Uit persoonlijke onvrede Sneek kreeg niet stok achter deur Bandensnijders aangehouden IJLST snekerWoerier ’De Standerd’ wijdt zich veertien dagen aan Indonesië-projekt Wereldkampioenschap dammen jongstleden zaterdag begonnen JJ de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van I -W y (Vervolg zie pagina 4) (Vervolg zie pagina 3) (Vervolg zie pagina 5) MAANDAG 10 DECEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 98 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. „Krakersgeding” Beledigend Hel Sneeker Nieuwsblad is een en de Voortzetting kontroles door gemeentepolitie gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 32-28. Met deze „ijzersterke” beginzet opende burgemeester van Haersma Buma om vijf mi nuten voor half één zaterdag het officiële wereld-kampioenschap dammen voor dames en junioren, dat in Hotel de Wijnberg wordt georganiseerd door de Sneker damclub in samenwerking met de Rabo-bank. „Het is me volslagen duidelijk”, liet de Sneker burger vader weten. Donderdagavond besloot W. de Boer, raadslid van Progressief Sneek, het lidmaatschap van het algemeen bestuur van het samenwerkings verband Zuidwest Friesland op te zeggen. Als reden hiervoor gaf hij op het ondermeer slecht funktioneren van het samenwerkingsorgaan. „Inhoudelijk wordt er zeer slecht gepraat. Er wordt wat aan de zaken geroken, er worden wat propjes geschoten, maar daar blijft het bij. De - uiteindelijke besluiten worden toch door de „beroepsbestuurders genomen”, aldus de heer De Boer, die zijn ontslag als een volslagen verrassing aan de overige leden in de rondvraag kenbaar maakte. Dr. J. van Kemenade zei vanmorgen bij de officiële opening van de nieuwe school voor moeilijk lerende kinderen „Het Kompas” in Sneek over hetzelfde onderwerp een heleboel verschillende dingen. Aan het slot van zijn openingstoespraak deed de oud-minister van onderwijs en wetenschappen het zó: „Kinderen met leermoeilijkhe den zijn geen aparte kinderen. Wel hebben ze aparte aandacht nodig. In de toekomst hopelijk alleen maar van tijd tot tijd”. Die uitspraak besloot de tweede helft van de openingsplechtigheid. Tevoren had de minister namelijk met een sleuteltje een groot houten kompas vóór de school in werking gesteld - en de naald daarvan zwaaide prompt van oost naar noord - en met datzelfde sleuteltje het slot van de deur omgedraaid. SNEEKER NIEUWSBLAD Sneker raadslid De Boer verlaat Oud-minister J. van Kemenade Gebleken is dat vele fietsers en bromfietsers een foutief gebruik maken van de oversteek van de Westhemstraat naar de wijk Tinga. De politie zal deze week en indien nodig de daarop volgende weken enkele malen toe zicht op deze kruising gaan uitoefenen. W. DE BOER (P.S.) - inhoudelijk wordt slecht gepraat - het met het Sneker raadslid eens, dat het funktioneren van het samenwerkingsver- De eks-minister, nu Tweede Kamerlid Van Kemenade was. naar hij zelf zei. niet naar Sneek gekomen om „in vorm" te blijven wat de opening van scholen betreft. Toch liet hij er even kuchend op volgen: „Hoewel.." Na dat „grapje" bleek uit zijn referaat, dat hij zich nog steeds nauw betrokken voelt bij wat zich op het gebied van het onderwijs in Nederland afspeelt. En over betrokkenheid gesproken meende hij, dat die altijd erg intensief is als het om scholen voor moei- lijk(er) lerende kinderen gaat. Leerlingen, onderwijskrachten èn ouders voelen zich in dat geval altijd veel intensiever bij het schoolgebeuren betrokken dan bij een „nor male" onderwijsinstelling. Samenwerking tussen de NCRV, het Tropenmuseum in Amsterdam en het personeel en de leerlingen van „De Standerd” (nu onderge bracht in „De Spil”) leidde er toe, dat men bij deze christelijke lagere school in Sneek materiaal en in formatie kreeg om voor de school een veertiendaags „Indonesië-pro- jekt” op te zetten. De NCRV lever de een serie dia’s en het Tropen museum leende een aantal dingen uit voor de tentoonstelling, waar mee afgelopen week het projekt eindigde. Veertien dagen lang wierpen onderwijzers en leerlingen De eks-minister vertelde verder, dat in de afgelopen twintig jaar ook het percenta ge van de kinderen van viet tot twaalf jaar