Monument uit zeventiende eeuw De beste wensen! splekerXKQERIer Imsum een kern met pit speeltuinver. heeft wensen Brand verwoest grotendeels historisch kerkje in Harich w IS Officieel Orgaan van de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL en Debat over haven en dienstwoning IJLST I 9^ ■f» F JO» 4:.i H f a i I |||g Vervolg zie pagina 11) De Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer” krijgt er vandaag een erelid bij. Die benoeming mag, met toestemming van het hoofdbe stuur, gedaan worden in de jaarvergadering van de afdeling Zuidwest hoek, die vanmiddag in hotel Ozinga wordt gehouden. Aangezien het kandidaat-erelid zijn sporen als bestuurslid - en sinds 4 januari 1958 als voorzitter - bij de afdeling Zuidwesthoek zeker heeft verdiend, behoeft er welhaast geen twijfel aan te bestaan, dat de thans 72-jarige heer K. de Vries het predikaat erelid van „Schuttevaer” mag toevoe gen aan dat van „Waterpoorter”. Die laatste benoeming viel hem in 1978 ten deel als dank voor zijn verdiensten voor de stad Sneek in het algemeen. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. „Gestrikt” Geen rechtspersoon Houten huisje Nog net op het randje van 1979 wist het kollege van burgemeester en wethou ders van Sloten - met behulp van de gemeente Gaasterland - de begroting voor 1980 bij de gemeenteraad in te dienen. Veel moeite hadden de raadsleden gisteravond niet met die begrotingsvoorstellen voor het komend jaar. Deze zag er dan ook gunstig uit met een post voor „andere bestedingen" van bijna 83.000 gulden Wel voegden enkele leden van de raad er nog wat wensen aan toe, zoals een tunnel bij het plan de Polle, een loods voor gemeentewerken en - nog eens - aandacht voor de weg Wyckel-Sloten. Van de zijde van de FNP werd er op aangedrongen de weggevallen plaats van burgemeester-sekretaris aan te vullen met een of meer ambtenaren en de Door vermoedelijk een storing in de verwarmingsinstallatie brandde op kerstavond de Nederlands Hervormde Kerk in Harich gedeeltelijk af. De brand, die om 2130 uur ontstond onder het portaal van de kerk, breidde zich in zeer korte tijd uit over het schip van het monumentale kerkgebouw. Hierbij brandde het dakgewelf, het orgel en gedeeltelijk het oude spreekgestoelte af. De kerk was juist in 1974 volledig gerestaureerd. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Gelegenheid maakt de dief: spinnewiel weg (Vervolg zie pagina 11) -H SNEEKER NIEUWSBLAD Voorzitter meester K. de Vries verlaat „Schuttevaer” met ere Twee en een half jaar nadat De Vries afbranden van het inwendige van het ge- I Deze aanvulling door een of meer ambte naren werd in de aanbiedingsbrief van het kollege al genoemd maar gezien de nood zaak, aldus de FNP bij monde van de heer Het Sneeker Nieuwsblad verschijnt Oudejaarsdag niet. Dat houdt dus in, dat het voor u liggende nummer het slotnummer is van 1979. Het betekent eveneens, dat dit de laatste gelegenheid is om u allen een prettige Oudejaarsavond toe te wensen en het allerbeste voor het Nieuwe Jaar! Die beste wensen komen van de direktie, de redaktie, de zetters, de drukkers, de pakkers, de vervoerder, de bezorgers - kortom van allen die het afgelopen jaar meegewerkt hebben aan het maken en bezorgen van het aloude Sneeker Nieuwsblad, dat in 1980 het 135ste jaar van haar verschijning ingaat K. de Groot is het van belang dit ekstra te onderstrepen. Eerder in de raadsvergade ring werd reeds geopperd het overschot dat de gemeente Sloten nu heeft te besteden aan een sekretaris of andere ambtelijke kracht die deze funktie op zich kan nemen. Me vrouw A. Swart-Spoelstra (CDA) beijver de zich uit te spreken voor een zo spoedig mogelijke oplossing voor dit gemis. „De burgemeester moet zijn tijd verdelen tussen twee gemeenten en de beide wethouders moeten ook veel meer werk verrichten dan voorheen”. voorzitter was geworden van de afdeling Sneek ging deze een fusie aan met een afdeling in Stavoren. De twee afdelin gen gingen toen verder onder de naam Afdeling Zuidwesthoek van „Schutte vaer”. grote jaarvergadering (het kongres zegt men ook wel) van „Schuttevaer” de diverse afdelingsvoorstellen onder de loep te ne men, door de zeef te laten gaan en waar mogelijk te kombineren. Het volgende kongres van de „Koninklijke” heeft, tussen haakjes, in 1980 plaats in Drachten bouw, is ook het negentiende eeuwse orgel vernield. Eveneens is de zeer oude preek stoel door de brand geblakerd, maar men heeft nog hoop op een mogelijke restaura tie. Het overige interieur heeft waterschade opgelopen. De jaarlijkse inkomsten van de speeltuin vereniging bedragen momenteel zonder bijzondere akties 370.