg worden uitgesloten. Zo is bijvoorbeeld ook de vereniging van Dorpsbelangen in eerste instantie bij het geval betrokken.” Daarna kwam de mededeling, dat gedepu teerde staten juist die dag bericht hadden gestuurd, dat een verklaring van geen be zwaar voor de nieuwe brug te Nijezijl was geweigerd. „Dat betekent”, aldus de burge meester, „dat de zaak op slot zit Aan de andere kant wil het niet zeggen, dat het bouwen van de brug helemaal van de baan is. Wel houdt het in ieder geval in, dat de realisering ervan naar de achtergrond is geschoven." Achter „gesloten deuren" speelde zich al druk bezig. Het oude pleisterwerk Poiesz, die ook'de niet-subsidiale re al enige tijd de restauratie af van het wordt af gebikt en de oude steentjes- paraties moet bekostigen. Hij heeft het gevel wordt, in dubbele betekenis, in het ervoor over omdat hij van mening ere hersteld. Het originele trapgevelt- is, dat Sneek zuinig moet zijn op Bakkerij G. Poiesz is gevestigd. De je komt er ook weer op. Dat schijnt er i man-in-de-straat merkte er daardoor ongeveer honderdvijftig jaar geleden rische panden en pandjes. Ondanks de week of te zijn af gewaaid en men heeft er toen aderlating gaan de prijzen in de bak- rond kerij niet omhoog... Poiesz: „Ook nu spanten, balken en dat soort toestan- boogje op gemetseld. Binnen in het blijft óns motto: Niet voort gewin, de pand blijven de bakkerij en de winkel maar voort gezin!" Voor het even gewoon doordraaien. De restauratie’ verderop gelegen „Bierhuis" (reeds van dit uit 1612-1620 daterende pand prachtig gerestaureerd) is het duide- vergt een investering van ongeveer lijk waardenaam vandaan komt. Met tweehonderdduizend gulden. Dertig het „Fluithuis" ligt het wat moeilij- procent van de kosten worden voor ker, hoewel aan de andere kant is de rekening genomen van Monumenten- oplossing eenvoudig: ergens in de ge- doorkijk zorg de gemeente zorgt voor eenzelf- vel zitten twee vooruitstekende zoals soms bij huizen die in brand de bedrag en de rest zal uit de por- j hebben gestaan. Met de gevel is men temonnee moeten komen van de heer geheeld. Vandaar... het Flui'tenhuis óf Fluithuis. (Foto Studio Ger Dijs). F i s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1