dat op scholen voor moeilijk lerende Gisteren werd de tweede ronde gespeeld. Ook nu weer wist Michailovskaja haar partij niet in winst om te zetten. Opnieuw i tegen een landgenote spelend, Ludmilla Sochnenko, moest zij met remise genoe gen nemen. Barbara Graas zag nu wel kans winst te boeken. De Belgische deel neemster Yvonne Hupez moest het tegen haar afleggen. de Bel Verschueren een puntje af. Dat de Russen een brede selektie kennen bewees Waclin Wirny die als invaller toch wist te winnen van de Tsjechoslowaak Jiry SyseL De krakers van de panden aan de Worp Tjaardastraat en de Badhuisgracht in Sneek kunnen voorlopig niet door de gemeente Sneek wordt gedwongen het pand aan de Badhuisgracht en de zes flatwoningen aan de Worp Tjaardastraat te verlaten. De gemeentepolitie van Sneek heeft drie jongelui uit Sneek opgespoord, die vo rige week de banden van achttien auto’s en drie fietsen hebben lekgestoken. Het waren knapen in de leeftijd van zestien en zeventien jaar. Ze hadden het „grap je” uitgehaald na het innemen van te veel alkoholika. Petra Polman en de derde Nederlandse deelneemster Lenie Geurts kwamen re mise overeen. Tjeerd Harmsma en Jos Stokkel kwamen, bij de junioren ook tot dit resultaat Als enige wist tot nu toe alleen de Belg Bernard Lemmens zijn beide partijen in winst om te zetten. Met deze laatste opmerking waren twee leden van het algemeen bestuur het niet eens. Zowel de heer H. Veldwiesch (Ijlst) I u DR. J. VAN KEMENADE - wel aparte zorg - »1«UW MUK M «un» ..In ons land zijn", aldus de vroegere minis ter. „twintig soorten scholen voor buiten gewoon onderwijs. Die worden bezocht door negentigduizend leerlingen, die les krijgen van 7500 leerkrachten. Zeventig procent van die twintig typen bestaat uit lom- en mlo-scholen; van die 280 mlo- en lom- scholen zijn er negentig openbaar. Dat is historisch zo gegroeid”. onderkant van deze bus stond dan het lotingsnummer. Na de opening door burgemeester van Haersma Buma werd direkt de eerste ronde gespeeld. De speelzaal in Hotel de Wijnberg was hiervoor in twee delen ver deeld. Een zijde voor de junioren de andere zijde voor de dames. In deze eerste ronde viel er direkt al een verrassing te noteren. Titelverdedigster Elena Michalovskaja moest haar meerdere erkennen in haar landgenote Elena Altsjoel. Verdeeld sukses was er voor de Nederlandse afgevaardig den. Bij de dames won Petra Polman haar partij maar dit ging wel ten koste van Barbara Graas. Bij de junioren is de strijd om de titel geheel open doordat titelverde diger Bauke Bies uit Donkerbroek wegens overschrijding van de leeftijdslimiet niet aan het toernooi kan deelnemen De twee Nederlandse deelnemers zagen kans om uit de eerste ronde drie punten..te peuren’. Tjcerd Harmsma deed dit ten koste van de Braziliaan Ribeiro. Jos Stokkel snoepte In de afgelopen weken hield de gemeente politie van Sneek enkele snelheidskontro- les op de Worp Tjaardastraat, de Groene- dijk, de Oppenhuizerweg, de Lemmerweg en Kanaalstraat In totaal kregen 48 be stuurders van motorvoertuigen een proces verbaal waarbij op de Oppenhuizerweg de hoogste snelheid werd gemeten van 74 km. per uur. De eerstkomende weken gaat de politie met deze kontroles door. Overigens meldde de heer Geert K. uit de Derde Woudstraat dit weekend bij de politie, dat alle vier banden van zijn auto waren vernield. Vernield werd ook een ruit van Elmar. Een proces-verbaal daarvoor kreeg de 20-jarige F. V. uit Sneek. Verder werd bij het depót van boekhandel Van der Meulen op het industrieterrein een ruit vernield. Vermoedelijk betrof het hier een poging tot inbraak, maar het alarm trad in werking en men schijnt niet binnen te zijn geweest. Bij Nirotha aan de Lorentzstraat is men het afgelopen weekend ook binnen geweest, via een ingeslagen ruit Er werd een geldkistje opengebroken. Daarin zat echter niets. Ook verder was er geen geld aanwezig. In het noodgebouw bij de CLTS aan de Van Schouwenburgstraat is het afgelopen weekend eveneens ingebroken. Men kwam binnen door het vernielen van het raam in een deur. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat verdwenen zijn: een radio-cassette (Philips 90 AR 5-69) met een paar bandjes en een hoeveelheid gereedschap. In totaal is de waarde van de spullen ongeveer 600,-. De gemeentepolitie van Sneek heeft be sloten de verkeerskontroles van de afge lopen weken nog enige tijd voort te zetten. De aktie zal vooral gericht wor den op snelheidsovertredingen binnen en buiten de bebouwde kom van Sneek Eveneens zal er een verscherpte kontrole uitgeoefend worden op de veriichting van fietsen en bromfietsen. Sneek had in Kort Geding aan de president van de arrondissementsrechtbank in Leeu warden gevraagd om die „stok achter de deur”. Niet om de krakers metéén uit de woningen te laten zetten, maar wel die mogelijkheid (wettelijk) te hebben wan neer men ontruiming van de woningen nodig achtte om verbouwingen te kunnen plegen. Van de kant van de raadsman van de krakers was als verdediging aange voerd, dat er van een spoedeisend karakter dus (nog) geen sprake was. Mr. G. Holtz kon daarin wel meegaan, want hij wees de vordering van de gemeente af. Met de krakers van de woning aan de Badhuis gracht had de gemeente overigens al een bepaalde regeling getroffen. Ook met de krakers van de flats aan de Worp Tjaarda straat is men jn onderhandeling omdat het juist de bedoeling is deze, en misschien nog een andere flat, te verbouwen voor gebruik door alleenstaanden-en onvolle dige gezinnen, „In deze atmosfeer kan ik zeer slecht ge dijen. Als het dagelijks bestuur zich even breed maakt kruipt het algemeen bestuur in zijn schulp", sprak het Sneker raadslid. Volgens hem was zijn funktioneren in het samenwerkingsverband niet langer zinvol. „Ik besteed liever mijn tijd en aandacht aan het gemeenteraadswerk in Sneek." Eén van de redenen voor zijn vertrek is het slecht demokratisch funktioneren van Zuidwest Friesland. Naar zijn mening wordt er slecht geluisterd naar de ideeën van de gemeenten in deze regio. „Er zijn konstant konflikten tussen datgene wat de .gemeenten willen en wat Zuidwest Fries land wil.” In dit verband noemde de heer De Boer het „onverkwikkelijk gebeuren" rond het basis-rekreatieplan. In zijn nadere toelichting vertelde hij dat deze onvrede die bij hem ontstaan is niet als een persoonlijke aanval gezien moet worden. lijk gebruikt, op de klederdracht en op de Indische kuituur, zoals de muziek. Vrijdagmiddag zette men zich gezamenlijk aan een Indone sische maaltijd. Tenslotte werden vrijdagavond de ouders in de ge legenheid gesteld om de tentoon stelling over het vroegere Neder lands Oost Indië te bezichtigen. Een aantal leerlingen trad daarbij op als gids en bleek tijdens de projektweken zoveel te hebben op gestoken over dit verre land, dat ze in staat waren de bezoekers aan de hand van het tentoongestelde als reisgids te dienen voor een denk- Aan deze symbolische openingszet ging de loting en ontvangst van de deelnemers vooraf. Op het laatst meldden de dammers uit Mali zich af zodat het hele programma mooi in de war werd gestuurd. De manier van loten oogstte veel waardering. Iedere deelnemer werd naar voren geroepen en moest een bus, met daarin de beroemde Sneker drabbelkoeken uit kiezen. Op de het samenwerkingsverband ZWF en de heerM.G.H. Hendriks (Gaasterland) reageerden op deze kennisgeving. De heer Veldwiesch zei. dat het hem van het hart moest, dat de arguménten van dit ontslag op zijn minst gezegd aanvechtbaar zijn. „U voert veel het woord in de vergaderingen. Daarbij bent u scherp van de tongriem gesneden. U beticht ons nu van onzorvul- dige diskussie. De formulering waarmee u uw ontslag heeft omkleed vind ik spijtig." Volgens de heer Veldwiesch is het bekend dat de Progressief Sneker regelmatig zich uitdrukt in krachtige en kruidige uitspra ken. „Dit waardeer ik niet Steek de hand ook eens in eigen boezem”, suggereerde het Ijlster lid van het algemeen bestuur. Aanvulling op dit betoog van de heer Veldwiesch kwam van het Gaasterlandse raadslid M.G.H. Hendriks (CDA). „Ik vind het beledigend te horen dat de heer De Boer ook mij verwijt onzorgvuldig te handelen.” Wel was de heer Hendriks opende vanmorgen Het Kompas de voeding die men daar hoofdza- (Foto Studio Ger Dijs)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1