- gulden. Het ge vaar zit er in dat de speeltuinkommissie zijn taak in de toekomst met dit bedragje niet zal kunnen volbrengen. Men heeft niet Tijdens de brand in de Nederlands Her vormde Kerk in Harich was er, in tegen stelling tot veel andere kerken in Neder land op kerstavond, geen dienst. Dit zou met de konstruktie van dit kerkgebouw rampzalig geweest zijn. Er is maar één uitgang. De brand ontstond juist tussen deze uitgang en het schip van de kerk. De voor vanavond geplande bingo-avond in het clubhuis van ONS gaat niet door. Dit in verband met het televisieprogramma van vanavond. Er is namelijk voetbal; Borussia tegen de rest van de wereld. En dan kun je erop rekenen dat alle voetbalfanaten aan de buis gekluisterd zitten. VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 134ste JAARGANG No. 103 Meester K. de Vries werd destijds niet in het bestuur van de Sneker afdeling gekozen omdat hij zo bijzonder goed thuis was in het schipperswereldje of het vak van schip per. In de loop van de jaren stak hij natuur lijk heel wat op van bebakening, vaarregele- menten, navigatie en zulks soort zaken, maar de heer De Vries werd in de eerste plaats „gestrikt" omdat hij als hoofd van een schippersschool geschikt werd geacht om - wat boven de partijen - leiding aan de vergaderingen te geven. Voor de technische zaken waren altijd voldoende échte schip per in het bestuur aanwezig. Aangezien de speeltuinvereniging geen rechtsgeldig persoon is. is het een on derafdeling van Plaatselijk Belang ge worden. Deze zal onder andere funge ren als tussenpersoon tussen Speeltuin kommissie en gemeentelijke autoritei ten. Nu kon dus bij officiële instanties aangeklopt worden. In dit kader heeft Plaatselijk Belang verhoging gevraagd van de jaarlijkse gemeentelijke bijdrage aan de speeltuin van 100.- gulden naar minstens 1000- gulden. Volgens burgemeester F. Faber moet er een regeling getroffen worden, waarmee de sekre taris van Sloten blijft funktioneren zoals het behoort In de aanbiedingsbrief van het kolle ge aan de gemeenteraadsleden is sprake van de bereidheid van de gemeente Gaasterland om niet alleen bij het opmaken van de begroting de helpende hand te reiken maar ook regelmatig bijstand te leveren in algemene sekretariewerkzaamheden. Voor deze hulp wil het kollege een deel van het overschot be steden, maar zegde toe daar op een later stadium op terug te komen Wil 't Hoefijzer aan de eisen als peuter- park voldoen dan is een houten huisje voor peuters noodzakelijk. Hiervoor is een sprookjeskasteel uitgezocht, waarin de kinderen beschut kunnen spelen. Ver der zijn er bielzen nodig en een zandbak ontbreekt nog. Als de gemeente een steentje wil bijdragen staat de stichting „Jantje Beton” en de landelijke Speel tuinvereniging „Nuso” hier ook achter. Er ligt ook nog een raadsbesluit van voorjaar ’78, waarbij ƒ1500,- gulden uitgetrokken is voor een „Wigwam”, klimrek en doelpalen. In overleg met b en w zal in verband met het kostenaspekt van de speeltuinvereniging een gedeelte van dit geld waarschijnlijk niet direkt aan materiaal worden besteed, maar zo uitbetaald worden. Begroting 1980 passeert met weinig problemen Sloter raad In die tijd en daarna vonden nog een aantal fusies plaats zodat er in Friesland vier afdelingen overbleven: Zuidwesthoek, Lemmer, Leeuwarden en Harlingen. Boven die vier afdelingen staat een soort van overkoepelend komité, dat in ieder geval één keer per jaar bijeenkomt om voor de Het schip van het kerkgebouw stamt, volgens een ingelegde steen, uit het jaar 1663. De toren, die in bezit is van de ge meente Gaasterland, dateert uit de twaalf de eeuw. In 1974 werd zowel het schip als de toren gerestaureerd onder begeleiding van Monumentenzorg. Berichten over de eksakte schade konden nog niet gegeven worden. Enkele maanden geleden was de kerk opnieuw getakseerd, maar gegevens