Nog geen zekerheid over plaats voor de nieuwe Ylostinsschool Begroting IJlst goed ontvangen snekerWkoerier xhu m AsrnramikuD^ ^roc* max m axmMU ,WE ZIJN NU VRIÉNDELIJK GEWEEST Beetje speling in de begroting van Sloten ,It Harspit’ scherpe naam voor multifunktioneel-centrum Top Dubbel feestje bij Cronenburgh I lllll de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van IJLST ■Kj pk Jil A" I I (vervolg zie pagina 7) (vervolg zie pagina 51) N „Gezinsmoeder” (vervolg zie pagina 7) Vertraging in de Pólle Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. Voorwaarden SNEKER VEEMARKT meer de heer R.J. Visser (PvdA): „We zijn volgende keer zullen we dat niet zijn”. en de Nu, bijna vijf jaar na de verbouwing van het Amicitia Theater tot een modem en goed geoutilleerd kultureel-centrum, kan gevoeglijk aangeno men worden dat de eksploitatie zich heeft gestabiliseerd. Echter, het karakter van dit „evenwicht zinde dinsdagavond de Sneker gemeenteraad -- --f en andere gebruikers van het theater met deze gang van zaken. A. Wouda (CPN) (Vervolg zie pagina 19) Hei Snooker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aanbesteding Sneker B.V. helemaal niet. De kulturele raad-J-- o betalen per jaar ruim 103.000 gulden voor de huur van „115 schouwburg- vond het zelfs hoo8 did worden het dagen Dit is niet genoeg. Bij nadere becijfering bleek, dat de gemeente een Sneek nog eens ruim 75.000 gulden moet betalen om het centrum uit de beheer rode cijfers te halen. Hoewel met erg veel tegenzin, besloot de vroedschap dit bedrag toch beschikbaar te stellen. Echter met de toevoeging van onder- i nu erg vriendelijk geweest. Een ■B <1 7 I HL geld hadden de leerlingen van de hoogste Op 18 maart 1975 besloot de gemeente raad met elf tegen tien stemmen tot het Onderwerpen van de film, die door de heer Wiarda gemaakt zal worden, zul- DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 101 De bebouwing van de Pólle wordt nega tief beïnvloed door de sterk verminderde Het kollege stelde bij deze ekstra gift wel een aantal voorwaarden. Zo vindt het, dat er nu sprake is van een „nauwer betrokken zijn" bij de eksploitatie van het centrum en dus de gemeente het recht moet krijgen In dit nummer is als bijlage opgenomen Informatieblad Wymbritseradeel (voorlichtingsorgaan van de gemeente Wymbritseradeel). De Sneker veemarkt zal niet, zoals me nigeen gewend is, op dinsdagmorgen vallen in de weken rond kerst, maar op maandagmorgen. Om even heel precies aan te duiden: maandagmorgen 24 de cember en maandagmorgen 31 decem ber. Aanvang 8 uur. SNEEKER NIEUWSBLAD Het daaropvolgende jaar echter, moest deze gebruiksvergoeding meer dan trendmatig verhoog worden. Ook de trendmatige verhogingen van afgelopen seizoenen bleken niet voor een sluiten de eksploitatie te kunnen zorgen. Het kollege van b en w stelde daarom voor, naast de vergoeding van ruim een ton, nog eens 75.000 gulden ekstra te geven. Drs. M. Abma, waarnemend burgemeester van IJlst, heeft gisteravond in de begrotingsvergadering gezegd gematigd optimistisch te zijn wat betreft de gemeente- financiën van 1980. „Het zal geen gemakkelijk jaar worden. Je kan er niet op rekenen. De financiële toestand wordt minder rooskleurig. De post onvoorziene uitgaven lijkt nu rooskleurig, maar het is afwachten”. Over de gang van zaken in 1979 sprak de heer Abma zich positief uit. Defrakties konden het hier helemaal mee eens zijn. Men vond dat in het afgelopen jaar goed werk was geleverd. Er zijn veel werken gerealiseerd. Toch was was er in alle frakties teleurstelling te bespeuren wat betreft enkele werken die niet gerealiseerd zijn en die men toch graag afgewerkt had wijlen hebben. Met name dc bouw v an een nieuwe protestants christelijke school - Ylostinsschool - stond dit jaar op het verlanglijstje van de raadsleden. Deze kon echter nog niet verwezenlijkt worden. De heer S. Wassenaar (CDA) sprak na mens zijn fraktie uit dat men verbaasd is dat het schoolbestuur weer met een kluitje in het riet is gestuurd, en dat het begrijpe lijk is dat deze mensen de moed in de W. FABER (CDA) - geen veranderingen meer - wijs genoeg om wat te „versieren" voor kinderen die het wat moeilijker hebben. Het trio Jan, Anne en Reinder overhandig den de bon aan de direkteur van het ver blijf, de heer LG. Wiarda en toen die aan zijn pupillen uitlegde wat er met dat ekstraatje gedaan zal worden steeg er een spontaan applaus op. Waarvoor de gift ge bruikt zal worden is, dat er materiaal gekocht zal worden om een film te maken van de „buitenaktiviteiten” van Cronen- burgh. Dit „statieportret werd maandag jongstleden geschoten tijdens de ont vangst op het stadhuis van burge meester van Haersma Buma van de dames en junioren die deelnemen aan het wereldkampioenschap dammen. Deelnamen, want vandaag zal be kend worden wie zich de wereldtitels hebben toegeëgend. Voor meer nieuws van deze ontvangst zie bin nenin. (Foto Studio Ger Dijs). Er zit een bedrag van bijna 83.000 als „ruimte voqg andere bestedingen” in de begroting voor 1980, die burgemeester en wethouders van Sloten hebben aangeboden en die op donderdag 27 december aan de orde zal komen. Bij het samenstellen van dat huishoudboekje werd de helpende hand geboden door het administratieve apparaat van de gemeente Gaasterland. In principe is er met de buurgemeente - en toekomstige partner? - zelfs een afspraak gemaakt dat Gaasterland in de toekomst regelmatig bijstand zal verlenen aan de sekretarie van Sloten. Dit soort samenwerking tussen de twee gemeenten werd voor Sloten min of meer noodzakelijk omdat burgemeester-sekre- taris Van Zyvieten is vertrokken en daar voor in de plaats „slechts" een waarne mend burgemeester is benoemd, die zelf een eigen gemeente heeft Aan de andere kant levert deze gang van zaken Sloten ook een financieel voordeeltje op omdat de vergoeding voor de waarnemend burge meester de helft bedraagt van de wedde van de burgemeester. De andere helft én de sekretariswedde, blijven dus over. In de begeleidingsbrief van de begroting wordt gezegd, dat men op deze aangelegenheid binnenkort nog terug zal komen. Intussen is er w'èl een oproep geplaatst voor het aanstellen van een nieuwe tweede ambte- Nadat veertien juryleden zich over eenenveertig inzendingen hebben beraad, is nu bekend geworden hoe de naam van het nieuwe multi-funktionele centrum in Oppenhuizen-Uitwellingerga zal gaan luiden. Het centrum zal „It Harspit” worden genoemd. Een jury, bestaande uit leden van het stichtingsbestuur en uit leden van het aktiekomité, koos vrijwel unaniem voor de inzending van de heer P. Elsenga uit Sneek. Hij had, zo vond men, de meest originele naam bedacht. In het Nederlands is het een haarspit en dit staat voor een landbouwgereedschap. Het is een klein aambeeld om zeisen mee op te haren.'De putten worden eruit geslagen waardoor het vlak wordt verbreed. Het wordt wel opscherpen genoemd. De haarspit bestaat uit een ijzeren pen met een verstaalde kop. De heer Elsenga heeft al wel eerder met een prijsvraag meegedaan en hiermee ook wel een prijs gewonnen. „Dit keer las mijn vrouw hierover in de krant en ze zei dat is iets om eens over na te denken. Nog geen vijf minuten later had ik de naam „It Harspit”. Ik heb hierbij mijn jeugd voor ogen gehad. Het beeld dat ik kreeg was werken op het land. Ik dacht aan maaien en toen kwam ik bij de zeis. De arbeider en de zeis waren met elkaar verbonden. It harspit zorgde ervoor dat dit werktuig scherp bleef. In een brief aan de juryleden schrijft de heer Elsenga dat hij niet uit nostal gische gevoelens deze naam koos, maar uit dankbaarheid voor de maaier, die ervoor ge zorgd heeft dat onze voorvaderen te eten hadden en... die ervoor gezorgd heeft dat de zeis scherp bleef. De heer Elsenga heeft dus een hele mooie gedachte gehad bij het kiezen van de naam. Over de naam met betrekking tot het multi-funktionele centrum schrijft hij: „En dan ben ik bij „It Harspit”. Want geloof maar, mensen, alles wat straks in dit nieuwe gebouw voor het voetlicht zal worden gebracht wordt getoetst en op het haarspit genomen”. De één zal van de ander kunnen leren. Zoals men ijzer met ijzer scherpt zo scherpt de één de ander. De prijswin naar had de brief ondertekend met Pier fan Snits, en dat maakte het niet gemakkelijk om