daarover zijn nog niet bekend gemaakt Al een aantal jaren voordat de heer De Vries in januari ’58 tot de „echte en enige” voorzitter van „Schuttevaer” werd be noemd, maakte hij deel uit van het bestuur van wat toen nog de afdeling Sneek was. In die tijd was de heer De Vries nog hoofd van de openbare schippersschool. Zijn kollega van de christelijke schippersschool, de heer Boeijenga, maakte ook deel uit van het afdelingsbestuur. De heren De Vries en Boeijenga vervulden tot 1958 een aantal jaren bij toerbeurt het voorzitterschap. alleen de'jaarlijkse afschrijvingen, maar ook het onderhoud. En dan zit de jeugd te springen om een rolschaatsbaan. Deze was eerst gepland rondom't Hoefijzer. De hoge kosten waren echter zo bezwaarlijk dat voorgesteld is het stukje terrein achter het trapveldje te asfal teren. zodat dit als rolschaatsbaan gebruikt kan worden. In de Kanselarij in Leeuwarden is aan leden van de speeltuinkommissie van Irnsum een geldprijs van 1000,- gulden uitgereikt die verbonden is aan de landelijke leefbaarheidswedstrijd van de „Koninklijke Nederlandse Heidemij”. De Irnsumers hebben het predikaat „Een kern waar pit in zit” verdiend. Irnsum behoort tot de vijftien meest leefbare kernen van Nederland. Tien hiervan kunnen ook nog eens in de hoofdprijzen vallen. Men rekent daar niet mee, maar het zou toch leuk zijn wanneer Irsnum er financieel nog wat ruimer bij zou komen te zitten. Zaterdag 1 maart zullen prijswinnaars bekend worden gemaakt in de Jaarbeurs te Utrecht en de K.N.H.M. landelijke studiedag. Irnsum heeft wat betreft de speeltuin nog heel wat plannen. Sinds de heroprichting van de speeltuinvereniging is er al wel heel wat tot stand gekomen. Dankzij veler me dewerking begint het al op een speeltuin te lijken. Maar men is er nog lang niet. Er moeten nog wat „hindernissen" genomen worden. Deels is daar het geldgebrek en dan de officiële lange wegen die behandeld moeten worden. Zo is bijvoorbeeld veiligheid voor de kinde ren tussen ,,’t Hoefijzer" en de grote speel plaats gewenst Verkeersdrempels zouden de verkeersveiligheid kunnen bevorderen. De speeltuinkommissie kan hier verder geen verantwoording meer voor dragen, omdat de gemeentelijke autoriteiten nu nog over de zaak moeten beslissen. De brand werd pas even voor tien uur ontdekt door één van de omwonenden, die een zwak vlammenschijnsel uit de kerk zag komen. De brandweer van Balk en de ladderwagen van de brand- en hulpverle ningsdienst Zuidwest Friesland wisten het vuur in drie uur tijd te blussen. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan onder het voorportaal bij de gas- verwarmingsinstallatie. Al vlug trok de brandmet de trek van de toren, naar boven waar het onder het dakgewelf rustig voort brandde. De brandweer werd door de moeilijke bereikbaarheid van het dakge welf gehinderd in de bluswerkzaamheden. De schade, die de kerk met deze brand opliep, is aanzienlijk. Met het grotendeels „De gelegenheid maakt de dief’ was zon dagavond precies van toepassing of> wat zich in enkele minuten tijds afspeelde aan de Harmen Sytstrastraat in Sneek Laat in de avond liet de heer J. de Haan nog even zijn hond uit Hij liet daarbij zijn voordeur op een kiertje staan. Na een „slagje om” kwam hij weer thuis en toen bleek het spinnewiel (een Skippertje) uit de gang verdwenen! Verdwenen bleken tweede kerstdag ook f 3075,- uit de kassa in het kantoor van het leesportefeuillebedrijf van de heerSj. Hot- tinga aan de Westersingel. Met het geld was een bruin leren tas verdwenen. Bij de Sneker politie kwamen verder aangiften binnen van de diefstal van f 32,- uit de kleding van A. de Jong, die aan het sporten was geweest in de C. Kanhal en de vermis sing van f 75,- uit het kantoor van de Sneker Glashandel aan de Valkstraat Zo'n steun en toeverlaat in het bestuur was bijvoorbeeld de heer M. Sijbranda, die sinds enkele maanden op treedt als waar nemend voorzitter. Die man kende alles en iedereen in de schipperswereld. Ook een heleboel andere bestuursleden zijn zelf schipper, schipper geweest of van schip- persafkomst Sijbranda was het ook, die enkele jaren geleden voorstelde om de jaarvergaderin gen van de Zuidwesthoek niet in begin ■9

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1