de afzender te vinden. Aan de hand van de postcode wist men er echter toch achter te komen. Dinsdagmiddag overhandigde de heer A. Kingma, de voorzitter van de stichting multifunktioneel centrum, in aanwezig heid van mevrouw A. van Empel-Bensink, penningmeesteresse van het bestuur, de heer Elsenga de prijs -ƒ 100,-. Tevens werd het echtpaar Elsenga uitgenodigd bij de opening van het centrum aanwezig te zijn. De heer Kingma dacht dat het gebouw even voor of even na de grote vakantie in gebruik kan worden genomen. „Het is nu in ieder geval al wind en water dicht”. naar omdat de heer Kampen binnenkort vertrekt Verwacht wordt dat in 1980 de voorberei ding voor de bouw van huurwoningen op het terrein van de voormalige openbare school zijn beslag zal krijgen en dat in dat jaar met de bouw kan worden begonnen. Sloten krijgt dan een aantal huurwoningen waarvan de huren vrij hoog zijn. Toch vormen ze een welkome mogelijkheid om aan de vraag naar woonruimte enigermate tegemoet te komen. met het verwezenlijken van de school ook nog een andere zaak samenhangt onder andere met die van de hinderwetvergun ning van de firma Troelstra-de Vries. Deze moet binnen zes maanden aan deze hin derwet kunnen voldoen, en dan is de mogelijkheid open om de school bij het be drijf te bouwen. Er bestaat echter ook nog de mogelijkheid dat de school bij de kleuterschool wordt gebouwd. De heer Abma zei dat men zich heeft afgevraagd of het verstandig is om de lagere school te scheiden van de kleuter school. Ook moet rekening worden gehou den met de urgentie. Op het ministerie van onderwijs in Den Haag had men te horen gekregen dat rekening dient te worden gehouden met spreiding van scholen aan beide kanten van de brug. Met de kapaciteit van de kleuterschool meegeteld - drie lokalen - is, zo werd vast gesteld. voor de eerste komende vijftien jaar behoefte aan bouw van een vier-klas- - roer radikaal om te gooien. „De gemeente laat een kans liggen om de tent in eigen -te krijgen". W. de Boer (P.S.) liet zich eveneens in soortgelijke bewoordin gen uit. Volgens hem is het met dit theater een aanéénschakeling van „kwestietjes” en verlenen van medewerking aan de ver bouwing van het Amicitia Theater. Toen is door de tegenstanders ondermeer gezegd, dat deze verandering ook konsekwenties voor de gemeente met zich mee zou bren gen. „Wil het vernieuwde en uitgebreide theater optimaal als kultureel-centrum fungeren, dan zal een versterking van de aktiviteiten noodzakelijk zijn". Toen is ook vastgesteld, dat de BV Joh. Miedema een gebruiksvergoeding krijgt per seizoen. Voor het jaar 1976-1977 is dat op normale wijze gebeurd. Aan het aannemersbedrijf J.J. de Vries B.V. uit Sneek is de bouw van vier tunnels in Leeuwarden gegund. De Vries was met viermiljoenvierduizend gulden de laagste inschrijver. schoenen zinkt Burgemeester Abma gaf toe dat het plan Ylostinsschool lang is blijven liggen. B en w en het schoolbestuur hebben zich ermee bezig gehouden. De burgervader wees de raadsleden erop dat Nu was het dinsdagmiddag al een beetje feest bij het dagverblijf voor gehandikapten „Cronenburgh" aan de Jancko Douwamastraat in Sneek, omdat de verjaardag van Oebele gevierd moest worden. Daar kwam die dag toch nog een leuk aardigheidje bij. Met de heer BA. Kroon als begeleider kwamen de scholieren ]an Zwerver, Anne van der Werf en Reinder de Boer van de algemene school voor beroepsonderwijs (de vroegere ATS) een kadootje aanbieden. Niet speciaal voor Oebele, maar ten gerieve klassen ingezameld, inplaats van Sinter- van het héle dagverblijf. Dat geschenk be- klaaskadootjes uit te wisselen. Voor dat stond uit een waardebon van 235,-. Dat laatste vonden de leerlingen van de hoog- geld hadden de leerlingen van de hoogste ste klassen zich een beetje te oud..., wel Sneker raad verleende ekstra financiële steun aan Amicitia aanwijzingen te geven bij die eksploitatie. Met de direktie van het Amicitia Theater is hierover overeenstemming bereikt. De gehele gemeenteraad van Sneek -de één o--- wat meer dan de ander- was niet zo blij EgSk *X' Mi - r JBfc* fe.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1